Studia Radom

Studia Radom

Dodaj do ulubionych

13.01.2023

Studia Radom

Studia Radom 2023

O powstaniu miasta Radom krąży taka legenda „O srebrnopiórym orle i radomskim grodzie”, którą warto przypomnieć rozpoczynając przebieżkę po tym mieście akademickim. Legenda ta opowiada o pewnym młodzieńcu, który trafił niesiony głodem od zaklętej wioski. Drzewa, krzewy i rzeka przyciągały mężczyznę, szeptem, słowem, tajemnicą. Oczarowany miejscem i cudnymi dźwiękami młodzieniec powiedział: „Rad dom bym tutaj zbudować” i tak rzucił zaklęcie odczarowujące wioskę. Uszczęśliwieni mieszkańcy ugościli przybysza, a na terenie wioski wybudowali wspólnie gród o nazwie Radom. I taka oto historia doprowadziła do powstania kolejnego polskiego miasta, które dziś szczyci się precyzją w pracy, sztuce, myśli, i z tej precyzji tworzy swój klucz do sukcesu. Czytając o Radomiu za pewne pamiętacie niedawne informacje o radomskim lotnisku, wybudowanym ad hoc, niewiadomo po co, lotnisku przewożącym głównie pracowników samego lotniska… W tym przypadku w obliczeniach radomszczan zabrakło nieco tej sławetnej precyzji… no ale nie powinno Was to jedno zdarzenie zniechęcić do tego pod innymi względami jakże „precyzyjnego” miasta.

Studia Radom
Rok akademicki 2023/2024
Forma studiów
Poziom studiów
Czas trwania

Tutejszy język dzięki poezji Kochanowskiego stał się rdzeniem literackiej polszczyzny. To z Radomia pochodził pewien Mikołaj, o którym uczymy się w polskiej szkole, Mikołaj z Radomia - twórca muzyki wielogłosowej w Polsce. Radomskie krajobrazy były natchnieniem dla Jacka Malczewskiego, przedstawiciela polskiego symbolizmu w malarstwie. Tu wychował się Kolberg, największy polski etnograf. Wyjątkowość tej ziemi możemy dostrzec dzięki wciąż żywej kulturze muzycznej, strojom regionalnym radomskiej wsi. Bogate tradycje górnictwa i przemysłu, rolnictwa i gospodarki leśnej, wiślanego flisu i kolejnictwa – dają przegląd życia gospodarczego w Polsce na przestrzeni dziejów. Zróżnicowanie krajobrazu sprawia, że teren ten zdaje się miejscem czarownym, magicznym, dokładnie takim, jak w legendzie o powstaniu miasta, Spotkać tu możecie urwiste zbocza przełomów rzek, urozmaicone wydmami równiny, bezleśne pola z widokami na Łysogóry, zalane wodą kamieniołomy, czy też dzikie bagna i puszczańskie ostępy. Spotkać również możecie uczelnie wyższe, które podpowiedzą Wam choć trochę, jaki użytek możecie zrobić z tej wypracowanej przez radomszczan precyzji, jak wykorzystać potencjał współczesnego Radomia.

 


studia Radom - uczelnieStudia Radom - Uczelnie

Radom jako miasto studenckie zaprasza absolwentów szkół średnich na Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Puławskiego. To uczelnia publiczna, na której spotkają się umysły ścisłe i humanistyczne. Uniwersytet współpracuje z wieloma uczelniami zagranicznymi, prowadzi projekty badawcze, tworzy warunki sprzyjające przyszłościowemu kształceniu studentów. Oprócz Uniwersytetu w Radomiu działają szkoły niepubliczne, które kształcą studentów w kierunku ekonomii, biznesu, ochrony środowiska czy duchowości. Możecie sprawdzić oferty Wyższej Szkoły Biznesu, Radomskiej Szkoły Wyższej, Wyższej Szkoły Handlowej, Prywatnej Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska oraz Wyższego Seminarium Duchownego.

 

Czytaj więcej: Studia w Radomiu - uczelnie


studia Radom - kierunki studiówStudia Radom - kierunki studiów

Uniwersytet w Radomiu zaprasza do zapoznania się z ofertą 34 kierunków kształcenia. Ciekawą alternatywą dla zainteresowanych przyszłością planety ziemi są Zielone Technologie – kierunek bardzo przydatny w dzisiejszym świecie ukierunkowanym na eko-działania. W Radomiu możecie wybrać ścieżkę pedagogiczną, lekarską, kulturoznawczą, ale też stricte techniczną – studiując znane i lubiane budowanie maszyn czy elektronikę i telekomunikację. Przez wzgląd na historię i postać Jacka Malczewskiego Radom może przyciągnąć artystyczne dusze, wspierając rozwój twórczości na kierunkach malarstwo, grafika, czy sztuka mediów i edukacja wizualna. Sprawdźcie, czy znajdziecie coś dla siebie spośród tych 34 kierunków uniwersyteckich w Radomiu.


 

Czytaj więcej: Studia w Radomiu - kierunki studiów


Studia Radom - gdzie mieszkaćStudia Radom - gdzie mieszkać?

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny posiada 3 Domy Studenckie: Wcześniak, Walet i Bliźniak zapraszają studentów pod swój dach. Akademiki zlokalizowane są na campusie uczelnianym przy ul. Chrobrego na osiedlu Akademickim. Osoby wynajmujące pokój mają do swojej dyspozycji: saunę, siłownie, bilard, Internet, sale klubowe, pralnie, telefony w pokojach, ping pong, a także „pokoje do cichej nauki”. W bliskim sąsiedztwie domów studenckich na osiedlu akademickim znajduje się Biblioteka Główna, hale sportowe, kluby studenckie oraz parking strzeżony. Ceny wynajmu pokoju w akademiku zaczynają się od 300 zł. Jeśli zdecydujecie się na wynajem prywatnego mieszkania to wynajem pokoju wyniesie dwa razy tyle.


 

Czytaj więcej: Studia w Radomiu - gdzie mieszkać


Studia Radom - komunikacja miejskaStudia Radom - komunikacja miejska

Po Radomiu bezproblemowo poruszać się możecie komunikacją miejską, w ramach której kursuje 26 linii autobusowych oznaczonych cyfrowo. Codziennie w ramach komunikacji miejskiej na ulice wyjeżdża około 130 autobusów. Średnia częstotliwość wszystkich linii w szczycie wynosi 20 minut. Od 2007 roku w ramach projektów wieloletnich rozwijane są ścieżki rowerowe. Jest to forma niezależnej komunikacji, którą serdecznie polecamy studentom.

 

 

 

Czytaj więcej: Studia w Radomiu - komunikacja miejska


Studia Radom - czas wolnyStudia Radom - czas wolny po studiach

Radom to miejsce wielu cyklicznych wydarzeń kulturalnych. Co dwa lata Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego zaprasza na Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Gombrowicz był częstym gościem Radomia przez wzgląd na mieszkającego tu brata – Jerzego, w jego dworku w pobliskiej wsi działa muzeum Gombrowicza. Szczególnie interesująca jest arena muzycznych wydarzeń w Radomiu. Mają tu miejsce: Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej imienia Mikołaja z Radomia, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej, Rafa – festiwal piosenki żeglarskiej, a także najsławniejszy Międzynarodowy Festiwal Jazzu. Radomskie lotnisko staje się areną pokazów lotniczych, przyciągając tłumy ludzi z całej Europy na największą tego typu imprezę, organizując Radom Air Show. Działają tu teatry, kina, domy kultury, jest nawet filharmonia. Nie zabraknie Wam powodów, by wyjść ze studenckiego mieszkania i uczestniczyć w przygotowanych przez radomszczan imprezach kulturalnych i rozrywkowych. Sprawdźcie, co dzieje się w Radomiu przez cały rok!

Czytaj więcej: Studia w Radomiu - czas wolny


Studia Radom - sportStudia Radom - sport

Około roku 1910, kiedy to radomszczanom udało się uzyskać pozwolenie od władz carskich, powstało Radomskie Towarzystwo Sportowe, prowadzące pięć sekcji – piłka nożna, kolarstwo, tenis, łyżwiarstwo i gimnastyka. Od tamtej pory w oficjalnym życiu miasta sport zajmuje istotne miejsce, włodarze dbają o chęć uczestnictwa mieszkańców w wydarzeniach sportowych, jak i o samą aktywność. Aby zachęcić do aktywności latem ustalono 2 letnie kąpieliska nad Zalewem Borki. Na terenie miasta znajdują się 2 aquaparki, liczne stadiony rekreacyjne, lekkoatletyczne, boiska i hale sportowe, 2 ośrodki MOSiR, liczne siłownie, kluby fitness, place zabaw. Możecie tu nawet uprawiać kajakarstwo!

 

 

Czytaj więcej: Studia w Radomiu - sport


Studia Radom - praktyki studenckieStudia Radom - praktyki studenckie

Uniwersytet Technologiczno - Humanistyczny w Radomiu to uczelnia nowoczesna, innowacyjna, wychodząca naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom lokalnego społeczeństwa oraz przedsiębiorców, nieustannie dostosowująca zakres i jakość kształcenia do aktualnego zapotrzebowania gospodarki i rynku pracy. Dzięki szerokiej współpracy z podmiotami gospodarczymi studenci uniwersytetu mają ułatwiony dostęp do zdobywania doświadczenia zawodowego. Choć nie działa tu oficjalnie żadne biuro karier, ani nie znajdziecie tu żadnych urzędowych programów pro studenckich, to z dostaniem się na praktyki studenckie nie powinniście mieć problemu.

 

 

Czytaj więcej: Studia w Radomiu - praktyki studenckie


Studia Radom - praca po studiachStudia Radom - praca po studiach

Z jednej strony musimy powiedzieć, że stopa bezrobocia miasta jest dość wysoka, bo wynosi około 18 %. Z drugiej strony natomiast możemy Was uspokoić, mówiąc, że działa tu około 25 tysięcy niezależnych przedsiębiorców, w tym kilka dużych koncernów. Mieszczą się tu Fabryka Broni Łucznik, Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Grupa ROSA, Komandor S.A., Polski Tytoń, Radomska Wytwórnia Telekomunikacyjna, Imperial Tobacco Polska Manufacturing S.A., Jadar, Zbyszko Company Sp. z o.o., Odlewnia Ciśnieniowa Stopów Cynku i Aluminium LENAAL oraz wiele inne innych zakładów produkcyjnych. Poza tym Radom jest również siedzibą wielu firm usługowych, takich jak np. MNI Telecom S.A., Biuro Podróży "Alfa Star", eSky.pl S.A. Radom to miasto otwarte, rozwijające się, gotowe na innowacyjne projekty i czekające na wykształconych, młodych, zdolnych, którzy wesprą swą energią, wiedzą, siłą przedsiębiorczość i rozwój miasta. 

 

Czytaj więcej: Studia w Radomiu - praca po studiach

STUDIA W RADOMIU - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
  Poziom studiów
  Forma studiów
  Czas trwania
   Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
   Nie znaleziono wyników spełniających kryteria wyszukiwania

   Zobacz, na jakich uczelniach w Radomiu są

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   grupa kierunku
   poziom studiów
   forma studiów

   Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

   grupa kierunku

   Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

   Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu

   SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI W RADOMIU

   SORTOWANIE:

   Niestety, nic nie znaleziono

   KIERUNKI W RADOMIU

   Rozwiń

   W RADOMIU - PODYPLOMOWE

   A
   B
   D
   E
   G
   I
   K
   O
   P
   R
   W
   Z
   Rozwiń

   Komentarze (0)