Inżynieria zarządzania

Inżynieria zarządzania

30.08.2024

Inżynieria zarządzania – Politechnika Poznańska

Inżynieria zarządzania to propozycja kształcenia, adresowana do osób zainteresowanych zarówno ekonomią, jak i zagadnieniami technicznymi. To kierunek dla tych, którzy posiadają zdolności analityczne, cechują się wielozadaniowością i otwarci są na nowe wyzwania. Studia w Politechnice Poznańskiej pozwalają zdobyć wykształcenie, oparte na interdyscyplinarnej wiedzy oraz kompetencjach techniczno- handlowych. Przygotowują do wykonywania rozmaitych zadań, między innymi pełnienia funkcji analityka rynku i menedżera sprzedaży czy projektanta systemów organizacji i zarządzania.

Studia na kierunku inżynieria zarządzania w PUT, PP
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I i II stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia), 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Inżynieria zarządzania w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z zakresu nauk o zarządzaniu i jakości oraz inżynierii mechanicznej. Studenci zaznajamiają się między innymi z: kształtowaniem form i zasad funkcjonowania organizacji, metodami i narzędziami statystyki opisowej oraz ich zastosowaniem do modelowania procesów i zjawisk zachodzących w organizacjach, metodami i narzędziami modelowania procesów zachodzących pomiędzy uczestnikami rynku, cyklem życia systemów społeczno- technicznych, technologiami budowy i eksploatacji maszyn, zasadami tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Inżynierii zarządzania w Politechnice Poznańskiej poruszają się po licznych zagadnieniach, zdobywając interdyscyplinarną wiedzę z zakresu zarządzania oraz ekonomii i dyscyplin komplementarnych, jak również gruntowną wiedzę inżynierską. Realizują bogaty program kształcenia, na który składają się między innymi takie przedmioty jak:

  • zachowania organizacyjne,
  • nauka o organizacji,
  • organizacja stanowisk roboczych i badanie pracy,
  • komputerowe projektowanie konstrukcji,
  • inżynieria oprogramowania,
  • zarządzanie projektami,
  • zarządzanie zasobami ludzkimi,
  • zarządzanie produkcją,
  • badania marketingowe,
  • systemy informacyjne zarządzania

Warto odnotować, że studenci pierwszego stopnia otrzymują szereg przedmiotów do wyborów, natomiast studenci drugiego stopnia dwie specjalności. Są to: Zarządzanie przedsiębiorstwem przyszłości oraz Zarządzanie zasobami i procesami przedsiębiorstw. Specjalności pozwalają poszerzyć wiedzę o wiadomości dotyczące między innymi: projektowania i oceny przedsięwzięć inwestycyjnych, marketingu międzynarodowego, projektowania i audytowania systemów zarządzania jakością czy zarządzania ryzykiem operacyjnym i finansowym.

 

Nabywane umiejętności

Inżynieria zarządzania jest kierunkiem dostarczającym szerokiej, interdyscyplinarnej wiedzy. Studenci omawiają różne tematy, które związane są między innymi z modelami biznesowymi przedsiębiorstw, analizą procesów finansowych czy projektowaniem ergonomicznym. Oprócz wiedzy zdobywają także jasno określone umiejętności, w tym między innymi w zakresie: prognozowania procesów i zjawisk społecznych, posługiwania się systemami normatywnymi oraz wybranymi normami i regułami, planowania i przeprowadzania symulacji komputerowych, dokonywania analizy ekonomicznej podejmowanych działań inżynierskich, analizy procesów technologicznych produkcji maszyn i organizacji systemów produkcyjnych.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Inżynieria zarządzania w Politechnice Poznańskiej wyróżniają się obszerną wiedzą, wieloma umiejętnościami oraz cennymi kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: organizacji przygotowania produkcji, zarządzania jakością, automatyki i robotyki przemysłowej, zarządzania zasobami ludzkimi, inteligentnych systemów wspomagania zarządzania. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: przedsiębiorstwach produkcyjnych, przedsiębiorstwach usługowych, agencjach doradczych, firmach konsultingowych, firmach szkoleniowych, firmach logistycznych, przedsiębiorstwach handlowych, centrach logistycznych i dystrybucyjnych.

 

Opinie

Kierunki studiów w Poznaniu tworzą razem olbrzymią przestrzeń, w której ofertę dla siebie odnajdzie każdy kandydat, zainteresowany każdą dziedziną i problematyką. Jak łatwo odgadnąć, znalezienie propozycji odnoszącej się do inżynierii zarządzania nie jest niczym trudnym, jednak należy wiedzieć, która uczelnia praktycznie przygotuje do podjęcia pracy. Czy warto wybrać Politechnikę Poznańską? Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Krzysiek, student Inżynierii zarządzania mówi:

„Politechnikę Poznańską wybierają osoby, które mają na siebie konkretny pomysł i wiedzą, jakie wykształcenie powinni zdobyć, aby ten pomysł zrealizować. Gdybym miał raz jeszcze wybierać uczelnię dla siebie, wybrałbym Politechnikę Poznańską.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Inżynierię zarządzania w Politechnice Poznańskiej:

Absolwent Inżynierii zarządzania w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • metod i narzędzi zbierania danych,
  • modelowania procesów i zjawisk zachodzących w organizacjach,
  • ergonomii stanowiska pracy,
  • cyklu życia produktów przemysłowych,
  • modelowania i analizy procesów finansowych,
  • zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
  • zasad tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości,
  • analizy ekonomicznej podejmowanych działań.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Inżynierii zarządzania:

Absolwent studiów na kierunku Inżynieria zarządzania w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • przedsiębiorstwach produkcyjnych,
  • przedsiębiorstwach usługowych,
  • agencjach doradczych,
  • firmach konsultingowych,
  • firmach szkoleniowych,
  • firmach logistycznych,
  • przedsiębiorstwach handlowych,
  • centrach logistycznych i dystrybucyjnych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku inżynieria zarządzania brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

język polski, język obcy nowożytny, matematyka, biologia, chemia, fizyka, informatyka, geografia

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Podstawą przyjęcia na studia drugiego stopnia jest: pozytywny wynik egzaminu wstępnego oraz średnia ocen z całego przebiegu studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska

Komentarze (0)