Uczelnie ekonomiczne (uniwersystety, akademie, szkoły wyższe) w Polsce
Uczelnie ekonomiczne, jak sama nazwa wskazuje, prowadzą kierunki ekonomiczne. W zależności od uczelni mogą być one różne, jednak do najpopularniejszych kierunków ekonomicznych należą: zarządzanie, ekonomia, finanse i rachunkowość, rynki finansowe, analityka biznesu, informatyka i ekonometria. Kierunków ekonomicznych jest ponad 220, więc studenci mają naprawdę ogromny wybór.
Studia ekonomiczne w Polsce mogą dzielić się na studia pierwszego stopnia i studia drugiego stopnia, kończą się uzyskaniem licencjata lub magistra. Można je podjąć w trybie stacjonarnym lub niestacjonarnym. Po skończeniu studiów ekonomicznych absolwent może pracować na przykład w biurach doradztwa finansowego, biurach analiz ekonomicznych, księgowości, banku firmach leasingowych i ubezpieczeniowych.
Przed maturzystami ważna decyzja: nie tylko, jaki konkretnie kierunek studiów wybrać, ale także – jaką uczelnie. Ile jest uczelni ekonomicznych, jakie uczelnie ekonomiczne są najlepsze i w jakich miastach są ulokowane? Sprawdź.
Zobacz także
wszystko o maturze 2024
studia ekonomiczne
kierunki ekonomiczne
Ile jest w Polsce uczelni ekonomicznych?
W Polsce jest pięć uczelni publicznych ekonomicznych, z czego cztery z nich ma rangę uniwersytetu.
Państwowe uczelnie ekonomiczne w Polsce 2024:
-
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
-
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie
-
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu
-
Szkoła Główna Handlowa w Warszawie
-
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Popularne prywatne (niepubliczne) uczelnie w Polsce:
Gdzie najlepiej studiować na uczelni ekonomicznej w Polsce?
Wyniki Rankingu Szkół Wyższych wyraźnie pokazują, że najlepszą uczelnią ekonomiczną jest Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Już kolejny rok z rzędu zajęła w nim pierwsze miejsce w kategorii „Uczelnie Ekonomiczne". Tym samy potwierdziła, że niezmiennie wiedzie prym jako najlepsza uczelnia ekonomiczna w naszym kraju.
Z kolei w Rankingu Kierunków Studiów w kategorii „Kierunki ekonomiczne" pierwsze miejsce zajął kierunek finanse i rachunkowość w SGH. Ekonomia zajęła drugie miejsce.
Wśród uczelni niepublicznych najlepszą uczelnią ekonomiczną w Polsce jest Akademia Ekonomiczno-Humanistyczna w Warszawie.
sprawdź wyszukiwarka kierunków studiów
Gdzie są uczelnie ekonomiczne w Polsce?
Uczelnie ekonomiczne w Polsce położone są w największych miejscowościach naszego kraju, między innymi: w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu. Z kolei prywatne uczelnie ekonomiczne znajdują się też w mniejszych miastach, takich jak: Łódź, Elbląg, Tarnów, Białystok, Środa Wielkopolska, Stalowa Wola, Bielsko-Biała, Lublin, Kielce, Zamość, Brzeg, Rzeszów oraz Gdańsk.
sprawdź uczelnie w Polsce
Jak dostać się na uczelnię ekonomiczną bez matury?
To, że uczeń nie zdał matury, wcale nie musi przekreślać jego marzeń o studiowaniu. Może bowiem uczestniczyć w wykładach i ćwiczeniach jako "wolny słuchacz", co praktycznie niczym nie różni się od pełnoprawnego studenta (należy jednak wziąć pod uwagę, że w takiej sytuacji uczeń nie będzie miał legitymacji studenckiej, a co za tym idzie – różnego rodzaju zniżek, np. na komunikację miejską).
Po roku, gdy uczeń ponownie przystąpi do matury i ją zda – może kontynuować studia jako pełnoprawny uczeń, już na drugim roku studiów. W ten sposób młody człowiek nie traci roku na czekanie, by ponownie przystąpić do matury, tylko może go wykorzystać, studiując.
dowiedz się więcej niezdana matura co dalej
Ile kosztują studia w uczelni ekonomicznej?
Studia na państwowych uczelniach ekonomicznych są bezpłatne (z wyjątkiem studiów zaocznych). Natomiast studia na prywatnych uczelniach ekonomicznych są płatne – niezależnie od tego, czy są to studia zaoczne, czy dzienne. Opłata za studia zaoczne zależy jednak od konkretnej uczelni.
Przykład:
studia zaoczne na SGH: 4200 PLN w przypadku jednorazowej płatności za semestr, lub 4250 PLN (jedna rata 850 PLN) w przypadku płatności w ratach miesięcznych.
Zobacz także
ile kosztują studia
jakie studia wybrać
opłacalne kierunki studiów
przyszłościowe studia
najłatwiejsze studia
po których studiach najławtwiej znaleźć pracę
Co lepsze: uczelnia ekonomiczna publiczna czy niepubliczna?
Maturzyści często zastanawiają się, jaką uczelnie wybrać – prywatną czy państwową. Która z nich jest lepsza? Odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista, ponieważ zarówno uczelnia państwowa, jak i uczelnia prywatna ma plusy i minusy.
Uczelnia państwowa ma wieloletnią tradycję, cieszy się dużym prestiżem i rozpoznawalnością, a przede wszystkim jest bezpłatna (studia stacjonarne). Uczelnia prywatna jest płatna (co dla niektórych może być dużą wadą i przeszkodą, by na niej studiować). Uczelnie państwowe zwykle posiadają rozbudowaną infrastrukturę (oznacza to, że będą miały prawdopodobnie bibliotekę, akademik, etc).
Jeśli chodzi o kadrę – często na uczelniach prywatnych wykładają osoby zatrudnione również na uczelniach państwowych, więc studenci nie powinni obawiać się o przekazywaną wiedzę i kompetencje wykładowców. Szkoły prywatne z kolei zapewniają studentom bardziej kameralne warunki nauki i indywidualne podejście, co jest niezmiernie ważne
czytaj dalej
wszystkie uczelnie
jak wybrać uczelnię
uczelnie publiczne (państwowe)
uczelnie niepubliczne (niepaństwowe)
uczelnie techniczne
uniwersytety
uczelnie ekonomiczne
uczelnie rolnicze/przyrodnicze
uczelnie wychowania fizycznego
uczelnie pedagogiczne
uczelnia teologiczna
uczelnie zawodowe
Uniwersytet ekonomiczny
Jak sama nazwa wskazuje uniwersytety ekonomiczne, których w Polsce jest pięć, kształcą swoich studentów w zakresie kierunków ekonomicznych do których zaliczamy: analitykę gospodarczą, finanse i rachunkowość, ekonometrię, ekonomię, rachunkowość i controlling, podatki i doradztwo podatkowe, a także metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne.
Każdy z tych kierunków przygotowuje studenta do pracy w instytucjach finansowych. Studenci zdobywają wiedzę związaną z analizą produkcji, dystrybucją oraz konsumpcją dóbr. Każdy kierunek oparty jest na statystyce, analizie matematycznej i rachunkowości i właśnie te umiejętności cenione są najbardziej podczas rekrutacji na stanowiska takie jak: analityk bankowy, analityk finansowy, kontroler finansowy, Product Manager czy doradca trade finance.
Praca w instytucjach finansowych często związana jest z bezpośrednim kontaktem z klientem, dlatego ważna jest umiejętność pracy z drugim człowiekiem, otwartość na oczekiwanie klientów, dostosowanie się do ich aktualnych potrzeb. Praca w instytucji takiej jak bank wymaga od studenta umiejętności pracy w grupie i budowanie relacji. Do niezbędnych umiejętności miękkich zaliczamy również odporność na sytuacje stresowe.
Studia oraz praca związana z ekonomią to przede wszystkim terminowość, systematyczność, skrupulatność oraz nastawienie na osiąganie wyników. Dlatego też studenci kierunków ekonomicznych swoja pierwszą pracę znajdują już na początku swojej nauki.
Głównym założeniem uczelni ekonomicznych jest praktyka. Dlatego też studenci od samego początku mają możliwość ścisłej współpracy w Centrach Kadr i Płac, Biurach Usług Informatycznych czy Departamentach Wsparcia Użytkownika.
Umiejętności zdobyte na uniwersytecie ekonomicznym wykorzystane w ekonomii polegają na sporządzaniu analiz liczbowych i raportów, odnośnie uruchamianych inicjatyw i rekomendacji, wsparciu logistycznie projektów, monitorowaniu wykonania planu inicjatyw i raportowaniu ich realizacji oraz współpracy z dostawcami oraz udział w postępowaniach zakupowych, w zakresie sporządzania dokumentacji przetargowej, np. opis przedmiotu zamówienia, wymagania i specyfikacje techniczne.
Z corocznych raportów wynika, że to właśnie absolwenci kierunków i uczelni ekonomicznych mają najmniejsze trudności ze znalezieniem stałego zatrudnienia, a ich zarobki znacznie przewyższają średnie zarobki absolwentów innych uczelni. Zdecydowana większość absolwentów uczelni ekonomicznych ma pracę zgodną z wykształceniem, pracuje na umowy o pracę, a nie śmieciowe, nieźle zarabia i jest zadowolona z życia.
Uniwersytety ekonomiczne w Polsce
Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie to druga najstarsza uczelnia ekonomiczna na terenie naszego kraju, a jednocześnie największa tego typu uczelnia w Polsce (pod względem liczby studentów). Każdego roku naukę rozpoczyna około 21 000 studentów. Do wyboru mają oni osiemnaście kierunków studiów licencjackich (pierwszego stopnia trwających 3 lata) oraz magisterskich (studia drugiego stopnia, które trwają 2 lata), realizowanych na 5 wydziałach (Wydział Ekonomii i Stosunków Międzynarodowych, Wydział Gospodarki i Administracji Publicznej, Wydział Finansów i Prawa, Wydział Towaroznawstwa,Wydział Zarządzania)
Czytaj więcej: Uniwersytet Ekonomiczny Kraków
Jak nie lubiane 350 schodów przekuć w sukces? Przekonasz się o tym podczas studiów na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Może nie podczas samych studiów, lecz podczas uczestnictwa w imprezach studiom towarzyszącym. Bieg po Schodach Collegium Altum to jeden z wielu „umilaczy” jakie oferuje uczelnia. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu to ponad 50 kół naukowych w których studenci mogą rozwijać zainteresowania nie tylko te związane z finansami czy towaroznawstwem. Każde z kół jest organizatorem licznych spotkań, wyjazdów, szkoleń czy konferencji na których wyniki swoich badań i obserwacji przedstawiają najwybitniejsze osobowości branży, ale także studenci którzy swym innowacyjnym spojrzeniem na branże i dociekliwością, odkryli zupełnie nowe zależności, prawa czy zjawiska.
Czytaj więcej: Uniwersytet Ekonomiczny Poznań
Warszawa jest najbardziej rozwiniętym miastem akademickim w Polsce. Otaczający świat akademicki chłonny rynek, zapewnia praktykę setkom studentów oraz absolwentów uczelni publicznych. Na terenie Warszawy istnieje najstarsza uczelnia ekonomiczna, którą jest Szkoła Główna Handlowa. Warszawska uczelnia ekonomiczna z wieloletnim doświadczeniem, co roku wydaje około 3 tysięcy dyplomów ukończenia studiów. W październiku naukę w budynkach uczelni rozpoczyna ponad 15 000 studentów, w tym 7200 na studiach stacjonarnych. Oprócz tego na uczelni kształci się ponad 4200 osób w ramach studiów podyplomowych oraz ponad 1150 słuchaczy na studiach doktoranckich.
Czytaj więcej: SGH Warszawa
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, wcześniej znany jako Akademia Ekonomiczna im. Karola Adamieckiego w Katowicach, to jedna z najstarszych uczelni na Górnym Śląsku. Uczelnia ta jest jednocześnie największą uczelnią w regionie kształcącą w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych ponad 11.000 studentów. Do dyspozycji studentów jest pięć wydziałów: Biznesu, Finansów i Administracji, Ekonomii, Zarządzania, Finansów i Ubezpieczeń oraz Informatyki i Komunikacji. Na każdym z wydziałów naukę podjąć można na studiach pierwszego (licencjackich, 3-letnich), oraz drugiego (magisterskich, 2-letnich) studiach. Najbardziej wytrwali i najbardziej zainteresowani naukę kontynuować mogą na czteroletnich studiach trzeciego stopnia (doktoranckich). Ich celem jest przygotowanie uczestnika studiów do uzyskania stopnia doktora nauk ekonomicznych w zakresie trzech dyscyplin: ekonomii, nauk o zarządzaniu oraz finansów.
Czytaj więcej: Uniwersytet Ekonomiczny Katowice
Jako największa uczelnia ekonomiczna w zachodniej Polsce, Uniwersytet Ekonomiczny, co roku zapewnia miejsce nauki dla około 10 tysięcy studentów. Kandydaci mają do wyboru 11 kierunków realizowanych w języku polskim oraz trzy w języku angielskim. Cała oferta edukacyjna podzielona jest na cztery wydziały: Wydział Zarządzania, Informatyki i Finansów, Wydział Nauk Ekonomicznych, Wydział Inżynieryjno- Ekonomiczny oraz Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki. Program studiów na kierunku finanse i rachunkowość Bachelor/Master Studies in Finance otwiera absolwentom szerokie możliwości kariery międzynarodowej w finansach. Zainteresowani gospodarką globalną mogą wybrać program Bachelor/Master in International Business.
Czytaj więcej: Uniwersytet Ekonomiczny Wrocław