Wzornictwo studia

Wzornictwo studia - kierunek studiów

Z języka angielskiego “wzornictwo” to “design”, a to pojęcie jest na tyle wieloznaczne, że odnosi się do wyglądu i projektowania przeznaczenia przedmiotów użytkowych oraz dzieł sztuki. Jest on związany z wzornictwem przemysłowym, grafiką użytkową i sztuką użytkową. Design może być i wyglądem danej rzeczy, i jej funkcjonalnością czy jej ergonomią. Ludzie zajmujący się zawodowo wzornictwem-designem, nierzadko są artystami - projektują również wnętrza, wyposażenie wnętrzarskie, modę czy nawet multimedia.

W Polsce wzornictwo wykładane jest na około dwudziestupięciu uczelniach. Jeśli chcesz stać się studentem jednej z nich musisz odznaczać się nieszablonowym myśleniem, dużą dozą kreatywności, zdolnościami manualnymi oraz niewątpliwie szeroką wiedzą z zakresu sztuki i jej historii oraz aktualnych trendów panujących w świecie designu. Musisz również posiadać swego rodzaju intuicję, która podpowie Ci, jakie rozwiązania będą najbardziej odpowiadały klientom - produkt musi być dopasowany do wymagań i potrzeb odbiorcy. Studia takie bowiem przygotowują studenta do projektowania produktów i komunikacji wizualnej. Są to zatem studia artystyczne, kładące nacisk na społeczną misję. Kształcenie obejmuje zagadnienia związane z teorią projektowania, wiedzą o człowieku, wiedzą techniczną, technikami wspomagającymi projektowanie. Integralną częścią studiów są zajęcia ze sztuk wizualnych oraz praktyki zawodowe. Zazwyczaj przyjęcie na kierunek studiów wzornictwo poprzedzone jest szeregiem egzaminów wstępnych, których zasady ustala każda uczelnia oddzielnie. Jeśli właśnie tym się interesujesz i z tym chcesz związać się zawodowo - ten kierunek studiów jest dla Ciebie!

Jako student tego kierunku możesz spodziewać się w swoim planie zajęć przedmiotów z takiego zakresu jak historia sztuki, wzornictwa i kultury; plastyka, techniki wspomagające projektowanie, wiedza o człowieku, wiedza o projektowaniu, wiedza techniczna, podstawy projektowania czy projektowanie wieloaspektowe. Szczegółowy program studiów jest zależny od tego, na jakiej uczelni będziesz studiować.


Wiedza, którą zdobędziesz, studiując wzornictwo


Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:

  • sztuki użytkowej
  • komunikacji wizualnej
  • wiedzy o człowieku
  • projektowania i realizacji produktu
  • nauk humanistycznych i technicznych

Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku wzornictwo


Absolwent kierunku wzornictwo znajdzie zatrudnienie w/jako:

  • biurach projektowych
  • agencjach designu
  • szkolnictwie
  • samozatrudniony projektant
  • instytucjach upowszechniania sztuki designu i kultury

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na studia na kierunku wzornictwo, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne: egzamin wstępny.

 

Popularne miasta, które oferują studia na kierunku WZORNICTWO

Gdzie studiować i jakie wymagania na kierunek Wzornictwo

WZORNICTWO - Szkoły wyższe, uczelnie i wymagania

Zobacz inne kierunki Artystyczne

Komentarze (0)