Lotnictwo

Lotnictwo

31.08.2024

Lotnictwo – Politechnika Poznańska

Studia w Poznaniu oferują bardzo wiele ciekawych kierunków, a jeden z nich adresowany jest do osób zainteresowanych lotnictwem. Studia w Politechnice Poznańskiej skonstruowane są w taki sposób, aby spełniać wymagania rynku pracy w branży lotniczej, a prowadzony program pozwala przejść wieloaspektową drogę uwzględniającą specyfikę pracy w branży, aż do prowadzenia badań naukowych i analiz.

Studia na kierunku lotnictwo w PUT, PP
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3,5 roku (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Lotnictwo w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk inżynieryjno- technicznych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: różnorodnymi środkami transportu lotniczego, cyklem życia środków transportu, budową załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, wyposażeniem pokładowym, systemami sterowania, systemami łączności i rejestracji, budową lotniczych układów napędowych i projektowaniem ich podzespołów, zjawiskami występującymi w atmosferze ziemskiej, metodami ograniczania negatywnego wpływu działalności człowieka na otaczające środowisko, możliwościami i ograniczeniami człowieka podczas obsługi samolotu w locie.

Progi punktowe na kierunek lotnictwo - Politechnika Poznańska

Kandydaci na Politechnika Poznańska ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2024/2025 na kierunek lotnictwo musieli uzyskać co najmniej 644 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Politechnika Poznańska

Ponadto poznają krajowe i europejskie przepisy prawa lotniczego, zasady funkcjonowania lotnictwa państwowego, zasady bezpieczeństwa i zarządzania w lotnictwie, procedury operacyjne związane z lotem czy systemy kontroli lotu.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Lotnictwa w Politechnice Poznańskiej poruszają się po licznych zagadnieniach, odnoszących się głównie do inżynierii lądowej i transportu, jak również inżynierii środowiska, górnictwa i energetyki. Realizują obszerny program, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:

  • materiałoznawstwo,
  • mechanika techniczna,
  • napędy statków powietrznych,
  • aerodynamika,
  • budowa środków transportu lotniczego,
  • nawigacja,
  • komputerowe wspomaganie projektowania,
  • ekologiczne aspekty lotnictwa

Bogaty program pozwala zdobyć szeroką wiedzę, z zakresu między innymi: techniki i różnorodnych środków transportu lotniczego, technik oraz metod i narzędzi wykorzystywanych w procesie rozwiązywania zadań związanych z transportem lotniczym, metod kształtowania inteligentnych materiałów i nawierzchni drogowych oraz lotniskowych czy oceny ryzyka dla lotów z widocznością w przestrzeni niekontrolowanej.

Warto zaznaczyć, że oprócz podstawowego programu kierunek oferuje pięć specjalności, dzięki którym można nie tylko rozwijać indywidualne zainteresowania, ale również przygotowywać się do wykonywania określonych zadań zawodowych. Tymi specjalnościami są: Pilotaż statków powietrznych, Organizacja ruchu lotniczego, Bezpieczeństwo transportu lotniczego, Silniki lotnicze i płatowce oraz Bezzałogowe statki powietrzne. Oferowane moduły pozwalają poszerzyć wiedzę o wiadomości dotyczące między innymi: eksploatacji płatowców i silników lotniczych, elektromechanicznych systemów napędowych, nawigacji lotniczej, badania zdarzeń lotniczych, logistyki transportu lotniczego czy certyfikacji wyrobów lotniczych.

 

Nabywane umiejętności

Wiemy już, że studenci Lotnictwa w Politechnice Poznańskiej zdobywają szeroką, specjalistyczną wiedzę, ale istotnym elementem kształcenia jest również rozwijanie umiejętności, dzięki którym możliwe jest wykorzystywanie tej wiedzy w praktycznym działaniu. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: posługiwania się technikami informacyjno- komunikacyjnymi, znajdującymi zastosowanie na różnych etapach realizacji przedsięwzięć lotniczych, planowania i wykonywania eksperymentów, projektowania pasów startowych zgodnie z obowiązującymi wymogami ICAO, stosowania narzędzi analizy strategicznej, projektowania elementów środków transportu z wykorzystaniem danych o ochronie środowiska, szacowania różnego rodzaju kosztów i weryfikowania zjawisk rynkowych, projektowania środków transportu z odpowiednimi wymaganiami zewnętrznymi, dokonywania oceny parametrów ekologicznych jednostki napędowej statku powietrznego.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu procesu kształcenia i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Lotnictwo w Politechnice Poznańskiej wyróżniają się szczegółową wiedzą oraz wieloma umiejętnościami praktycznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: inżynierii ruchu lotniczego, zarządzania przedsiębiorstwem lotniczym, bezpieczeństwa ruchu lotniczego, eksploatacji środków transportu czy wibroakustycznych metod detekcji uszkodzeń. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: lotnictwie cywilnym, lotnictwie wojskowym, zakładach produkcyjnych i remontowych przemysłu lotniczego, polskich i międzynarodowych jednostkach związanych z ruchem lotniczym.

 

Opinie

Kierunki studiów w Poznaniu tworzą razem niezwykle bogatą i różnorodną przestrzeń, w której funkcjonują niezliczone propozycje kształcenia. Kandydaci zainteresowani lotnictwem powinni zapoznać się z ofertą dydaktyczną Politechniki Poznańskiej, która proponuje naukę w tym zakresie w ramach studiów inżynierskich. Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Konrad, student Lotnictwa mówi:

„Lotnictwo to nie tylko studia i intensywna nauka, ale również niesamowita przygoda, podczas której można odkryć wszystkie aspekty związane z lotnictwem i przygotować się do pracy w tym sektorze. Politechnika Poznańska daje świetne warunki do nauki i stawia na praktyczny model kształcenia. Jeśli studiować Lotnictwo, to właśnie tutaj.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Lotnictwo w Politechnice Poznańskiej:

Absolwent kierunku Lotnictwo w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • procesów zachodzących w cyklu życia urządzeń, obiektów i systemów technicznych,
  • budowy lotniczych układów napędowych i projektowania ich podzespołów,
  • krajowych i europejskich przepisów prawa lotniczego,
  • projektowania środków transportu,
  • analizy wpływu wiatru na zużycie paliwa,
  • systemów zarządzania bezpieczeństwem,
  • bezpieczeństwa ruchu lotniczego,
  • modeli podstawowych i optymalizacyjnych planowania lotów,
  • podstaw diagnostyki technicznej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Lotnictwie:

Absolwent studiów na kierunku Lotnictwo w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • lotnictwie cywilnym,
  • lotnictwie wojskowym,
  • zakładach produkcyjnych i remontowych przemysłu lotniczego,
  • polskich i międzynarodowych jednostkach związanych z ruchem lotniczym.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku lotnictwo brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

język polski, język obcy nowożytny, matematyka, biologia, chemia, fizyka, informatyka

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska

Komentarze (0)