Rynek pracy w Zielonej Górze

Rynek pracy w Zielonej Górze

18.06.2021

rynek pracy zielona góra

Rynek pracy w Zielonej Górze

Szukając pracy warto zaznajomić się z realiami danego rynku pracy nie tylko w mieście, ale też w województwie. Trendy, zawody nadwyżkowe, bogactwo naturalne i inwestycje zagraniczne na pierwszy rzut oka mogą nie mieć wpływu na wyprawę z dokumentami aplikacyjnymi, ale z drugiej strony wiedza o tym, kogo szukają pracodawcy może wiele ułatwić. Czasami wystarczy skończyć dodatkowy kurs albo wybrać konkretną specjalizację, by zwiększyć swoje szanse na rynku pracy.

Zielona Góra jest soczewką dla całego województwa lubuskiego. Samo województwo, położone w środkowo-zachodniej Polsce, jest najmniej zaludnionym obszarem w kraju. W wieku produkcyjnym znajduje się ok. 64% mieszkańców, przy czym koło 40% mieszka na terenach wiejskich, a 60% w miastach. Woj. lubuskie jest terenem średnio uprzemysłowionym, jednocześnie graniczy bezpośrednio z Niemcami, co jest nie do pominięcia, kiedy myśli się o kwestiach zawodowych i inwestycyjnych; ponad 700 podmiotów w województwie lubuskim działa z udziałem kapitału zagranicznego.

 

Które branże rozwijają się najszybciej

Najlepiej rozwiniętymi obszarami gospodarki w Zielonej Górze i województwie jest przemysł samochodowy, w tym produkcja samochodów, przyczep i naczep. Kolejnymi obszarami rozwoju są: produkcja wyrobów drewnianych, korkowych i wiklinowych. Dużą część rynku zajmuje także produkcja papieru i wyrobów papierowych oraz wyrobów metalowych. Pracodawcami, którzy zatrudniają największą ilość osób w regionie są: Volkswagen Elektro-Systemy, Kronopol, Arctic Paper Kostrzyń, Steinpol Meble, Ciech Vitrosilicon, Relpol, Gedia Poland, Pomax Polska, Cinkciarz.pl, ICT Poland, Stelmet, Lubuskie ZAE Lumel i Bama Polska.

 

Kogo szukają pracodawcy

A jakich pracowników poszukują pracodawcy? Przede wszystkim robotników w przetwórstwie spożywczym oraz obróbce drewna i produkcji wyrobów tekstylnych, kierowców i operatorów pojazdów, robotników budowlanych, personelu w służbie zdrowia, mechaników maszynowych i robotników zaznajomionych z obróbką metali, cieśli i stolarzy, dekarzy i blacharzy budowlanych, kierowników budów, monterów instalacji budowlanych, operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych i mechaników sprzętu do robót ziemnych. Do tego pracę można znaleźć w obsłudze klienta oraz jako specjaliści nauk fizycznych, matematycznych i technicznych. Do zawodów deficytowych, czyli takich, gdzie jest więcej ofert pracy niż pracowników należą także: rzeczoznawcy, agenci ubezpieczeniowi, konsultanci sprzedaży internetowej i telefonicznej, przedstawiciele handlowi, pracownicy call center, ankieterzy, agenci sprzedaży bezpośredniej, projektanci aplikacji sieciowych i multimediów, doradcy finansowi, doradcy inwestycyjni oraz inżynierowie do spraw przemysłu i produkcji.

Trudno natomiast znaleźć pracę w takich zawodach jak: sprzedawca, robotnik gospodarczy, kucharz, murarz, ślusarz, krawiec, technik ekonomista, szwaczka, fryzjer, technik górnictwa, inżynier telekomunikacji, analityk systemów komputerowych, operator maszyn wykańczalnych wyrobów włókienniczych i mechanik pojazdów samochodowych. Ta sytuacja może się jednak w najbliższych latach częściowo zmienić, ponieważ w Zielonej Górze przemysł powoli ustępuje sektorowi usług.

Komentarze (0)