Studia rolnicze Warszawa

Studia rolnicze Warszawa

Studia rolnicze Warszawa

Największy wybór studiów

rolniczych w Warszawie

Odkryj kierunki rolnicze i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

08.01.2024

Studia rolnicze Warszawa 2024 | woj. mazowieckie

Studia rolnicze w Warszawie możesz podjąć w 1 uczelni publicznej: Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej oraz niestacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 5,5 lat. 

Studia rolnicze Warszawa
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia, studia jednolite magisterskie
Czas trwania od 3 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia), 5,5 roku (studia jednolite magisterskie)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia rolnicze w Warszawie rozpocznie się 2 stycznia 2024 r. i potrwa do 31 grudnia 2024 r. | terminy rekrutacji >

Wymagania

W procesie rekrutacji na studia rolnicze w Warszawie w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, matematyka, chemia, geografia, fizyka.

*Wymagania mogą się różnić w zależności od kierunku, uczelni oraz trybu studiów.

 

Studia rolnicze w Warszawie - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Bezpieczeństwo żywności stacjonarne I stopnia
Bioinżynieria zwierząt stacjonarne I stopnia, II stopnia
Ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności stacjonarne I stopnia
Forest information technology stacjonarne II stopnia
Hodowla i ochrona zwierząt towarzyszących i dzikich stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Inżynieria i gospodarka wodna stacjonarne I stopnia, II stopnia
Leśnictwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Ogrodnictwo miejskie i arborystyka stacjonarne I stopnia
Rolnictwo stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Weterynaria stacjonarne jednolite
Zootechnika stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia
Żywienie człowieka i ocena żywności stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Warszawie są rolnicze

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki rolnicze w Warszawie

SORTOWANIE:

Niestety, nic nie znaleziono

Studia rolnicze w Warszawie - podyplomowe

D
I
P
R
T
U

Grupa kierunków podyplomowych na uczelniach

Rekrutacja i wymagania na studia rolnicze 2024/2025

Aby dostać się na studia rolnicze w Warszawie należy przede wszystkim zadbać o wyniki z egzaminów maturalnych, bowiem i tu obowiązuje konkurs świadectw i listy rankingowe. Polecamy szczególnej uwadze przedmioty: biologia, matematyka, język obcy. To one mogą Wam zagwarantować wstęp na studia rolnicze.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

Ile punktów na studia rolnicze w Warszawie

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego na rok 2023/2024 musieli uzyskać conajmniej 22,4 punktu na leśnictwo, 21 punktów na ogrodnictwo, 22,4 punktu na rolnictwo oraz 56,28 punktu na bioinżynierię zwierząt. 

czytaj dalej progi punktowe na studia

 

Limity miejsc na studia rolnicze

Przyjęcie na poszczególne kierunki z obszaru studiów rolniczych odbywa się w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem kwalifikacyjnym.

*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024).

 

Ile kosztują studia rolnicze w Warszawie

Studia mogą być bezpłatne, bądź odpłatne. Wszystko zależy od dwóch podstawowych czynników, czyli uczelni, w której podejmujemy naukę oraz trybu odbywania zajęć. Warto zapamiętać, że bezpłatne są wyłącznie studia stacjonarne oferowane przez uczelnie publiczne. Do studiów płatnych należą zatem studia niestacjonarne w uczelniach publicznych oraz studia stacjonarne i niestacjonarne w uczelniach niepublicznych.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Wyniki naboru na studia publikowane są zazwyczaj w lipcu, jednak każda uczelnia może podawać je innego dnia. Co ważne, o wszystkim dowiemy się z internetowego systemu rejestracji kandydatów.

Dowiedz się więcej wyniki rekrtuacji na studia

 

Terminy wyników rekrutacji na studia 2024 w uczelniach publicznych w Warszawie:

  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne?

Każda uczelnia może wymagać mniejszego bądź większego zestawu dokumentów, jak również może poprosić o inną formę ich dostarczenia. Najczęściej kandydaci na studia składają dokumenty osobiście, wysyłają je pocztą tradycyjną albo przesyłają pocztą elektroniczną. Niezależnie od formy ważne jest, aby dopilnować, żeby wymagany zestaw był kompletny. Ponadto, musi zostać dostarczony w jasno określonym czasie.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Etap składania dokumentów rekrutacyjnych rozpoczyna się od opublikowania informacji o zakwalifikowaniu do przyjęcia na studia. Następnie (w zależności od zasad uczelni) kandydaci mają dzień, bądź kilka dni na złożenie wymaganych dokumentów.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

 

Terminy składania dokumentów na studia 2024 w uczelniach publicznych w Warszawie:

  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego: lipiec 2024

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025).

** Dane dotyczące wymagań, cen, limitów, terminów mają charakter poglądowy i mogą się różnić dla poszczególnych kierunków studiów. Dokładne dane należy sprawdzić na stronach internetowych uczelni.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia matematyczne w Warszawie

Studia rolnicze w Warszawie to zestaw kierunków, które tworzą razem różnorodną przestrzeń kształcenia. Kierunki te dotyczą między innymi: rolnictwa ekologicznego, produkcji żywności, chowu zwierząt gospodarskich, leśnictwa, ogrodnictwa, czy produkcji pasz. Programy nauczania opracowane są w taki sposób, aby pozyskać wiedzę z zakresu biologii, chemii, matematyki i fizyki niezbędną do rozumienia zjawisk i procesów zachodzących w rolniczej przestrzeni produkcyjnej i środowisku.

Najpopularniejsze kierunki rolnicze w Warszawie: ogrodnictwo, ogrodnictwo miejskie i arborystyka, ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności, leśnictwo, rolnictwo, technologia drewna.

 

Praca po studiach rolniczych

Absolwenci studiów rolniczych znajdują zatrudnienie w zakładach przetwórstwa ekologicznej żywności, firmach zajmujących się obsługą produkcji ekologicznej, firmach usługowych, specjalistycznych gospodarstwach ogrodniczych, instytutach badawczych, ośrodkach badawczo- rozwojowych, zakładach przemysłu drzewnego.

 

Zarobki

Średnie zarobki w Warszawie na popularnych stanowiskach związanych z leśnictwem wahają się od 6000 zł do 9300 zł brutto (wysokość wynagrodzenia uzależniona jest od doświadczenia, stażu pracy, miejsca pracy, stanowiska).

 

Typ studiów

Studia rolnicze? Po co nam takie studia! Ano, w rolnictwie następuje niezwykle dynamiczny rozwój, prędkość zachodzących zmian wręcz szokuje, wymagania prawne stają się dziś codziennością, rozporządzenia, dodatkowe obostrzenia, co do produkcji rolnej, wymagają na rolnikach zmianę sposobu działania.

Dziś nie wystarczy kochać ziemi, by być dobrze prosperującym rolnikiem. Dziś trzeba kochać ziemię i znać rozliczne nowoczesne technologie, by być lepszym od konkurencji i produkować jeszcze więcej! 

Studia rolnicze to studia przyrodniczo-techniczne, pozwalające poznać wiedzę tajemną z zakresu nowoczesnej produkcji roślinnej, środowiska, obiegu pierwiastków w nim, ekonomice agrobiznesu, postępu biologicznego, produkcji zwierzęcej, jak i systemów informatycznych!

Studia rolnicze w Warszawie skierowane są nie tylko dla praktyków, którzy zamierzają prowadzić gospodarstwo, czy to przejąć schedę po rodzicach czy założyć własne miejsce, to również nauka specjalistyczna dla osób pracujących w sektorze żywieniowym, produkcji warzyw, mięsa, zajmujących się certyfikacją upraw i tworzeniem nowych rozwiązań technologicznych dla rolnictwa.

Studia te mogą być bardzo przydatne dla marketingowców, mających zamiar pracować w branży rolniczej – znajomość dziedziny jest kluczowa dla powodzenia w pracy!

 

Studia rolnicze w Warszawie możemy podzielić w zależności od typu na:

  • studia I stopnia (licencjackie, inżynierskie);
  • studia II stopnia (magisterskie).

 

To, ile będzie trwać kształcenie na uczelni wyższej, zależy od tego, jak uczelnię wybierzesz. Nauka I stopnia na uniwersytetach trwa na ogół trzy lata i kończy się uzyskaniem tytułu licencjata. Na politechnikach z kolei studenci podczas kształcenia I stopnia zdobywają wiedzę przez 3,5 roku (7 semestrów) i otrzymują tytuł inżyniera.

Po zakończeniu studiów I stopnia czas na kontynuację nauki. Studenci, którzy chcą dalej poszerzać swoją wiedzę z nauk chemicznych, kształcą się na studiach magisterskich, które również mogą się od siebie nieco różnić. Osoby decydujące się na dalszą naukę na uniwersytetach będą zdobywać wiedzę przez 2 dwa lata.

Studentów politechnik czeka półtora roku nauki. Studia magisterskie to czas dopracowania wiedzy i doszlifowania umiejętności oraz oczywiście przygotowania do obrony najważniejszej pracy dyplomowej.

 

 

Tryb studiów

Jeśli chcesz rozpocząć studia, musisz wybrać również tryb nauki. Masz do wyboru:

  • studia stacjonarne;
  • studia niestacjonarne.

 

Studia stacjonarne cieszą się największą popularnością w grupie kierunków chemicznych. Ma to związek z laboratoriami, które odbywają się podczas zajęć. Stanowią one bardzo ważną część podstawy programowej, przez co trudno byłoby je włączyć w plan studiów zaocznych. Studia stacjonarne w Warszawie na państwowych uczelniach nie wiążą się z uiszczaniem dodatkowych opłat za czesne.

W grupie rolniczych studiów niestacjonarnych również znalazło się kilka kierunków studiów. To doby wybór dla osób, które chciałyby połączyć ze sobą różnorodne aktywności (np. pracę oraz naukę). Warto pamiętać jednak, że kształcenie niestacjonarne (zaoczne) jest odpłatne niezależnie, czy to oferta przygotowana przez uczelnię państwową czy prywatną.

czytaj dalej studia w Warszawie

 

 

Kierunki studiów rolniczych w Warszawie:

Wbrew pozorom studia rolnicze w Warszawie charakteryzuje kierunkowe bogactwo. To nie oznacza jednak, że ten profil kształcenia spełni oczekiwania każdego absolwenta szkoły średniej. Osoby, które wybierają kierunki rolnicze powinny mieć bardzo interdyscyplinarne zainteresowania oscylujące głównie wokół przedmiotów ścisłych takich jak chemia, biologia czy nawet geografia.

Uczelnie w Warszawie oferują tradycyjne kierunki takie jak rolnictwo czy leśnictwo. Osoby, które chciałyby wybrać kierunki rolnicze odnajdą także bardziej interdyscyplinarne propozycje.

Można zaliczyć do nich przykładowo ekologiczne rolnictwo i hodowlę żywności. To propozycja kształcenia, która odzwierciedla aktualne konsumenckie oczekiwania, więc może w przyszłości przekuć się w atrakcyjne zatrudnienie. Sprawdź, co znalazło się na bogatej liście kierunków rolniczych w Warszawie!

 

Kierunki rolnicze w Warszawie - rekrutacja 2024/2025

  • rolnictwo;
  • leśnictwo;
  • bezpieczeństwo żywności;
  • bioinżynieria zwierząt;
  • zootechnika;
  • żywienie człowieka i ocena żywności;
  • ekologiczne rolnictwo i produkcja żywności;
  • inżynieria i gospodarka wodna.

czytaj dalej kierunki studiów w Warszawie

 

 

Gdzie studiować studia rolnicze w Warszawie?

Studia pozwalają zdobyć umiejętności i wiedzę z zakresu m.in.: zootechniki, produkcji i bezpieczeństwa żywności czy leśnictwa. Absolwenci studiów rolniczych odnajdują się w pracy jako np. rolnik, biotechnolog, hodowca, technolog żywności. 

Jeżeli wybierasz studia rolnicze, czekać na ciebie będzie jedna uczelnia w Warszawie, czyli Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego. Możesz mieć pewność, że ten ośrodek akademicki zapewni ci doskonałe wykształcenie na poziomie europejskim! Jeśli wybierzesz studia rolnicze w Warszawie czekać na ciebie będzie nie tylko bogata oferta kierunkowa.

Uczelnia, która przygotowała studia rolnicze, charakteryzuje się wysokimi standardami nauczania. Studenci uczestniczyć będą zarówno w szeregu wykładów, jak i ćwiczeń praktycznych i laboratoriów.

Oprócz tego każdy przyszły absolwent kierunków rolniczych uczestniczyć będzie w szeregu praktyk czy staży, które skutecznie wzbogacą tak cenne doświadczenie! Bogata oferta kierunkowa przygotowana przez Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego sprawi, że na pewno uda ci się wybrać coś, co w pełni zaspokoi twój intelektualny głód!

czytaj dalej uczelnie w Warszawie

 

 

Jak wybrać studia rolnicze w Warszawie, aby mieć dobrą pracę?

Studia rolnicze na ogół nie są wybierane przez maturzystów przez przypadek. To taki profil kształcenia, który pozwala na rozwinięcie szczególnych umiejętności i kwalifikacji zawodowych gwarantujących przede wszystkim praktyczne zdolności. Oznacza to, że jako absolwent studiów rolniczych będziesz posiadać nie tylko wiedzę na temat nowoczesnego rolnictwa. Towarzyszyć będą temu wszechstronne umiejętności związane z tą gałęzią.

Warto podkreślić, że rolnictwo w Polsce pełni niezwykle ważną rolę, ponieważ wpływa na dynamiczne napędzanie gospodarki. Dlatego też wciąż potrzebni są rolnicy, którzy będą wiedzieli, jak wykorzystać w pełni potencjał płynący z nowoczesnej uprawy roli. Jeśli chcesz być jedną z tych osób, możesz być pewność, że studia rolnicze w Warszawie zagwarantują ci doskonałe wykształcenie, a co za tym idzie – dobrą pracę.

Należy pamiętać jednak, że studia rolnicze nie są stworzone z myślą o każdym abituriencie szkoły średniej. Jeśli wybierasz kierunki związane z rolnictwem musi towarzyszyć ci przede wszystkim zaangażowanie oraz pasja związana z dbaniem o ziemię itd. Co powinieneś zrobić na początku swojej akademickiej drogi, by w przyszłości cieszyć się dobrą pracą? Przede wszystkim wybrać kierunek, który w pełni odzwierciedla twoje intelektualne oczekiwania!

Do wyboru masz nie tylko klasyczne kierunki. Dziś studia rolnicze są znacznie szersze. W praktyce oznacza to, że jeżeli wybierasz ten profil kształcenia, możesz otrzymać interdyscyplinarne wykształcenie, dzięki któremu nie musisz pracować wyłącznie na roli. Studia rolnicze gwarantują zatem wiele różnorodnych dróg zawodowego rozwoju – wszystko będzie zależało od tego, jaki kierunek wybierzesz!

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej:

  • rolnik;
  • hodowca;
  • laborant badający jakość upraw;
  • przedstawiciel handlowy;
  • ogrodnik itd.
  • technolog żywności;
  • leśnik;
  • zootechnolog;
  • biotechnolog.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Warszawie?

Jeśli wybierasz uczelnię wyższą w Warszawie, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. To właśnie one sprawią, że twój wybór będzie najkorzystniejszy! Na samym początku zorientuj się, czy szkoła, na której chcesz podjąć studia, posiada w ofercie dany kierunek! Jeśli tak – połowa sukcesu za tobą! Teraz czas sprawdzić inne ważne kwestie!

  • Przeanalizuj programy kształcenia.
  • Sprawdź opinie na temat uczelni (np. w mediach społecznościowych lub na naszym portalu).
  • Weź udział w dniach otwartych.
  • Podczas podejmowania decyzji kieruj się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem, a nie emocjami.

Możesz mieć pewność, że niemal wszystkie ośrodki akademickie dążą do tego, by zapewnić swoim studentom jak najlepszą wiedzę i szerokie kwalifikacje, dzięki którym absolwenci będą mogli liczyć na doskonały zawodowy start.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię

 

 

Czy warto iść na studia rolnicze w Warszawie?

Czy warto iść na studia? To pytanie zadaje sobie zapewne niejeden raz każdy maturzysta. Niestety, ale też jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie istnieje. Na studia warto iść bowiem wyłącznie wtedy, jeśli czujemy, że wiedza i kwalifikacje otrzymane podczas wszystkich semestrów kształcenia znacznie poprawią nasz start na rynku pracy. A nie dotyczy to przecież każdego, dowolnie wybranego zawodu.

Nim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, zastanów się, czy w ogóle jesteś jedną z tych osób, która koniecznie chce iść na studia. Pamiętaj, że nie każdy maturzysta powinien obierać właśnie tę ścieżkę rozwoju. Odpowiednio wcześnie zadaj sobie fundamentalne pytania:

  • dlaczego chcesz iść na studia?
  • czego oczekujesz od kształcenia wyższego?
  • czy swoją decyzję odnośnie do studiowania podejmujesz samodzielnie?

Studia rolnicze są dość hermetycznym obszarem kształcenia wyższego. Zostały stworzone z myślą o osobach, które doskonale wiedzą, jak powinna wyglądać ich zawodowa kariera. Uczelnie w Warszawie, które oferują kierunki rolnicze, zapewnią ci przede wszystkim nie tylko rozbudowaną wiedzę, lecz także szerokie kwalifikacje i umiejętności, które sprawią, że będziesz wiedział, jakie rozwiązania wdrażać we współczesnym rolnictwie.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

 

Praca po studiach rolniczych

Dzięki studiom rolniczym poznasz tajniki wiedzy na temat profesjonalnego prowadzenia gospodarstwa oraz rozwoju rolnictwa. Pracę z pewnością znajdziesz w agrobiznesie – możesz zainteresować swoją osobę firmy produkujące sprzęt rolniczy, jak i zajmujące się marketingiem środków ochrony roślin. Firmy hodowlano-nasienne jak i placówki inspekcji ochrony środowiska to również odpowiednie miejsca pracy dla absolwentów studiów rolniczych.

Oczywiście, jeśli masz powołanie do pracy naukowej i badawczej, to studia te w żaden sposób nie zablokują Twego rozwoju, jest sporo miejsc pracy w placówkach naukowo-badawczych i szkolnictwie, aby jednak starać się o taką pracę, potrzebny jest dobre zamysł badawczy i odpowiednie przygotowanie.

Będąc absolwentem studiów rolniczych, możesz oficjalnie współpracować z redakcjami czasopism i magazynów rolniczych, stanowić organ doradczy dla współczesnych rolników, wejść w rolę przedstawiciela handlowego z branży agrobiznesu. I zawsze pozostanie CI możliwość pracy w gospodarstwie, prowadzenia nowoczesnej, zaawansowanej technologicznie farmy produkującej żywność. 

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


SZKOŁA GŁÓWNA GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO STUDIA ROLNICZE

W Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, której sama nazwa wskazuje na specjalizacje w dziedzinie rolnictwa, możecie podjąć studia na kierunkach:

Wciąż nie ma zbyt wielu szkół rolniczych w Polsce, a edukacja z zakresu plonów nie jest aż tak popularna, jak zapotrzebowanie gospodarcze. Dlatego możemy podpowiedzieć, że decyzja o podjęciu studiów rolniczych może okazać się bardzo trafiona.

dowiedz się więcej

 



TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (0)