Weterynaria studia

Weterynaria studia - kierunek studiów

Leczenia nie potrzebują tylko ludzie. Potrzebują go również rośliny oraz nasi czworonożni przyjaciele - zwierzęta. Medycyna weterynaryjna może poszczycić się swoją długą historią, bowiem pierwsze zapiski na temat leczenia zwierząt pojawiły się już w 3000 roku przed naszą erą w Mezopotamii. Leczeniu zwierząt poświęcał uwagę Hipokrates, Arystoteles opisał niektóre z chorób zwierzęcych, takich jak wścieklizna psów, a Alkmeon z Krotonu jaki pierwszy dokonywał sekcji zwierząt w celach naukowych, a miało to miejsce ok. 500 roku przed naszą erą. W trzecim wieku przed naszą erą w Indiach powstał pierwszy szpital dla zwierząt. W średniowieczu szereg wydawanych dzieł i przeprowadzanych badań wpłynął na znaczny rozwój weterynarii, natomiast w 1762 roku w Lyonie powstała pierwsza uczelnia weterynaryjna - Wyższa Szkoła Weterynarii. W latach siedemdziesiątych tego samego wieku w ślad Francuzów poszli Szwedzi, Niemcy, Duńczycy i Austriacy. W późniejszych wiekach weterynaria już tylko coraz prężniej się rozwijała. Obecnie weterynarzy kształci się na uniwersytetach, a studia te trwają 5,5 roku - są jednolitymi studiami magisterskimi.

Jeżeli chcesz studiować weterynarię musisz mieć dobre wyniki z biologii, chemii, fizyki, matematyki oraz posiadać sporo wrażliwości, jak i zimnej krwi. Jeśli w tym opisie widzisz siebie studia na kierunku weterynaria stoją dla Ciebie otworem!

Jako student tego kierunku w swoim planie zajęć odnajdziesz takie przedmioty jak biologia, biologia komórki, biochemia, biofizyka, chemia, histologia i embriologia, anatomia zwierząt, anatomia topograficzna, fizjologia zwierząt, mikrobiologia, immunologia, genetyka ogólna i weterynaryjna, epidemiologia weterynaryjna, patofizjologia, farmacja, toksykologia, ochrona środowiska, weterynaria sądowa, dietetyka, chirurgia ogólna i anestezjologia, choroby owadów użytkowych, choroby psów, choroby koni, higiena mleka, historia weterynarii, choroby ryb, andrologia i unasienianie, diagnostyka obrazowa i wiele innych z tego zakresu.


Wiedza, którą zdobędziesz, studiując weterynarię


Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • rozpoznawania chorób zwierzęcych
  • genetyki ogólnej i weterynaryjnej
  • dietetyki
  • patomorfologii
  • chirurgii ogólnej

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku weterynaria


Absolwent kierunku weterynaria znajdzie zatrudnienie w/jako:

  • szpitalach dla zwierząt
  • schroniskach dla zwierząt
  • klinikach weterynaryjnych
  • weterynarz prywatny
  • lecznicach 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku weterynaria, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: biologia, chemia, język obcy.

 

Popularne miasta, które oferują studia na kierunku WETERYNARIA

Gdzie studiować i jakie wymagania na kierunek Weterynaria

WETERYNARIA - Szkoły wyższe, uczelnie i wymagania

Zobacz inne kierunki Weterynaryjne

Komentarze (0)