Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Specjalności | Poziom studiów | Forma studiów |
---|---|---|
Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną
specjalność |
jednolite |
stacjonarne |
Edukacja i terapia osób ze spektrum autyzmu
specjalność |
jednolite |
stacjonarne |
Pedagogika resocjalizacyjna
specjalność |
I stopnia, II stopnia |
stacjonarne, niestacjonarne |
Pedagogika szkolna i opiekuńczo-wychowawcza
specjalność |
I stopnia, II stopnia |
stacjonarne, niestacjonarne |
Wczesne wspomaganie rozwoju
specjalność |
jednolite |
stacjonarne |
Studia pedagogiczne w Uniwersytecie Gdańskim umożliwiają pozyskanie wiedzy z zakresu zagadnień reprezentujących takie dyscypliny jak: pedagogika, psychologia, filozofia oraz nauki socjologiczne. Takie połączenie stanowi podstawę do zrozumienia społeczno- kulturowego kontekstu kształcenia i pracy edukacyjnej, jak również do rozwijania umiejętności w zakresie rozpoznawania i diagnozowania potrzeb edukacyjnych, planowania praktyki pedagogicznej oraz projektowania własnego warsztatu pracy. Studia pedagogiczne to przestrzeń złożona z kilku propozycji kształcenia, które przygotowują do pracy w określonych profesjach i prowadzenia określonych działań.
W toku kształcenia studenci poznają biologiczne, psychologiczne i medyczne podstawy wychowania i kształcenia, rozmaite koncepcje człowieka, teorie rozwoju człowieka w cyklu życia, rodzaje więzi społecznych i rządzące nimi prawidłowości, różne rodzaje struktur społecznych i instytucji życia społecznego, procesy komunikowania interpersonalnego i społecznego oraz zachodzące w ich trakcie prawidłowości i zakłócenia, specyfikę środowisk wychowawczych, strukturę i funkcje systemu edukacji, jak również tradycyjne i współczesne nurty i systemy pedagogiczne. Uczestniczą w zajęciach, które poświęcone są między innymi: socjologicznym podstawom edukacji, psychologii rozwoju człowieka, przeciwdziałaniu dyskryminacji, socjologiczno- politycznym aspektom dzieciństwa, psychologii klinicznej, czy też wspieraniu funkcji sensorycznych.
Naturalnie, istotnym elementem kształcenia jest również rozwijanie praktycznych umiejętności. O jakie umiejętności chodzi? Między innymi w zakresie: obserwacji i interpretacji zjawisk społecznych, analizowania i interpretowania problemów życia osób niepełnosprawnych, analizowania zdarzeń pedagogicznych, planowania i realizowania spersonalizowanych programów kształcenia i wychowania.
Zobacz także
Absolwenci studiów pedagogicznych w Uniwersytecie Gdańskim wyróżniają się wiedzą, umiejętnościami oraz kompetencjami społecznymi. Co ważne, część kierunków należących do tego obszaru kształcenia oferuje specjalności, dzięki którym studenci mogą nie tylko rozwijać się w ulubionym zakresie tematycznym, ale również przygotowywać się do pełnienia określonych obowiązków zawodowych.
Absolwenci studiów pedagogicznych posiadają kwalifikacje w zakresie pedagogiki resocjalizacyjnej, pedagogiki szkolnej i opiekuńczo- wychowawczej, pedagogiki przedszkolnej i wczesnoszkolnej, edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną, czy terapii osób ze spektrum autyzmu. Z pozyskanym wykształceniem mogą znaleźć zatrudnienie między innymi w: przedszkolach, szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, poradniach psychologiczno- pedagogicznych, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii, zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich, kuratorskich zespołach sądowych, placówkach penitencjarnych, specjalnych ośrodkach szkolno- wychowawczych.
W procesie rekrutacji na studia pedagogiczne w Uniwersytecie Gdańskim w roku akademickim 2023/2024 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: język polski, język obcy, biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, matematyka, wiedza o społeczeństwie.
Kierunki należące do obszaru studiów pedagogicznych w Uniwersytecie Gdańskim prowadzone są w trybie stacjonarnym. Z racji tego, że Uniwersytet Gdański jest uczelnią publiczną, to za naukę nie są pobierane opłaty.
Zobacz także
Studia pedagogiczne w Uniwersytecie Gdańskim to przestrzeń kształcenia, na którą składa się kilka kierunków. Ich podstawą jest pozyskanie wiedzy pedagogicznej, psychologicznej i socjologicznej, niezbędnej przede wszystkim do zrozumienia społeczno- kulturowego kontekstu edukacji, w tym edukacji osób z niepełnosprawnością w różnych jej wymiarach. Kształcenie umożliwia zaznajomienie się między innymi z: alternatywnymi rozwiązaniami we wczesnej edukacji, terapią pedagogiczną, metodami wspomagającymi rozwój osób ze spektrum autyzmu, wczesną interwencją i wspomaganiem rozwoju dzieci z niepełnosprawnością intelektualną, prowadzeniem mediacji i negocjacji, czy interwencją kryzysową. Co równie istotne, studenci studiów pedagogicznych nabywają umiejętności, w tym między innymi umiejętności diagnozowania, projektowania i ewaluacji działań edukacyjnych, działań resocjalizacyjnych, czy też diagnozowania i terapii trudności w uczeniu się.
Studia pedagogiczne w Uniwersytecie Gdańskim:
1. Poziom studiów:
2. Forma:
Kierunki funkcjonujące w przestrzeni studiów pedagogicznych w Uniwersytecie Gdańskim można podzielić ze względu na podejmowaną problematykę, jak również na długość trwania nauki. Studia pierwszego stopnia, czyli studia licencjackie, trwają 3 lata, studia drugiego stopnia, czyli studia magisterskie, trwają 2 lata, natomiast jednolite studia magisterskie trwają 5 lat.
Kierunki składające się na obszar studiów pedagogicznych w Uniwersytecie Gdańskim oferowane są w formule stacjonarnej, która charakteryzuje się realizowaniem procesu kształcenia od poniedziałku do piątku. Studenci studiów stacjonarnych odbywają zajęcia, które rozpoczynają się zazwyczaj w godzinach porannych.
Trwa ładowanie wyników, proszę czekać
Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Gdański