Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
31.08.2024
Inżynieria środowiska to propozycja kształcenia, adresowana do osób zainteresowanych zdobyciem praktycznego wykształcenia, na podstawie którego można realizować wiele istotnych działań, dotyczących przede wszystkim opracowywania, projektowania i usprawniania funkcjonowania instalacji: wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych czy grzewczych. Studia przygotowują do wykonywania zadań zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz skupionych na ograniczaniu negatywnych skutków działalności człowieka przy jednoczesnym zapewnieniu ludziom komfortu życia.
Studia na kierunku inżynieria środowiska w PUT; PP | |
---|---|
Forma studiów | stacjonarne, niestacjonarne |
Poziom studiów | studia II stopnia |
Czas trwania | od 1,5 do 2 lat (studia II stopnia) |
Ważne terminy | Harmonogram rekrutacji > |
Kształcenie na kierunku Inżynieria środowiska w Politechnice Poznańskiej umożliwia pozyskanie wiedzy z dziedziny nauk inżynieryjno- technicznych. Studenci zaznajamiają się między innymi z: kluczowymi zagadnieniami termodynamiki technicznej, biologią i chemią środowiska, bilansowaniem energetycznym, przewodnictwem ciepła w stanie ustalonym i nieustalonym, promieniowaniem i przenikaniem ciepła, przepływem płynów ściśliwych i nieściśliwych w instalacjach i maszynach przepływowych, przemianami termodynamicznymi gazu idealnego i powietrza wilgotnego, systemami uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, zasadami oceny skażenia wody czy chemią sanitarną.
Ponadto poznają systemy technicznego wyposażenia budynków, systemy zaopatrzenia w ciepło, sieci cieplne oraz wodociągowe i kanalizacyjne, urządzenia ochrony powietrza, jak również zasad zarządzania jakością oraz zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości.
Studenci Inżynierii środowiska w Politechnice Poznańskiej poruszają się po licznych zagadnieniach, reprezentujących głównie inżynierię środowiska, górnictwo oraz energetykę. Uczestniczą w zajęciach, które poświęcone są zrównoważonemu rozwojowi sieciowej infrastruktury komunalnej, identyfikacji zanieczyszczeń środowiska zewnętrznego czy wysokoefektywnym metodom oczyszczania ścieków. Studia wyróżniają się bogatym programem, w którym odnaleźć można między innymi takie przedmioty jak:
Studenci pierwszego stopnia otrzymuj szeroki wybór przedmiotów obieralnych, natomiast studenci drugiego stopnia mogą podjąć jedną z dwóch specjalności. Są to: Zaopatrzenie w ciepło, klimatyzacja i ochrona powietrza oraz Zaopatrzenie w wodę, ochrona wód i gleby. Pozwalają one poszerzyć wiedzę o wiadomości dotyczące między innymi: systemów energetyki komunalnej, budownictwa energooszczędnego, gospodarki odpadami przemysłowymi czy niezawodności i bezpieczeństwa systemów zaopatrzenia w wodę.
Inżynieria środowiska jest kierunkiem dostarczającym szerokiej wiedzy, ale studenci rozwijają także konkretne umiejętności, dzięki którym możliwe jest wykorzystywanie tej wiedzy w praktycznym działaniu. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: przeprowadzania pomiarów i symulacji komputerowych urządzeń cieplnych oraz grzejników i wymienników ciepła, przeprowadzania pomiarów i symulacji elementów systemów technicznego wyposażenia budynków, przeprowadzania pomiarów i symulacji elementów systemów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków, dokonywania wstępnej analizy ekonomicznej i ekologicznej podejmowanych działań inżynierskich, przeprowadzania pomiarów i symulacji elementów mikrobiologicznego skażenia środowiska, projektowania i realizowania urządzeń oraz systemów i procesów w zakresie kontroli czystości wody i dezynfekcji.
Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci studiów na kierunku Inżynieria środowiska w Politechnice Poznańskiej wyróżniają się konkretną oraz jasno określonymi umiejętnościami. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: zrównoważonego rozwoju sieciowej infrastruktury komunalnej, badania procesów wymiany ciepła w elementach grzejnych zintegrowanych z budynkiem, nowych technologii urządzeń i systemów ochrony i oczyszczania powietrza czy mikroklimatu pomieszczeń i jakości powietrza. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: przedsiębiorstwach energetyki cieplnej, przedsiębiorstwach energetyki wodociągowej, przedsiębiorstwach energetyki gazowniczej, administracji rządowej, jednostkach naukowo- badawczych.
Studia w Poznaniu to bardzo pojemne zagadnienie i olbrzymia przestrzeń, w której odnaleźć można kierunki reprezentujące każdą dyscyplinę. W niezliczonych ofertach dydaktycznych odnaleźć można dobrze znane propozycje, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem, jak również kierunki zyskujące na popularności i oferujące pozyskanie ciekawego, dostosowanego do potrzeb rynku wykształcenia. Jednym z takich kierunków jest Inżynieria środowiska, którą można studiować w omawianej uczelni. Jakie ma Politechnika Poznańska opinie? Milena, studentka Inżynierii środowiska mówi:
„Politechnika Poznańska jest uznaną, wysoko notowaną uczelnią, w której kształcą się przyszli specjaliści w różnych dziedzinach. Studia oferują ciekawe programy, interesujące przedmioty, a także pozwalają opanować wiele praktycznych umiejętności, które dzisiaj mają największą wartość na rynku.”
Absolwent kierunku Inżynieria środowiska w Politechnice Poznańskiej posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:
Absolwent studiów na kierunku Inżynieria środowiska w Politechnice Poznańskiej znajdzie zatrudnienie między innymi w:
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Politechnika Poznańska