Fizyka i fizyka medyczna. Kierunki nowoczesności

Fizyka medyczna studia Poznań UAM

Fizyka i fizyka medyczna. Kierunki nowoczesności – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Powiedzieć, że fizyka to dyscyplina ciekawa, dostarczająca wielu wrażeń to jak nic nie powiedzieć. Gdybyśmy chcieli określić tę dziedzinę innymi wyrazami zaczynającymi się na tę samą literę, to użylibyśmy takich słów jak: frajda, fascynacja, fachowość. Skąd taki dobór? Fizyka łączy się z innymi naukami, wpływa na nie aktywnie, a pozyskane w jej obszarze wykształcenie stanowi fundament interesujących zawodów, bez których ogólny postęp naszego świata byłby niemożliwy, bądź znacząco ograniczony. Co ważne, posiada ona rodzaje, dzięki którym każdy, kto chce zostać specjalistą, otrzymuje taką możliwość. Jeśli znajdujecie się w gronie właśnie takich osób, to powinniście obrać trzy kierunki. Pierwszy to Poznań, drugi to Fizyka, a trzeci to Fizyka medyczna. Uniwersytet Adama Mickiewicza czeka na zainteresowanych.

 

Fizyka oraz Fizyka medyczna to kierunki kształcenia, które można odnaleźć w bogatej ofercie dydaktycznej Wydziału Fizyki, jednego z najlepszych w naszym kraju. Cechą wspólną kierunków jest to, iż prowadzone są one wedle podziału na pierwszy i drugi stopień, czyli studia licencjackie i magisterskie. To, co jeszcze łączy te dwie dyscypliny to naturalnie studenci: pełni pasji, ciekawości świata i procesów, jakie w nim zachodzą. A czym one się różnią?

 

Na początku warto przypomnieć sobie jak wyglądały lekcje fizyki w liceum. Następnie należy szybko wymazać je z pamięci, ponieważ nie mają one zbyt wiele wspólnego z zajęciami realizowanymi na studiach. Fizyka na Uniwersytecie Adama Mickiewicza to kierunek, który nastawiony jest wykorzystanie potencjału drzemiącego w studentach. Każdy otrzymuje możliwość wyjazdu na warsztaty, konferencje, czy pikniki naukowe, a nawet realizacji własnego projektu badawczego. Ponadto, dołączenie do grona studentów łączy się z otrzymaniem indywidualnego opiekuna naukowego, pod którego czujnym okiem można rozwijać pasje i zainteresowania. Jak już wspomnieliśmy, Wydział Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu należy do ścisłej krajowej czołówki, o czym świadczą wyróżniająca ocena Państwowej Komisji Akredytacyjnej, jak również prestiżowa kategoria A nadana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

 

Na tych, którzy interesują się zarówno fizyką jak i medycyną czeka kierunek Fizyka medyczna. Studiując tę dyscyplinę można zaznajomić się z różnorodnymi dziedzinami fizyki stosowanymi w diagnostyce i terapii medycznej. Nauka obejmuje również zajęcia laboratoryjne i praktyki w szpitalach i klinikach Uniwersytetu Medycznego. Jak wygląda plan zajęć? Studenci Fizyki medycznej zgłębiają, między innymi, takie przedmioty jak: biologia, matematyka elementarna, elektronika, diagnostyka i terapia kliniczna, fizykoterapia, termodynamika procesów biologicznych, czy mikrobiologia. Warto zaznaczyć, że w Polsce widoczny jest brak specjalistów w omawianej przez nas dziedzinie, co daje wyraźny sygnał, że pozyskane wykształcenie gwarantuje ciekawą i jakże ważną pracę. Gdzie czeka zatrudnienie na absolwentów? Na przykład w placówkach medycznych, gabinetach fizykoterapii, czy zakładach produkujących i serwisujących sprzęt medyczny.

 

Fizyka i Fizyka medyczna na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu to kierunki, które stanowią odpowiedź na wyzwania edukacyjne współczesnego społeczeństwa. Jakie korzyści płyną z nauki? Wystarczy powiedzieć, że bez fizyki nie byłoby nowoczesnej inżynierii, wysoko rozwiniętej medycyny, astronomii, a operując mniej poważnymi przykładami, bez fizyki nie byłoby cyfrowych aparatów fotograficznych, smartfonów oraz innych dobrodziejstw technicznych XXI wieku. To pokazuje, że wiedza pozyskana na studiach fizycznych otwiera drogę w dowolnym kierunku zawodowym, czyli daje ogromny wybór absolwentom omawianych przez nas kierunków.

 

Jak wygląda rekrutacja na studia? Przepustką do studiowania Fizyki są takie przedmioty jak: język polski, język obcy nowożytny, matematyka, fizyka / fizyka i astronomia, chemia, informatyka. Aby znaleźć się w gronie studentów Fizyki medycznej należy zdawać na maturze: język polski, język obcy nowożytny, biologię, chemię, fizykę / fizykę i astronomię, informatykę, matematykę. Szczegółowe informacje można odnaleźć na stronie internetowej UAM.

 

dowiedz się więcej

 

 

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Komentarze (0)