1. Typ i tryb studiów
Kierunek żywienie człowieka można realizować zarówno w trybie stacjonarnym, jak i zaocznym. Studenci, którzy zdecydują się na pierwszą opcję będą zobowiązani do codziennego uczestnictwa w zajęciach akademickich. Dla osób którym zależy na większej swobodzie w zdobywaniu wykształcenia przeznaczone są studia niestacjonarne, na których zajęcia odbywają się w wybrane weekendy semestru.
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk o zdrowiu.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku żywienie człowieka: socjologia żywienia, dozwolone substancje dodatkowe, psychodietetyka, technologie żywności pochodzenia roślinnego, immunologia.
Studenci kierunku żywienie człowieka będą mieli okazję zdobyć kompleksową wiedzę z zakresu nauk o zdrowiu, medycyny, dietetyki czy technologii żywności. W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych i zarazem rozwijających przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:
-
Maszynoznawstwo ogólne i przemysłu spożywczego
-
Chemia fizyczna
-
Mikrobiologia ogólna i żywności
-
Technologia owoców i warzyw
-
Podstawy prawa żywnościowego
-
Higiena i toksykologia żywności
3. Nabywane umiejętności
Absolwenci kierunku żywienie człowieka będą posiadać szereg umiejętności, które wyróżnią ich na współczesnym, wymagającym rynku pracy. W toku studiów, studenci nauczą się działań związanych z technologią i przetwórstwem żywności. Ponadto zdobędą umiejętności sporządzania specjalistycznych diet, stosowanych także w różnego rodzaju stanach chorobowych. Ważnym elementem kształcenia będzie także doskonalenie zdolności z zakresu ekonomii, przedsiębiorczości i zarządzania, które będą niezbędne przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.