O czym myślisz w pierwszej kolejności, gdy słyszysz słowo “orient”? Czym dla Europejczyków jest orientalistyka? Jako filologia orientalna zajmuje się na pewno tematyką języka, literatury, sztuki, historii, społeczeństwa, polityki, religii i obyczajów danej kultury orientalnej.
Ale czym właśnie jest ta kultura orientalna? Tóre kraje czy obszary świata są “orientalne”? Znaczna większość powie, że to nauka o kulturach Bliskiego i Dalekiego Wschodu, inni powiedzą, że to nauka o ludach tzw. Czarnej Afryki, a jeszcze inni w interpretacjach bardzo skrajnych zaliczą do kultury orientalnej Oceanię, a nawet Europę Środkowo-Wschodnią.
Sprawia to, że orientalistyka nie jest dziedziną jednorodną, stąd ze względu na geografię bądź cywylizacje dzieli się je na dziedziny takie jak afrykanistyka, buddologia, etiopistyka, kartwelistyka, kaukazologia, mongolistyka, semitystyka, tajologia, tybetologia, wietnamistyka, filologia Indochin i wiele, wiele podobnych.
1. Tryb i typ studiów
Studia na kierunku Orientalistyka możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.
Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.
Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.
2. Dla kogo ten kierunek
Jeśli zatem jesteś osobą, którą fascynują kultury odległych krajów - tak inne od naszej; osobą otwartą i komunikatywną oraz ciekawą świata i ludzi - studia na kierunku orientalistyka mogą okazać się idealnymi dla Ciebie!