Architektura studia II stopnia - Warszawa

Architektura studia II stopnia - Warszawa

Studia na kierunku architektura w Warszawie możesz podjąć na 2 uczelniach publicznych oraz 2 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
II stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie

Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie

Architektura stopień: (II), czas trwania: 1,5 roku
forma: niestacjonarne
Politechnika Warszawska

Politechnika Warszawska

Architektura stopień: (II), czas trwania: 2 lata
forma: stacjonarne

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Architektura stopień: (II), czas trwania: 1,5 roku
forma: stacjonarne

Uczelnie, gdzie architektura jako specjalność / ścieżka kształcenia

Akademia WIT w Warszawie

Akademia WIT w Warszawie

Informatyka stopień: (II), czas trwania: 2 lata
forma: niestacjonarne

Specjalności na kierunku informatyka

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie

Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie

Zarządzanie informacją stopień: (II), czas trwania: 2 lata • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

Specjalności na kierunku zarządzanie informacją

08.03.2024

Architektura studia II stopnia (magisterskie) Warszawa 2024 | woj. mazowieckie

Architektura w Warszawie to 1,5-letnie lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie). Studia można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej. 

Architektura studia II stopnia - Warszawa
Studia na kierunku architektura w Warszawie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia oraz jednolite
Czas trwania 4 lata (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia), 6 lat (studia jednolite magisterskie)

Opis kierunku

Architektura to kierunek studiów oferujący szeroki wachlarz wiedzy teoretycznej i praktycznej. Studenci tego kierunku zdobywają umiejętności projektowania obiektów architektonicznych oraz zespołów urbanistycznych. Poza zdobyciem wiedzy ogólnotechnicznej, kierunek architektura daje możliwość rozwijania predyspozycji artystycznych. Studia oferują także poszerzenie wiedzy z dziedzin prawa i fizyki, która wykorzystywana jest w codziennej pracy architekta.

Ukończenie studiów na kierunku architektura daje wiele możliwości zatrudnienia w branży budowlanej i architektonicznej. Absolwenci mogą podjąć pracę w biurach projektowych, pracowniach konserwatorskich, a także firmach zajmujących się architekturą wnętrz. Studia przygotowują też do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

 

Uczelnie

W Warszawie architekturę (studia II stopnia) możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 1 uczelni publicznej: Politechnika Warszawska (Wydział Architektury PW) oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

 

Jakie są wymagania na studia II stopnia (magisterskie) na kierunku architektura w Warszawie

Jeżeli chciałbyś rozpocząć studia II stopnia na kierunku architektura, to pamiętaj, że musisz posiadać tytuł inżyniera z tego samego profilu kształcenia lub mocno pokrewnego (np. architektura i urbanistyka).

W procesie rekrutacji zostanie wzięta pod uwagę twoja ocena ze studiów I stopnia oraz będziesz musiał wziąć udział w egzaminie wstępnym. W przypadku uczelni prywatnych brany jest również wynik ze studiów w przypadku dużej liczby zainteresowanych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU ARCHITEKTURA?

Człowiekowi od zawsze towarzyszy nieposkromiona potrzeba wznoszenia nowych, monumentalnych budowli. Dają one nie tylko poczucie bezpieczeństwa, lecz także siły. Dziś możemy podziwiać nie tylko kościoły, pałace, czy ratusze wznoszone przed wiekami. Dbamy bowiem również o to, by współcześnie nasze miasta wzbogacały również nowe budowle, które idealnie wkomponują się w resztę już zagospodarowanej przestrzeni. Architekci nieustannie pracują nad tym, by nowe gmachy były nie tylko funkcjonalne, lecz także estetyczne. Nikt nie chce oglądać bowiem architektonicznych koszmarków rodem z socrealizmu.

Studia na kierunku architektura zadedykowane są dla osób, które również chcą dbać o otaczającą nas przestrzeń. Pasjonaci, którzy wybierają ten kierunek, powinni posiadać jednak ponadprzeciętne zdolności plastyczne i prawdziwie analityczne, matematyczne umysły. Kształcenie II stopnia przeznaczone jest dla osób o podstawowych kwalifikacjach, ponieważ czas jego trwania związany jest z rozwojem i doskonaleniem posiadanych już umiejętności.

 

Typ i tryb studiów

Studia na kierunku architektura możemy podzielić na:

1. Typ:
  • Studia I stopnia i jednolite (inżynierskie, jednolite magisterskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)
2. Tryb:
  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne
 
Studia na kierunku architektura w Warszawie realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia, jak i jednolitych studiów magisterskich. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają 4 lata. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające dwa lata lub półtora roku. Studia jednolite magisterskie trwają sześć lat.
Uczelnie w Warszawie umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku. 
Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

Program studiów i przedmioty

Dziś uczelnie w Warszawie mają do zaoferowania dwa tryby kształcenia – stacjonarny (dzienny) oraz niestacjonarny (zaoczny). Wśród studentów znajdują się zwolennicy każdego z nich. Studia dzienne pozwalają na regularne zdobywanie wiedzy oraz nie wiążą się z uiszczaniem opłat za czesne. Z kolei studia niestacjonarne pozwalają na rozwój innych aktywności (np. zawodowych) w trakcie tygodnia, ponieważ zajęcia odbywają się podczas weekendowych zjazdów naukowych. Pamiętaj jedynie, że jeśli wybierasz studia zaoczne, musisz liczyć się z dokonywaniem opłat.

Studia architektoniczne zarezerwowane są przede wszystkim dla osób, które mogą poszczycić się nie tylko umysłem ścisłym, lecz także talentem plastycznym. Kształcenie magisterskie pozwoli rozwinąć twoje umiejętności z każdego tego obszaru. W siatce programowej odnajdziesz wiele specjalistycznych przedmiotów, do których zaliczyć można przykładowo:

  • projektowanie urbanistyczne: zagospodarowanie miejskich terenów nadrzecznych
  • projektowanie architektoniczne: modernizacja obiektów architektonicznych
  • projektowanie architektoniczne -obiekty użyteczności publicznej o złożonej funkcji

 

Pamiętaj, że studia II stopnia mają charakter uzupełniający, dlatego też bazować będziesz na wiedzy, którą wyniosłeś z wcześniejszego etapu kształcenia. Cały czas będziesz musiał doskonalić swoje umiejętności z podstawowych przedmiotów ścisłych, które składają się na architekturę. W praktyce oznacza to, że musisz aktywnie wykorzystywać wiedzę matematyczną i fizyczną. Będziesz poznawać także jednak te zagadnienia, które dziś największe znaczenie mają w świecie relacji biznesowych. Musisz mieć bowiem świadomość, że twoja praca związana będzie na projektowaniu budowli i gmachów, ale w oparciu o relacje z różnego rodzaju klientami. W praktyce oznacza to, że studia II stopnia kładą duży nacisk na rozwój tych dodatkowych kompetencji.

Studia II stopnia zagwarantują ci także podstawowe umiejętności z zakresu zarządzania, ponieważ one powinny towarzyszyć każdemu na drodze zawodowego rozwoju – niezależnie od tego, jaką profesję wykonuje.

 

Gdzie studiować na kierunku architektura w Warszawie

Kierunek architektura (studia II stopnia) - uczelnie w Warszawie

Uczelnie w Warszawie - kierunek architektura:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie stacjonarne I stopnia więcej
Politechnika Warszawska (Wydział Architektury PW) stacjonarne II stopnia, jednolite więcej
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW) stacjonarne I stopnia, II stopnia więcej
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia II stopnia na kierunku architektura w Warszawie?

Studia na kierunku Architektura w Warszawie, w zależności od typu studiów trwają 4 lata (studia I stopnia), 1,5 roku, 2 lata (studia II stopnia) lub 6 lat (studia jednolite magiterskie).

To, ile trwać będą studia II stopnia na kierunku architektura, zależy od tego, jaki ośrodek akademicki wybierzesz. Uczelnie w Warszawie mają bowiem w swojej ofercie studia, które trwają 2 lata, jak i te o półtorarocznym charakterze. Zapoznaj się z ofertami, by mieć pewność, że dobrze wybrałeś. Jedno jest pewne – kształcenie II stopnia ma charakter specjalistyczny, a ty przygotowywać się będziesz do obrony najważniejszej pracy dyplomowej, dzięki której uzyskasz prestiżowy tytuł magistrach. Na studiach architektonicznych będziesz musiał zaprezentować także makietę.

 

Architektura w Warszawie - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 4 lata inżynier architekt
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister inżynier architekt / magister architekt
jednolite magisterskie 6 lat magister architekt

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU ARCHITEKTURA?

Kierunki studiów takie jak architektura przeznaczone są dla osób o nieprzeciętnym talencie plastycznym i matematycznej precyzji. Jeśli jesteś jedną z nich, możesz mieć pewność, że po zakończeniu kształcenia z łatwością znajdziesz pracę, która odzwierciedlać będzie poziom twojego wykształcenia, Pamiętaj jednak, by odpowiednio wcześnie zadbać o budowanie swojego doświadczenia podczas praktyk, czy staży. Uczelnie w Warszawie dbają także o to, by współpracować z jak najlepszymi firmami architektonicznymi.

Jako architekt będziesz mógł rozpocząć aktywną współpracę z firmami w sektorze prywatnym. Można zaliczyć do nich wszelkie biura:

  • architektoniczne 
  • projektowe

 

Studia na tym kierunku przygotują cię także do założenia własnej działalności gospodarczej. Na architektów czekają także instytucje publiczne. Są to chociażby instytucje, które zajmują się zagospodarowaniem przestrzeni miejskiej.

Co warto sprawdzić, idąc na studia II stopnia na kierunku architektura w Warszawie?

Kto może aplikować

Chcesz rozpocząć studia II stopnia? Sprawdź zatem na początku, kto może na nie aplikować! Pamiętaj, że kształcenie magisterskie ma formę uzupełniającą i zostało stworzone z myślą o osobach, które mają już za sobą pierwszy etap kształcenia wyższego i – w przypadku kierunków takich jak architektura – dysponują tytułem inżyniera.

Wymagania rekrutacyjne

Sprawdź na stronach poszczególnych uczelni, jakie są wymagania rekrutacyjne. Zorientuj się, jakie dokumenty musisz dostarczyć w pierwszej kolejności. Jeśli wybierasz studia II stopnia na kierunku architektura, zobacz również, czy nie będziesz musiał zaprezentować odpowiednio przygotowanego portfolio.

Predyspozycje

Zastanów się również nad tym, czy posiadasz odpowiednie predyspozycje oraz wiedzę i kwalifikacje, które pozwolą ci na rozpoczęcie uzupełniającego kształcenia II stopnia. Pamiętaj, że jest ono dedykowane przede wszystkim dla inżynierów, którzy posiadają już wykształcenie architektoniczne.

Czy warto iść na studia II stopnia na kierunku architektura w Warszawie?

Ukończyłeś kształcenie I stopnia i zastanawiasz się, czy warto dalej kontynuować naukę? Wszystko oczywiście zależy od twojej wizji zawodowej przyszłości. Pamiętaj jednak o tym, że studia I stopnia nie gwarantują ci pełni wykształcenia, więc warto je uzupełnić! Uczelnie w Warszawie przygotowały także propozycje nauki na II stopniu – sprawdź każdą taką ofertę!

Kształcenie magisterskie ma właśnie charakter uzupełniający. W trakcie wszystkich semestrów kształcenia będziesz mógł rozwinąć swoją wiedzę oraz kwalifikacje. W przypadku kierunków takich jak architektura jest to szczególnie ważne, ponieważ będziesz mógł zdobyć najważniejsze uprawnienia, pozwalające na wykonywanie tego odpowiedzialnego zawodu.

Co więcej – zakończenie studiów II stopnia na kierunku architektura wiąże się także z otrzymaniem tytułu magistra, a to oznacza, że przed absolwentami otworzą się niemal wszystkie drzwi zawodowego rozwoju. Warto więc poświęcić czas na studia II stopnia.

Studia II stopnia niestacjonarne na kierunku architektura w Warszawie

Studia niestacjonarne znajdują się dziś w kręgu zainteresowań wielu studentów. Zmusza do tego nieustanna pogoń za elastycznością i chęć łączenia różnorodnych aktywności związanych chociażby z pracą. Uczelnie w Warszawie wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom i starają się przygotowywać propozycje kształcenia, które są atrakcyjne także pod względem formalnym.

Studia niestacjonarne mają najczęściej formę weekendowych zjazdów naukowych. To w trakcie ich trwania odbywają się wykłady oraz ćwiczenia praktyczne. Warto pamiętać, że tego typu zjazdy cechuje duża intensywność – zajęcia wypełniają często całe dnie.

Co więcej – studenci niestacjonarni znaczą część materiału teoretycznego muszą opanowywać we własnym zakresie. Zastanów się więc, czy dasz sobie radę organizacyjnie. Na co dzień musi towarzyszyć ci umiejętność bardzo dobrego zarządzania czasem. Nie zapominaj również o tym, że studia niestacjonarne wiążą się z uiszczaniem opłat za czesne. Sprawdź więc, jak wygląda twoja sytuacja finansowa.

Aktualności rekrutacyjne

komentarze (0)