Ochrona środowiska - Kraków

Ochrona środowiska - Kraków

Studia na kierunku ochrona środowiska w Krakowie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Ochrona środowiska stopień: (I)  (II), czas trwania: 3,5 roku • 1,5 roku
forma: stacjonarne, niestacjonarne

09.01.2024

Ochrona środowiska studia Kraków 2024 | woj. małopolskie

Ochrona środowiska w Krakowie to 3,5-letnie studia I stopnia (inżynierskie) oraz 1,5-letnie lub 2-letnie studia II stopnia (magisterskie), których program oferuje 5 różnych specjalności. Studia można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej (zaocznej). Ceny na ochronie środowiska w Krakowie zaczynają się od 4400 zł za pierwszy rok studiów, a próg punktowy na bezpłatne studia stacjonarne 2023/2024 na URK wyniósł 30,24 punktu.

Ochrona środowiska - Kraków
Studia na kierunku ochrona środowiska w Krakowie
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)

Opis kierunku

Studia na kierunku ochrona środowiska poświęcone są zagadnieniom z zakresu nauk biologicznych i geograficznych. W trakcie nauki studenci poznają procesy zachodzące w ekosystemach i uczą się wyjaśniania związków przyczynowo-skutkowych zachodzących w środowiskach. W programie studiów znależć można takie przedmioty jak botanika, genetyka czy hydrobiologia. W programie studiów znajdują się zajęcia praktyczne, dzięki którym studenci zyskają doświadczenie z narzędziami, które wykorzystają w przyszłej pracy w terenie oraz laboratoriach.

Absolwenci ochrony środowiska mogą szukać pracy w placówkach, które odpowiadają za działania związane z ochroną przyrody. Są wśród nich urzędy i służby ochrony środowiska, a także firmy recyklingowe czy organizacje takie jak WWF.

 

Uczelnie

W Krakowie ochronę środowiska możesz studiować w ramach kierunku lub specjalności na 3 uczelniach publicznychUniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (Wydział Rolniczo-Ekonomiczny URK), Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (Wydział Chemii UJ), Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie (Instytut Biologii UP).
 
Specjalności
Współczesne studia z ochrony środowiska charakteryzują się tym, że bardzo często studenci tego kierunku otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Krakowie na kierunku ochrona środowiska w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, informatyka, matematyka. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku ochrona środowiska w uczelniach publicznych są bezpłatne. Z kolei za naukę w uczelniach niepublicznych oraz na studiach niestacjonarnych w uczelniach publicznych będziemy musieli zapłacić. Cena wynosi około 4400 zł za pierwszy rok studiów Wykaz opłat za studia na kierunku ochrona środowiska w Krakowie >
 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek ochrona środowiska w Krakowie?

W procesie rekrutacji na studia na kierunku ochrona środowiska najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: biologia, chemia, fizyka i astronomia, geografia, informatyka, matematyka.

Kierunki studiów w Krakowie cechuje bardzo duży prestiż, więc oznacza to, że na wymarzone uczelnie dostaną się tylko najlepsi. Aby studiować ochronę środowiska, musisz zatem świetnie przygotować się do egzaminu dojrzałości. Jedynie doskonałe wyniki uzyskane na maturze sprawią, że będziesz mieć szansę na znalezienie się na listach osób przyjętych. Zatem jeżeli poważnie myślisz o studiach na tym kierunku, to w swoich planach maturalnych uwzględnij przedmioty takie jak: matematyka, biologia, fizyka oraz biologia.

 

Ochrona środowiska Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie - przedmioty maturalne

Kandydaci na Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, którzy chcą rozpocząć studia 2024/2025 na kierunku ochrona środowiska, wśród przedmiotów maturalnych powinni uwzględnić język polski oraz język obcy nowożytny. dowiedz się więcej

Ochrona środowiska Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - przedmioty maturalne

W rekrutacji 2024/2025 na kierunek ochrona środowiska w Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie uwzględniane są dwa przedmioty: język obcy oraz jeden przedmiot spośród biologii, chemii, fizyki z astronomią, geografii lub matematyki. dowiedz się więcej


* Przed rekrutacją na wybrany kierunek należy wcześniej zapoznać się z wymaganiami obowiązującymi w poszczególnych szkołach wyższych. Szczegółowe wytyczne znaleźć można na oficjalnych stronach rekrutacyjnych uczelni. Lista przedmiotów branych pod uwagę w rekrutacji może różnić się na poszczególnych uczelniach publicznych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

Uczelnie w Krakowie - kierunek ochrona środowiska:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (Wydział Rolniczo-Ekonomiczny URK) stacjonarne, niestacjonarne I stopnia, II stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Opis kierunku
Osoby, które aplikują na kierunek ochrona środowiska zdobędą wszechstronną wiedzę z zakresu nauk biologicznych, przyrodniczych i geograficznych. Ponadto dowiedzą się więcej na temat ekologii, hydrologii i chemii środowiska. Nauczą się także wykorzystywania technik pomiarowych i analitycznych oraz metod zarządzania systemami środowiskowymi. Co więcej, rozwiną zdolności z zakresu monitoringu środowiska oraz podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody.
 
Praca po studiach
Absolwenci znajdą zatrudnienie w zakładach produkcyjnych, laboratoriach, służbach ochrony środowiska, służbie zdrowia, czy w ośrodkach naukowo-badawczych.

Absolwenci ochrony środowiska nie powinni martwić się o swoje zatrudnienie w przyszłości, ponieważ dziś właściwie każdy sektor gospodarczy musi korzystać z wiedzy profesjonalistów, którzy wiedzą, jak połączyć stabilny rozwój przemysłowy i świadome dbanie o otaczającą nas naturę. Osoby, które kończą te studia, przygotowane są do laboratoryjnej pracy badawczej, której celem jest projektowanie przyszłościowych rozwiązań związanych z ochroną środowiska.

Oprócz tego na absolwentów krakowskich uczelni czekają różnego rodzaju organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska, instytucje pożytku publicznego, organy administracji rządowej i samorządowej, placówki służby zdrowia i wiele innych miejsc potencjalnego zatrudnienia. Dziś ekspert od spraw ochrony środowiska jest wyjątkowo atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy.

 

Program studiów i przedmioty

Programy kształcenia na kierunku ochrona środowiska mogą się nieznacznie różnić w zależności od uczelni, jednak ich podstawową ideą jest wykształcenie najlepszych specjalistów. Dziś bowiem potrzebna jest rzetelna i rozbudowana wiedza, która pozwoli na świadomą walkę ze środowiskowymi problemami zależnymi od szybkiego rozwoju cywilizacyjnego.

W programie studiów na kierunku ochrona środowiska znajdziesz takie przedmioty jak np.:

Przedmioty te dają ścisły i bardzo ważny grunt pod kolejne zagadnienia, z którymi stykać się będą pasjonaci ekologii. Bez tej elementarnej wiedzy niemożliwe byłoby zrozumienie skomplikowanych zagadnień, wpisujących się w ochronę środowiska. Przykładowe przedmioty to:

  • zoologia: kręgowce i bezkręgowce;
  • metrologia i klimatologia;
  • hydrologia i gospodarka wodą;
  • przyrodnicze obszary chronione;
  • ocena oddziaływania na środowisko i wiele, wiele innych.

Tych kilka wymienionych przedmiotów nie oddaje jeszcze w pełni istoty studiów na kierunku ochrona środowiska. Studenci także będą mieć do wyboru specjalizacje, kształcące już bardzo wąskie umiejętności związane z tą dyscypliną. Każda osoba, która decyduje się na kształcenie na tym kierunku, musi być przede wszystkim pasjonatem natury. Na realizację z sukcesami mają szansę tylko ci pasjonaci, których wiedza nie będzie ograniczać się do minimum.

Profesjonalny ekolog zna doskonale nie tylko zagadnienia ścisłe związane z ochroną środowiska. Podstawę jego pracy musi stanowić biegła znajomość przepisów prawnych – nie tylko obowiązujących w Polsce, lecz także na arenie międzynarodowej. Studia w Krakowie oczywiście też gwarantują dogłębne zapoznanie się z tymi zagadnieniami.

Umiejętności przyszłych absolwentów tego kierunku muszą łączyć w sobie biegłe wykorzystywanie wiedzy w praktycznym działaniu oraz szereg bardzo ważnych kompetencji miękkich, które mogą być wykorzystywane na różnych etapach współpracy oraz w negocjacjach z przedsiębiorstwami, czy nawet z organami rządowymi i samorządowymi.

 

Ile punktów na ochronę środowiska w Krakowie

Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie na rok 2023/2024 musieli uzyskać co najmniej 30,24 punktu.

czytaj dalej progi na ochronę środowiska w Krakowie

 

Ogólne cele kształcenia

Studia na kierunku ochrona środowiska to dziedzina nauki, która zajmuje się m.in. problematyką ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju. Studenci na tym kierunku zdobywają wiedzę w zakresie np. ekologii, chemii, geologii, meteorologii, hydrologii, inżynierii środowiska, prawodawstwa i ekonomii. Ponadto uczestnicy zajęć poznają zagadnienia charakterystyczne m.in. dla dziedziny ochrony powietrza, wody i gleby, a także problematyki odpadów i substancji toksycznych.

Ochrona środowiska powala studentom także poznać takie tematy jak np. energetyka odnawialna, zarządzanie środowiskowe, ocena oddziaływania na środowisko, planowanie przestrzenne, ekologia przemysłowa, ekonomia zrównoważonego rozwoju oraz zagadnienia dotyczące zmian klimatu. Osoby, które ukończyły ten kierunek studiów wyróżniają się również zdolnościami m.in. komunikacyjnymi, organizacyjnymi oraz zarządczymi.

Absolwenci kierunku ochrona środowiska znajdują zatrudnienie w różnych sektorach, takich jak np.: administracja publiczna, przedsiębiorstwa przemysłowe, firmy konsultingowe, instytucje naukowe, organizacje pozarządowe, a także w firmach zajmujących się badaniami środowiskowymi i projektowaniem ekologicznym. Ponadto absolwenci tego kierunku studiów mogą rozpocząć własną działalność gospodarczą.

 

Gdzie studiować na kierunku ochrona środowiska w Krakowie?

Studia możesz podjąć na uczelniach publicznych: Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

Uczelnie w Krakowie- kierunek ochrona środowiska

czytaj dalej uczelnie w Krakowie

 

Limity miejsc

O zakwalifikowaniu kandydatów na wybrane kierunki studiów decyduje to, ile punktów uzyskali oni w postępowaniu kwalifikacyjnym, a także, które miejsce zajęli oni na liście rankingowej – liczba miejsc na studiach jest ograniczona, a kandydaci przyjmowani są w ramach limitu miejsc.

Limity miejsc na kierunku ochrona środowiska w Krakowie:

  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie: 90

*Uczelnie publiczne, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2023/2024)

 

Ile kosztują studia

Studia stacjonarne w publicznych szkołach wyższych są bezpłatne. Za naukę w prywatnej szkole wyższej, a także za studia niestacjonarne w uczelni publicznej należy najczęściej zapłacić.

Ochrona środowiska studia Kraków - ceny 2023

  • Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie - 4400 zł

*Ceny za pierwszy rok studiów (rekrutacja 2023/2024). Szczegółowe informacje odnoszące się do wysokości opłat za studia, płatności ratalnych, opłat rekrutacyjnych, a także ewentualnych promocji i zniżek znajdziesz na stronach internetowych uczelni.

 

Kiedy wyniki rekrutacji

Informacja o wynikach rekrutacji na poszczególne uczelnie publikowana jest w systemie IRK lub ERK w wyznaczonym przez szkołę wyższą terminie. Kandydaci ostateczną decyzję uczelni otrzymują w prywatnym profilu, w którym także zostają zamieszone dane na temat m.in. liczby punktów zdobytych w postępowaniu kwalifikacyjnym.

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Dowiedz się więcej wyniki rekrutacji na studia

 

Jak złożyć dokumenty rekrutacyjne

Zakwalifikowani kandydaci mogą składać dokumenty rekrutacyjne do wybranej uczelni najczęściej niedługo po ogłoszeniu wyników rekrutacji. Preferowana forma dostarczenia kompletnego zestawu dokumentów zależy od indywidualnej decyzji uczelni. Zazwyczaj szkoły wyższe pozwalają kandydatom doręczyć plik osobiście do siedziby szkoły – czasem jednak kandydaci mogą dokonać tego za pośrednictwem poczty elektronicznej lub tradycyjnej.

 

Kiedy składamy dokumenty na studia

Dokumenty rekrutacyjne można składać najczęściej niedługo po opublikowaniu wyników postępowania kwalifikacyjnego. Zazwyczaj etap ten trwa kilka dni, dlatego warto wcześniej przygotować niezbędną dokumentację. Dostarczenie niekompletnego zestawu lub spóźnienie mogą skutkować skreśleniem kandydata z listy osób, które zakwalifikowały się na studia.

Dowiedz się więcej terminy składania dokumentów na studia

*I tura rekrutacji, studia stacjonarne I stopnia i jednolite magisterskie (rekrutacja 2024/2025)

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Ochrona środowiska Kraków studia i stopnia

Ochrona środowiska Kraków studia ii stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Ochrona środowiska Kraków studia stacjonarne

Ochrona środowiska Kraków studia niestacjonarne

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku ochrona środowiska w Krakowie

Ochrona środowiska w Krakowie

Aktualności rekrutacyjne

Popularne kierunki ochrona środowiska niestacjonarne w Krakowie

Jakie opinie mają studia na kierunku ochrona środowiska w Krakowie?

Studia na kierunku ochrona środowiska muszą wiązać się przede wszystkim z pasją i zaangażowaniem.

Paulina, studentka tego kierunku, mówi:

Dzięki studiom na tym kierunku wierzę, że mogę zmieniać świat. Robię to nie tylko dla siebie, lecz także dla przyszłych pokoleń. Ludzie zapomnieli, jak ważną rolę w życiu odgrywa środowisko naturalne. Teraz na szczęście zaczynamy sobie uświadamiać, ile wyrządziliśmy szkód. Studia na tym kierunku dają mi poczucie, że w tym, co robię, jestem profesjonalistką.

19 Uczelni w Krakowie

Może zadajesz sobie pytanie, czy Kraków jest miastem studenckim? Odpowiedź brzmi: tak! Co roku, tysiące maturzystów przybywa do naszego miasta, wybierając wśród dziesięciu publicznych i dziewięciu niepublicznych uczelni wyższych, tym samym dokonując jednej z kluczowych decyzji w swoim życiu. Co na to wpływa? Atmosfera, jaka tu panuje oraz bogata i różnorodna oferta edukacyjna, turystyczna i kulturalna. Istotny jest również poziom i zakres kierunków studiów, jakie oferują krakowskie uczelnie, współpraca z sektorem biznesowym, a także rosnąca współpraca i kontakty międzynarodowe.

Sprawdź uczelnie i kierunki studiów w Krakowie

 


#MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

 

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • ul. Koszykowa 86 w Warszawie https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ9fSNrpbMHkcR9efpda02X_0 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6fd17-polsko-japońska-akademia-technik-komputerowych.jpg Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • ul. Akademicka 2, 21-500 Biała Podlaska https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=Akademia+Wychowania+Fizycznego+Józefa+Piłsudskiego+w+Warszawie+Filia+w+Białej+Podlaskiej.,+Akademicka,+Biała+Podlaska,+Polska https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/8e85c-awf-biala-podlaska.jpg Filia AWF w Białej Podlaskiej
  • ul. gen. Sylwestra Kaliskiego 2, 00 – 908 Warszawa 46 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ8WBAKPfKHkcRBWVI4EFdjeM https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/113ce-wat.jpg Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie
  • ul. Rzemieślnicza 5 , 81-855 Sopot https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCsza https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/e3ff6-sans-studia-trojmiasto.jpg Sopocka Akademia Nauk Stosowanych
  • ul. Bobrowiecka 9, , 00-728 Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=ul.%20Bobrowiecka%209%2C%20Warszawa https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/1d234-wumed-warszawa.jpg Warszawska Uczelnia Medyczna im. Tadeusza Koźluka w Warszawie
  • Dni Otwarte https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ-5Nyng4JqkcR4WMpp5S_mNE https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/880b7-akademia-morska-szczecin.jpg Politechnika Morska w Szczecinie