Studia historyczne Katowice

Studia historyczne Katowice

Studia historyczne Katowice

Największy wybór studiów

historycznych w Katowicach

Odkryj kierunki historyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

Studia historyczne Katowice | woj. śląskie

Studia z historyczne w Katowicach i woj. śląskim to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym). Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

STUDIA HISTORYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - KIERUNKI STUDIÓW

Uczelnia
Typ studiów
Tryb studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Typ studiów Tryb studiów
Historia stacjonarne I stopnia, II stopnia
Historia sztuki stacjonarne, niestacjonarne I stopnia
Środkowoeuropejskie studia historyczne stacjonarne II stopnia
Turystyka historyczna stacjonarne I stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Katowicach i woj. śląskim są studia historyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

SPECJALNOŚCI / ŚCIEŻKI KSZTAŁCENIA - KIERUNKI HISTORYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania na studia historyczne w Katowicach i Gliwicach

Aby dostać się na studia historyczne w Katowicach musicie przystąpić do konkursu świadectw i wykazać się bardzo dobrze zdaną maturą z historii, języka polskiego, matematyki i dodatkowego przedmiotu. Nie zapominajcie o języku obcym, znajomość angielskiego to dziś podstawa na studiach!

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

KIERUNKI HISTORYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM

STUDIA HISTORYCZNE W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM - PODYPLOMOWE

Jak wyglądają studia historyczne w Katowicach i woj. śląskim?

Historycy upamiętniają dzieje ludzkości, badają przeszłość, by móc uchronić przyszłość przed złymi wydarzeniami, przed powtarzaniem błędów! Historycy czuwają nad dobrem ogółu pełniąc swoją misję edukacyjną. Historycy to pasjonaci życia ludzkiego, badacze tajemnic, poszukiwacze przygód.

Na studiach historycznych w Katowicach zdobędziecie wiedzę o wydarzeniach z przeszłości świata i Polski, popracujecie nad umiejętnościami dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, jak i logicznego wyciągania wniosków z przeszłych zdarzeń.

Studia historyczne w Katowicach mają praktyczny wymiar, przygotowują studentów do pracy w archiwach państwowych i samorządowych, jak i do pracy w roli nauczyciela historii. Ciekawą propozycją jest kierunek turystyka historyczna, który przygotowuje przyszłych przewodników, podróżników i pisarzy do upowszechniania historii wśród turystów przybywających do danego regionu.

 

Studia historyczne w Katowicach i woj. śląskim możemy podzielić na:

 

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)
 • Studia II stopnia (magisterskie)

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Jeżeli dopiero planujesz rozpoczęcie studiów wyższych, swoją przygodę z tym rodzajem kształcenia rozpoczniesz od wyboru jednego z kierunków pierwszego stopnia. Studia historyczne w Katowicach i województwie śląskim mogą mieć charakter jedynie kształcenia licencjackiego. Oznacza to, że na zdobycie dyplomu potwierdzającego posiadanie kompetencji historycznych poświęcisz trzy lata.

Po pozytywnym przejściu przez wszystkie sześć semestrów, będziesz mógł aplikować na studia drugiego stopnia. Potrwają one dwa lata i zostaną zwieńczone tytułem magistra. Jeżeli zechcesz zmienić przedmiot zainteresowania, możesz zdecydować się na jeden z kierunków podyplomowych. Realizują je absolwenci z dowolnym tytułem, bez względu na charakter zakończonego już kształcenia.

Jak w przypadku większości istniejących kierunków, tak i studia historyczne możesz realizować w trybie stacjonarnym oraz zaocznym. Oczywiście nie wszystkie uczelnie umożliwiają studiowanie w obu trybach, dlatego jeżeli zależy ci na tym konkretnym, zapoznaj się z ofertą programową wybranej uczelni.

czytaj dalej studia w Katowicach i woj. śląskim

 

Kierunki studiów historycznych w Katowicach i woj. śląskim

Katowice i całe województwo śląskie można śmiało nazwać dużym ośrodkiem akademickim. W praktyce oznacza to, że osoby zainteresowanie podjęciem lub kontynuowaniem edukacji na kierunkach historycznych będą miały do wyboru kilka bardzo atrakcyjnych propozycji. Pamiętaj, aby ostateczny wybór był spójny ze specyfiką twoich zainteresowań, aspiracji oraz wrodzonych predyspozycji.

Historia oraz historia sztuki to typowi przedstawiciele swojej kategorii. Właśnie te kierunki wprowadzą cię w świat obszernej wiedzy o wydarzeniach kształtujących naszą przeszłość i wpływających na aktualny stan rzeczy. Środkowoeuropejskie studia historyczne stanowi propozycję adresowaną do tych, którzy marzą o zgłębieniu interdyscyplinarnych treści. Turystyka historyczna pozwoli ci zdobyć rozeznanie wśród najważniejszych zabytków całego świata. Sam widzisz, że wybór jest dość duży.

 

Kierunki studiów historycznych w Katowicach i woj. śląskim

 • Historia
 • Historia sztuki
 • Środkowoeuropejskie studia historyczne
 • Turystyka historyczna
 • Etnologia i antropologia kulturowa

czytaj dalej kierunki studiów w Katowicach i woj. śląskim

 

Gdzie studiować kierunki historyczne w Katowicach i woj. śląskim

Kierunki historyczne w województwie śląskim cieszą się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi, których głównym celem jest pogłębianie posiadanej wiedzy o szeroko rozumianych aspektach przeszłości. Jeżeli i ty chciałbyś rozpocząć bądź kontynuować edukację w tym zakresie, aplikujesz na Uniwersytet Śląski w Katowicach. To szkoła wyższa, którą charakteryzują najwyższe standardy kształcenia, dopasowane zarówno do aspiracji przyszłych studentów, jak i wymagań współczesnych pracodawców wielu branż.

Powstały przed ponad 50 laty Uniwersytet od lat zrzesza pasjonatów wszelkich dziedzin historycznych. Na tamtejszym Instytucie Historii zdobędziesz cenne kwalifikacje, nieocenione w wielu obszarach zawodowych. W ofercie tego ośrodka znajdziesz kierunki możliwe do realizowania w różnych trybach, oferujące uzyskanie różnych kompetencji.

 

Uczelnie w Katowicach i woj. śląskim, na których możesz studiować kierunki historyczne:

 • Uniwersytet Śląski w Katowicach
czytaj dalej uczelnie w Katowicach i woj. śląskim

 

 

Jakie studia historyczne w Katowicach i woj. śląskim wybrać, aby mieć dobrą pracę

Wiele osób, które żywo interesują się wydarzeniami zamierzchłych czasów i posiadają umysły humanistyczne zastanawia się, czy studiowanie kierunków historycznych może pozwolić im na zdobycie dobrej pracy w przyszłości. Być może i tobie, jeżeli pasjonuje cię filozofia, politologia i różnorakie dzieje ubiegłych epok, spędza sen z powiek pytanie o słuszność wyboru studiów historycznych. Sytuacji nie ułatwia fakt, że ciężko jednoznacznie przewidzieć tendencje na współczesnym rynku pracy kilka lat wprzód.

Jako potencjalny kandydat na kierunki historyczne powinieneś zastanowić się, czego oczekujesz od procesu kształcenia? Jakie efekty chciałbyś dzięki niemu uzyskać? Czy zależy ci na pogłębianiu posiadanych zainteresowań i rozwijaniu predyspozycji do zgłębiania konkretnych zagadnień, czy też wolałbyś wybrać taką drogę kształcenia, która pozwoli ci na dobrze płatne zatrudnienie? Odpowiedz sobie szczerze na te pytania i na podstawie własnych refleksji wybierz najbardziej odpowiedni kierunek.

Jeżeli zależy ci przede wszystkim na opłacalności i pragmatyzmie danego kierunku historycznego, postaraj się zebrać opinie absolwentów Instytutu Historii i na tej podstawie wyciągnij wnioski o realnych możliwościach zatrudnienia. Możesz również prześledzić popularne serwisy stworzone dla pracodawców i osób poszukujących pracy – sprawdź, które zawody cieszą się największym zainteresowaniem pracodawców oraz mogą zagwarantować najwyższe dochody.

Jeśli natomiast dążysz do sukcesywnego zgłębiania najbardziej interesujących cię dziedzin historycznych, ale twoje cele nie są konkretnie sprecyzowane, odwiedź stronę internetową Uniwersytetu Śląskiego i przeanalizuj siatkę kształcenia poszczególnych kierunków historycznych. Dzięki temu znajdziesz pozycję odpowiadającą twoim oczekiwaniom.

 

Możliwe ścieżki twojej przyszłej kariery zawodowej to między innymi:

 • Historyk
 • Historyk sztuki
 • Politolog
 • Etnolog
 • Antropolog
 • Pracownik instytucji kultury i sztuki
 • Nauczyciel historii
 • Archeolog
 • Muzealnik
 • Copywriter

 

Ze względu na to, że śląskie kierunki historyczne bardzo często mają charakter interdyscyplinarny, absolwenci mogą liczyć na szerokie możliwości ukształtowania swojego zawodowego życia w różnych obszarach. Jako absolwent będziesz mógł pracować w terenie na stanowisku archeologa lub kierownika wykopalisk, jeśli jesteś cierpliwy i empatyczny rozważysz zatrudnienie w placówkach oświatowych lub uczelniach wyższych. Historycy z powodzeniem podejmują pracę w muzeach, domach kultury i innych placówkach związanych z podobną tematyką.

czytaj dalej jakie studia wybrać

 

 

Jak wybrać uczelnię wyższą w Katowicach i woj. śląskim

Osoby zastanawiające się nad podjęciem kształcenia wyższego bardzo często mają problem ze znalezieniem idealnej dla siebie uczelni wyższej. Nim rozpoczniesz snucie refleksji na ten temat, powinieneś uświadomić sobie, że każda placówka ma różnorodne mocne strony. Od ciebie zależy, które z nich uznasz za najbardziej wartościowe.

Jeżeli twoja przygoda z kształceniem wyższym ma się wkrótce rozpocząć, przeanalizuj ofertę uczelni realizujących interesujące cię kierunki. Studia historyczne w Katowicach i województwie śląskim możesz rozpocząć i kontynuować wyłącznie na jednej uczelni wyższej – tamtejszym Uniwersytecie.

Przed aplikacja postaraj się zebrać najbardziej wiarygodne opinie aktualnych i byłych studentów tej placówki. Mogą one dostarczyć ci informacji, których nie znajdziesz na stronie internetowej danej szkoły wyższej. Nie rezygnuj z możliwości wzięcia udziału w dniach otwartych Uniwersytetu. To świetna okazja na poznanie wewnętrznego rozkładu budynku oraz rozmowę z przyszłymi wykładowcami.

czytaj dalej jak wybrać uczelnię
 

Czy warto iść na studia historyczne w Katowicach i woj. śląskim

Podczas gdy jedni decydują się na rozwijanie historycznych zainteresowań w zaciszu domowym, korzystając z dostępnych źródeł wiedzy, inni postanawiają pójść na studia wyższe z tego obszaru. Ci drudzy poza szansą na naukę od najlepszych wykładowców, zyskują szansę na zdobycie pracy w interesującym ich obszarze. Zatem czy warto iść na studia historyczne w województwie śląskim? Bez wątpienia tak, jeżeli żywo interesujesz się dziedzinami humanistycznymi, a historia to twoja pasja.

Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję, której efektem będzie aplikacja na wybrany kierunek, powinieneś dokładnie przemyśleć kilka podstawowych kwestii. Przede wszystkim zastanów się, co chciałbyś osiągnąć dzięki edukacji na studiach? Czy pozwolą ci one na spełnienie dalekobieżnych aspiracji?

Twierdząca odpowiedź może okazać się doskonałym pretekstem do rozpoczęcia lub kontynuowania edukacji. Każdy przyszły student powinien wiedzieć, że czas kształcenia wyższego jest związany nie tylko z uczestniczeniem w wykładach i zajęciach, ale również pozwala na odkrywanie swojego prawdziwego „ja”, kształtowanie charakteru oraz zdobywanie nowych znajomych i przyjaciół, nieocenionych zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Realizowanie kierunków historycznych w województwie śląskim jest możliwe na jednej uczelni – Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Zatem jeśli zdecydujesz się na edukację w tym obszarze, prawdopodobnie również zamieszkasz w Katowicach. Jest to urokliwe miasto, na mapie którego odnajdziesz wiele miejsc przyjaznych młodym ludziom.

Właśnie tutaj zrelaksujesz się przy kubku ulubionej kawy, skosztujesz regionalnych przysmaków w jednej z katowickich restauracji, odprężysz się czytając książki w bibliotece lub zdecydujesz się na seans filmowy w jednym z kin. Szeroki wybór instytucji kulturalnych oraz rozrywkowych pozwoli ci na oderwanie się od codziennych obowiązków i przypomni ci, że czas kształcenia wyższego może być bardzo przyjemny i rozwijający zarazem.

czytaj dalej czy warto iść na studia

 

Praca po studiach historycznych

Historycy znajdują zatrudnienie w archiwach samorządowych, państwowych, często zajmują się bieżącą dokumentacją wydarzeń z życia regionu, a także badają pod względem historycznym dorobek materialny, kulturowy i społeczny danej społeczności.

Historycy to również nauczyciele w szkołach podstawowych i zawodowych. Wielu absolwentów historii piastuje ważne urzędy państwowe. Obecny przewodniczący Rady Europy także jest historykiem z wykształcenia. Podobnie jak nasz były prezydent Bronisław Komorowski. Historycy sztuki pracują w muzeach, są kustoszami wystaw, organizatorami ważnych wydarzeń kulturalno-oświatowych.

POPULARNE KIERUNKI W KATOWICACH I WOJ. ŚLĄSKIM POLECANE DLA CIEBIE

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


UNIWERSYTET ŚLĄSKI - STUDIA HUMANISTYCZNE

Wydział Nauk Społecznych

 • historia - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne, spec. administracja-samorządowa, archiwalna i zarządzanie dokumentacją, nauczycielska
 • historia sztuki - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,
 • turystyka historyczna - studia I i II stopnia stacjonarne, niestacjonarne,

dowiedz się więcej>

 TEMATY POWIĄZANE

 

 

Komentarze (0)