Czy będzie matura ustna w 2023 roku? Jakie zmiany czekają maturzystów?

Czy będzie matura ustna w 2023 roku? Jakie zmiany czekają maturzystów?

Czy będzie matura ustna w 2023 roku? Jakie zmiany czekają maturzystów?

01.11.2022

Czy będzie matura ustna w 2023 roku? Jakie zmiany czekają maturzystów?

Rok szkolny 2022/2023 będzie pełen wyzwań zarówno dla uczniów, którzy będą przystępować do matury, jak i nauczycieli. Dlaczego? To właśnie w 2023 roku odbędzie się po raz pierwszy matura w nowej formule (Formule 2023).

Co za tym idzie – wszystkich czeka wiele nowości, ale też sporo zamieszania, ponieważ niektórzy uczniowie będą do egzaminu dojrzałości przystępować jeszcze w starej formule matury (Formule 2015). Zmienia się więc formuła egzaminu, ale również zakres materiału, który uczniowie muszą opanować.

Część uczniów i rodziców nie może odnaleźć się w chaosie zmian. Najważniejsze pytanie, jakie zadają sobie maturzyści, brzmi: czy w 2023 roku będzie obowiązywała matura ustna. W ciągu ostatnich lat, ze względu na pandemię koronawirusa i nauczanie zdalne, uczniowie nie musieli do niej przystępować. Jak będzie w tym roku? Wyjaśniamy, czy w 2023 roku będzie matura ustna i czy będzie ona obowiązkowa dla wszystkich uczniów.

Czy w 2023 roku będzie matura ustna?

Przez ostatnie lata maturzyści nie musieli mierzyć się z egzaminem ustnym. Było to spowodowane wprowadzonymi zmianami z powodu pandemii koronawirusa oraz nauki zdalnej. Zmiany te wynikały z tego, że przeprowadzenie takich matur stało się bardzo utrudnione. Właśnie z tego powodu Ministerstwo Edukacji i Nauki zniosło taki obowiązek.

Do matur ustnych mogli jednak przystąpić uczniowie, którzy wyrażali taką chęć (na przykład dlatego, że wynik z nich liczył się podczas rekrutacji na studia).

Zniesienie obowiązku zdawania matur ustnych dla większości uczniów z pewnością było na rękę, ponieważ ta forma egzaminu w wielu osobach budzi często stres i strach.

Zanim jednak wprowadzono te zmiany, uczeń musiał przystąpić do ustnego egzaminu maturalnego z języka polskiego i języka obcego nowożytnego. Było to obowiązkowe dla każdego maturzysty. Teraz, na maturze w 2023 roku, powrócą zasady sprzed pandemii. Decyzja o tym, by nie przeprowadzać egzaminów ustnych nie została bowiem wprowadzona na stałe. Oznacza to, że w 2023 roku uczniowie będą mieli obowiązek, by podejść do matury ustnej z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego.

Sprawdź

język polski lista pytań jawnych

matura ustna z języka polskiego

matura ustna z języka angielskiego

matura ustna z języka niemieckiego

matura ustna z języka francuskiego

matura ustna z języka rosyjskiego

matura ustna z języka hiszpańskiego

matura ustna z języka włoskiego

Matura ustna 2023: poczucie niesprawiedliwości wśród uczniów

Z pewnością część uczniów będzie bardzo rozczarowana faktem, że w 2023 roku matury ustne są obowiązkowe. W takim momencie w głowach maturzystów może pojawić się pytanie, czy istnieje możliwość, by być zwolnionym z matury ustnej z języka polskiego lub języka obcego nowożytnego.

Niestety, jeśli nie wykluczają tego powody zdrowotne, maturzysta musi podejść do tego egzaminu. Poczucie niesprawiedliwości może pojawić się szczególnie u uczniów technikum, których rówieśnicy w 2022 roku nie musieli zdawać matury ustnej.

Maturzyści apelują o odwołanie matury ustnej w 2023 roku. Uczniowie stworzyli bowiem dwie petycje, w których apelują do ministra Przemysława Czarnka o odwołanie matury ustnej z języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego w 2023. Pod petycją podpisało się kilkadziesiąt tysięcy uczniów.

"Jako uczniowie, którzy w przyszłym roku mają podejść do egzaminu dojrzałości w nowej formule 2023, jesteśmy przerażeni i czujemy się potraktowani bardzo niesprawiedliwie w porównaniu do poprzednich roczników. Nasi starsi koledzy i koleżanki zdawali znacznie łatwiejsze egzaminy maturalne, a mieli możliwość przygotować się do nich w dużej mierze lepiej niż my” - możemy przeczytać w pierwszej petycji, która jest sygnowana przez grupę licealistów i inicjatywę "Nie dla chaosu w szkole".

„Apelujemy o przedłużenie dostosowań egzaminu maturalnego dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych – techników (Formuła 2015) na rok 2023. Petycja dotyczy zwolnienia maturzystów z techników z obowiązku zdawania egzaminów ustnych z języka polskiego i języka obcego nowożytnego w roku 2023” - brzmi treść drugiej petycji, sygnowanej przez grupę uczniów, którzy w 2023 roku będą absolwentami techników.

Uczniowie zauważyli, że będą musieli podejść do większej ilości egzaminów maturalnych, niż ich rówieśnicy – koledzy, którzy egzamin dojrzałości zdawali rok wcześniej ze względu na to, że uczęszczali do liceum, a nie technikum.

Co więcej, postulaty uczniów zostały poparte przez Dariusza Martynowicza (Nauczyciela Roku 2021). "W przypadku uczniów techników jest to niesprawiedliwość i dyskryminacja w stosunku do ich rówieśników z liceów, którzy w tym roku takich egzaminów nie musieli zdawać. Natomiast licealistom rzeczywiście trudno jest się w ogóle przygotować do nowej matury, bo materiały pomocnicze pojawiły się dopiero w zeszłym roku i przez dwa i pół roku jako nauczyciele języka polskiego mieliśmy do dyspozycji tylko informatory” - powiedział podczas wywiadu dla "Rzeczpospolitej".

Choć argumenty uczniów są bardzo rzeczowe i sensowne, Ministerstwo Edukacji i Nauki jak na razie nie odwołało maturalnych egzaminów ustnych dla uczniów technikum w 2023 roku i prawdopodobnie to się nie zdarzy.

Zwolnienie z matury ustnej – czy jest możliwe?

Część ustna matury w 2023 roku będzie obowiązkowa, oznacza to, że nie można jej pominąć, jeśli uczeń chce zdać egzamin maturalny.

 

Zwolniony z części ustnej egzaminu maturalnego może być jedynie:

 1. Absolwent niesłyszący.
 2. Absolwent, który ze względu na niepełnosprawność lub stan zdrowia trwale nie posługuje się mową.

Jakie zmiany czekają uczniów na maturze w 2023 roku?

Poza ponownym wprowadzeniem matur ustnych, uczniów czekają także inne zmiany. Dotyczą one przede wszystkim zakresu materiału na egzaminie maturalnym w 2023 roku.

Poza tym uczniowie będą musieli obowiązkowo przystąpić do egzaminu z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego i zdobyć z nich minimum 30 procent punktów. Co więcej, maturzyści będą musieli też przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego do wyboru.

Zobacz więcej

Przedmioty obowiązkowe matura 2023

Przedmioty dodatkowe matura 2023

Zmieni się także czas trwania niektórych egzaminów w Formule 2023 oraz liczba punktów możliwych do zdobycia.

„Formuła 2023” po raz pierwszy zostanie przeprowadzona w 2023 roku dla absolwentów czteroletniego liceum ogólnokształcącego oraz w 2024 roku dla absolwentów pięcioletniego technikum.

czytaj dalej 

zmiany na maturze 2023

matura 2023

Kiedy odbędą się matury w 2023 roku

Egzamin maturalny 2023 w terminie głównym na poziomie podstawowym oraz rozszerzonym odbędzie się w okresie od 4 do 23 maja 2023 roku zgodnie z harmonogramem:

 • 4 maja 2023 (czwartek) - język polski – pp, godz. 9:00, czas trwania 240 minut (formuła 2023) lub 170 minut (formuła 2015)
 • 5 maja 2023 (piątek) - język angielski – pp, godz. 9:00, czas trwania 120 minut
 • 5 maja 2023 (piątek) - język francuski – pp, godz. 14:00, czas trwania 120 minut
 • 5 maja 2023 (piątek) - język hiszpański – pp, godz. 14:00, czas trwania 120 minut
 • 5 maja 2023 (piątek) - język niemiecki – pp, godz. 14:00, czas trwania 120 minut
 • 5 maja 2023 (piątek) - język rosyjski – pp, godz. 14:00, czas trwania 120 minut
 • 5 maja 2023 (piątek) - język włoski – pp, godz. 9:00, czas trwania 120 minut
 • 8 maja 2023 (poniedziałek) - matematyka – pp, godz. 9:00, czas trwania 180 minut (formuła 2023) lub 170 minut (formuła 2015)
 • 8 maja 2023 (poniedziałek) - język hiszpański – prgodz. 14:00, czas trwania 150 minut
 • 8 maja 2023 (poniedziałek) - język hiszpański – djgodz. 14:00, czas trwania 180 minut

Zobacz więcej harmonogram matur 2023

Komentarze (0)