Studia dziennikarskie Warszawa

Studia dziennikarskie Warszawa

Studia dziennikarskie Warszawa
Dodaj do ulubionych

08.01.2024

Studia dziennikarskie Warszawa 2024 | woj. mazowieckie

Studia dziennikarskie w Warszawie możesz podjąć w 2 uczelniach publicznych: Uniwersytet Warszawski (Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii UW), Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (Wydział Teologiczny UKSW) oraz 5 niepublicznych (prywatnych) szkołach wyższych. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5 lat. 

Studia dziennikarskie Warszawa
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia dziennikarskie w Warszawie rozpocznie się 27 marca 2024 r. i potrwa do 16 października 2024 r. | terminy rekrutacji >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia dziennikarskie w Warszawie w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, historia, język obcy nowożytny, wiedza o społeczeństwie, matematyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

Studia dziennikarskie w Warszawie - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Architektura przestrzeni informacyjnych stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Dziennikarstwo i medioznawstwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Dziennikarstwo i nowe media stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Informacja naukowa i bibliotekoznawstwo niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Logistyka i administrowanie w mediach stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Publikowanie współczesne stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Warszawie są dziennikarskie

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Warszawski

Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie

Kierunki dziennikarskie:

DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Kierunki dziennikarskie:

DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA

Collegium Civitas w Warszawie

Kierunki dziennikarskie:

DZIENNIKARSTWO I NOWE MEDIA

Społeczna Akademia Nauk w Warszawie

Kierunki dziennikarskie:

DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA

Warszawska Uczelnia Ekonomiczna

Kierunki dziennikarskie:

DZIENNIKARSTWO I KOMUNIKACJA SPOŁECZNA

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki dziennikarskie w Warszawie

SORTOWANIE:

Studia dziennikarskie w Warszawie - podyplomowe

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja i wymagania na studia dziennikarskie 2024/2025

Aby dostać się na studia dziennikarskie, należy oczywiście bardzo dobrze zdać maturę o profilu humanistycznym – ważne są wyniki z języka polskiego, obcego, wiedzy o społeczeństwie, historii, jak i geografii.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Ile punktów na studia dziennikarskie w Warszawie

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Warszawskim na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 65,5 punktu na dziennikarstwo i medioznawstwo.

czytaj dalej progi punktowe na studia

 

Ile osób na miejsce na studia dziennikarskie w Warszawie

Studia dziennikarskie w Warszawie należą do jednej z najbardziej popularnych grup kierunków. O przyjęcie na studia stacjonarne w 2023 roku na Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego na dziennikarstwo ogólne ubiegało się prawie 8 kandydatów na jedno miejsce.

 

Limity miejsc na studia dziennikarskie

Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów dziennikarskich odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.

 

Limity miejsc na popularnych kierunkach dziennikarskich w Warszawie:

 

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna:

  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego: 90

 

Architektura przestrzeni informacyjnych:

  • Uniwersytet Warszawski: 40

 

Dziennikarstwo i medioznawstwo:

  • Uniwersytet Warszawski: 140

*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie

 

Ile kosztują studia dziennikarskie w Warszawie

Studia mogą być bezpłatne albo odpłatne, ale wszystko uzależnione jest od kilku czynników. Istotne jest to, którą uczelnię wybieramy (publiczną czy niepubliczną), a także na jaki tryb nauki chcemy się zdecydować. Bezpłatne są wyłącznie studia stacjonarne oferowane przez uczelnie publiczne. Oznacza to, że do studiów płatnych zalicza się studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia stacjonarne i niestacjonarne w uczelniach niepublicznych.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Każda uczelnia realizuje rekrutacje według własnych harmonogramów. Oznacza to, że nie istnieje jeden, obowiązujący wszystkie uczelnie termin, w którym publikowane są listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia. Niezależnie od terminów, każdy kandydat zostanie poinformowany od wynikach. W jaki sposób? Za pośrednictwem internetowych systemów rekrutacyjnych.

Dowiedz się więcej wyniki rekrtuacji na studia

 

Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Warszawie:

  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego: lipiec 2024
  • Uniwersytet Warszawski: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie.

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Składanie dokumentów to etap rekrutacji, który w każdej uczelni może wyglądać inaczej. Niektóre uczelnie proszą o to, aby zestaw wymaganych dokumentów dostarczyć osobiście, a inne skłaniają się ku poczcie tradycyjnej, bądź poczcie elektronicznej.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Etap składania dokumentów na studia rozpoczyna się wraz z otrzymaniem informacji o zakwalifikowaniu do przyjęcia. Jak każdy inny element postępowania kwalifikacyjnego, etap ten posiada jasno określony czas, którego należy przestrzegać. Spóźnienie, jak również złożenie niekompletnego zestawu dokumentów może skutkować nawet skreśleniem z listy osób zakwalifikowanych do przyjęcia.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

 

 

Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Warszawie:

  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego: lipiec 2024
  • Uniwersytet Warszawski: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Studia dziennikarskie niestacjonarne w Warszawie

Studia dziennikarskie w Warszawie na niektórych działają jak magnes, gdyż właśnie w stolicy swoje redakcje mają najpopularniejsze czasopisma, czy stacje telewizyjne. Wiele młodych osób myśląc o kształceniu w tym zakresie marzy o późniejszej działalności zawodowej właśnie w tym mieście.

A czy możliwe jest podjęcie studiów dziennikarskich w formie niestacjonarnej? Oczywiście, że tak, a ich oferta jest równie bogata jak w przypadku studiów dziennych. Zainteresowani światem mediów mogą kształcić się w ramach różnorodnych kierunków, w gronie których wymienić można między innymi: Dziennikarstwo i komunikację społeczną, Architekturę przestrzeni informacyjnych, Dziennikarstwo i medioznawstwo, czy Logistykę i administrowanie w mediach.

Wszystkie wymienione kierunki posiadają jedną, fundamentalną cechę wspólną. Realizowane zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej prowadzą do osiągnięcia tego samego poziomu wiedzy, tych samych umiejętności i identycznych kompetencji.

Różnice polegają wyłącznie na intensywności prowadzenia zajęć, gdyż dobrze wiemy, że studenci studiów stacjonarnych uczą się od poniedziałku do piątku, a studenci studiów niestacjonarnych w weekendy, w ramach tzw. zjazdów. Studia niestacjonarne są płatne.

Co wyróżnia studia dziennikarskie niestacjonarne w Warszawie?Możliwość zdobywania cennego doświadczenia, a nawet pracy zawodowej jeszcze w trakcie studiów. Warszawa oferuje wiele możliwości oraz drzwi, do których warto zapukać. Dzięki temu można rozwijać się na dwóch płaszczyznach. W tygodniu chłonąć wiedzę od kolegów z redakcji, a w soboty i niedziele czerpać ją od wykładowców.

sprawdź studia dziennikarskie niestacjonarne (zaoczne) w Warszawie

 

Jak wyglądają studia dziennikarskie w Warszawie

Studia dziennikarskie w Warszawie to kierunki o praktycznym charakterze kształcenia, które przygotowują do pracy w poszczególnych typach mediów. Oprócz tego, że oferują pozyskanie wiedzy z zakresu dziennikarstwa, marketingu medialnego i fotografii prasowej, umożliwiają pozyskanie umiejętności w zakresie projektowania systemów i usług informacyjnych oraz projektowania i analizy działalności informacyjnej w różnego rodzaju instytucjach i organizacjach.

Najpopularniejsze kierunki dziennikarskie w Warszawie: dziennikarstwo i medioznawstwo, architektura przestrzeni informacyjnych.

Współczesne studia dziennikarskie charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
 

Praca po studiach dziennikarskich

Absolwenci studiów dziennikarskich odnajdują się w pracy w mediach tradycyjnych i internetowych, agencjach public relations, agencjach reklamowych, agencjach marketingowych, biurach prasowych, wydawnictwach, wydziałach promocji i komunikacji instytucji publicznych i samorządowych.

 

Zarobki

Średnie zarobki w Warszawie na popularnych stanowiskach związanych z dziennikarstwem wahają się od 4100 zł do 11000 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, stażu pracy, miejsca pracy, stanowiska).

 

Jeśli decydujecie się na studia dziennikarskie to tylko w Warszawie! Dlaczego? Bo to Warszawa jest epicentrum informacyjnym, to tu znajdują się główne siedziby telewizji, największe domy mediowe oraz wydawcy. To tu mieszkają najznamienitsi dziennikarze Polscy (chociaż nie wszyscy!), od których możecie się uczyć.

Dziennikarstwo nie jest dziedziną naukową, to wiedza praktyczna, to szereg umiejętności, jakie powinniście posiąść, by wejść rolę dziennikarza.

Czy macie szansę zdobyć takie kompetencje na studiach dziennikarskich w Warszawie? Z pewnością nauczycie się tutaj rzemiosła – słowo stanie się Waszym sprzymierzeńcem, poznacie różne metody jego użycia w celu przekazania w odpowiedni sposób informacji, a także poznacie świat mediów. Zdobędziecie również niezbędną wiedzę, bez której analizy zastanej rzeczywistości nie mają szans powodzenia.

Jednak sama wiedza i dobre pióro mogą nie wystarczyć, bez powołania i tej wewnętrznej siły, która Was popchnie do przodu z pewnością rynku nie podbijecie – dlatego zastanówcie się na samym początku, czy wystarczy Wam przebojowości, mocy charakteru, chęci i energii, by śmiało wkroczyć w dziennikarską rzeczywistość.

Na studiach dziennikarskich poznacie nie tylko tajniki dobrego pióra, ale także prasy, telewizji, radio i internetu. Każde medium informacyjne w nieco inny sposób spełnia swoją rolę i nieco inaczej funkcjonuje. Warszawa z pewnością da Wam duże możliwości rozwoju, odbywania praktyk i staży oraz poznawania ludzi z branży, jeśli tylko zdecydujecie, że dziennikarstwo to Wasza broszka!

 

 

Typ studiów

Studia dziennikarskie w Warszawie możemy podzielić w zależności od typu na:

  • studia I stopnia (licencjackie)
  • studia II stopnia (magisterskie)

 

To najpopularniejszy podział kierunków w Polsce. Maturzyści, którzy chcieliby rozpocząć swoje kształcenie na studiach dziennikarskich, rozpoczną swoją przygodę z kształceniem I stopnia. Trwa ono na ogół 3 lata.

To czas zdobywania najważniejszych informacji oraz kwalifikacji, które pozwalają na wykonywanie pierwszych aktywności zawodowych. Studia I stopnia kończą się obroną pracy dyplomowej i nadaniem studentom tytułów licencjatów.

Po zakończeniu kształcenia I stopnia warto zadbać o swoją dalszą edukację i zdecydować się na naukę na II stopniu. To czas uzupełniania swojej wiedzy oraz umiejętności.

Studia II stopnia trwają z kolei dwa lata i przygotowują również do obrony najważniejszej pracy dyplomowej – pracy magisterskiej. Z tym tytułem przed abiturientami studiów dziennikarskich otwiera się wiele drzwi zawodowego rozwoju.

 

 

 

Tryb studiów

Każdy, kto wybiera studia dziennikarskie, może wybrać również tryb nauki. Studenci mają do wyboru:

  • studia stacjonarne (dzienne)
  • studia niestacjonarne (zaoczne)

 

Zastanów się, który z trybów będzie dla ciebie wygodniejszy. Studia stacjonarne wciąż cieszą się w Polsce dużą popularnością – zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku, wiedza zdobywana jest w sposób systematyczny.

Dodatkowo studia stacjonarne na publicznej uczelni są bezpłatne! Plusów tego trybu kształcenia jest bardzo dużo, ale czasami warto zdecydować się na naukę w trybie niestacjonarnym!

Studia zaoczne mają charakter weekendowych zjazdów naukowych. Pamiętaj jednak, że znaczną część materiału teoretycznego będziesz opanowywać we własnym zakresie, co później zostanie zweryfikowane podczas egzaminów.

Tryb niestacjonarny jest jednak dużo bardziej elastyczny i pozwala na łącznie ze sobą wielu aktywności – na przykład studiów i pracy. Należy wziąć jedynie pod uwagę, że studia niestacjonarne wiążą się zawsze z uiszczaniem opłat za czesne.

czytaj dalej studia w Warszawie

 

 

Kierunki studiów dziennikarskich w Warszawie:

Studia dziennikarskie cieszą się całkiem sporą popularnością. Jakie kierunki tak naprawdę masz do wyboru, jeśli wybierasz ten profil kształcenia? Okazuje się, że jest ich całkiem sporo!

Dziś bowiem zwracamy szczególną uwagę na to, by przepływ informacji odbywał się na jak najwyższym poziomie. Uczelnie w Warszawie dostrzegają te tendencje i przygotowują takie propozycje kształcenia, które odzwierciedlać będą aktualne zapotrzebowanie na specjalistów.

Wśród kierunków dziennikarskich znajdziesz bardziej tradycyjne propozycje. Na liście studiów znalazły się też bardziej nowatorskie oferty takie jak: publikowanie współczesne czy logistyka i administrowanie w mediach.

Przeanalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie propozycje – dzięki temu z łatwością podejmiesz decyzję związaną z wyborem odpowiedniego kierunku studiów z grupy dziennikarskiej. Uczelnie w Warszawie przygotowały bowiem bardzo ciekawe propozycje dla każdego, kto chciałby zajmować się w przyszłości rzetelnym przekazywaniem informacji!

 

Kierunki dziennikarskie w Warszawie - rekrutacja 2024/2025

czytaj dalej kierunki studiów w Warszawie

 

Gdzie studiować studia dziennikarskie w Warszawie?

Studia pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: gatunków dziennikarskich oraz tworzenia różnorodnych przekazów medialnych. Absolwenci studiów dziennikarskich odnajdują się w pracy w mediach, agencjach reklamowych, agencjach PR-owych, social mediach, marketingu.

Studia dziennikarskie w Warszawie rozpoczniesz na wielu uczelniach. Zastanów się zatem odpowiednio wcześnie, który z ośrodków spełni twoje wszystkie intelektualne oczekiwania. Do wyboru masz zarówno uczelnie prywatne, jak i publiczne.

Przeanalizuj każdą z ofertę – im więcej informacji zbierzesz, tym łatwiej będzie ci podjąć odpowiednią decyzję nie tylko odnośnie do uczelni, lecz także do kierunku! Studia dziennikarskie cieszą się sporą popularnością wśród studentów – dlatego też uczelnie w Warszawie robią wszystko, by ich propozycje kształcenia były jak najbardziej atrakcyjne.

Oferta szkół wyższych w stolicy, które zagwarantują ci wykształcenie z tego obszaru jest całkiem długa!

 

Gdzie studiować kierunki dziennikarskie w Warszawie:

  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula;
  • Collegium Civitas;
  • Społeczna Akademia Nauk;
  • Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS w Warszawie;
  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego;
  • Uniwersytet Warszawski;
  • Warszawska Wyższa Szkoła Humanistyczna im. B. Prusa.

czytaj dalej uczelnie w Warszawie
 

Kierunki dziennikarskie - uczelnie publiczne (państwowe) w Warszawie

  • Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego;
  • Uniwersytet Warszawski.

czytaj dalej uczelnie publiczne w Warszawie

 

 

Kierunki dziennikarskie - uczelnie niepubliczne (prywatne) w Warszawie

  • Akademia Finansów i Biznesu Vistula;
  • Collegium Civitas;
  • Społeczna Akademia Nauk;
  • Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS w Warszawie;
  • Warszawska Wyższa Szkoła Humanistyczna im. B. Prusa.

czytaj dalej uczelnie prywatne w Warszawie

 

 

Jak wybrać studia dziennikarskie w Warszawie, aby mieć dobrą pracę?

Każdy maturzysta, który wybiera studia, zastanawia się nad tym, jak będzie wyglądać jego przyszła kariera zawodowa. Młodzi ludzie chcą mieć bowiem pewność, że ich wykształcenie przyniesie im nie tylko intelektualną satysfakcję, lecz także odpowiednie zatrudnienie.

Warto podkreślić, że właściwie każdy kierunek studiów otwiera wiele dróg zawodowego rozwoju. Należy jednak wiedzieć, jak wydobyć potencjał z danej dyscypliny. Dotyczy to również studiów dziennikarskich.

 

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, zastanów się nad kilkoma kwestiami.

  • Co mają Ci zagwarantować studia dziennikarskie?
  • Czym chciałbyś zajmować się w przyszłości?
  • Czy w kręgu twoich zainteresowań znajdują się kwestie związane z dziennikarstwem, tworzeniem rzetelnych informacji oraz administrowanie danymi?

 

Jeśli potrafisz konstruktywnie odpowiedzieć na te pytania, być może uda ci wybrać kierunek, który przyniesie ci zadowolenie. Określ również odpowiednio wcześnie swoje predyspozycje. Nie każdy bowiem odnajdzie się na studiach dziennikarskich!

Pamiętaj o tym, że praca dziennikarza musi opierać się przede wszystkim na umiejętnym i rzetelnym przekazywaniu informacji. Oczywiście wszystkie te kwalifikacje będziesz szlifować podczas nauki.

Na co dzień powinny towarzyszyć ci takie kompetencje jak: lekkie pióro, zdolność do klasyfikowania informacji, przenikliwość czy umiejętność oddzielania treści ważnych od tych pobocznych.

Pamiętaj również o tym, by zastanowić się również nad tym, jaki obszar dziennikarstwa przyniesie ci najwięcej satysfakcji. Dziennikarstwo samo w sobie jest dość ogólne.

Jeśli chcesz mieć pewność, że uda ci się zadbać o dobrą pracę, zadbaj o to, by specjalizować swoją wiedzę. Pomyśl, czym chciałbyś się zajmować. Możesz bowiem zajmować się takimi obszarami jak dziennikarstwo polityczne, społeczne, kulinarne, modowe, motoryzacyjne itd. Na pewno znajdziesz coś dla siebie!

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:

  • dziennikarz telewizyjny;
  • dziennikarz radiowy;
  • dziennikarz prasowy;
  • dziennikach internetowy;
  • bloger;
  • copywriter;
  • administrator danych i informacji itd.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Warszawie?

Jeśli wybierasz uczelnię wyższą w Warszawie, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. To właśnie one sprawią, że twój wybór będzie najkorzystniejszy! Na samym początku zorientuj się, czy szkoła, na której chcesz podjąć studia, posiada w ofercie dany kierunek! Jeśli tak – połowa sukcesu za tobą! Teraz czas sprawdzić inne ważne kwestie!

  • przeanalizuj program kształcenia - dzięki temu będziesz wiedział, jakich zajęć się spodziewać, sprawdzisz również jaki jest stosunek wykładów do zajęć praktycznych! Pamiętaj – dziś to przede wszystkim umiejętności oparte na stabilnych podstawach teoretycznych są najważniejsze;
  • odwiedzaj stronę internetową uczelni – dzięki temu będziesz śledzić wszystkie wiadomości na bieżąco, zobaczysz również jak wygląda taka zdalna forma komunikacji ze studentami;
  • nie bój się pytać – czytaj opinie w Internecie, sprawdź, co inni studenci sądzą o wybranej przez ciebie uczelni. Im więcej różnorodnych informacji zbierzesz, tym większa jest szansa, że będziesz w przyszłości zadowolony z podjętego wyboru.
  • weź udział w dniach otwartych wybranej przez siebie uczelni – to idealna okazja, by przyjrzeć się danemu ośrodki akademickiego z zewnątrz, porozmawiać z wykładowcami, studentami i zebrać różnorodne informacje nie tylko w odniesieniu do kształcenia. Podczas dni otwartych zobaczysz również, jak dana uczelnia po prostu funkcjonuje!

Gdy wybierasz uczelnię wyższą w Warszawie, pamiętaj również o tym, by nie kierować się emocjami. Przeanalizuj wszystkie plusy i minusy i postaraj się trzeźwo spojrzeć na propozycje przygotowane przez warszawskie ośrodki akademickie!

 

 

Czy warto iść na studia dziennikarskie w Warszawie?

Jesteśmy społeczeństwem informacyjnym. Wiadomości z dowolnego zakątka świata są dla nas na wyciągnięcie ręki. Czy są one jednak prawdziwe? Jak oddzielić rzetelne informacje od bajek? My – jako zwykli obywatele – nie powinniśmy się nad tym zastanawiać.

Nad jakością przekazywanych informacji powinni czuwać przede wszystkim dziennikarze. To oni odpowiadają za ich rzetelność, formę przekazu i wiele innych istotnych kwestii. Dziś nie chcemy również ograniczać naszej wiedzy – to również generuje zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu dziennikarstwa.

W praktyce oznacza to, że warto rozpocząć studia dziennikarskie w Warszawie. Stolica to również miasto, które charakteryzuje bogactwo uczelni wyższych. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że uda ci się wybrać ośrodek akademicki, spełniający twoje wszystkie oczekiwania. Duży wybór uczelni i bogactwo kierunkowe, to jednak nie wszystko.

Dlaczego jeszcze warto rozpocząć studia w Warszawie? Przede wszystkim w stolicy będziesz mieć dostęp do praktyk i staży, które znacznie wzbogacą twoje cv! Pamiętaj, że współcześnie pracodawcy zwracają dużą uwagę na doświadczenie swoich potencjalnych pracowników.

Dotyczy to w szczególności absolwentów kierunków dziennikarskich! Możesz mieć pewność, że zadbanie o rozwój kwalifikacji w Warszawie jest znacznie łatwiejsze niż w jakimkolwiek innym mieście!

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach dziennikarskich

Jako dziennikarz możecie starać się o wakat w jednej z gazet, magazynów, czasopism, jak i w telewizji czy w radio. Zdobycie pracy w tym zawodzie nie jest jednak łatwe, a posiadanie samego dyplomu niczego nie gwarantuje.

Dlatego niezwykle ważne jest, by czas studiów wykorzystać na praktykowanie umiejętności i odbywanie licznych staży w zawodzie. Jeden lub dwa wpisy w dzienniczku o niczym nie świadczą. 

Studia dziennikarskie są jedynie pomocą, chwilą na refleksję, a nie wyznacznikiem. To wy i wasza postawa, chęć działania warunkujecie przyszłość. Pracę w zawodzie zdobywają osoby energiczne, lotne, umiejące się znaleźć w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. A to jest wynikiem nie tylko fartu i szczęścia, ale również postawy – otwartej, ciekawej, wykorzystującej pokłady sprytu w nas drzemiące.

Dziennikarze to osoby informujące i opiniujące, ich wykształcenie oraz doświadczenie jest niezwykle ważne w pracy, dlatego nie możecie zrezygnować z któregoś z elementów dziennikarskiej układanki, a musicie dołożyć wszelkich starań, by wasza wiedza i umiejętności idealnie się ze sobą dopasowały.

Trenujcie charakter, bo dostanie się na intratne stanowisko dziennikarza, wymaga nie lada hartu ducha. Najlepsi dziennikarze zarabiają naprawdę krocie na informowaniu innych… Czy warto?

Za pewne już sami sobie na to pytanie odpowiecie. Jeśli jednak nie dopchniecie się do głównego nurtu zawsze znajdziecie pracę jako redaktor portalu internetowego albo jako rzecznik prasowy danej firmy czy urzędu, oraz specjalista do spraw PR i marketingu. Studia te nie są wyrocznią dziennikarską. Pozwolą Wam zdobyć szereg umiejętności do wykorzystania we współczesnym świecie biznesu i polityki.

POZOSTAŁE UCZELNIE W WARSZAWIE NA KTÓRYCH SĄ STUDIA DZIENNIKARSKIE

59 Uczelni w Warszawie

Warszawa przyciąga młodych ludzi z całego kraju. Przyjeżdżają tu na studia lub do pracy, w nadziei na zdobycie wykształcenia, doświadczenia zawodowego i wysoko płatnej pracy z perspektywami. Liczą na prestiż, sukces.

Warszawa ma wiele do zaoferowania dla studentów i kandydatów, ale także wiele od nich wymaga – progi punktowe oraz liczba chętnych na studia są tu wysokie. Również liczba studentów jest największa w Polsce: 15 uczelni publicznych i ponad 40 niepublicznych. Największą popularnością cieszą się Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska oraz Szkoła Główna Handlowa w Warszawie.

Warszawskie uczelnie są uznawane za prestiżowe nie tylko w Polsce ale i za granicą. Cenione są za profesjonalną kadrę naukową i szerokie perspektywy rozwoju.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Warszawie

 

 

 

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET WARSZAWSKI STUDIA DZIENNIKARSKIE

Studia dziennikarskie w Warszawie możecie podjąć na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii. Tu poznacie nie tylko dziennikarstwo słowa, ale również obrazu oraz nieco zagadnień z zakresu produkcji mediów i zarządzania procesem informowania.

dowiedz się więcej

 


UNIWERSYTET KARDYNAŁA STEFANA WYSZYŃSKIEGO STUDIA DZIENNIKARSKIE

Obok Uniwersytetu Warszawskiego studia dziennikarskie prowadzi również Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który oferuje kształcenie na kierunku:

dowiedz się więcej

 


SPOŁECZNA AKADEMIA NAUK W WARSZAWIE STUDIA DZIENNIKARSKIE

  • Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Specjalnosci: Dziennikarstwo telewizyjne, Dziennikarstwo radiowe, Dziennikarstwo prasowe, Dziennikarstwo fotograficzne, Marketing medialny i PR, Fotografia reklamowa i wydawnicza.

dowiedz się więcej


UCZELNIE NIEPUBLICZNE W WARSZAWIE STUDIA DZIENNIKARSKIE

Oprócz tych dwóch uczelni państwowych, studia dziennikarskie prowadzą liczne uczelnie niepubliczne – i to one cieszą się niesłabnącym uznaniem na platformie dziennikarstwa, dlaczego? Ponieważ najczęściej kadrę tworzą ludzie z branży, ludzie, którzy pracują aktualnie w mediach i są pierwszym kontaktem młodego studenta z rzeczywistością dziennikarską. Dzięki znajomościom można naprawdę skuteczniej zadziałać na ryku. Takie studia prowadzą szkoły, takie jak Collegium Civitas, Wyższa Szkoła Komunikacji i Mediów im. J. Giedroycia, SWPS, Warszawska Wyższa Szkoła Humanistyczna im. B. Prusa, Wyższa Szkoła Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie i wiele, wiele innych szkół prywatnych, z których ofertą warto się zapoznać. Tu jednocześnie polecamy, abyście sprawdzali kim są wykładowcy, jakie mają osiągnięcia w zawodzie – czy są to tylko naukowcy, czy praktycy? Określajcie czego możecie się spodziewać!

 



TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (1)

Student odpowiedz

Poprawcie nazwę uczelni ( Kardynanła) - wstyd.