Studia muzyczne Szczecin

Studia muzyczne Szczecin

Studia muzyczne Szczecin

Największy wybór studiów

muzycznych w Szczecinie

Odkryj kierunki muzyczne i sprawdź gdzie możesz studiować 

Dodaj do ulubionych

09.01.2024

Studia muzyczne Szczecin 2024 | woj. zachodniopomorskie

Studia muzyczne w Szczecinie możesz podjąć na 1 uczelni publicznej: Akademii Sztuki w Szczecinie. Są to studia realizowane w formie stacjonarnej, których program nauczania trwa od 3 do 6 lat. Studia muzyczne pozwalają zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu m.in.: dyrygentury, gry na instrumencie, produkcji muzycznej, muzykologii czy kompozycji. Absolwenci studiów muzycznych odnajdują się w pracy w teatrach, filharmoniach, wytwórniach muzycznych, mediach, szkolnictwie muzycznym.

Studia muzyczne Szczecin
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia, studia II stopnia
Czas trwania od 3 do 4 lat (studia I stopnia), 2 lata (studia II stopnia)

Specjalności

Współczesne studia muzyczne charakteryzują się tym, że bardzo często studenci poszczególnych kierunków otrzymują wybór specjalności i ścieżek kształcenia.

Popularne specjalności na kierunkach muzycznych w Szczecinie: arteterapiagitaraskrzypceśpiew solowyfortepianwokalistyka jazzowa i estradowa.

Studia muzyczne w Szczecinie - kierunki studiów

Uczelnia
Poziom studiów
Forma studiów
Czas trwania
Kierunki studiów Poziom studiów Forma studiów
Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej stacjonarne I stopnia, II stopnia
Instrumentalistyka stacjonarne I stopnia, II stopnia
Jazz i muzyka rozrywkowa stacjonarne I stopnia
Wokalistyka stacjonarne I stopnia, II stopnia

Zobacz, na jakich uczelniach w Szczecinie są muzyczne

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Akademia Sztuki w Szczecinie

Grupa kierunku na uczelniach

Specjalności / ścieżki kształcenia - kierunki muzyczne w Szczecinie

SORTOWANIE:

Rekrutacja i wymagania  na studia muzyczne 2024/2025

Rekrutacja na studia muzyczne to zwykle wieloetapowy egzamin sprawdzający predyspozycje kandydata. Aby dostać się na Akademię Sztuki w Szczecinie, na przykład na kierunek Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej należy przystąpić do sprawdzianu, który obejmuje: egzamin z dyrygowania, egzamin ze śpiewu, egzamin z wybranego instrumentu głównego oraz fortepianu, egzamin ustny z kształcenia słuchu, połączony z harmonią i zasadami muzyki.

Natomiast, jeśli ubiegamy się o przyjęcie na Instrumentalistykę to w ramach rekrutacji musimy przejść egzamin z instrumentu głównego, egzamin z utworu klauzurowego, egzamin z gry a’vista, egzamin z kształcenia słuchu.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

Jak wyglądają studia muzyczne w Szczecinie?

Czujesz, że coś Ci w duszy gra? Nie powstrzymuj tego, tylko wykorzystaj. Zastanów się nad wyborem studiów muzycznych. A w którym mieście można rozpocząć taką edukację? W Szczecinie, czyli stolicy województwa zachodnio- pomorskiego.

Szczecin to miasto o interesującej architekturze, która niejednego muzyka natchnie do komponowania. Poza tym, skoro ze Szczecina pochodzą tacy artyści jak Katarzyna Nosowska i grupa Hey, Marek Biliński, Adam „Łona” Zieliński i formacja Pogodno, to studia muzyczne w tym mieście muszą należeć do przyjemnych.

Studia muzyczne w Szczecinie prowadzone są na Akademii Sztuki, założonej w 2010 roku. Dla przyszłych muzyków przeznaczone są dwa wydziały: Wydział Edukacji Muzycznej oraz Wydział Instrumentalny. Jakie przedmioty znajdują się w programie nauczania? Między innymi: Zasady muzyki, Chór kameralny, Język włoski, Metodyka i teoria edukacji muzycznej, Zagadnienia wykonawcze muzyki dawnej, Kształcenie słuchu.

Studia muzyczne przeznaczone są dla tych, którzy bez problemu odróżniają tercję wielką od tercji małej i nawet z zamkniętymi oczyma potrafią narysować klucz dyszkantowy. To studia dla osób wrażliwych, lecz także cierpliwych, gdyż w zawodzie muzyka liczy się nieustająca, żmudna, wielogodzinna praktyka.

Jeśli po ukończeniu nauki chcesz trzymać w dłoni batutę, bądź smyczek, to wybierz studia muzyczne w Szczecinie. Poza tym, jak stwierdził niegdyś Jordi Savall – zajmowanie się muzyką to przywilej. Dostąp go właśnie w stolicy województwa zachodnio- pomorskiego.

 

Praca po studiach muzycznych w Szczecinie

Studia, studia i po studiach. Okres nauki upłynął nam szybko niczym ulubiona piosenka i teraz należy zadać sobie istotne pytanie: „co dalej?” Zatem, jaką drogę można wybrać, będąc absolwentem studiów muzycznych w Szczecinie? Studia muzyczne uczą, między innymi, pracy w grupie, pracy w zespole – zatem, będąc absolwentem wydziału instrumentalnego można szukać zatrudnienia w orkiestrach i innych zespołach; w filharmonii, teatrze, operze.

Jeśli chcemy rozpocząć drogą solową, to w tej materii bywa nieco ciężej, gdyż trzeba albo samemu zająć się aspektami managementu, bądź znaleźć osobę do pomocy w tych działaniach. Część absolwentów studiów muzycznych obiera pracę w szkole, w roli nauczyciela. Uczą kształcenia słuchu, zasad muzyki, gry na instrumencie, historii muzyki. Nierzadko też, absolwenci łączą obowiązki. Bywają nauczycielami, którzy pełnią rolę pianistów w zespołach jazzowych.

Wykształcenie muzyczne daje pewien rodzaj swobody, który pozwala robić wiele rzeczy i ze wszystkich czerpać ogromną radość i satysfakcję. Tzw. muzyka rozrywkowa zdaje się być jeszcze cięższym kawałkiem chleba, gdyż w tej materii nie ma czegoś takiego jak etat.

Wszystko się robi na własną rękę, według własnego pomysłu, a pytanie czy on się sprawdzi bywa opatrzone ogromnym znakiem zapytania. Niezależnie od tego, warto próbować, komponować i przesiadywać godzinami nad instrumentem, wierząc, że pewnego dnia  - jak śpiewał Kazik Staszewski – „los się musi odmienić”, choć niektórym to na pewno nie wystarczy.

POPULARNE KIERUNKI W SZCZECINIE POLECANE DLA CIEBIE

WARTO TO WIEDZIEĆ

 


AKADEMIA SZTUKI W SZCZECINIE STUDIA MUZYCZNE

Wydział Edukacji Muzycznej:

  • Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej. Specjalność: Edukacja muzyczna, Dyrygentura chóralna, Muzyka kościelna;
  • Wokalistyka. Specjalność: Śpiew solowy.

dowiedz się więcej

Wydział Instrumentalny:

  • Instrumentalistyka. Specjalności: Akordeon, Altówka, Fagot, Flet, Fortepian, Gitara, Harfa, Klarnet, Kontrabas, Obój, Perkusja, Puzon, Saksofon, Skrzypce, Trąbka, Tuba, Waltornia, Wiolonczela.

dowiedz się więcej

Akademia Sztuki w Szczecinie prowadzi także studia podyplomowe, na kierunku: Rytmika i kształcenie słuchu w szkolnictwie muzycznym I- stopnia.

 



TEMATY POWIĄZANE

 

 

komentarze (0)