Studia prawnicze Łódź

Studia prawnicze Łódź

Studia prawnicze Łódź

Największy wybór studiów

prawniczych w Łodzi

Odkryj kierunki prawnicze i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia prawnicze Łódź | woj. łódzkie

Studia prawnicze w Łodzi to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) lub 5 lat (studia jednolite magisterskie) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej - Uniwersytecie Łódzkim oraz kilku niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym) lub online.

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

STUDIA PRAWNICZE I ADMINISTRACJA W ŁODZI - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Administracja stacjonarne, niestacjonarne, online I stopnia, II stopnia
Administracja - studia online online I stopnia
Kryminologia stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Prawo stacjonarne, niestacjonarne, online jednolite
Prawo - studia online online jednolite
Prawo ochrony danych osobowych niestacjonarne II stopnia
Prawo ochrony zdrowia niestacjonarne II stopnia
Prawo podatkowe i rachunkowość niestacjonarne II stopnia
Prawo zamówień publicznych niestacjonarne II stopnia
Prawo zatrudnienia - kadry i płace niestacjonarne II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Łodzi są studia prawnicze

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI PRAWNICZE I ADMINISTRACJA W ŁODZI

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia prawnicze

Rekrutacja na prawo nie wyróżnia się specjalnie od rekrutacji na inne kierunki studiów. Natomiast o czym warto pamiętać, to o corocznym obłożeniu list rekrutacyjnych na studia prawnicze przez dziesiątki tysięcy osób, czyli średnio przez kilkanaście osób na jedno miejsce. To sprawia, że na prawo wcale nie jest tak łatwo się dostać i należy się pochwalić bardzo dobrymi wynikami z matury.
Uczelnie w Łodzi różnią się od siebie, jeśli chodzi o ustalanie progów i przeliczników, natomiast przedmioty maturalne, które są uwzględniane przy rekrutacji, w większości przypadków są ujednolicone.
Dlatego każdy, kto chce dostać się na prawo, na maturze powinien szczególną uwagę przykładać do nauki i zdobycia jak najlepszych wyników z matury pisemnej z języka polskiego i języka obcego oraz jednego z dodatkowych przedmiotów do wyboru. Przedmiotami opcjonalnymi są tutaj: historia, WOS, matematyka, geografia, chemia, biologia albo fizyka.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach i kierunkach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Studia prawnicze niestacjonarne w Łodzi

Niektórym kandydatom wydaje się, że nauka na studiach prawniczych w wymiarze niestacjonarnym jest wręcz niemożliwa argumentując, iż kierunki takie jak Prawo należą do najtrudniejszych i nie sposób przyswoić ogromną ilość materiału nie uczęszczając na zajęcia w trybie pięciodniowym, bądź uczęszczając, ale w formie wieczorowej.

A jednak to możliwe i na dodatek często spotykane. Naturalnie, nikt nie podważa stwierdzenia o tym, iż studia prawnicze należą do najbardziej wymagających, ale opinie mówiące, że przygotowanie do zawodów prawniczych w innym trybie niż dzienny jest niemożliwe są po prostu nieprawdą. Inaczej studia prawnicze realizowane byłyby wyłącznie w jednej formie kształcenia.

Studia prawnicze, na czele z kierunkiem Prawo, mają na celu przygotowanie do podjęcia wszystkich rodzajów aplikacji koniecznych do wykonywania zawodów prawniczych, a także pełnienia funkcji w instytucjach lub organizacjach wymagających gruntownej wiedzy prawniczej. Na tej podstawie nie ma możliwości, by istniały jakieś różnice programowe, czy też aby pewne zagadnienia i tematy były pomijane na studiach niestacjonarnych. Program nie ulega żadnym zmianom. Różnice polegają na jego realizacji.

Studenci zaoczni pewną część materiału muszą po prostu przyswoić sami, bez pomocy i wsparcia wykładowcy. Muszą postawić na swoją samodzielność i dyscyplinę, aby rzeczywiście nie odbiegać wiedzą i umiejętnościami od tych, którzy uczą się od poniedziałku do piątku.

czytaj dalej studia prawnicze niestacjonarne (zaoczne) w Łodzi

POPULARNE KIERUNKI NIESTACJONARNE W ŁODZI POLECANE DLA CIEBIE

KIERUNKI PRAWNICZE I ADMINISTRACJA W ŁODZI

STUDIA PRAWNICZE W ŁODZI - PODYPLOMOWE

A
D
M
P
R
S
T
W
Z
Rozwiń

Jak wyglądają studia prawnicze w Łodzi

 

Studia prawnicze w Łodzi od wielu lat plasują się w rankingowych czołówkach. Kadra akademicka składa się z wysoko postawionych i najlepszych w swojej branży specjalistów. Poszczególne kierunki możesz realizować zarówno w formie dwuetapowej, to znaczy w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia, jak i w trakcie jednolitych studiów magisterskich, które trwają pięć lat.

 

Niezależnie od tego, jaki kierunek wybierzesz, studia prawnicze wymagają obycia nie tylko prawniczego, ale i politycznego, społecznego i gospodarczego. Poszczególne rozporządzenia i ustawy są niezwykle elastyczne, dlatego kierunki prawnicze wiążą się z nieustannym dokształcaniem. Studenci pracują nad elokwencją i erudycją, ponieważ poprawne wypowiadanie się, ale także ogłada w pisaniu to bardzo ważne cechy w przypadku prowadzonych spraw i działań administracyjnych.

 

Logiczne myślenie, łączenie faktów, szybkie przyswajanie nowej wiedzy to ważne umiejętności, które przydadzą się w trakcie kształcenia na administracji, prawie czy finansach. Studia prawnicze są wielowymiarowe. Każdy kierunek ma szereg cech szczególnych, ale również wiele elementów uniwersalnych, jak kształcenie z zakresu różnego typu prawa czy wiedza ekonomiczna. Tego typu oferty edukacyjne są przeznaczone dla ambitnych, którzy chcą postawić na jakość w swojej karierze.

 

 

Studia prawnicze w Łodzi możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia i jednolite (licencjackie, jednolite magisterskie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)
 • Studia podyplomowe

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne
 • studia online

 

Studia prawnicze w Łodzi możesz realizować zarówno w formie jednolitej magisterskiej jak, chociażby w przypadku prawa, ale także w ramach dwóch komplementarnych cykli kształcenia, to znaczy w trakcie studiów licencjackich (pierwszego stopnia) i magisterskich (drugiego stopnia). Studia drugiego stopnia stanowią uzupełnienie studiów pierwszego stopnia.

Dwuetapowo możesz realizować na przykład administrację. Na niektórych kierunkach kształcenie odbywa się jedynie w ramach studiów magisterskich (na przykład prawo zamówień publicznych). Studia jednolite trwają pięć lat, studia licencjackie realizowane są w trakcie trzech lat, a studia magisterskie w ciągu czterech semestrów.

Studia podyplomowe stanowią dopełnienie zdobytej wiedzy i są przeznaczone dla osób, które mają już tytuł licencjata bądź magistra. Realizowane są w trakcie dwóch semestrów.

Poszczególne kierunki możesz realizować zarówno stacjonarnie (dziennie), jak i niestacjonarnie. Tryb niestacjonarny odbywa się w formie studiów wieczorowych (np. prawo) lub zaocznych, gdzie zajęcia odbywają się w weekendy, jak w przypadku administracji. Niektóre uczelnie idą z duchem czasów, wprowadzając tryb kształcenia online i prowadzą zajęcia przez Internet (w ten sposób możesz studiować, chociażby administrację).

czytaj dalej studia w Łodzi

 

Kierunki studiów prawniczych w Łodzi

Uczelnie w Łodzi mają w swojej ofercie bardzo wiele kierunków prawniczych. Niezależnie od tego, czy wybierzesz administrację czy prawo, kształcenie obejmujące różne typy prawa są nieodłączną częścią każdego z wybranych kierunków. Kadra akademicka poszczególnych ośrodków akademickich dba o dobór najważniejszych przedmiotów, wcześniej badając zapotrzebowania na rynku pracy.

Studia prawnicze uznawane są za prestiżowe i z pewnością gwarantują zdobycie pracy w różnych branżach. Wykształcenie prawnicze, polityczne czy ekonomiczne istotne jest nie tylko w kancelariach czy sądach, ale także w firmach i instytucjach różnego typu.

Uczelnie w interdyscyplinarny sposób łączą różnego typu nauki i oferują takie kierunki jak na przykład prawo zamówień publicznych czy prawo podatkowe i rachunkowość. Kierunki realizowane są w formie stacjonarnej i niestacjonarnej i zapewniają tytuł licencjata bądź magistra.

 

Najpopularniejsze kierunki studiów prawniczych w Łodzi

 • administracja
 • prawo
 • prawo ochrony danych osobowych
 • prawo ochrony zdrowia
 • prawo podatkowe i rachunkowość
 • prawo zamówień publicznych
 • prawo zatrudnienia – kadry i płace

czytaj dalej kierunki studiów w Łodzi

 

Gdzie studiować studia prawnicze w Łodzi?

Wiele ośrodków akademickich ma w swojej ofercie studia prawnicze. Najpopularniejszym z nich jest oczywiście Uniwersytet Łódzki, którego budynek Wydziału Prawa i Administracji rozpoznawalny jest w całej Polsce. 

Z lotu ptaka wygląda bowiem jak paragraf. Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna oferuje kształcenie w zakresie administracji, ale przewiduje także specjalizacje stricte prawnicze. Społeczna Akademia Nauk oferuje swoim studentom nowatorski program law in action, czyli stosowanie prawa w praktyce. Poszczególne uczelnie oferują różnorodne kierunki studiów i stawiają na oryginalną specyfikę przedmiotów.

Przygotowują studentów także do podjęcia aplikacji po studiach prawniczych. W zależności od wybranej uczelni kierunki prawnicze możesz realizować dziennie, zaocznie, wieczorowo, a nawet online. Uczelnie mają także bogatą ofertę studiów podyplomowych, które weekendowo możesz ukończyć nawet w trakcie dwóch semestrów.

 

Uczelnie na których można studiować kierunki prawnicze w Łodzi

 • Uniwersytet Łódzki,
 • Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi
 • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
 • Społeczna Akademia Nauk w Łodzi
 • Szkoła Wyższa Ekonomii i Zarządzania w Łodzi
 • Wyższa Szkoła COSINUS w Łodzi

czytaj dalej uczelnie w Łodzi

 

Jak wybrać studia prawnicze w Łodzi, aby mieć dobrą pracę?

Kierunki prawnicze są aktualnie jednymi z najbardziej obleganych. Uczelnie w Łodzi przyjmują wielu kandydatów, jednak proces rekrutacyjny jest na tyle surowy, że szansę na dostanie się mają tylko najlepsi, natomiast do końca zostają jedynie najwytrwalsi. Jaki kierunek wybrać, by mieć dobrą pracę? Odpowiedź nie jest prosta, zwłaszcza że studia prawnicze umożliwiają podjęcie pracy w różnorodnym zakresie.

Prawo przygotowuje absolwentów do dalszego kształcenia na aplikacji, która następnie pozwala im wykonywać zawód, chociażby prokuratora, sędziego, adwokata, notariusza czy radcy prawnego. Cały proces kształcenia w zakresie prawa jest długotrwały, ale po ukończeniu wszystkich etapów zapewni Ci dobrze płatną pracę.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej
 • adwokat
 • radca prawny
 • sędzia
 • prokurator
 • referendarz
 • komornik
 • syndyk
 • notariusz
 • rzecznik patentowy
 • doradca podatkowy
 • mediator
 • dyplomata
 • urzędnik
 • biznesmen
 • dyrektor firmy
 • ekspert

 

Ci, którzy planują wybrać prawo ochrony zdrowia, prawo ochrony danych, prawo zatrudnienia – kadry i płace, prawo zamówień publicznych czy prawo podatkowe i rachunkowość staną się cennym nabytkiem dla różnego rodzaju firm i organizacji.

Wyspecjalizowanie się w danej dziedzinie korzystnie wpłynie na możliwość zatrudnienia w administracji publicznej (rządowej i samorządowej), przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych, organizacjach pozarządowych, organizacjach międzynarodowych, organach Unii Europejskiej. Podobnie jest w przypadku studiów administracyjnych, które umożliwią Ci prężne działanie w administracji i zarządzaniu publicznym.

Absolwenci otwierają się na pracę w firmach doradczych i konsultingowych bądź w instytucjach, które zajmują się zagadnieniami integracji europejskiej i pozyskiwaniem funduszy europejskich. Aktualnie niemal każdy urząd i instytucja poszukują kompetentnych pracowników, którym zagadnienia z zakresu prawa i administracji nie są obce. Rynek pracy otwarty jest na abiturientów studiów prawniczych, którzy wykazują się wszechstronną wiedzą i posiadają potrzebne do pracy kwalifikacje.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Łodzi?

Wybór uczelni wyższej to bardzo ważny moment w życiu każdego maturzysty. Wiele osób kieruje się prestiżem uczelni oraz możliwościami rozwoju, które ona zapewnia. Bardzo ważne są przecież programy stypendialne i zapomogi, elokwentna kadra akademicka, nowocześnie wyposażone pracownie oraz programy stażowe i oferty praktyk bądź aplikacji.

Czasem jednak jedyną drogą wyboru jest kierunek, który chcemy studiować. Niektóre oferty kształcenia możesz realizować tylko w wybranych ośrodkach akademickich, tak jak w przypadku prawa realizowanego online, które w swojej ofercie ma Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi i Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu.

Warto śledzić rankingi placówek edukacyjnych, ale niemniej ważna jest opinia absolwentów poszczególnych kierunków. Jeśli planujesz studiować w Łodzi, nie musisz się martwić. Uczelnie w tym mieście cieszą się zaufaniem studentów i stawiają na najwyższy poziom kształcenia.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

Czy warto iść na studia prawnicze w Łodzi?

Studia prawnicze w Łodzi to niesamowita przygoda dla ambitnych, którzy nie boją się wyzwań. Uczelnie stawiają wysoką poprzeczkę kandydatom i studentom, ale dają także bardzo wiele możliwości rozwoju. Przede wszystkim niezależnie od tego, którą placówkę edukacyjną wybierzesz, możesz liczyć na doskonale wykształconą kadrę praktyków, którzy na co dzień realizują się zawodowo w dziedzinie prawa i administracji i pragną przekazać Ci zdobytą wiedzę i doświadczenie.

Będziesz miał/a okazję brać udział w zajęciach i wykładach prowadzonych przez sędziów, adwokatów, prokuratorów, a także polityków. Uczelnie dbają o rozwój studentów, dlatego bardzo chętnie organizują symulacje rozpraw sądowych oraz prezentują, jak w praktyce wygląda praca urzędnika państwowego. Studenci mają także okazję odbyć przynajmniej trzymiesięczne praktyki.

Mimo iż studia prawnicze niektórym wydają się nudne, a wręcz sztywne, poszczególne kierunki nie stronią od zabawy. Wydział Prawa i Administracji bardzo chętnie organizuje różnego rodzaju imprezy i przedsięwzięcia. Nie brakuje fuksówek, znanych studenckich imprez rozpoczynających rok akademicki, bądź połowinek prawniczych, które poświadczają, że do końca studiów zostało mniej niż trzy lata. Studenci i absolwenci prawa, administracji bądź kierunków pokrewnych mogą liczyć na wsparcie wykładowców podczas praktyk, staży i aplikacji.

Intrygujące seminaria i wykłady otwarte, a także spotkania z ludźmi polityki i biznesu w znaczący sposób wpływają na ścieżkę kariery, którą następnie wybierają abiturienci. Łódź jest miastem studentów niezależnie od realizowanego kierunku, dlatego stawia na rozwój naukowy, zawodowy, a także kulturowy i sportowy młodych ludzi, którzy energicznym krokiem wkraczają na rynek pracy.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach prawniczych w Łodzi

Studia prawnicze pozwalają na podjęcie pracy w jednym z bardzo wielu zawodów. Można zdobyć zatrudnienie na przykład jako urzędnik sądowy, sędzia, prokurator, notariusz, adwokat, radca prawny, doradca podatkowy, urzędnik podatkowo-prawny w przedsiębiorstwie, księgowy rachunkowy, sprawozdawca finansowy, urzędnik skarbowy, doradca prawny, pracownik więziennictwa, pracownik kancelarii prawnej albo firmy konsultingowej, urzędnik administracji państwowej, doradca inwestycyjny, audytor, urzędnik służby cywilnej, wyższy stopniem pracownik policji, pracownik organizacji pozarządowej, konsultant w dziale prawnym firmy konsultingowej, referent ds. windykacji, referent ds. obsługi klienta, specjalista ds. roszczeń, specjalista ds. prawnych, negocjator z zespole prac gospodarczych, specjalista ds. umów, agent celny, specjalista  ds. obsługi egzekucji komorniczej, administrator kontraktów, Security Risk Analyst, konsultant w dziale doradztwa prawnego, asystent prawny zarządu, przedstawiciel ds. rozliczeń, kontroler należności czy menedżer ds. Compliance.

 

POZOSTAŁE UCZELNIE W ŁODZI NA KTÓRYCH SĄ STUDIA PRAWNICZE I ADMINISTRACJA

21 Uczelni w Łodzi

Może zadajesz sobie pytanie, czy Łódź jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród sześciu publicznych i piętnastu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują łódzkie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Łodzi

 

 

 

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET ŁÓDZKI STUDIA PRAWNICZE

Głównym miejscem w Łodzi, gdzie można studiować prawo jest Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ci, którzy wybierają się na studia prawnicze z pewnością kojarzą olbrzymi, odbijający światło budynek w kształcie paragrafu – to właśnie tam uczą się przyszli absolwenci prawa i administracji. Na wydziale uruchomione są kierunki:
 

AKADEMIA HUMANISTYCZNO EKONOMICZNA W ŁODZI STUDIA PRAWNICZE

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi prowadzi zajęcia na wydziale politologicznym z Administracji wymiaru sprawiedliwości w systemie sprawowania władzy, a także Administracji ze specjalizacją: prawo pracy.
 
 

SPOŁECZNA AKADEMIA NAUK W ŁODZI STUDIA PRAWNICZE

Społeczna Akademia Nauk organizuje wykłady z prawa, na studiach jednolitych magisterskich.  Na swojej stronie SAN informuje, że jako jedyna uczelnia w Polsce stosuje nowatorski program law in action – stosowanie prawa w praktyce od pierwszego roku studiów. Otwarte są tu specjalizacje: Sędziowska, Prokuratorska, Adwokacka, Notarialna oraz Radcowska. Moduł kształcenia specjalnościowego przygotowuje do zawodów sędziego, prokuratora, notariusza, adwokata, radcy prawnego albo doradcy podatkowego. Natomiast na kierunku Administracji uruchomione są specjalizacje: Prawna obsługa biznesu, Prawo pracy i kadr, Administracja porządku publicznego oraz Specjalność samorządowa.
 

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

 

Komentarze (3)

Valeriia odpowiedz

ile powinienem zapłacić i jakie egzaminy muszę zdawać?

Karolina24 odpowiedz

Ponoć ostatnio otworzyli prawo na łódzkim medyku. Warto sprwdzić https://www.medyk.edu.pl/aktualnosci/prawo-nowosc-w-wsbinoz

Tomek odpowiedz

Podobno teraz nawet na WSBiN w Łodzi są studia prawnicze. Warto wejść na medyk.edu.pl i to sprawdzić. Moja siostra kończyła tam dietetykę i była bardzo zadowolona, więc może ja wybiorę się tam na prawo.