Pedagogika specjalna

Pedagogika specjalna

09.12.2024

Pedagogika specjalna – Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi

Jeśli interesuje nas pedagogika specjalna i chcemy podjąć studia w Łodzi, staniemy przed wyborem uczelni, ponieważ miejsc oferujących kształcenie w tym zakresie jest co najmniej kilka. Studia oferowane przez Uczelnię Nauk Społecznych pozwalają pozyskać wiedzę, umiejętności i kompetencje, które razem składają się na przygotowanie do realizowania zadań zawodowych, polegających między innymi na wspieraniu potencjału rozwojowego jednostek.

Studia na kierunku pedagogika specjalna w UNS
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia jednolite magisterskie
Czas trwania 5 lat (studia jednolite magisterskie)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Pedagogika specjalna w Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi umożliwia pozyskanie wiedzy z zakresu nauk społecznych i humanistycznych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: nurtami i systemami pedagogicznymi oraz kierunkiem rozwoju pedagogiki specjalnej, metodami badań stosowanymi w naukach społecznych, prawidłowościami i zaburzeniami rozwoju i funkcjonowania człowieka w cyklu życia, rodzajami struktur społecznych i instytucji życia społecznego, kulturowymi uwarunkowaniami procesów edukacyjnych, organizacją instytucji edukacyjnych oraz wychowawczych, opiekuńczych i terapeutycznych.

Ponadto poznają specyfikę środowisk wychowawczych, strukturę i funkcję systemu edukacji osób z niepełnosprawnością, jak również zasady i normy etyki zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

Studenci Pedagogiki specjalnej w Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi poruszają się po licznych zagadnieniach. Uczestniczą w zajęciach, dzięki którym zagłębiają się w problematykę pedagogiki osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi oraz zdobywają kluczowe kompetencje dla działalności w obszarze opieki, wychowania, edukacji, terapii, rehabilitacji czy resocjalizacji. Za wszystko odpowiada bogaty program nauczania, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:

  • teoria i historia wychowania,
  • współczesne koncepcje i systemy edukacyjne,
  • pedagogika opiekuńczo- wychowawcza,
  • współpraca z rodzicami,
  • psychologia rozwojowa i osobowości,
  • bezpieczeństwo, pierwsza pomoc i odpowiedzialność prawna opiekuna,
  • metody wspierania rozwoju dziecka,
  • specjalne potrzeby edukacyjne i rozwojowe,
  • interdyscyplinarne podstawy integracji i inkluzji

Studenci Pedagogiki specjalnej otrzymują szeroki wachlarz specjalności, dzięki którym mogą nie tylko rozwijać indywidualne zainteresowania, ale również przygotowywać się do realizowania określonych zadań zawodowych. Specjalnościami są: Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością wzrokową, Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością słuchową, Edukacja i rehabilitacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, Resocjalizacja i socjoterapia, Terapia pedagogiczna i wspieranie rozwoju, Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki nim poszerzają wiedzę o wiadomości dotyczące między innymi: edukacji włączającej ucznia z niepełnosprawnością wzrokową, komunikacji alternatywnej i wspomagającej, stymulowania aktywności społecznej i ruchowej osób z niepełnosprawnością intelektualną czy metod wspomagania rozwoju dziecka i terapii autyzmu.

 

Nabywane umiejętności

Wiemy już, że studenci Pedagogiki specjalnej w Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi zdobywają obszerną, złożoną z wielu zagadnień wiedzę. Oprócz tego rozwijają także umiejętności, aby wiedzę wykorzystywać w praktycznym działaniu. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: analizy problemów edukacyjnych oraz wychowawczych i terapeutycznych, generowania oryginalnych rozwiązań złożonych problemów pedagogicznych, konstruowania projektów badawczych, tworzenia systemów wsparcia, prowadzenia efektywnej współpracy z rodziną dziecka lub ucznia ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi, konstruowania, wdrażania, monitorowania i ewaluacji działań w kształceniu specjalnym.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i uzyskaniu dyplomu? Absolwenci Pedagogiki specjalnej w Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi wyróżniają się wiedzą, umiejętnościami oraz kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: metod pracy terapeutycznej, rewalidacji indywidualnej, edukacji i rehabilitacji osób dorosłych z niepełnosprawnością wzrokową, organizacji pomocy psychologiczno- pedagogicznej czy nowoczesnych technologii w edukacji i terapii. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: powszechnych i specjalnych instytucjach oświatowych, specjalnych ośrodkach edukacyjnych i opiekuńczo- wychowawczych, fundacjach i stowarzyszeniach, poradniach rodzinnych, ośrodkach rehabilitacji, ośrodkach zdrowia, ośrodkach interwencyjnych, ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, zakładach poprawczych, ośrodkach pomocy psychologiczno- pedagogicznej.

 

Opinie

Pedagogika specjalna należy do grupy chętnie wybieranych kierunków, jak również do grupy kierunków dość często oferowanych przez uczelnie. Propozycji kształcenia jest wiele, a ilość ofert może sprawiać kłopoty z wyborem. Na którą szkołę wyższą się zdecydować? Która okaże się najlepsza? Która realizuje program odpowiadający zapotrzebowaniu pracodawców? Jeśli interesują nas studia w Łodzi, warto zastanowić się nad wyborem UNS. Jakie ma Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi opinie? Kamila, studentka Pedagogiki specjalnej mówi:

„Pedagogika specjalna, jak i zawody, które można wykonywać po jej ukończeniu nie należą do najłatwiejszych. Dlatego trzeba zdobywać wiedzę od specjalistów, rozwijać konkretne umiejętności, zdobywać kluczowe kwalifikacje. Studia w UNS są idealną opcją dla tych, których interesuje ta dziedzina.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Pedagogikę specjalną w Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi:

Absolwent kierunku Pedagogika specjalną w Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • biomedycznych podstaw rozwoju i wychowania,
  • psychologii rozwojowej i osobowości,
  • metod wspierania rozwoju dziecka,
  • projektowania, wdrażania i ewaluacji procesu edukacyjnego,
  • specjalnych potrzeb edukacyjnych i rozwojowych,
  • podstaw psychiatrii i neurologii dziecięcej,
  • metodyki zajęć terapeutycznych,
  • edukacji integracyjnej i inkluzyjnej,
  • nowych trendów w edukacji.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Pedagogika specjalna:

Absolwent kierunku Pedagogika specjalna w Uczelni Nauk Społecznych w Łodzi znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • powszechnych i specjalnych instytucjach oświatowych,
  • specjalnych ośrodkach edukacyjnych i opiekuńczo- wychowawczych,
  • fundacjach i stowarzyszeniach,
  • poradniach rodzinnych,
  • ośrodkach rehabilitacji,
  • ośrodkach zdrowia,
  • ośrodkach interwencyjnych,
  • ośrodkach wychowawczych,
  • młodzieżowych ośrodkach socjoterapii,
  • zakładach poprawczych,
  • ośrodkach pomocy psychologiczno- pedagogicznej.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA JEDNOLITE MAGISTERSKIE

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uczelnia Nauk Społecznych w Łodzi

Komentarze (0)