Dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo

Dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo

24.09.2024

Dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo – Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Kierunki studiów w Krakowie tworzą razem niezwykle długą listę propozycji, wprowadzających w zagadnienia reprezentujące wszystkie możliwe dyscypliny. Na kandydatów chcących dokładnie poznać zasady funkcjonowania współczesnych mediów czeka kierunek Dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo. To propozycja studiów drugiego stopnia, która pozwala pogłębić wiedzę na temat sposobów rzetelnego wyszukiwania, zbierania oraz rozpowszechniania informacji, zarówno w mediach tradycyjnych, jak i tych, których popularność dynamicznie rośnie.

Studia na kierunku dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo w UPJP KRAKÓW
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia II stopnia
Czas trwania 2 lata (studia II stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie umożliwia pozyskanie wiedzy z obszaru nauki o komunikacji społecznej i mediach. Studenci zaznajamiają się między innymi z: różnymi rodzajami struktur i instytucji społecznych oraz relacjami między strukturami i instytucjami społecznymi, różnymi rodzajami więzi społecznych i występującymi między nimi prawidłowościami, badaniami publiczności i odbiorców mediów, technikami pozyskiwania danych, modelowaniem struktur społecznych i procesów w nich zachodzących, normami i regułami organizującymi struktury i instytucje społeczne czy też prawem autorskim oraz zasadami zarządzania zasobami własności intelektualnej.

Ponadto poznają zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości w mediach, zasady funkcjonowania systemów medialnych w Polsce oraz Europie i na świecie, mechanizmy komunikowania politycznego, cele oraz zasady funkcjonowania prasy, radia, telewizji, Internetu, mediów społecznościowych oraz agencji dziennikarskich, jak również sposoby pracy dziennikarskiej.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci kierunku Dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo poruszają się po licznych zagadnieniach, reprezentujących przestrzeń nauki o komunikacji społecznej i mediach. Zdobywają szczegółową wiedzę na temat informacyjnej, perswazyjnej, rozrywkowej, motywacyjnej i kulturowej funkcjonalności mediów, a także społecznego i kulturowego oddziaływania mediów. W toku kształcenia realizują bogaty program, na który składają się między innymi takie przedmioty jak:

  • aksjologia mediów,
  • dziennikarstwo jakościowe,
  • systemy medialne na świecie,
  • dziennikarstwo agencyjne,
  • system medialny w Polsce,
  • prawo autorskie i prawa pokrewne,
  • zarządzanie informacją i wiedzą,
  • myślenie krytyczne,
  • strategie komunikacji jakościowej w mediach społecznościowych,
  • psychologia mediów i komunikowania

 

Nabywane umiejętności

Dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo to kierunek dostarczający obszernej wiedzy, ale studenci rozwijają także jasno określone umiejętności, niezbędne do prowadzenia działalności zawodowej. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: interpretowania i wyjaśniania zjawisk społecznych, analizowania przyczyn i przebiegu procesów i zjawisk społecznych, analizowania przyczyn i przebiegu procesów i zjawisk społecznych charakterystycznych dla dziennikarstwa i komunikacji społecznej, prognozowania i modelowania złożonych procesów społecznych oraz ich skutków, posługiwania się systemami normatywnymi oraz normami i regułami, analizowania i interpretowania treści przekazu medialnego, zdobywania oraz krytycznego oceniania informacji z różnych źródeł, tworzenia scenariuszy audycji, konstruowania planu organizacyjnego obsługi reporterskiej, prowadzenia dokumentacji informacyjnej, stosowania reguł i przepisów prawa prasowego i prawa autorskiego, jak również prognozowania przyszłych transformacji medialnych w kontekście zmian społecznych.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów drugiego stopnia na kierunku Dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie wyróżniają się szczegółową wiedzą, licznymi umiejętnościami, jak również cennymi kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: etycznego i psychologicznego wymiaru mediów i komunikowania społecznego, prawnych i ekonomicznych uwarunkowań funkcjonowania mediów w Polsce i na świecie oraz mediów lokalnych i środowiskowych, przyczyn spadku zaufania do mediów czy dezinformacji we współczesnym świecie. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w roli: reporterów, redaktorów, copywriterów, specjalistów do spraw marketingu, specjalistów do spraw projektowania i tworzenia aplikacji mobilnych, specjalistów do spraw mediów społecznościowych, projektantów stron internetowych.

 

Opinie

Studia dziennikarskie cieszą się dużą popularnością, a zainteresowanie kształceniem rośnie z każdym rokiem. Chcąc pozyskać szczegółową i specjalistyczną wiedzę na temat świata mediów i jego funkcjonowania należy wybrać studia w Krakowie i zdecydować się na omawianą przez nas propozycję. Co wiemy o uczelni oferującej ten kierunek? Jakie ma Uniwersytet Papieskie Jana Pawła II w Krakowie opinie? Tomek, student Dziennikarstwa specjalistycznego i medioznawstwa mówi:

„Studia w UPJP2 są wymagające i należy poświęcić im dużo energii. Ale dzięki temu są to studia perspektywiczne, które otwierają szeroką przestrzeń możliwości zawodowych. Każdy, kto wybierze UPJP2 będzie usatysfakcjonowany. To świetna uczelnia, z wysokiej jakości kształceniem.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo w UPJP2:

Absolwent kierunku Dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • funkcjonowania systemów medialnych w Polsce, Europie i na świecie,
  • mechanizmów komunikowania politycznego,
  • celów oraz organizacji i funkcjonowania prasy, radia, telewizji, Internetu, mediów społecznościowych oraz agencji dziennikarskich,
  • społecznego i kulturowego oddziaływania mediów,
  • form i metod pracy redakcyjnej,
  • etycznego i psychologicznego wymiaru mediów i komunikowania społecznego,
  • roli dziennikarstwa jakościowego w budowaniu współczesnych mediów.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo:

Absolwent kierunku Dziennikarstwo specjalistyczne i medioznawstwo w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie znajdzie zatrudnienie między innymi jako:

  • reporter,
  • content creator,
  • copywriter,
  • redaktor,
  • specjalista do spraw marketingu,
  • specjalista do spraw projektowania i tworzenia aplikacji mobilnych,
  • specjalista do spraw mediów społecznościowych,
  • projektant stron internetowych,
  • specjalista do spraw e-commerce.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

Komentarze (0)