laboratorium wszop katowice

Laboratorium kryminalistyczne – Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach

Na pewno każdy choć raz obejrzał film, bądź serial kryminalny, w którym eksperci pracujący nad daną sprawą przebywają w specjalnym laboratorium. Badają w nim ślady z miejsca zdarzenia, sporządzają portrety osób podejrzanych, przeszukują ogromną bazę danych. Zapewne na niejednej osobie takie laboratorium oraz działania w nim prowadzone zrobiły ogromne wrażenie i część z nich pomyślała o tym, że chciałaby znaleźć się w takim miejscu i prowadzić tego typu badania i eksperymenty. Co ważne, nie trzeba być aktorem serialu kryminalnego, ani nawet prawdziwym agentem służb specjalnych, aby pracować w takim specjalistycznym laboratorium. Wystarczy być studentem Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach!

Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach prowadzi kształcenie na wyjątkowych kierunkach. Są to, między innymi: Psychokryminalistyka, Kryminologia i kryminalistyka oraz Detektywistyka i kryminalistyka. Nie trzeba być specjalistą, aby wiedzieć, że realizowanie nauczania w tak specjalistycznych dziedzinach wymaga określonych warunków, ponieważ niezwykle istotne jest łączenie wiedzy teoretycznej z praktycznymi umiejętnościami, a także nieprzerwane rozwijanie nie tylko konkretnych zdolności, lecz również rozwijanie kreatywności, wyobraźni, pomysłowości torującej drogę od koncepcji do jej realizacji i faktycznego potwierdzenia.

Wszystkiemu służy nowoczesne laboratorium kryminalistyczne Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach, które może pochwalić się tym, że należy do zdecydowanej czołówki najlepszych w kraju. Laboratorium WSZOP posiada nowoczesny sprzęt potrzebny do zabezpieczania oraz badania śladów z miejsca zdarzenia, między innymi: walizki śledcze, stół daktyloskopijny, wariograf, narkogogle, alkogogle, sengogle, kamerę termowizyjną, czy noktowizor. Dzięki niemu można prowadzić badania w zakresie zabezpieczania miejsca zdarzenia, mechanoskopii, odtwarzania wyglądu osób i rzeczy, wytyczania linii strzału, śladów osmologicznych, śladów traseologicznych, czy śladów daktyloskopijnych. Ponadto, do dyspozycji studentów jest także profesjonalny pokój przesłuchań, wyposażony w rejestratory obrazu i dźwięku oraz weneckie lustra, jak również pracownia symulacyjna.

Zajęcia realizowane w profesjonalnym laboratorium kryminalistycznym pogłębia wiedzę i rozwija różne umiejętności. Studenci uczą się pobierania materiału porównawczego od wytypowanej osoby i sporządzenia protokołu z tej czynności, sporządzania portretów metodami rysunkowymi i komputerowymi, wykonywania zdjęć w trudnych warunkach, metod identyfikacji pisma, badania śladów obuwia i środków transportu, określania zmian pośmiertnych wyróżnianych w medycynie sądowej, czy realizowania ekspertyz kryminalistycznych, w tym również niekonwencjonalnymi metodami śledczymi, takimi jak: badania poligraficzne, hipnoza, czy radiestezja.

Szerokość tych zajęć jak również pozyskanych umiejętności sprawia, że każdy student przygotowany jest do pełnienia obowiązków, na przykład w policji, biurach detektywistycznych, wymiarze sprawiedliwości. Warto podkreślić także fakt, że aby zostać specjalistą, na przykład w zakresie kryminalistyki, nie trzeba kształcić się w placówkach poza granicami kraju. W Wyższej Szkole Zarządzania Ochroną Prac w Katowicach funkcjonuje miejsce, którego potencjał można porównać do Komendy Miejskiej Policji średniej wielkości.

Co istotne, na fundamencie misji pełnionej przez Wyższą Szkołę Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach w specjalistycznych zajęciach laboratoryjnych mogą uczestniczyć nie tylko studenci uczelni, lecz także głodni wiedzy licealiści, zainteresowani sztuką kryminalistyczną. Niejednokrotnie młodzież brała udział w warsztatach praktycznych, odkrywając tajemnice związane z działaniem sprzętu techniki kryminalistycznej i jeszcze mocniej utwierdzając się w przekonaniu, że już niedługo będą prowadzić badania, analizy i eksperymenty ale jako studenci Wyższej Szkoły Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach.

 

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Wyższa Szkoła Zarządzania Ochroną Pracy w Katowicach

Komentarze (0)