Inżynieria w medycynie

Inżynieria w medycynie

18.07.2024

Inżynieria w medycynie – Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Kierunki studiów w Bydgoszczy to długa lista propozycji kształcenia. Na tej liście nie brakuje kierunków innowacyjnych, a jednym z nich jest Inżynieria w medycynie, związana z nowoczesną działalnością inżynierską. Inżynieria w medycynie to szerokie i złożone z wielu elementów zagadnienie, bowiem zajmuje się między innymi: projektowaniem zaopatrzenia ortopedycznego oraz implantów i sztucznych narządów czy też analizowaniem i przetwarzaniem sygnałów i obrazów medycznych. Studia dostarczają specjalistycznej, interdyscyplinarnej wiedzy, która odpowiada potrzebom firm oraz jednostek służby zdrowia.

Studia na kierunku inżynieria w medycynie w PB
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Inżynieria w medycynie w Politechnice Bydgoskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z obszaru inżynierii mechanicznej oraz nauk o zdrowiu. Studenci zaznajamiają się między innymi z: metodami matematycznymi wykorzystywanymi do rozwiązywania zagadnień z zakresu mechaniki i biomechaniki, urządzeniami stosowanymi w medycynie, językami programowania i podstawami baz danych, budową oraz właściwościami i kryteriami doboru materiałów inżynierskich do zastosowania w medycynie, jak również modelami i metodami doświadczalnymi wykorzystywanymi w technice i medycynie. Ponadto poruszają się po zagadnieniach: mechanizmów funkcjonowania organizmu, diagnostyki laboratoryjnej, metod obrazowania medycznego czy funkcjonowania sztucznych narządów i protez.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Inżynierii w medycynie zdobywają interdyscyplinarną wiedzę, która stanowi połączenie licznych elementów, a mianowicie: inżynierii mechanicznej, materiałowej, elektrycznej, elektronicznej, informatyki oraz nauk medycznych. W toku kształcenia realizowany jest bogaty program, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:

  • materiałoznawstwo,
  • mechanika i wytrzymałość materiałów,
  • elementy diagnostyki laboratoryjnej,
  • elektrotechnika i elektronika,
  • podstawy konstrukcji urządzeń medycznych,
  • techniki wytwarzania,
  • aparatura medyczna,
  • biomechanika układu ruchu człowieka,
  • automatyka i robotyka

Studenci mogą wybrać jedną z dwóch ścieżek specjalizacyjnych, dzięki którym mogą nie tylko rozwijać konkretne zainteresowania, ale również przygotowywać się do realizowania określonych działań zawodowych. Specjalnościami są: Projektowanie w medycynie oraz Sztuczna inteligencja w medycynie. Dzięki nim mogą poszerzyć wiedzę o wiadomości dotyczące między innymi: projektowania urządzeń i wyrobów medycznych, diagnostyki i serwisowania urządzeń medycznych czy też baz danych i metod numerycznych w medycynie.

 

Nabywane umiejętności

Inżynieria w medycynie dostarcza specjalistycznej wiedzy, ale studenci tego kierunku rozwijają także jasno określone umiejętności. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: projektowania inżynierskich obiektów i procesów technicznych, sporządzania dokumentacji technicznej i technologicznej, planowania i przeprowadzania analiz i pomiarów, przeprowadzania eksperymentów, dokonywania wstępnej analizy ekonomicznej podejmowanych działań inżynierskich, przedstawiania metod diagnostyki.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jakie perspektywy zawodowe rozpościerają się przed osobami kończącymi naukę? Absolwenci studiów na kierunku Inżynieria w medycynie wyróżniają się konkretną wiedzą i jasno określonymi umiejętnościami. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: projektowania urządzeń i wyrobów medycznych, wspomagania komputerowego w pracy inżynierskiej, prototypowania, diagnostyki i serwisowania urządzeń medycznych. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: firmach produkujących aparaturę i urządzenia medyczne, szpitalach, jednostkach klinicznych i poradniach, laboratoriach atestujących aparaturę i urządzenia medyczne, jednostkach projektowych, jednostkach konstrukcyjnych i technologicznych, branży IT powiązanej z medycyną, instytutach naukowo- badawczych.

 

Opinie

Studia w Bydgoszczy to niezwykle ciekawa i zróżnicowana przestrzeń, w której każdy odnajdzie kierunek dostosowany do potrzeb i zainteresowań. Pośród licznych propozycji można odnaleźć także te, które śmiało można określić mianem unikatowych. Przykładem jest Inżynieria w medycynie, oferowana przez omawianą uczelnię. Jakie ma Politechnika Bydgoska opinie? Kamil, student Inżynierii w medycynie mówi:

„Wybrałem Politechnikę Bydgoską z kilku powodów. Przede wszystkim oferuje kierunki, których nie znajdzie się w innych uczelniach. Umożliwia zdobycie praktycznego wykształcenia, które gwarantuje zatrudnienie. Ponadto podoba mi się atmosfera, także samego miasta.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Inżynierię w medycynie w Politechnice Bydgoskiej:

Absolwent kierunku Inżynieria w medycynie w Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • zjawisk zachodzących w urządzeniach stosowanych w medycynie,
  • grafiki inżynierskiej i komputerowej,
  • technik rzeczywistości wirtualnej i interfejsu użytkownika,
  • inżynierii mechanicznej,
  • wykorzystywania układów elektrycznych w urządzeniach medycznych,
  • zasad implementacji oprogramowania,
  • obrazowania medycznego,
  • funkcjonowania sztucznych narządów i protez narządu ruchu.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Inżynieria w medycynie:

Absolwent kierunku Inżynieria w medycynie w Politechnice Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • firmach produkujących aparaturę i urządzenia medyczne,
  • szpitalach,
  • jednostkach klinicznych i poradniach,
  • laboratoriach atestujących aparaturę i urządzenia medyczne,
  • jednostkach projektowych,
  • jednostkach konstrukcyjnych i technologicznych,
  • branży IT powiązanej z medycyną,
  • instytutach naukowo- badawczych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku inżynieria w medycynie brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

język obcy nowożytny, matematyka, chemia, fizyka, fizyka i astronomia, biologia

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą przyjęcia na I rok studiów drugiego stopnia na kierunek Inżynieria w medycynie jest posiadanie dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia z tytułem inżyniera: a) kierunku obieralnego oraz po kierunkach: inżynieria biomedyczna, inżynieria medyczna, b)pozostałych kierunków studiów realizowanych w obszarze nauk technicznych lub przyporządkowanych do dyscyplin naukowych oraz dyscyplin artystycznych: automatyka, elektronika i elektrotechnika; automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne; informatyka techniczna i telekomunikacja; inżynieria biomedyczna; inżynieria materiałowa; inżynieria mechaniczna; inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka; inżynieria chemiczna; inżynieria lądowa i transport; inżynieria lądowa, geodezja i transport.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich

Komentarze (0)