analityka gospodarcza studia - kierunek studiów


<  Kierunki studiów

Analityka gospodarcza studia - kierunek studiów

Uważasz że jesteś osobą która chce zmienić gospodarkę i analizujesz ją? Ten kierunek jest dla Ciebie, nie mogłeś trafić lepiej. Rynek ekonomiczno - finansowy stoi przed tobą otworem. Absolwenci tego kierunku, dzisiaj pracują w największych firmach zajmujących się ekonomią oraz finansami.
Kierunek ten jest unikatowy, umiejętność liczenia jest tak samo ważna jak umiejętność gotowania, jedno i drugie jest niezbędne do codziennego funkcjonowania. Jesteś dobrym matematykiem, umiesz liczyć każdy grosz, ten kierunek jest idealny dla Ciebie. 
Chcesz pracować w banku, towarzystwie ubezpieczeniowym czy w firmie konsultingowej w dużej korporacji? Oni Cię potrzebują, czekają na Ciebie. Przeprowadzono dużo rozmów z firmami tej branży i jesteś im potrzebny, dlatego Analityka Gospodarcza to kierunek z przyszłością. Nacisk na kształcenie praktycznych umiejętności stanowił główny cel przyświecający utworzeniu nowego kierunku. Dlatego też przy opracowywaniu programu studiów uwzględniono postulaty zgłaszane przez potencjalnych pracodawców.  
Gospodarka w naszym kraju jest często nieprzewidywalna. Jeżeli będziesz chciał zmienić pracę bo cię rozczarowała, to bez problemu, ją znajdziesz, nabyte umiejętności analityczne i systematyczne podejście do rozwiązywania problemów pozwolą Ci się zaadaptować do każdych warunków. Twoim atutem będzie też umiejętność korzystania z programów i pakietów komputerowych, ogólna wiedza jak działa świat ekonomii i finansów, umiejętność liczenia oraz umiejętność nabywania nowych umiejętności. 
Celem studiów przyszłych absolwentów jest kształcenie specjalistów  w obszarze:
 • finansowo – księgowym
 • produkcji i wydajności
 • komunikacja publiczna
 • edukacja
 • służba zdrowia
 • demografia itp.
Analityka gospodarcza to także innowacjność w zakresie organizacji toku studiów: 
 • kształcenie modułowe
 • system indywidualnej opieki nad studentami 
 • znaczna liczba zajęć w małych grupach laboratoryjnych 
 • studia na kierunku unikatowym o nowoczesnym programie, nastawionym na kształcenie umiejętności cenionych na rynku pracy, 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując analitykę gospodarczą


Absolwent posiadać będzie wiedzę z jednej strony w zakresie: makro- i mikroekonomii, rachunkowości, finansów przedsiębiorstw, analizy rynku, a z drugiej w zakresie: metod statystycznych i ekonometrycznych, analizy ryzyka oraz zastosowań informatyki w analizach gospodarczych.

Wzbogacenie wiedzy o podstawowe zagadnienia z takich dziedzin jak: nauka o przedsiębiorstwie i jego otoczeniu ekonomicznym, finanse i rachunkowość pozwoli absolwentowi zrozumieć, analizować i prognozować procesy zachodzące w gospodarce, zarówno na poziomie makroekonomicznym, jak i w skali mikro. Szczególny akcent położony zostanie na połączenie wiedzy z zakresu finansów, rachunkowości i analizy rynku z metodami ilościowymi badań ekonomicznych, z naciskiem na umiejętność korzystania ze specjalistycznych programów i pakietów komputerowych. Da to w efekcie umiejętności praktyczne w zakresie samodzielnego przeprowadzania analiz gospodarczych, diagnozowania sytuacji ekonomicznej różnych podmiotów gospodarczych oraz umiejętności pogłębionej interpretacji ich wyników.

Absolwenci będą dobrze przygotowani do podjęcia pracy w działach analiz gospodarczych przedsiębiorstw, banków i instytucji finansowych, jednostek samorządowych oraz w urzędach państwowych. 


Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku analityka gospodarcza


Absolwent będzie mógł pracować jako:
 • analityk, specjalista ds. produkcji, zaopatrzenia, transportu, reklamy, sprzedaży, finansów, ubezpieczeń,
 • kierownik działu, członka zarządu; kierownik przedsiębiorstwa,
 • analityk rynku pracy,
 • analityk rynku pieniężnego, walutowego, kapitałowego, specjalisty ds. zarządzania
 • analityk, specjalista ds. zarządzania ryzykiem,
 • analityk, doradca finansowego (gospodarczego). 

Analityka gospodarcza - jakie przedmioty zdawać na maturze?

Żeby dostać się na analitykę gospodarczą, na większości uczelni przy rekrutacji brane są pod uwagę następujące przedmioty: matematyka, język angielski, geografia, historia, WOS, informatyka, informatyka


Gdzie studiować analitykę gospodarczą?

 


Analityka gospodarcza a dotychczasowe kierunki ekonomiczne - porównanie

Przyjmując że wyodrębniony obszar kształcenia jest reprezentowany przez „kierunek umożliwiający uzyskanie specjalistycznej wiedzy w określonym zakresie, przygotowujący do samodzielnej pracy w danym zawodzie”, można dokonać porównania standardów kształcenia dla kierunku Analityka gospodarcza ze standardami kształcenia na dotychczasowych kierunkach pokrewnych, takich jak: Informatyka i ekonometria (IiE) oraz Finanse i rachunkowość (FiR). Kierunek Analityka gospodarcza jest różny od kierunku Informatyka i ekonometria, gdyż: 
1) Kierunek Informatyka i ekonometria jest hybrydą kierunków informatyki stosowanej w zagadnieniach gospodarczych oraz statystyki i ekonometrii. Przy obecnym zaawansowaniu wiedzy w tych obszarach trudno jest przekazać na odpowiednio wysokim poziomie wiedzę z zakresu rożnych dziedzin informatyki oraz poszczególnych działów metod ilościowych. Na kierunku Analityka gospodarcza wiedza informatyczna została ograniczona jedynie do ogólnego poziomu podstawowego oraz zaawansowanej wiedzy z zakresu informatycznych technik obliczeniowych w analizach gospodarczych. W miejsce przedmiotów będących „balastem” dla analityka gospodarczego, takich jak np. sieci informatyczne w przedsiębiorstwie czy e-biznes, student będzie poszerzał wiedzę w zakresie ekonomii, finansów i rachunkowości. 
2) W stosunku do standardów nauczania na kierunku Informatyka i ekonometria student kierunku Analityka gospodarcza otrzyma szerszy zakres wiedzy w zakresie mikro- i makroekonomii, finansów i prawa oraz różnych działów rachunkowości (na kierunku IiE są tylko podstawy rachunkowości), otrzyma także potrzebną wiedzę z zakresu analizy rynku (brak w standardach IiE) oraz analizy ryzyka (brak w standardach IiE). 
3) Ramowe treści kształcenia z „przedmiotów narzędziowych” również znacznie odbiegają od ramowych treści kształcenia na kierunku Informatyka i ekonometria. Szerzej potraktowany został program z matematyki, statystyki oraz ekonometrii. Do standardów kształcenia na pierwszym stopniu studiów wprowadzone zostały takie przedmioty, jak: Wielowymiarowa analiza danych, Prognozowanie i symulacje, Analiza finansowych szeregów czasowych. Kierunek Analityka gospodarcza jest również różny od kierunku Finanse i rachunkowość. FiR daje gruntowną wiedzę z zakresu różnych gałęzi finansów oraz z zakresu rachunkowości ale praktycznie pozbawiony został nauczania Analityka gospodarcza odpowiedzią na potrzeby rynku pracy narządzi analiz ekonomicznych, gdyż ilość i zakres przedmiotów ilościowych ograniczona została do minimum. Absolwent tego kierunku nie posiada wystarczającej „wiedzy narzędziowej” aby prowadzić samodzielnie pogłębione analizy gospodarcze. 
Podsumowując, kierunek unikatowy Analityka gospodarcza stanowi wyodrębniony obszar kształcenia na styku pogłębionej wiedzy z zakresu mikroi makroekonomii, finansów i rachunkowości oraz metod ilościowych, podporządkowanych praktyce analiz gospodarczych a także metod informatycznych prowadzenia takich analiz. Kierunek ten jest wysoce homogeniczny i istotnie różny od dotychczasowych kierunków studiów ekonomicznych. Absolwent tego kierunku będzie po prostu analitykiem gospodarczym, prowadzącym samodzielnie lub częściej w zespole analizy i prognozy gospodarcze. 
Dotychczasowi absolwenci kierunków Informatyka i ekonometria oraz Finanse i rachunkowość a także innych kierunków studiów ekonomicznych i nieekonomicznych, bez dodatkowego dokształcania się nie mogli pełnić funkcji analityków gospodarczych. 
 
 
 
 
 
 
 

 

PRACODAWCY

Te firmy chętnie zatrudniają absolwentów tego kierunku

Accenture jest globalną firmą świadczącą usługi z zakresu konsultingu, nowoczesnych technologii i outsourcingu. Współpracuje z największymi i najbardziej rozpoznawalnymi firmami, wspierające je w procesie transformacji biznesowej, poprzez pięć filarów swojej działalności: Strategy, Consulting, Digital, Technology oraz Operations. Strona internetowa firmy to www.accenture.com.

zobacz kogo szukamy >>

Indesit Company Polska to jeden z największych producentów elektrycznego sprzętu AGD w Polsce. W Polsce, po przejęciu Indesit Company, Grupa Whirlpool ma trzy centra produkcyjne (we Wrocławiu, Łodzi i Radomsku). Oprócz tego w Polsce zlokalizowana jest część komercyjna i korporacyjna firmy. W Warszawie działa centrum Sprzedaży i marketingu oraz Logistyka, Finanse, HR, IT.

zobacz kogo szukamy >>

TomTom to globalny lider w dziedzinie map i nawigacji, który oferuje również sportowe zegarki GPS, a także najnowocześniejsze rozwiązania do zarządzania flotą samochodową oraz rozwiązania oparte na funkcjach lokalizacji. Każdego dnia miliony ludzi na całym świecie podróżują i podejmują decyzje korzystając z rozwiązań TomTom. Firma opiera się na czterech liniach biznesowych: Konsumenckiej, Motoryzacyjnej, Licencyjnej i Telematycznej.

zobacz kogo szukamy >>

Procter & Gamble jest jedną z największych na świecie firm z branży FMCG. Nasze marki (m.in. Pampers, Gillette, Pantene, Olay, Blend-a-med, Oral-B, Ariel) trafiają do ponad 4 miliardów konsumentów na całym świecie. P&G znane jest na świecie jako „kuźnia” talentów i liderów biznesu. Mamy za sobą ponad 170 lat tradycji i doświadczenia, którym dzielimy się każdego dnia z naszymi pracownikami. W regionie łódzkim posiadamy trzy fabryki.

zobacz kogo szukamy >>

Nordea Bank AB S.A. Oddział w Polsce jest reprezentuje w Polsce największą skandynawską instytucję finansową - Grupę Nordea. Świadczymy usługi finansowe związane ze wsparciem procesów dla skandynawskich jednostek biznesowych oraz kompleksowe rozwiązania z zakresu IT.

zobacz kogo szukamy >>

Założyciel naszej firmy, Dirk Rossmann, otworzył pierwszą własną i jednocześnie pierwszą samoobsługowa drogerię w Niemczech w 1972 roku. 20 lat później powstał w Łodzi, przy słynnej ulicy Piotrkowskiej, pierwszy Rossmann w Polsce. Dziś mamy ponad 1.140 drogerii, 675 tys. klientów dziennie, stworzyliśmy 16 tys. miejsc pracy.

zobacz kogo szukamy >>

PKO Bank Polski jest liderem polskiego sektora bankowego, a także jest jedną z wiodących grup finansowych Europy Środkowo-Wschodniej. Nasz Bank powstał z myślą o klientach indywidualnych, jednak obecnie jest także głównym partnerem małych i średnich przedsiębiorstw, dużych korporacji oraz instytucji rządowych i samorządowych.

zobacz kogo szukamy >>

Fujitsu Technology Solutions jest największym dostawcą infrastruktury informatycznej, obecnym na wszystkich najważniejszych rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki oraz w Indiach. Wśród naszych klientów znajdują się zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i małe oraz średnie firmy. Fujitsu GDC w Łodzi rozpoczęło swoją działalność na początku 2009 roku.

zobacz kogo szukamy >>

Barry Callebaut w Polsce jest częścią międzynarodowej grupy, będącej światowym liderem w produkcji wysokiej jakości produktów z kakao i czekolady. Grupa posiada ponad 53 nowoczesnych zakładów produkcyjnych na całym świecie, sprzedaje swoje produkty w ponad 100 krajach oraz zatrudnia ponad 9 tysięcy osób.

zobacz kogo szukamy >>

WIELTON S.A., z siedzibą w Wieluniu to spółka z polskim kapitałem. Należymy do światowej czołówki producentów naczep, przyczep i zabudów na samochody ciężarowe. Współpracujemy z takimi potentatami przemysłu motoryzacyjnego jak MAN, VOLVO, SCANIA, MERCEDES, DAF, RENAULT, IVECO. W 2014 roku wyprodukowaliśmy ponad 6310 szt. produktów.

zobacz kogo szukamy >>

Infosys Poland is a leading provider of outsourcing, consulting and services and one of the biggest employers from the business services sector in Poland. The company is the subsidiary of Infosys Limited –a worldwide provider of integrated business and technology consulting, outsourcing and IT services and a giant in the global outsourcing market.

zobacz kogo szukamy >>

Clariant to pochodzący ze Szwajcarii światowy lider w branży wyspecjalizowanych produktów chemicznych dla przemysłu. Ważna są dla nas innowacje – posiadamy ponad 7 tys. patentów, na działalność badawczo-rozwojową przeznaczamy rocznie ponad 200 mln franków szwajcarskich. W Polsce działamy od 25 lat - w Gdańsku, Warszawie, Łodzi i Konstantynowie Łódzkim, gdzie znajduje się jeden z najnowocześniejszych w Europie zakładów produkujący koncentraty barwiące.

zobacz kogo szukamy >>

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 24 lat notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.

zobacz kogo szukamy >>

Formerly known as SouthWestern, Capita Customer Solutions was acquired by Capita in 2014. Capita is the largest business process outsourcer in the UK, listed on the FTSE 100 Index. Our new ownership now gives us the capacity to grow further and to offer a wider range of services to a broader client base.

zobacz kogo szukamy >>

Komentarze (0)


KARIERA


KIERUNKI STUDIÓW


STUDIA

studia biologicznestudia biologiczne

UCZELNIE