Bezpieczeństwo narodowe

Bezpieczeństwo narodowe

Artykuł archiwalny

Kierunek może nie być dostępny w ofercie uczelni. Informację należy zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Bezpieczeństwo narodowe – Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie to uczelnia o historii sięgającej lat czterdziestych XX wieku. Współcześnie realizuje ona kształcenie na siedmiu wydziałach, a jednym z proponowanych kierunków jest Bezpieczeństwo narodowe, prowadzone na studiach pierwszego i drugiego stopnia.

Celem kształcenia pozyskanie wiedzy z zakresu nauk społecznych, która pozwala na zrozumienie zjawisk i procesów politycznych, gospodarczych i społecznych dotyczących bezpieczeństwa, zachodzących w skali globalnej, regionalnej, państwowej i lokalnej. Studenci uczą się postrzegania, rozumienia i analizowania istoty bezpieczeństwa, jego uwarunkowań, zależności i następstw w perspektywie funkcjonalnej, instytucjonalnej i strukturalnej. Bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie to przygotowanie do udziału w zarządzaniu bezpieczeństwem i obronnością, zarządzaniu kryzysowym, zarządzaniu bezpieczeństwem informacyjnym oraz pracy na stanowiskach w różnych obszarach działalności z zakresu szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Jakie przedmioty składają się na program nauczania? Na przykład: podstawy kryminalistyki, międzynarodowe stosunki wojskowe, zarządzanie kryzysowe, wiedza o obronności państwa, prawa człowieka, postępowanie policjanta w sytuacjach kryzysowych, współczesna scena polityczna RP, ratownictwo przedmedyczne, organizacja pozarządowe w tworzeniu bezpieczeństwa RP. A co po studiach? Absolwenci Bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie znajdą zatrudnienie w organach samorządowych, rządowych, administracji państwowej, organizacjach społecznych oraz instytucjach i organizacjach międzynarodowych.

Okres rekrutacji na studia to nierzadko czas wytężonych poszukiwań; kierunków, wydziałów, uczelni. Kandydaci na studia borykają się z wieloma wątpliwości, które dotyczą tego, czy wybrana uczelnia spełni ich oczekiwania edukacyjne. Jakie ma Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie opinie? Bartek, student Bezpieczeństwa narodowego mówi:

„Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie to miejsce szczególne. Studia tutaj to ciekawa przygoda, bo nie dość że uczysz się na świetnej uczelni, to jeszcze w pięknym mieście. Czego więcej chcieć od studiowania?”

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Pedagogicznym:

Absolwent kierunku Bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • analizy przyczyn sukcesów i porażek w tworzeniu i umacnianiu państwowości,
  • procesów zachodzących w organizacji i funkcjonowaniu współczesnych państw,
  • interpretacji przepisów prawnych,
  • analizowania zjawisk związanych z bezpieczeństwem i jego zagrożeniami,
  • zbierania i hierarchizowania informacji,
  • organizacji akcji ratunkowej w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia ludzi,
  • oceny zgodności prawa polskiego z prawem międzynarodowym w obszarze bezpieczeństwa,
  • diagnozowania i prognozowania sytuacji kryzysowych oraz projektowania działań praktycznych w tym zakresie,
  • podejmowania zadań logistycznych na rzecz poszkodowanej ludności.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Bezpieczeństwo narodowe:

Absolwent kierunku Bezpieczeństwo narodowe na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie może znaleźć zatrudnienie w:

  • organach samorządowych i rządowych,
  • administracji państwowej,
  • organizacjach społecznych,
  • instytucjach i organizacjach międzynarodowych.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku bezpieczeństwo narodowe brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

język polski, język obcy nowożytny

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Jakie wymagania na studia II stopnia

STUDIA II STOPNIA

Kryteria kwalifikacji: na podstawie listy rankingowej ocen średnich studiów pierwszego stopnia (średnia arytmetyczna wszystkich ocen uzyskanych na studiach pierwszego stopnia).

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Komentarze (0)