Inżynieria cyklu życia produktu

Inżynieria cyklu życia produktu

30.08.2024

Inżynieria cyklu życia produktu – Politechnika Poznańska

Inżynieria cyklu życia produktu to propozycja kształcenia, adresowana do osób zainteresowanych zdobyciem szczegółowej wiedzy na temat projektowania i testowania procesu produkcyjnego, a następnie wprowadzania produktu na rynek, z uwzględnieniem aspektów technicznych oraz środowiskowych i ekonomicznych. Kierunek, prowadzony w ramach studiów drugiego stopnia, pozwala zapoznać się nie tylko z projektowaniem i produkcją, ale także sprzedażą i wycofaniem produktu.

Studia na kierunku inżynieria cyklu życia produktu w PUT, PP
Forma studiów
Poziom studiów
Czas trwania
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Inżynieria cyklu życia produktu w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk inżynieryjno- technicznych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: definiowaniem wymagań dotyczących produktu na podstawie potrzeb i oczekiwań klientów, zasadami określania głównych parametrów funkcjonalnych oraz materiałowych i technicznych produktu, technologiami wytwarzania, zasadami opracowywania planu procesu produkcyjnego zapewniającego terminowe dostarczenie produktu do klienta, zasadami przygotowywania planu kontroli i nadzoru procesów produkcyjnych, zasadami zarządzania danymi produktu w przedsiębiorstwie i na rynku, jak również oceną opłacalności wdrożenia produktu i kosztów w całym cyklu życia produktu.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci kierunku Inżynieria cyklu życia produktu poruszają się po licznych zagadnieniach, reprezentujących głównie inżynierię mechaniczną i obejmujących przede wszystkim projektowanie, wdrażanie do produkcji oraz wytwarzanie produktów przemysłowych, zwłaszcza długotrwałego użytkowania. W bogatym programie kształcenia odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:

  • zarządzanie projektem,
  • systemy projektowania produktów,
  • kontrola jakości produktu,
  • bezpieczeństwo produktów,
  • rozpoznawanie oczekiwań klientów,
  • materiały,
  • prototypowanie produktów,
  • recykling i utylizacja produktu

Warto odnotować, że program nauczania zawiera wiele przedmiotów obieralnych. Wśród nich wymienić można między innymi: badanie satysfakcji klientów, przetwórstwo tworzyw sztucznych, symulację procesów produkcyjnych czy odlewnictwo i obróbkę plastyczną.

 

Nabywane umiejętności

Inżynieria cyklu życia produktu to kierunek dostarczający szczegółowej wiedzy, niezbędnej do koordynowania działań na wszystkich etapach cyklu życia produktu. Warto jednak pamiętać o tym, że do realizowania tych działań potrzebne są także jasno określone umiejętności. Studenci rozwijają się w zakresie: stosowania metod i narzędzi do rozpoznawania oczekiwań i wymagań klientów, wskazywania rozwiązań technicznych oraz materiałów zalecanych do stosowania ze względu na opłacalność projektu, organizowania systemu do symulacji oraz walidacji i optymalizacji produktów, wybierania odpowiednich technologii wytwarzania części oraz montażu produktu końcowego, przeprowadzania symulacji w celu optymalizacji procesu produkcji, przygotowywania dokumentacji technicznej i serwisowej produktu, przeprowadzania walidacji produktu, koordynowania i zarządzania danymi produktowymi, przeprowadzania analizy kosztów.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu kształcenia i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Inżynieria cyklu życia produktu w Politechnice Poznańskiej wyróżniają się szczegółową wiedzą oraz wieloma umiejętnościami. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: zarządzania zespołem pracowniczym, negocjacji w biznesie, planowania jakości produktu czy utrzymania produktu. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie jako: inżynierowie procesu, inżynierowie jakości, menedżerowie produktu czy menedżerowie projektu.

 

Opinie

Inżynieria cyklu życia produktu nie jest kierunkiem powszechnie dostępnym, widniejącym w katalogu dydaktycznym każdej uczelni. Oznacza to, że osoby zainteresowane tą tematyką powinny podjąć studia w Poznaniu i rozpocząć naukę w omawianej przez nas uczelni. Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Marcin, student Inżynierii cyklu życia produktu mówi:

„Politechnika Poznańska jest jedną z czołowych uczelni, która pozwala zdobyć wykształcenie w nowoczesnych dziedzinach. Ale wybrałem tę uczelnię także ze względu na miasto, które ma bardzo wiele do zaoferowania.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Inżynierię cyklu życia produktu w Politechnice Poznańskiej:

Absolwent kierunku Inżynieria cyklu życia produktu w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • zarządzania projektem,
  • definiowania wymagań dotyczących produktu na podstawie potrzeb i oczekiwań klientów,
  • analizy danych,
  • systemów zarządzania danymi o produkcie,
  • symulacji, walidacji i optymalizacji produktu,
  • zarządzania zmianami projektowymi,
  • zarządzania dokumentacją,
  • przeprowadzania analizy kosztów.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Inżynierii cyklu życia produktu:

Absolwent studiów na kierunku Inżynieria cyklu życia produktu w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi jako:

  • inżynier procesu,
  • inżynier jakości,
  • menedżer produktu,
  • menedżer projektu.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska

Komentarze (0)