Studia skandynawskie

Studia skandynawskie

25.03.2024

Studia skandynawskie / Scandinavian studies – Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach rekrutacja 2024/2025

Studia na kierunku studia skandynawskie na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia na kierunku studia skandynawskie w UJK
Forma studiów stacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym)Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Progi punktowe na kierunek studia skandynawskie - Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Kandydaci na Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach ubiegający się o przyjęcie na studia stacjonarne 2022/2023 na kierunek studia skandynawskie musieli uzyskać co najmniej 30 pkt., ponieważ tyle wynosił minimalny próg punktowy.

Sprawdź progi na Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Program studiów i przedmioty

Studia skandynawskie główne przedmioty:

  • polityka zatrudnienia i polityka społeczna w krajach skandynawskich
  • geografia polityczna i ekonomiczna Skandynawii
  • doktryny i partie polityczne w państwach skandynawskich
  • międzynarodowe stosunki gospodarcze
  • rynek pracy w krajach skandynawskich
  • bezpieczeństwo krajów skandynawskich

 

Skandynawia to niezwykle interesujący, jak również bogaty pod wieloma względami obszar Europy. Większości z nas kojarzy się z pięknymi krajobrazami, sportami zimowymi, czy też szerokim gronem popularnych wykonawców muzycznych, na czele z zespołami Abba, Roxette, czy wokalistką Bjork. Nie od dzisiaj wiadomo, że kraje skandynawskie są także częstymi kierunkami migracji. Dlaczego? Co jest podstawą takiego stanu rzeczy? Wszystkiego można dowiedzieć się wybierając kierunek Studia skandynawskie na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Prowadzony jest on studiach pierwszego stopnia.

 

Nabywane umiejętności

Założeniem kształcenia jest pozyskanie szerokiej wiedzy o współczesnych państwach skandynawskich, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów społecznych, ekonomicznych, prawnych i politycznych ich funkcjonowania. Istotą nauki jest zrozumienie złożonej rzeczywistości współczesnych społeczeństw i państw skandynawskich oraz miejsca gospodarek i przedsiębiorstw skandynawskich w światowej ekonomii. Studenci poznają uwarunkowania skandynawskiego systemu bezpieczeństwa, zasady ekonomiczne i prawne leżące u podstaw organizacji i funkcjonowania państw skandynawskich i ich społeczeństw, także w ramach regionalnych i kontynentalnych ugrupowań integracyjnych. Przez cały czas trwania nauki prowadzony jest lektorat jednego ze skandynawskich języków. Zajęcia prowadzone są w języku angielskim.

W gronie realizowanych przedmiotów znajdują się, między innymi: polityka zatrudnienia i polityka społeczna w krajach skandynawskich, rynek pracy w krajach skandynawskich, bezpieczeństwo krajów skandynawskich. W programie przewidziane są także praktyki, odbywane w skandynawskich instytucjach i firmach. Ponadto, w obszarze kształcenia solidny nacisk kładziony jest na przekazanie wiedzy specjalistycznej, która będzie mogła być wykorzystana w pracy zawodowej. Zaliczyć do niej możemy treści kształcenia dotyczące: komunikowania, negocjacji, zarządzania przedsiębiorstwem lub w organizacji, prawa i praktyki stosunków dyplomatycznych.

Dokąd może zaprowadzić zdobyta wiedza i rozwinięte umiejętności w zakresie państw skandynawskich? Osoby studiujące omawiany przez nas kierunek zostają przygotowani do pracy w administracji rządowej i samorządowej, instytucjach i organizacjach krajowych i międzynarodowych współpracujących z państwami skandynawskimi, a także strukturach Unii Europejskiej szczebla centralnego i krajowego oraz przedsiębiorstwach współpracujących ze strukturami gospodarczymi i państwami skandynawskimi. Ponadto, posiadają kompetencje do podjęcia pracy zawodowej w placówkach kulturalnych oraz mediach zaangażowanych we współpracę z krajami Północy.

Studia w Kielcach oferują wiele interesujących oraz oryginalnych dyscyplin i do nich zdecydowanie należą Studia skandynawskie. Jeśli chcielibyśmy podjąć naukę na tym kierunku, warto jeszcze zapoznać się z opiniami związanymi z uczelnią, która go prowadzi.

 

Jakie ma Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach opinie?

Kamila, studentka Studiów skandynawskich mówi:

„Skandynawią interesuję się od wielu lat, a wszystko zaczęło się od słuchania muzyki; zespołu Opeth, wokalistyki Bjork, czy formacji Mayhem. Potem zainteresowałam się kinem, literaturą, obyczajami. Moim marzeniem jest wyjazd do Norwegii albo na Islandię. Jak najlepiej się do tego przygotować? Studiując na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.”

 

Gdzie studiować kierunek studia skandynawskie na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego

Studia na kierunku studia skandynawskie prowadzone są przez Wydział Prawa i Nauk Społecznych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego zlokalizowany przy ul. Uniwersyteckiej 15 w Kielcach.

Kontakt:

tel. 41 349 65 25

https://wpins.ujk.edu.pl/

 

STUDIA W KIELCACH - ważne informacje

Kierunki studiów w Kielcach

Studia w Kilcach

 

 

STUDIA SKANDYNAWSKIE - ważne informacje

Studia skandynawskie studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując kierunek Studia skandynawskie / Scandinavian studies:

Absolwent kierunku Studia skandynawskie na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • polityki społecznej i polityki zatrudnienia w krajach skandynawskich,
  • bezpieczeństwa krajów skandynawskich,
  • lektoratu języków skandynawskich,
  • języka angielskiego,
  • rynku pracy krajów skandynawskich,
  • gospodarki skandynawskiej,
  • ekonomii.

 

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Studia skandynawskie / Scandinavian studies:

Absolwent kierunku Studia skandynawskie na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach może znaleźć zatrudnienie w:

  • administracji rządowej i samorządowej,
  • instytucjach i organizacjach krajowych i międzynarodowych współpracujących z państwami skandynawskimi,
  • strukturach Unii Europejskiej szczebla centralnego i krajowego,
  • placówkach kulturalnych,
  • mediach.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

W procesie rekrutacji na studia I stopnia na kierunku studia skandynawskie brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

geografia, historia, język angielski, język francuski, język hiszpański, język niemiecki, język polski, język rosyjski, język włoski, wiedza o społeczeństwie

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Komentarze (0)