Lotnictwo i kosmonautyka

Lotnictwo i kosmonautyka

31.08.2024

Lotnictwo i kosmonautyka – Politechnika Poznańska

Lotnictwo i kosmonautyka to propozycja kształcenia, w ramach której można zagłębić się w zagadnienia związane z konstruowaniem oraz wytwarzaniem i eksploatacją statków powietrznych, co stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie współczesnego przemysłu lotniczego. Proponowany przez Politechnikę Poznańską program, oprócz podstawowych wiadomości z przedmiotów ogólnotechnicznych, pozwala zapoznać się z lotnictwem w aspekcie: bezpieczeństwa, ekologii, logistyki, eksploatacji, symulacji oraz bezzałogowych statków powietrznych.

Studia na kierunku lotnictwo i kosmonautyka w PUT, PP
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia
Czas trwania 1,5 roku (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Lotnictwo i kosmonautyka w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk inżynieryjno- technicznych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: budową załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, wyposażeniem pokładowym, systemami sterowania oraz łączności i rejestracji, zasadami zarządzania ruchem lotniczym, systemami bezpieczeństwa, systemami nawigacji satelitarnej, podstawowymi zasadami grafiki inżynierskiej, zasadami działania podstawowych typów rejestratorów promieniowania elektromagnetycznego, wpływem lotnictwa na środowisko naturalne, emisją związków toksycznych napędów lotniczych czy emisją akustyczną obiektów latających.

Progi punktowe na kierunek lotnictwo i kosmonautyka - Politechnika Poznańska

Kandydaci na Politechnika Poznańska ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2020/2021 na kierunek lotnictwo i kosmonautyka musieli uzyskać co najmniej 375.00 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Politechnika Poznańska

Ponadto poznają polskie i europejskie przepisy prawa lotniczego, pokładowe i naziemne systemy komunikacji elektronicznej, diagnostykę techniczną środków transportu, zasady bezpieczeństwa lotu i oceny ryzyka zagrożeń, zasady wykonywania lotów bezzałogowych.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Lotnictwa i kosmonautyki w Politechnice Poznańskiej poruszają się po licznych zagadnieniach, reprezentujących głównie inżynierię lądową i transport. Uczestniczą w zajęciach, które poświęcone są między innymi: historii postępu lotniczego i kosmicznego, infrastrukturze portów lotniczych czy zarządzaniu bezpieczeństwem. Realizowany program złożony jest z wielu przedmiotów, do których należą między innymi:

  • badania w lotnictwie,
  • organizacja przestrzeni powietrznej i ruchu lotniczego,
  • zarządzanie ruchem lotniczym,
  • metody analizy zdarzeń lotniczych,
  • rynek usług lotniczych i jego charakterystyka,
  • analizy i symulacje,
  • zarządzanie bezpieczeństwem

Warto zaznaczyć, że Lotnictwo i kosmonautyka to kierunek, który prowadzony jest w dwóch formach. Osoby zainteresowane nauką mogą zdecydować się na profil praktyczny albo profil ogólnoakademicki. W tej drugiej wersji oferowane są dwie specjalności: Bezzałogowe statki powietrzne oraz Lotnictwo cywilne.

 

Nabywane umiejętności

Lotnictwo i kosmonautyka to propozycja kształcenia, dostarczająca specjalistycznej wiedzy, ale studenci rozwijają także konkretne umiejętności, dzięki którym możliwe jest wykorzystywanie jej w praktycznym działaniu. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: organizowania i kierowania procesem projektowania i eksploatacji urządzenia pokładowego, planowania i wykonywania lotu bezzałogowym statkiem powietrznym, identyfikowania źródeł zagrożeń w różnych obszarach użytkowania statków powietrznych, oceny kosztów materiałowych i środowiskowych oraz nakładu pracy na wykonanie modułów lotniczych i urządzeń pokładowych, rysowania schematów i złożonych elementów maszynowych.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jakie perspektywy zawodowe rozpościerają się przed osobami kończącymi naukę? Absolwenci studiów na kierunku Lotnictwo i kosmonautyka w Politechnice Poznańskiej wyróżniają się specjalistyczną wiedzą, jasno określonymi umiejętnościami oraz cennymi kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: zarządzania projektami, systemu zarządzania bezpieczeństwem SMS, lotniczej działalności gospodarczej, infrastruktury portów lotniczych. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: lotnictwie cywilnym, lotnictwie wojskowym, służbach naziemnych eksploatujących sprzęt lotniczy, zakładach produkcyjnych i remontowych przemysłu lotniczego, obsłudze naziemnej portów lotniczych.

 

Opinie

Studia w Poznaniu to bardzo obszerne zagadnienie, a osoby zainteresowane studiowaniem Lotnictwa i kosmonautyki bez problemu odnajdą ofertę odpowiadającą ich oczekiwaniom. Czy warto rozpocząć naukę w Politechnice Poznańskiej? Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Tomek, student Lotnictwa i kosmonautyki mówi:

„Na studiach w Politechnice Poznańskiej można zdobyć wykształcenie, oparte na konkretnych umiejętnościach. Współczesny rynek potrzebuje specjalistów, którzy wyróżniają się wysokimi kwalifikacjami, a zdobycie takich zapewnia Politechnika Poznańska, na przykład na lotnictwie i kosmonautyce.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Lotnictwo i kosmonautykę w Politechnice Poznańskiej:

Absolwent kierunku Lotnictwo i kosmonautyka w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • zarządzania ruchem lotniczym,
  • budowy załogowych i bezzałogowych statków powietrznych,
  • wyposażenia pokładowego,
  • systemów nawigacji satelitarnej,
  • zasad działania podstawowych typów rejestratorów promieniowania elektromagnetycznego,
  • wpływu lotnictwa na środowisko naturalne,
  • organizacji lotniczych i obowiązujących polskich i europejskich przepisów prawa lotniczego.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po Lotnictwie i kosmonautyce:

Absolwent studiów na kierunku Lotnictwo i kosmonautyka w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • lotnictwie cywilnym,
  • lotnictwie wojskowym,
  • służbach naziemnych eksploatujących sprzęt lotniczy,
  • zakładach produkcyjnych i remontowych przemysłu lotniczego,
  • obsłudze naziemnej portów lotniczych.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska

Komentarze (0)