Praca socjalna

Praca socjalna

Artykuł archiwalny

Kierunek może nie być dostępny w ofercie uczelni. Informację należy zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu

Praca socjalna – Uniwerystet Dolnośląski DSW we Wrocławiu 2022

Studia na kierunku praca socjalna w Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu to studia licencjackie lub magisterskie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) lub 2 lata (studia II stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata lub magistra).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym)Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

Program studiów i przedmioty

W programie studiów na kierunku praca socjalna znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • podstawy socjologii
  • psychologia rozwojowa i osobowości
  • socjologia wychowania
  • podstawy polityki społecznej
  • psychologia kliniczna
  • teoretyczne podstawy pomagania
  • diagnoza socjalna i wywiad środowiskowy
  • psychopatologia rozwoju

 

Praca socjalna, zwana także polityką społeczną, to działalność mająca na celu pomoc osobom, rodzinom, grupom i środowiskom społecznym w zaspokajaniu ich potrzeb, lepsze dostosowanie do zasad życia społecznego i poprawę pozycji społecznej. Nie będzie dla nikogo zaskoczeniem, że praca socjalna to niełatwa dziedzina, wymagająca nie tylko określonej wiedzy i umiejętności, lecz także pewnych cech charakteru, bez których działalność w jej sferze będzie niezwykle trudna, bądź nawet niemożliwa. W jaki sposób pomagać? Jak aktywizować tych, nad którymi wisi ryzyko wykluczenia? Tego wszystkiego można dowiedzieć się wybierając Pracę socjalną w Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu, gdzie prowadzona jest na studiach pierwszego stopnia.

 

Nabywane umiejętności

Kierunek Praca socjalna w Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu to przygotowanie do kompetentnej pomocy ludziom w trudnych sytuacjach życiowych. Założeniem kształcenia jest pozyskanie wiedzy socjologicznej i filozoficznej, prowadzącej do poznania człowieka oraz procesów społecznych. Studenci poznają procesy zachodzące w organizmie ludzkim gwarantujące jego dobre funkcjonowanie biologiczne, psychiczne i społeczne, zaznajamiają się z mechanizmami rzutującymi na system podziału i działalność służb społecznych, jak również uczą się dokonywać diagnozy sytuacji i zjawisk będących przyczyną trudnego położenia grup i jednostek.

Jakie przedmioty składają się na program nauczania? Na przykład: podstawy socjologii, psychologia rozwojowa i osobowości, socjologia wychowania, podstawy polityki społecznej, psychologia kliniczna, teoretyczne podstawy pomagania, diagnoza socjalna i wywiad środowiskowy, psychopatologia rozwoju, poradnictwo edukacyjno- zawodowe, metody badań społecznych, kulturowe konteksty edukacji, praca socjalna z seniorami, pedagogika społeczna.

Pracownik socjalny zajmuje się osobami bezdomnymi, bezrobotnymi, samotnymi, znajdującymi się w trudnej sytuacji materialnej, osobami uzależnionymi, rodzinami dysfunkcyjnymi, chorymi i niepełnosprawnymi, byłymi więźniami oraz uchodźcami. Zazwyczaj wykonuje swoje obowiązki w terenie, zatem jeśli wydaje się komuś, że można pomagać na odległość, to prędko musi zmienić swoje nastawienie do tego zawodu. Jaka przyszłość zawodowa czeka absolwentów omawianego przez nas kierunku? Osoby, które ukończyły Pracę socjalną w Uniwersytecie Dolnośląskim DSW znajdą zatrudnienie w ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, placówkach opiekuńczo- wychowawczych, ośrodkach interwencji kryzysowej, organizacjach pozarządowych, fundacjach.

Studia we Wrocławiu to temat długi i szeroki. Edukacyjna mapa miasta jest niezwykle obszerna i dlatego niektórzy kandydaci na studia miewają kłopoty z podjęciem ostatecznej decyzji związanej ze swoim kształceniem.

 

Jakie ma Uniwersytet Dolnośląski we Wrocławiu opinie?

Ewelina, studentka Pracy socjalnej mówi:

„Praca socjalna to niełatwy kierunek, bo i zawód jest trudny i wymagający. Studiuję w Uniwersytecie Dolnośląskim DSW, aby pod okiem doświadczonych praktyków zdobyć wiedzę i umiejętności, dzięki którym będą mogła jak najlepiej wypełniać tę niełatwą, ale jakże szlachetną misję.”

 

 

STUDIA WE WROCŁAWIU - ważne informacje

Kierunki studiów we Wrocławiu

Studia we Wrocławiu

 

 

PRACA SOCJALNA - ważne informacje

Praca socjalna studia

 

Wiedza, którą możesz zdobyć studiując Pracę socjalną w Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu:

Absolwent kierunku Praca socjalna w Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu może posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • współczesnej roli i zadań pedagogiki w kontekście zmian społecznych i budowy społeczeństwa obywatelskiego,
  • procesów i zjawisk psychicznych kierujących zachowaniem ludzi,
  • zaburzeń i chorób psychicznych,
  • metodyki pracy socjalnej,
  • analizy zaburzeń rozwojowych z punktu widzenia związków etiologii z symptomatologią,
  • współczesnej polityki społecznej.

 

Praca, czyli gdzie będziesz mógł pracować po kierunku Praca socjalna:

Absolwent kierunku Praca socjalna w Uniwersytecie Dolnośląskim DSW we Wrocławiu może znaleźć zatrudnienie w:

  • ośrodkach pomocy społecznej,
  • powiatowych centrach pomocy rodzinie,
  • placówkach opiekuńczo- wychowawczych,
  • ośrodkach interwencji kryzysowej,
  • organizacjach pozarządowych,
  • fundacjach.

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu

Komentarze (0)