Budownictwo studia w Politechnice Poznańskiej – rekrutacja 2024/2025

Budownictwo studia w Politechnice Poznańskiej – rekrutacja 2024/2025

Studia Poznań - Politechnika Poznańska

02.02.2024

Budownictwo studia w Politechnice Poznańskiej – rekrutacja 2024/2025

Budownictwo jest kierunkiem, który umożliwia poznanie wszystkich aspektów budownictwa oraz ich teoretycznych podstaw, przygotowując tym samym do pracy w przedsiębiorstwach realizujących inwestycje budowlane, biurach projektów, czy urzędach zajmujących się bieżącym utrzymaniem budynków, dróg i mostów.

Studia na kierunku budownictwo w PUT
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania od 3,5 do 4,5 roku (studia I stopnia), od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia na kierunku budownictwo na Politechnice Poznańskiej to studia inżynierskie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa od 3,5 do 4,5 roku (studia I stopnia) lub od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (inżyniera lub magistra).

 

Program studiów i przedmioty

Budownictwo jest jednym z najpopularniejszych i najchętniej wybieranych kierunków reprezentujących studia techniczne. W toku kształcenia studenci poznają zasady grafiki inżynierskiej, narzędzia i metody komputerowego wspomagania stosowane w przygotowaniu dokumentacji technicznej, zasady kształtowania konstrukcji, zasady konstruowania i wymiarowania konstrukcji metalowych, betonowych, zespolonych, drewnianych i murowych, zasady konstruowania obiektów budownictwa ogólnego, przemysłowego, drogowego i mostowego, programy komputerowe wspomagające obliczanie i projektowanie konstrukcji oraz organizację robót budowlanych.

W programie studiów na kierunku Budownictwo znajdziesz takie przedmioty jak:

  • chemia budowlana,
  • geometria wykreślna,
  • wprowadzenie do projektowania budowli,
  • matematyka,
  • budownictwo ogólne i materiałoznawstwo,
  • ergonomia,
  • materiały budowlane,
  • wytrzymałość materiałów,
  • mechanika budowli,
  • prawo budowlane,
  • mechanika gruntów i fundamentowanie,
  • techniczne wyposażenie budowli,
  • technologia robót budowlanych.

 

Dzięki realizowanym przedmiotom studenci zaznajamiają się z fizyką budowli, najczęściej stosowanymi materiałami budowlanymi, organizacją i kierowaniem budowy, jak również prowadzeniem działalności gospodarczej w branży budowlanej. Oprócz tego, nabywają jasno określonych umiejętności. Uczą się jak oceniać obciążenia działające na obiekty budowlane, wykonywać analizę statyczną konstrukcji prętowych statycznie wyznaczalnych i niewyznaczalnych, projektować elementy i konstrukcje budowlane, sporządzać bilans energetyczny obiektu budowlanego, sporządzać harmonogramy robót budowlanych.

 

Sprawdź także:

Politechnika Poznańska kierunki studiów

Poznań kierunki studiów

 

Przykładowe specjalności:

Budownictwo drogowe, mostowe i kolejowe – specjalność nastawiona na pozyskanie wiedzy z zakresu budownictwa drogowo- kolejowego oraz z zakresu projektowania i obliczania obiektów mostowych. Studenci zaznajamiają się między innymi z konstrukcjami nawierzchni, projektowaniem dróg i autostrad, inżynierią ruchu, projektowaniem linii kolejowych, projektowaniem mostów i tuneli.

Inżynieria przedsięwzięć budowlanych – specjalność nastawiona na pozyskanie wiedzy w zakresie organizowania i kierowania robotami budowlanymi, stosowania nowoczesnych technologii w budownictwie, zarządzania jakością, jak również zarządzania złożonymi przedsięwzięciami budowlanymi w fazie realizacji i eksploatacji.

Konstrukcje budowlane – specjalność nastawiona na pozyskanie wiedzy z zakresu konstrukcji metalowych, betonowych i zespolonych, jak również inżynierii budowlanej oraz teorii sprężystości i plastyczności, konstrukcji cienkościennych, analiz numerycznych i dynamiki konstrukcji.

 

Praca po studiach

Absolwenci Budownictwa wyróżniają się obszerną wiedzą oraz licznymi umiejętnościami praktycznymi. Co ważne, mogą ubiegać się o uzyskanie uprawnień budowlanych bez ograniczeń do kierowania robotami budowlanymi.

Absolwenci Budownictwa mogą szukać zatrudnienia w takich miejscach jak:

  • biura projektowe,
  • nadzór budowlany,
  • wykonawcze przedsiębiorstwa budowlane,
  • jednostki administracji państwowej,
  • przedsiębiorstwa obsługujące infrastrukturę drogową i kolejową

 

Zasady rekrutacji

Podstawę kwalifikacji na kierunek Budownictwo w Politechnice Poznańskiej stanowi konkurs świadectw.

Informacje na temat rekrutacji znajdziesz tutaj

 

Studia w Politechnice Poznańskiej

Kandydaci na studia w Poznaniu mogą wybierać spośród wielu interesujących ofert kształcenia. Osoby planujące podjąć kształcenie na kierunku Budownictwo powinny zwrócić uwagę na Politechnikę Poznańską, prowadzącą ten kierunek na studiach pierwszego i drugiego stopnia. Politechnika Poznańska należy do najważniejszych i najprężniej działających uczelni technicznych w kraju. Kształci się w niej blisko 16 tysięcy studentów, zdobywających wiedzę na kierunkach realizowanych przez 9 wydziałów.

Komentarze (0)