Mechanika i budowa maszyn studia I stopnia Poznań

Mechanika i budowa maszyn studia I stopnia Poznań

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Poznaniu możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
I stopnia
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Politechnika Poznańska

Politechnika Poznańska

20.03.2024

Mechanika i budowa maszyn studia I stopnia (inżynierskie) Poznań | woj. wielkopolskie

Mechanika i budowa maszyn w Poznaniu to 3,5-letnie lub 4-letnie studia I stopnia (inżynierskie). Studia można podjąć na 1 uczelni w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej).

Mechanika i budowa maszyn studia I stopnia Poznań
Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Poznaniu
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4 lat (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)

Opis kierunku

Mechanika i budowa maszyn to kierunek studiów, na którym studenci zyskują wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie wytwarzania i eksploatacji maszyn. W programie studiów znajdują się przedmioty dotyczące grafiki, automatyki i nauki o materiałach. W trakcie nauki studenci mogą zaznajomić się ze specyfiką maszyn przemysłowych czy silników samochodowych, a także zdobyć wiedzę marketingową i handlową wykorzystywaną w branży mechanicznej.

Po studiach z mechaniki i budowy maszyn można znaleźć zatrudnienie na stanowisku konstruktora układów mechanicznych, specjalisty utrzymania ruchu czy po prostu mechanika. Absolwenci tego kierunku zdobytą wiedzę mogą wykorzystać w branżach takich jak: biomechanika, sprzęt medyczny, mechatronika.
 

Uczelnie

W Poznaniu mechanikę i budowę maszyn (studia I stopnia) możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Politechnice Poznańskiej (Wydział Inżynierii Mechanicznej PP).

 

Jakie są wymagania na studia I stopnia (inżynierskie) na kierunku mechanika i budowa maszyn

Aby dostać się na kierunek mechanika i budowa maszyn powinieneś zdać egzamin maturalny z biologii, chemii, fizyki, geografii, informatyki, język obcy, język polski, matematyka.

Ponadto, wszyscy kandydaci będą zobowiązani do dostarczenia wymaganych dokumentów rekrutacyjnych.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

JAK WYGLĄDAJĄ STUDIA NA KIERUNKU MECHANIKA I BUDOWA MASZYN?

Fascynuje Cię świat nowoczesnych technologii i techniki? Osiągasz bardzo dobre wyniki z przedmiotów ścisłych, a nauka matematyki czy fizyki jest dla ciebie przyjemnością? Co więcej, chciałbyś zdobyć wszechstronne wykształcenie techniczne i gruntowne przygotowanie zawodowe? Jeżeli odpowiedziałeś twierdząco na powyższe pytania, to powstały studia idealnie dopasowane do twoich potrzeb. Kierunek mechanika i budowa maszyn w Poznaniu jest odpowiedzią na potrzeby zmieniającej się rzeczywistości. Zautomatyzowanie i mechanizacja przemysłu implikuje zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu projektowania i budowy nowoczesnych maszyn.

Idealnymi kandydatami na studia inżynierskie będą osoby o wszechstronnych zainteresowaniach z obszaru nauk ścisłych, technicznych i informatycznych oraz chęci rozwijania się w tym kierunku. Dużym atutem będą także niebanalne pomysły, kreatywność orz zdolności manualne.

 

Typ i tryb studiów


Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn możemy podzielić na:

1. Typ:

  • Studia I stopnia (inżynierskie)
  • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

 

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Poznaniu realizowane są zarówno w ramach pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to studia inżynierskie, które trwają od 3,5 roku do 4 lat. Drugi stopień to natomiast studia magisterskie, trwające od 1,5 roku do 2 lat.

Uczelnie w Poznaniu umożliwiają kształcenie zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. To od Ciebie zależy, w jaki sposób chcesz studiować. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątku, natomiast studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym odbywają się od poniedziałku do piątku.

Studia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.

 

Program studiów i przedmioty

Program nauczania na kierunku mechanika i budowa maszyn będzie poruszał kwestie związane z naukami technicznymi, ścisłymi czy informatycznymi. Studenci będą mieli okazję zdobyć specjalistyczną wiedzę z zakresu:

  • fizyki
  • mechaniki technicznej
  • materiałoznawstwa
  • metrologii technicznej
  • systemów narzędziowych     

 

Ponadto, wykształcisz cenne umiejętności praktyczne i nauczysz się nowoczesnych technik projektowania i konstrukcji maszyn, podstaw grafiki inżynierskiej oraz obróbki technicznej, co z pewnością wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej.

W programie kształcenia przewidziano także lektorat z języka obcego, dzięki któremu rozwiniesz swoje zdolności językowe i zwiększysz szanse na pracę w środowisku międzynarodowym. Uzyskaną wiedzę i kompetencje wykorzystasz podczas obowiązkowych praktyk studenckich, na których zdobędziesz cenne doświadczenie i kwalifikacje zawodowe.

 

Gdzie studiować na kierunku mechanika i budowa maszyn w Poznaniu

Kierunek mechanika i budowa maszyn (studia I stopnia) - uczelnie w Poznaniu

czytaj dalej uczelnie w Poznaniu

Uczelnie w Poznaniu - kierunek mechanika i budowa maszyn:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Politechnika Poznańska (Wydział Inżynierii Mechanicznej PP) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Poznaniu, w zależności od typu studiów trwają od 3,5 roku do 4 lat (studia I stopnia) lub od 1,5 roku do 2 lat (studia II stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn w Poznaniu trwają trzy i pół roku, czyli siedem semestrów lub cztery lata, czyli osiem semestrów. Po upływie tego czasu i obronie pracy dyplomowej, zdobędziesz dyplom inżyniera, który umożliwi Ci dalszą edukację lub rozpoczęcie pracy zawodowej.

Mechanika i budowa maszyn w Poznaniu - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia od 3,5 do 4 lat inżynier
studia II stopnia od 1,5 do 2 lat magister inżynier

JAKA PRACA PO STUDIACH NA KIERUNKU MECHANIKA I BUDOWA MASZYN?

Studia inżynierskie w Poznaniu kształcą doskonałych specjalistów, którzy dzięki wszechstronnej wiedzy i kwalifikacjom zawodowym, doskonale odnajdują się na współczesnym, niezwykle wymagającym rynku pracy. Dlatego też, po ukończeniu kierunku mechanika i budowa maszyn będziesz miał wiele możliwości rozwoju zawodowego.

Przede wszystkim, idealnie odnajdziesz się w zawodzie projektanta i konstruktora specjalistycznych maszyn przemysłowych. Jako absolwent znajdziesz zatrudnienie w:

  • zakładach przemysłowych
  • firmach produkcyjnych
  • firmach projektowych

 

Równie ciekawą opcją może być związanie swojej zawodowej przyszłości z przemysłem maszynowym, jednostkami odbioru technicznego lub z firmami konsultingowymi i doradczymi. Absolwenci często decydują się także na rozpoczęcie kariery poza granicami kraju, w czym może im pomóc bardzo dobra znajomość języka obcego. Uzyskaną wiedzę i umiejętności wykorzystasz także zakładając własną działalność gospodarczą o profilu dopasowanym do twojego wykształcenia. Co więcej, po ukończeniu studiów pierwszego stopnia zasadne będzie kontynuowanie nauki na studiach magisterskich lub podyplomowych.

Aktualności rekrutacyjne

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne w Poznaniu

Pokaż wszystkie

Popularne kierunki inżynierskie i techniczne niestacjonarne w Poznaniu

komentarze (0)