Program studiów i przedmioty
W trakcie studiów dietetycznych studenci nauczą się układania zbilansowanych jadłospisów, dopasowanych do potrzeb pacjentów. Ponadto poznają zasady zdrowego żywienia oraz diagnozowania chorób dietozależnych. Studia przygotują ich także do podejmowania działań z zakresu promowania zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej.
Student w trakcie kształcenia dowie się jak wygląda budowa człowieka, reakcje chemiczne i biochemiczne w ciele oraz metabolizm. Będzie wiedział jakie są zasady dziedziczenia oraz pozna mechanizmy powstawania zaburzeń genetycznych.
Dowie się czym jest fizjologia, układ immunologiczny, a także jakie są w nich zachodzące procesy. Pozna jakie są normy i zasady planowania żywienia pod kątem indywidualnym oraz zbiorowym, będzie potrafił rozróżnić czynniki wpływające na preferencje żywieniowe. Dowie się jak działają leki oraz jakie zachodzą ich interakcje ze składnikami pokarmowymi.
Student dietetyki będzie potrafił zastosować wiedzę z jej zakresu w połączeniu z wiedzą z innych dyscyplin, a także dowie się, przeprowadzić wywiad żywieniowy, przygotować materiały edukacyjne dla pacjenta oraz udzielić porady dietetycznej. Będzie potrafił określić wzajemny związek między chorobami przewlekłymi a stanem żywienia.
Po zdobyciu niezbędnej wiedzy będzie umiał dokonać wyliczenia zapotrzebowania na składniki odżywcze, a także dowie się jak używać niezbędnych w swoim zawodzie programów komputerowych, by planować odpowiedni model żywienia. Pozna funkcjonowanie narządów i układów, a informacje zdobyte podczas badania będzie potrafił wykorzystać w ocenie zaburzeń odżywiania.
W programie studiów na kierunku dietetyka znajdziesz takie przedmioty jak np.:
Nabywane umiejętności
Dietetyka to kierunek studiów, którego celem jest wyszkolenie kadry specjalistów wyróżniających się wiedzą w zakresie m.in. medycyny, nauk o zdrowiu i nauk o kulturze fizycznej. Studenci dietetyki uczą się np. przygotowywania kompleksowych planów żywienia czy oceniania stanu odżywienia pojedynczych osób i całych grup społecznych. W programie tego kierunku znajdują się przedmioty poświęcone m.in.: biochemii oraz technologii żywności, toksykologii, profilaktyce społecznej czy technikom komunikacyjnym stosowanym w poradnictwie dietetycznym.
Dietetycy potrafią np. posługiwać się wiedzą na temat żywienia człowieka zdrowego i chorego w zakresie planowania żywienia, zapobiegania chorobom żywieniowo-zależnym czy dokonywania oceny stanu odżywienia przy pomocy specjalistycznego sprzętu. Ponadto są oni przygotowani m.in. do przygotowywania potraw, doboru właściwej diety w stanach chorobowych, prowadzenia edukacji zdrowotnej.
Absolwenci dietetyki mogą pracować m.in. w: publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej; placówkach lecznictwa ambulatoryjnego; zakładach żywienia zbiorowego i zakładach dostarczających pożywienie do szpitali i innych placówek zbiorowego żywienia; zakładach przemysłu spożywczego; zakładach produkujących wyposażenie i sprzęt gastronomiczny; organizacjach konsumenckich; placówkach oświatowych; placówkach sportowych. Ponadto osoby, które ukończyły ten kierunek studiów, mogą rozpocząć własną działalność doradczą lub medialną.
Polecane:
Jakie są specjalności na dietetyce w Łodzi
Współczesne studia z dietetyki charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
Popularne specjalności na kierunku dietetyka w Łodzi: psychodietetyka z elementami obesitologii, żywienie kliniczne, dietetyk wieku dziecięcego, dietetyka w odnowie biologicznej i sporcie, poradnictwo żywieniowe, psychodietetyka...specjalności na dietetyce w Łodzi
Po jakim profilu na kierunek dietetyka w Łodzi
Dietetyka to wymagający kierunek, którego studenci potrzebują ugrundotwanych podstaw z takich przedmiotów jak biologia i chemia. Dlatego na studia te najłatwiej dostać się po wcześniejszej nauce w liceum ogólnokształcącym po profilu biologiczno-chemicznym, które przede wszystkim zapewni dobre wyniki na maturze.
Dobre perspektywy otwiera także nauka w szkołach średnich o profilu medycznym, gdzie uczniowie po raz pierwszy stykają się z przedmiotami dotyczącymi medycyny, anatomii czy fizjologii, które pomogą w przyszłych studiach dietetycznych. Najbardziej uniwersalna może okazać się nauka w liceum na profilu matematyczno-fizycznym, która w przyszłej pracy dietetyka pomoże w analizie danych i obliczeniach kalorycznych.
Sprawdź licea i profile klas
Czy studia na kierunku dietetyka w Łodzi są trudne
Studia medyczne na kierunku dietetyka w Łodzi są fascynującym, lecz trudnym wyborem. Studia mają złożony charakter i łączą takie dziedziny jak chemia, biologia oraz fizjologia. Podstawą studiów jest zrozumienie procesów metabolicznych oraz wpływu substancji odżywczych na organizm, ale aby to pojąć ważne są solidne podstawy wiedzy biologicznej i chemicznej.
Wyzwaniem mogą okazać się zajęcia z anatomii i fizjologii, które są jednak niezbędne, by zgłębić tajniki funkcjonowania organizmu, aby efektywnie planować zdrowe strategie żywieniowe. Mimo potencjalnych trudności studia z dietetyki w Łodzi dają możliwość zdobycia umiejętności, które są kluczowe w dynamicznie rozwijającej się dziedzinie zdrowego żywienia.
Jaki jest najtrudniejszy przedmiot na dietetyce w Łodzi
W przypadku wielu kierunków kluczowy może okazać się pierwszy rok studiów. Na dietetyce obfituje on w szereg ogólnych przedmiotów takich jak: psychologia, genetyka, mikrobiologia czy parazytologia.
Przez rozległy i trudny do przyswojenia zakres materiału, właśnie te przedmioty studenci wymieniają jako najtrudniejsze. Szczególnie dla osób, które na kierunek poszły z pasji do dietetyki, przebrnięcie przez te nie w pełni powiązane z kierunkiem przedmioty, może stanowić największe obciążenie.
Po pokonaniu pierwszego roku, na horyzoncie wyłaniają się przyjemniejsze przedmioty, których głównym zadaniem jest przygotowywanie do przyszłej pracy w zawodzie dietetyka.
Czy studia na kierunku dietetyka w Łodzi to studia z przyszłością
Dietetyka to zdecydowanie studia z przyszłością! Zdrowy tryb życia to pojęcie, które coraz częściej chcemy stosować w praktyce. Specjaliści z dietetyki pracują z dużym spectrum pacjentów. Najczęściej z ich pomocy korzystają ludzie, którzy chcą zrzucić zbędne kilogramy. Często dietetycy pracują jednak z pacjentami, których głównym problemem są zaburzenia żywienia. Dla nich kluczem do szczęścia jest dostosowanie odpowiedniej diety.
Ze względu na szybkie tempo życia, coraz popularniejsze stają się diety pudełkowe, w których klienci dostosowują kaloryczność do swoich potrzeb. W tych sytuacjach, to także dietetyk jest najważniejszą osobą. Odpowiednia dieta jest istotna także dla sportowców.
Sprawdź
Jak trudno się dostać na studia na dietetykę w Łodzi
Dietetyka nie należy do jednego z najbardziej obleganych kierunków. Jednak rosnąca popularność zdrowego stylu życia, co roku przyciąga na ten kierunek rzesze studentów. Aby pomóc szczęściu i mieć pewność, że uda się dostać na te studia, trzeba dobrze zdać egzaminy maturalne.
Kandydaci powinni dobrze zaliczyć przedmioty podstawowe jak matematyka, język polski i język obcy oraz zdecydować się na zdawanie jednego z przedmiotów dodatkowych jak chemia lub biologia. Łatwiejszą drogę na studia mają za to laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych z chemii, biologii lub matematyki.
Sprawdź
Czy na studiach na kierunku dietetyka w Łodzi jest matematyka
Na studiach z dietetyki można zetknąć się z matematyką, jednak nie w formie bezpośredniej. Najczęściej nauka ta obecna jest w przedmiotach, które uczą studentów analizy składników odżywczych. Liczenie to nieodłączny element podczas ustalania diety dla potrzeb każdego klienta.
Rola matematyki na studiach dietetycznych nie jest tak ważna jak w przypadku studiów inżynierskich, ale rozumienie tej dziedziny niewątpliwie pomaga w odnalezieniu się na studiach. To ze względu na liczne zajęcia, które nawiązują do pochodnych dziedzin jak chemia czy fizyka.
Czy warto iść na Dietetykę?
Zdrowy styl życia to pojęcie, które przeżywa prawdziwy renesans, w związku z czym Dietetyka jako kierunek studiów cieszy się rosnącym zainteresowaniem kandydatów. Jest to kierunek, który umożliwia pozyskanie kompetencji, które można wykorzystać zarówno w samodzielnej działalności, jak i w pracy w różnego rodzaju placówkach, co oznacza że wykształcenie otwiera wiele drzwi na rynku zatrudnienia.
Oczywiście, należy zdawać sobie sprawę z tego, iż jest to kierunek należący do obszaru studiów medycznych, a zatem podejmując decyzję dotyczącą wyboru warto kierować się zainteresowaniami i planami na przyszłość, a nie wyłącznie popularnością i zapotrzebowaniem rynku.
Sprawdź czy warto iść na studia
Dietetyka studia podyplomowe w Łodzi
Absolwenci studiów licencjackich lub magisterskich (dowolnego kierunku studiów) mogą uzupełnić lub zdobyć nowe kwalifikacje uczęszczając na studia podyplomowe z zakresu prawa. Są to zazwyczaj studia płatne, które trawją od 2 do 4 semestrów.
Sprawdź