Czy rośliny mogą odczuwać stres? Czy możemy stosować w odniesieniu do nich kategorie świadomości i inteligencji? Jeśli tak, jak ta nowa wiedza powinna przekładać się na nasze podejście do uprawy roślin, a w konsekwencji – do planowania produkcji roślinnej na globalną skalę?
Konieczność wypełnienia luki w wiedzy z zakresu botaniki oraz potrzeba nadążenia za współczesnymi wymogami związanymi z ochroną roślin, poskutkowały powstaniem nowej, ciekawej alternatywy edukacyjnej.
Studia na kierunku ochrona zdrowia roślin są pomyślane dla osób, które chcą związać swoją karierę z branżami opartymi na produkcji roślinnej, projektować nowoczesne rozwiązania wspierające jej rozwój, poszerzać wiedzę z zakresu nauk przyrodniczych i wykorzystywać ją w praktyce.
1. Typ i tryb studiów
Kierunek ochrona zdrowia roślin jest obecnie dostępny tylko w trybie stacjonarnym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku. To rozwiązanie jest skierowane do osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie nauce i zdobywaniu wykształcenia.
Studia na kierunku Ochrona zdrowia roślin możemy podzielić na:
1. Poziom:
2. Forma:
Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować wokół nauk przyrodniczych.
2. Program studiów i przedmioty
Jako student powyższego kierunku zdobędziesz wszechstronną wiedzę z zakresu nauk biologicznych i przyrodniczych, ochrony środowiska, fizjologii roślin czy ekologii. W planie zajęć znajdą się między innymi następujące przedmioty:
-
Integrowana ochrona roślin ogrodniczych przed chorobami
-
Infrastruktura ekologiczna gospodarstw
-
Diagnostyka entomologiczna
-
Żywienie mineralne i choroby fizjologiczne roślin
3. Nabywane umiejętności
W ramach licznych warsztatów realizowanych na kierunku ochrona zdrowia roślin rozwiniesz szereg cennych umiejętności praktycznych. Jako student, przede wszystkim nauczysz się podejmowania działań związanych z ochroną przyrody i środowiska naturalnego. Ponadto dowiesz się w jaki sposób diagnozować różnorodne choroby roślin.
Studenci poznają także zasady zastosowania nowoczesnych narzędzi i programów informatycznych, które usprawnią ich codzienną pracę zawodową. Ważnym elementem kształcenia będzie także nauka języka obcego, którego znajomość zwiększy twoje szanse na karierę w środowisku międzynarodowym.
4. Dla kogo ten kierunek
Jeśli przeczuwasz, że botanika może stać się Twoją pasją lub od dawna rozwijasz się w tym kierunku, liczysz, że wiedza z zakresu ochrony i uprawy roślin wyróżni Cię na rynku pracy, stając się przepustką do kariery w inspirującym zawodzie, potrafisz skutecznie diagnozować problemy, szukać najlepszych rozwiązań i wychodzić z naukową inicjatywą, studia na kierunku ochrona zdrowia roślin mogą się okazać tym, czego szukasz.