Sinologia studia

Sinologia studia - kierunek studiów

Jeżeli Twoje myśli uciekają w stronę Dalekiego Wschodu, egzotycznych miejsc, tak innej od naszej kultury i trybu życia, jeżeli chciałbyś poznać język i zwyczaje tamtych ludzi oraz wykorzystać to w praktyce zawodowej, powinieneś wziąć pod uwagę studia na kierunku filologia chińska, czyli sinologia. Chiny to bez dwóch zdań najludniejsze państwo świata, a przy tym posiadającą historię wsprost imponującą. Populacja tego kraju przekracza 1,3 miliarda osób, co stanowi 19,1% populacji globu. Powierzchniowo plasuje się na trzecim miejscu na świecie, a gospodarczo na drugim - tuż za Stanami Zjednoczonymi. Wszystkim powinno być wiadome, że Chiny są jednym z najstarszych ośrodków cywilizacyjnych naszego świata, orientalnej - dla nas - kulturze, tradycjach muzycznych, literackich, teatralnych, historycznych czy filozoficznych. Nie wspominając już o samym języku chińskim, którego alfabet jest zupełnie inny od naszego. Jeżeli w kręgu Twoich zainteresowań jest wszystko to, co zostało wymienione powyżej, a w szczególności studia nad językiem mandaryńskim - ten kierunek studiów powinien być dla Ciebie najodpowiedniejszym.

Jak wiadomo, studia filologiczne to nie tylko nauka języka, ale również zagłębienie się w literaturę i myśli filozoficzne danego kraju. Nie inaczej jest na sinologii, mimo wszystko jednak nauka pisma chińskiego może pochłonąć więcej czasu. Jak na każdej filologii spotkasz się z takimi przedmiotami jak wstęp do językoznawstwa, wstęp do sinologii, praktyczna nauka języka chińskiego, gramatyka opisowa języka chińskiego, historia Chin, lektura tekstów, wstęp do literaturoznawstwa, historia literatury chińskiej, język chiński klasyczny, kultura chińska czy filozofia.

Z uwagi na oryginalność kierunku możesz spodziewać się po jego ukończeniu wiele możliwości zawodowych, ponieważ wymiana handlowa z Chińską Republiką Ludową nie maleje, a ma tendencję wzrostową. Znaczenia nabiera równiez współpraca naukowa, a także militarna, co oznacza stałe zapotrzebowanie osób kompetentnych, obeznanych z tamtejszą kulturą oraz językiem.


Wiedza, którą zdobędziesz, studiując sinologię


Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

 • językoznawstwa
 • literaturoznawstwa
 • praktycznej znajomości języka chińskiego
 • znajomości kultury Chin
 • filozofii i systemów religijnych Dalekiego Wschodu

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku sinologia


Absolwent kierunku sinologia znajdzie zatrudnienie w/jako:

 • tłumacz
 • biurach tłumaczeń
 • placówkach kulturalnych
 • szkolnictwie
 • specjalista ds. Chin
 • wydawnictwach
 • placówkach naukowych i badawczych

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku sinologia, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: język angielski, język polski, język łaciński i kultura antyczna, filozofia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, wiedza o społeczeństwie.

 

Popularne miasta, które oferują studia na kierunku SINOLOGIA

Gdzie studiować i jakie wymagania na kierunek Sinologia

SINOLOGIA - Szkoły wyższe, uczelnie i wymagania

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Uniwersytet Gdański

Kierunek sinologia prowadzony jest przez:

Wydział Filologiczny UG

Popularne artykuły dla kierunku SINOLOGIA w dziale uczelnia

Zobacz inne kierunki Filologiczne

Komentarze (0)