Politechnika Warszawska (PW) - rekrutacja na studia 2025/2026

Politechnika Warszawska (PW) - rekrutacja na studia 2025/2026

Politechnika Warszawska (PW) - przeliczniki punktów na studia (kalkulator maturalny)

Matura - poziom podstawowy

język polski

matematyka

 

Matura - poziom rozszerzony

 

Osoby posiadające tytuł technika

Przelicz punkty i sprawdź, czy się dostaniesz



Kalkulator maturalny spełnia jedynie rolę informacyjną, nie może być stosowany do wyliczeń w procesie rekrutacji na studia. Otouczelnie.pl nie gwarantuje poprawności wyników oraz nie ponosi odpowiedzialności za użycie kalkulatora.

Politechnika Warszawska. Jak liczyć punkty na studia

Rekrutacja na studia w Politechnice Warszawskiej to proces, w którym każdego roku uczestniczy niezliczona rzesza kandydatów. Warszawska uczelnia przyciąga chętnych do nauki, pragnących pozyskać nowoczesne, o praktycznym wymiarze wykształcenie. Z naborem na studia związane są liczne pytania, które zadają ci, którzy ubiegają się o indeks.

 

Efektem gromadzących się pytań są hasła wpisywane do wyszukiwarek internetowych, które mają pomóc rozwiać wątpliwości czy też odnaleźć obowiązujące reguły gry. Jakie są najczęstsze? Politechnika Warszawska przedmioty maturalne, Politechnika Warszawska przelicznik punktów czy Politechnika Warszawska limity miejsc. Na szczęście nie trzeba spędzać czasu na poszukiwaniu odpowiedzi na poszczególne pytania, ponieważ tutaj można odnaleźć odpowiedź na wszystkie.

 

Politechnika Warszawska należy do najbardziej obleganych polskich uczelni. Kandydaci zdają sobie sprawę z tego, że oprócz nich także inne osoby uczestniczą w wyścigu po indeks. To rodzi presje i niepewność. Zupełnie niepotrzebnie. Rekrutacja na studia nie jest niczym karkołomnym, jednak tylko wtedy, kiedy przestrzega się określonych zasad i przykłada się wagę do każdego elementu, z których składa się postępowanie kwalifikacyjne.

 

Poniżej przedstawimy nie tylko elementy, ale przede wszystkim narzędzia, dzięki którym można przekonać się o swojej szansy na rekrutacyjne powodzenie.

 

Jak liczyć punkty rekrutacyjne na studia

Omawianie narzędzi służących do obliczania punktów należy zacząć od tego, że podstawą rekrutacji są przedmioty maturalne. Oczywiście, od każdej reguły mogą występować wyjątki, a takim jest kierunek Architektura, który od kandydatów wymaga czegoś więcej, a mianowicie podejścia do egzaminów wstępnych, polegających na sprawdzeniu uzdolnień i predyspozycji.

 

Do najważniejszych przedmiotów maturalnych, branych pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym należą: matematyka, fizyka, informatyka, biologia, chemia oraz geografia.

 

W niektórych przypadkach znaczenie mają także: wiedza o społeczeństwie czy język polski, jak również język obcy. W procesie rekrutacyjnym na Politechnikę Warszawską spotkamy się z zagadnieniem współczynników wagowych, czyli cyfr podpowiadających, które przedmioty mają największe znaczenie w naborze na konkretne kierunki.

 

Przykładowo: w rekrutacji na Automatykę i robotykę przedmioty mają następujące wartości: Matematyka – 1, Fizyka – 1, Chemia – 0,5, Informatyka – 0,75, Biologia – 0,5 Język obcy – 0,25. W procesie kwalifikacyjnym brane są pod uwagę wyniki z następujących przedmiotów: matematyka, przedmiot do wyboru, język obcy.

 

 

Jaki jest wzór liczenia punktów

W postępowaniu kwalifikacyjnym na kierunki składające się na ofertę dydaktyczną Politechniki Warszawskiej obowiązuje następujący wzór:

PK = P matematyka × W matematyka + P do wyboru × W + P język obcy × W język obcy

gdzie:

P matematyka – punkty z matematyki,

P do wyboru – punkty z przedmiotu do wyboru, lub średnia arytmetyczna ocen z egzaminów kwalifikacyjnych potwierdzających kwalifikacje zawodowe na poziomie technika,

P język obcy – punkty z języka obcego,

W matematyka – współczynnik wagowy dla oceny z matematyki,

W – współczynnik wagowy dla oceny z przedmiotu do wyboru lub dla średniej arytmetycznej z egzaminów potwierdzających uzyskanie kwalifikacji zawodowych na poziomie technika; na tym samym kierunku studiów współczynnik ten może zależeć od wybranego przedmiotu lub zawodu technika,

W język obcy – współczynnik wagowy dla oceny z języka obcego.

Przy różnych zdawanych przedmiotach do wyboru, przy obliczeniach uwzględnia się przedmiot, który daje najwyższą wartość PK.

 

Wspomnieliśmy o tym, że rekrutacja na kierunek Architektura wygląda nieco inaczej. Na studia ostaną zakwalifikowani kandydaci, którzy uzyskali co najmniej 30% punktów ze sprawdzianu uzdolnień i predyspozycji oraz największą łączną sumę punktów ze sprawdzianu oraz z: dwóch zadań sprawdzianu uzdolnień i predyspozycji do studiów architektonicznych, ocenianych każde w skali od 0 do 100 punktów, których celem jest zbadanie u kandydatów percepcji przestrzeni, inwencji twórczej, sprawności wyrażania idei i prezentacji graficznej, a także czterech przedmiotów maturalnych: matematyki, języka obcego, przedmiotu do wyboru z grupy pierwszej (fizyka, informatyka), przedmiotu do wyboru z grupy drugiej (geografia, historia, historia sztuki, język polski). Liczba punktów kwalifikacyjnych PK będzie, zgodnie z powyższym, ustalona według formuły:

 

PK = P sprawdzian + P matematyka × 0,75 + P język obcy × 0,25 + P do wyboru1 × 0,5 + P do wyboru2 × 0,5

w której:

P sprawdzian – punkty ze sprawdzianu uzdolnień i predyspozycji,

P matematyka – punkty z matematyki,

P język obcy – punkty z języka obcego,

P do wyboru1 – punkty z przedmiotu do wyboru z grupy pierwszej,

P do wyboru2 – punkty z przedmiotu do wyboru z grupy drugiej.

 

Progi punktowe

Progi punktowe w Politechnice Warszawskiej wyglądają inaczej dla każdego kierunku studiów. Przykłady: Architektura – 205, Automatyka i robotyka stosowana – 170, Biotechnologia – 153, Budownictwo – 113, Technologia chemiczna – 164. Czym dokładnie są progi punktowe? To liczba punktów, które uzyskała ostatnia osoba na liście przyjętych.

 

Limity miejsc

Limity miejsc w PW to jedno z łatwiejszych do zrozumienia zagadnień. To po prostu liczba miejsc przygotowanych dla nowych studentów. Co zrozumiałe, liczby te różnią się w zależności od kierunku, jak również trybu kształcenia. Na przykład: na Automatykę i robotykę w trybie stacjonarnym przygotowano 60 miejsc, na Budownictwo w trybie stacjonarnym przygotowano 270 miejsc, na Fizykę techniczną w trybie stacjonarnym 150 miejsc, a na Inżynierię mechaniczną w trybie stacjonarnym 60 miejsc.

 

Olimpiady i konkursy

Olimpiady i konkursy to nie tylko świetna możliwość sprawdzenia swojej wiedzy, ale również przepustka do uzyskania znacznych ulg w procesie rekrutacji, a nawet pominięcia jej procedur. Oczywiście muszą to być konkretne wydarzenia, akceptowane przez uczelnię. Ich lista jest całkiem długa, ale należy pamiętać o tym, że uprawnienia otrzymują wyłącznie laureaci i finaliści, a w niektórych przypadkach wyłącznie laureaci.

 

 

Czy zakwalifikowany do przyjęcia gwarantuje miejsce na liście przyjętych na studia

Rekrutacja na studia to czas wypełniony emocjami. Emocje te mogą wnieść lekkie zamieszanie do naszego działania. Kiedy na naszym koncie internetowym pojawi się informacja o tym, że zostaliśmy zakwalifikowani do przyjęcia nie oznacza ona końca naszego zaangażowania.

 

Owszem, jesteśmy już bardzo blisko wymarzonego sukcesu, jednak musimy postawić kropkę nad „i”. Po otrzymaniu radosnej informacji pojawi się kolejna – o tym, że należy dostarczyć zestaw niezbędnych dokumentów. Ktoś mógłby pomyśleć, że skoro otrzymałem wiadomość o zakwalifikowaniu do przyjęcia to to, czy dostarczę dokumenty wcześniej czy później na nic nie wpłynie.

 

To olbrzymi błąd. Każdy etap rekrutacji określony jest konkretnymi ramami czasowymi. Pomimo to, że dostarczenie dokumentów nie polega na zdawaniu egzaminów czy wprowadzaniu wyników z przedmiotów maturalnych to i tak jest elementem procesu kwalifikacyjnego. A zatem należy podejść do niego poważnie i skrupulatnie.

 

O jakie dokumenty chodzi? Między innymi: oryginał świadectwa dojrzałości (do wglądu) oraz kserokopię, dokument tożsamości (do wglądu), oryginał dyplomu lub zaświadczenia laureata bądź finalisty olimpiady lub konkursu oraz dokument świadczący o odpowiedniej znajomości języka angielskiego (dotyczy zakwalifikowanych na studia w języku angielskim z uwzględnieniem deklaracji posiadania takiego dokumentu).