Dietetyka w Vistuli. Studia, które wyjdą na zdrowie

Dietetyka w Vistuli. Studia, które wyjdą na zdrowie

Studia Warszawa - Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie

Studia Warszawa - Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie

Dietetyka w Vistuli. Studia, które wyjdą na zdrowie

Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula zaprasza na Dietetykę. Kierunek realizowany jest na studiach licencjackich.

Dietetyka jest kierunkiem, który cieszy się coraz większą popularnością wśród kandydatów. Trudno się temu dziwić, bowiem zawód dietetyka jest nie tylko interesujący i satysfakcjonujący, ale i bardzo potrzebny, zwłaszcza w czasach, w których dominuje pośpiech, mający olbrzymi wpływ na nasze zdrowie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i zapotrzebowaniu na specjalistów w tej dziedzinie Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula prowadzi studia licencjackie, realizowane zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym, na dodatek z dwoma językami wykładowymi: polskim i angielskim.

 

Co w programie?

Kierunek Dietetyka w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula charakteryzuje się unikatowym w skali kraju programem kształcenia, opracowanym we współpracy z gronem specjalistów, uwzględniającym najnowsze dokonania i trendy.

Studenci uczą się między innymi rozpoznawać i diagnozować potrzeby pacjentów, oceniać stan odżywienia i sposób żywienia, jak również planować i przygotowywać potrawy wchodzące w skład poszczególnych diet zgodnie z obowiązującą klasyfikacją. Poznają technologię żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, zasady przechowywania żywności, zasady bezpieczeństwa produkcji żywności, a także aparaturę i urządzenia technologiczne, niezbędne w pracy współczesnego dietetyka. Na tym jednak nie koniec.

Program nauczania na kierunku Dietetyka w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie jest unikatowy w skali kraju – podkreśla dr hab. Dorota Nowak, dyrektor programu nauczania. – Został opracowany we współpracy z praktykami i jest w sposób ciągły modyfikowany tak, aby uwzględnić najnowszą wiedzę z dziedziny dietetyki oraz najnowsze trendy – mówi. Wykładowcami w Vistuli są zaś praktykujący dietetycy, którzy pracują także naukowo. To eksperci z wykształceniem medycznym, specjaliści współpracujący z lekarzami lub placówkami medycznymi oraz dietetycy prowadzący własną praktykę. Z reguły uprawiają węższe specjalności dietetyczne, przez co ich wiedza jest bardzo głęboka.

 

Specjalności

Kolejnym atutem studiów w Vistuli są specjalności, dzięki którym studenci mogą rozwijać konkretne zainteresowania. Do ścieżek specjalizacyjnych należą: Dietetyka dla osób aktywnych fizycznie oraz Poradnictwo dietetyczne. Pierwsza z nich umożliwia pozyskanie wiedzy, umiejętności i kompetencji, dzięki którym możliwa będzie współpraca z osobami o szczególnych potrzebach dietetycznych, natomiast druga zakłada zdobycie wiedzy i umiejętności, umożliwiających wspieranie klientów i pacjentów w ich pracy nad sprawnością, wydolnością i kondycją psychiczną.

 

Spotkanie dla kandydatów

W sobotę, 25 września, o godzinie 11:15 rozpocznie się webinar skierowany do kandydatów na studia w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula. Spotkanie prowadzone w ramach Dni Otwartych poprowadzi dr Mariusz Jaworski - członek Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Polskiego Towarzystwa Dietetyki, zajmujący się zagadnieniami związanymi z psychospołecznymi aspektami zaburzeń odżywiania się, cukrzycą typu 2, psychometrią i metodologią badań w dietetyce.

Ponadto, podczas Dni Otwartych kandydaci będą mogli nie tylko otrzymać informacje na temat uczelni i kształcenia, lecz również zniżkę wynikającą ze specjalnej promocji – 50% rabatu na pierwszy rok studiów.

Więcej na temat studiów na kierunku Dietetyka w Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula na stronie internetowej uczelni:

https://www.vistulahospitality.edu.pl/kierunki-studiow/studia-licencjackie/dietetyka

Komentarze (0)