Na liście wyników wyszukiwania znajdują się wszystkie polskie uczelnie publiczne (państwowe) oraz promowane uczelnie niepubliczne (prywatne).
Kolejność profili partnerów w wynikach wyszukiwania zależy od określonych czynników. Więcej informacji o pozycjonowaniu znajdziesz w Regulaminie dostępnym tutaj
Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono
×
Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×
Co ma wpływ na wyniki wyszukiwania i
Nie znaleziono uczelni spełniających kryteria wyszukiwania
Gotowe
Wyróżniony
Profil tego partnera wyświetla się wyżej w wynikach wyszukiwania, ponieważ partner wykupił dodatkową, płatną usługę w otouczelnie.pl polegającą na pozycjonowaniu partnera w wynikach wyszukiwania.
Neofilologia orientalna - iranistyka studia - kierunek studiów
O niektórych krajach z podejrzaną łatwością jesteśmy w stanie powiedzieć: dalekie. Nie tylko geograficznie, przede wszystkim kulturowo i mentalnie, choć co to właściwie znaczy? Oddalenie i obcość w przypadku wielu z nich bardzo często bierze się z naszej niewiedzy i z braku chęci do podjęcia wysiłku, by tę wiedzę zdobyć.
W czołówce niewystarczająco poznanych znajduje się niewątpliwie Iran, państwo, które można nazwać „krajem kontrastów”, zajrzeć mu pod czarny czador, spróbować rozplątać jego języki i problemy społeczne, odkrywając przy okazji jak wiele wspólnego może mieć kraj nad Wisłą z krajem nad rzeką Karun. Świetnym punktem wyjścia do uzupełniania swojej wiedzy o świecie o tę leżącą na półce z napisem „Bliski Wschód”, jest decyzja o zainwestowaniu czasu i zapału w studia na kierunku neofilologia orientalna – iranistyka.
Dla kogo ten kierunek
Jeśli stwierdzenie „o jeden język obcy za dużo” zupełnie Cię nie dotyczy a ich nauka przychodzi Ci z łatwością, chcesz, by Twoje kompetencje językowe wyróżniały Cię na rynku pracy a ich zdobywanie splatało się z pogłębianiem pasji do nieoczywistych mentalności i kultur, lubisz łamać stereotypy, masz otwarty umysł, wrażliwość na słowo, nawet jeśli niesie ono ze sobą pierwiastek „inności”, studia na kierunku neofilologia orientalna – iranistyka powinny znaleźć się na liście Twoich edukacyjnych priorytetów.
Program studiów i przedmioty
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł się pochwalić jako absolwent tego kierunku? Filologia to przede wszystkim język i literatura, ale wkraczając w świat kultury irańskiej nie sposób pominąć kwestii społecznych, religijnych oraz politycznych, które także staną się przedmiotem Twojego naukowego zainteresowania. Zdobywając kompetencje językowe, skupisz się przede wszystkim na języku perskim, poznając go w różnorodnych odmianach (np. literackiej) oraz dialektach (np. kabulskim czy teherańskim). Język uzupełniający, przyswajany do poziomu A1/A2) będziesz mógł wybrać spośród takich języków jak: paszto (afgański), kurmandżi i sorani (kurdyjski) oraz tadżycki. Zapoznasz się z historią Iranu i literatury irańskiej, opanujesz podstawy gramatyki opisowej, językoznawstwa ogólnego i literaturoznawstwa. Będziesz miał okazję, by przyjrzeć się zjawiskom społeczno-politycznym współczesnego Iranu i poszukać ich źródła w historii tego kraju, poznasz genezę, podstawy i założenia islamu a także zagadnienia filozofii Bliskiego Wschodu, organizującej świadomość Irańczyków także dziś.
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe będziesz mógł wziąć pod uwagę, jeśli ukończysz studia na kierunku neofilologia orientalna – iranistyka? Lingwistyczna i kulturowa orientacja w świecie państw irańskiego kręgu językowego to nie tylko oryginalny smaczek dla pracodawców, ale podstawa dla posiadania szczególnej wrażliwości na to, co inne i słabo rozumiane. Z powodzeniem znajdziesz więc zatrudnienie w organizacjach i instytucjach działających na rzecz pomocy rozwojowej i humanitarnej czy też komunikacji międzykulturowej i społecznej, a w tworzeniu pomostu między kulturami pomogą Ci umiejętności językowe. Tez z kolei możesz wykorzystać w pracy nauczyciela języka obcego lub tłumacza. Z powodzeniem sprawdzisz się ponadto jako osoba związana z mediami, branżą turystyczną, kulturalną oraz w roli członka zespołów naukowo-badawczych, zajmujących się studiowaniem literatury i języka.
Przy rekrutacji na kierunek neofilologia orientalna – iranistyka na większości uczelni brane są pod uwagę następujące przedmioty: język obcy, język polski.
Neofilologia orientalna - iranistyka - zasady rekrutacji
Terminy rekrutacji
Czas trwania
Przedmioty maturalne
Limity
Progi
Dalsza część artykułu pod reklamą
Wiedza, którą zdobędziesz, studiując na kierunku neofilologia orientalna – iranistyka?
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
praktycznej znajomości języka perskiego w mowie i piśmie
środowiskowych odmian języka perskiego, tj. język literacki czy język mediów
znajomości dialektów języka perskiego (kabulski, teherański)
praktycznej znajomości drugiego języka orientalnego, wybieranego spośród afgańskiego, kurdyjskiego i tadżyckiego (oraz odmian tych języków)
historii Iranu
historii literatury irańskiej oraz współczesnych tendencji jej rozwoju
podstawowych zagadnień filozofii Bliskiego Wschodu
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jak wyglądają studia na kierunku neofilologia orientalna – iranistyka?
1. Typ i tryb studiów
Kierunek neofilologia orientalna – iranistyka jest dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Program nauczania na powyższych studiach będzie oscylował wokół nauk filologicznych.
2. Program studiów i przedmioty
Przykładowe przedmioty w programie studiów na kierunku neofilologia orientalna - iranistyka: praktyczna nauka języka perskiego, islam, wstęp do językoznawstwa ogólnego, historia regionu - Iran średniowieczny, język łaciński i kultura antyczna.
W czasie studiów na powyższym kierunku zdobędziesz wszechstronną wiedzę językoznawczą, humanistyczną i kulturoznawczą. Program kształcenia zakłada realizacje wielu ciekawych zajęć o tematyce związanej z historią, kulturą oraz literaturą Iranu. Oto wybrane z nich:
Gramatyka opisowa języka perskiego
Historia Iranu (Historia regionu)
Historia literatury perskiej przed islamem
Języki starożytnego Iranu (gramatyka historyczna)
3. Nabywane umiejętności
Jako student kierunku neofilologia orientalna – iranistyka, zdobędziesz wiele cennych umiejętności praktycznych i kwalifikacji zawodowych. Przede wszystkim nauczysz się języka perskiego oraz dodatkowo, języka angielskiego, dzięki czemu zwiększą się twoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym. Dodatkowo, dowiesz się w jaki sposób analizować i interpretować wybrane teksty z kanonu literatury perskiej i światowej. Studenci skupią się także na nauce języka łacińskiego.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?
Studia pierwszego stopnia na kierunku neofilologia orientalna – iranistyka będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po upływie tego czasu zdobędziesz tytuł licencjata. Jeżeli natomiast zdecydujesz się na studia drugiego stopnia, na naukę poświęcisz dwa lata, czyli cztery semestry, po ukończeniu których otrzymasz tytuł magistra.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Jaka praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku neofilologia orientalna – iranistyka?
Absolwent kierunku neofilologia orientalna – iranistyka znajdzie zatrudnienie w/jako:
nauczyciel języka obcego
wykwalifikowany tłumacz
pracownik instytucji i organizacji zaangażowanych w pomoc rozwojową i humanitarną
ul. Rzemieślnicza 5 ,
81-855 Sopothttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=sopocka%20szko%C5%82a%20wy%C5%BCszahttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/e3ff6-sans-studia-trojmiasto.jpgSopocka Akademia Nauk Stosowanych
ul. Bankowa 5 w Katowicachhttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJq50dkTbOFkcR6qGXE6SyeGohttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/61beb-us-studia-katowice.jpgUniwersytet Śląski w Katowicach
ul. Koszykowa 86; ,
02-008 Warszawahttps://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ9fSNrpbMHkcR9efpda02X_0https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6fd17-polsko-japońska-akademia-technik-komputerowych.jpgPolsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa,
tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJT8rqz9DLHkcRXVRfpPuQcfshttps://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5433e-sgtih-vistula.jpgSzkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie