Energetyka

Energetyka

Energetyka – Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach

Czy energetyka daje energię? Tak banalnie postawione pytanie wcale nie musi być niemądre. Dobrze wiemy, że energetyka jest działem nauki i techniki zajmującym się badaniem, pozyskiwaniem, przetwarzaniem, gromadzeniem, przesyłaniem oraz użytkowaniem różnych form i nośników energii. Ale na pewno nie każdy wie, jakie formy energii istnieją. W zależności od postaci energii, omawiana przez nas dziedzina dzieli się na: cieplną, wodną, jądrową, elektroenergetykę i gazoenergetykę oraz energetykę geotermiczną wiatrową, energetykę słoneczną. Brzmi skomplikowanie? Na tych, którzy chcą zagłębić się w energetyczny temat czeka kierunek Energetyka w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, gdzie prowadzony jest na studiach pierwszego stopnia.

Kierunek Energetyka w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach zakłada pozyskanie wiedzy z zakresu zagadnień technicznych i regulacji prawnych oraz ekonomicznych. Głównym założeniem nauki jest wykształcenie specjalistów, którzy będą przygotowani w obszarach systemów energetycznych do pracy w zakładach związanych z wytwarzaniem, przetwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją energii, inżynierów posiadających kompetencje pozwalające na podjęcie pracy w różnych segmentach gospodarki, zarówno w charakterze pracownika etatowego jak i przedsiębiorcy podejmującego ryzyko prowadzenia własnej działalności gospodarczej.

Program nauczania składa się z następujących przedmiotów: technologia informacyjna, fizyka techniczna, techniki i procesy wytwarzania, ekonomia, grafika inżynierska, zrównoważony rozwój, statystyka, prawne aspekty energetyki, budowa i eksploatacja maszyn i urządzeń, organizacja i nadzór nad procesem produkcji, inżynieria finansowa, efektywne wykorzystanie energii, podstawy fizyki budowli, projektowanie inżynierskie, certyfikacja budynków, dokumentacja techniczna, prawo ochrony środowiska, zarządzenie energią w obiektach przemysłowych i budowlanych.

Studenci otrzymują wiadomości z obszaru bezpiecznej i racjonalnej eksploatacji instalacji i urządzeń energetycznych, efektywności energetycznej, czy też odnawialnych źródeł energii. Będąc już absolwentami będą mogli uczestniczyć w procesie przeprowadzania audytów wewnętrznych, a także opracowywania celów strategii energetycznej i pomiarów ich realizacji. Ponadto, będą przygotowani do prowadzania szkoleń dotyczących projektowania i funkcjonowania systemu zarządzania energią w zakładzie, jak również w zakresie poprawy efektywności energetycznej. Co jeszcze? Będą mogli funkcjonować w zakładowych strukturach służb BHP w obszarze specyfiki wszelkich zagrożeń związanych z eksploatacją urządzeń elektrycznych, cieplnych i gazowych. Zatem, na osoby które ukończyły Energetykę w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach czekają elektrownie, elektrociepłownie, zakłady ciepłownicze, działy energetyczne i mechaniczne różnych zakładów przemysłowych. O czym jeszcze warto pamiętać? O tym, że absolwenci omawianego przez nas kierunku przygotowane są do podjęcia samodzielnej działalności gospodarczej.

Nie będzie niczym oryginalnym przyznanie, że dziedziny związane z pozyskiwaniem czy przetwarzaniem energii będą stawały się coraz ważniejsze i nauka w ich zakresie może być dobrą inwestycją. Ale w której szkole wyższej się uczyć?

 

Jakie ma Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach opinie?

Mariusz, student Energetyki mówi:

„Dlaczego wybrałem naukę w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy? Ponieważ tutaj kształcenie ma wymiar praktyczny. Zajęcia prowadzą eksperci, odbywają się one w nowoczesnych laboratoriach, a co najważniejsze, wiedza, którą zdobywam będzie podstawą do znalezienia dobrej pracy.”

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Energetykę w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy:

Absolwent kierunku Energetyka w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • prawa dotyczącego energetyki,
 • zasad eksploatacji maszyn i urządzeń energetycznych,
 • projektowania i funkcjonowania systemu zarządzania energią w zakładzie,
 • przeprowadzania audytów,
 • zarządzania dostawą i poborem energii zasilającej procesy i obiekty,
 • zasad działania rynku energii i funkcjonowania przedsiębiorstw energetycznych.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Energetyka:

Absolwent kierunku Energetyka w Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach może znaleźć zatrudnienie w:

 • elektrowniach,
 • elektrociepłowniach,
 • zakładach ciepłowniczych,
 • działach energetycznych i mechanicznych różnych zakładów przemysłowych,
 • jednostkach samorządowych.

 

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach

 

 # MUSISZ TO WIEDZIEĆ

 

Jakie studia inżynierskie wybrać

Studia na kierunku Energetyka - wszystko co musisz wiedzieć

Studia inżynierskie w Katowicach

Uczelnia Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy kierunki

Jakie są kierunki inżynierskie w Katowicach

Co zdawać na maturze

 

Komentarze (0)