Animacja kultury w przestrzeni społecznej studia - kierunek studiów
Czy artysta lub twórca kultury ma jakieś powinności i zadania względem społeczeństwa? Decyduje o tym on sam, formułując program swojej twórczej działalności. Może uwzględnić w nim wyłącznie osiąganie indywidualnych celów, ale może spojrzeć na swoją sztukę w szerszej perspektywie, dostrzegając jej rolę dla edukacji, kultury i funkcjonowania wspólnot ludzkich – bo te niejednokrotnie potrafiły gromadzić się wokół sztuki i jej wytworów, wzbogacając dzięki niej swoją wrażliwość i interpretując świat za pomocą artystycznych wizji. Na wykształcenie właśnie takich absolwentów – zaangażowanych społecznie twórców, przygotowanych do rozwijania własnej kreatywności bez pomijania zadań, które stoją przed sztuką – stawiają pomysłodawcy studiów na kierunku animacja kultury w przestrzeni społecznej.
Dla kogo ten kierunek
Jeśli interesujesz się kulturą – zarówno dorobkiem minionych epok, jak i jej współczesnymi zjawiskami – chcesz wykształcić indywidualną wrażliwość artystyczną, ale nie tylko na użytek własnej twórczości, lecz także po to, by rozumieć społeczne, kulturowe i edukacyjne zadania stojące przed kulturą i sztuką, czujesz się dobrze, gdy spędzasz czas z ludźmi, rozumiesz ich potrzeby i chcesz przygotować się do proponowania twórczych działań animacyjnych, które będą w stanie pozytywnie wpłynąć na rozwój jednostki i społeczeństwa, studia na kierunku animacja kultury w przestrzeni społecznej mogą okazać się tym, czego szukasz!
Program studiów i przedmioty
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Możesz spodziewać się, że studia te przygotują Cię do roli nauczyciela, animatora i artysty w jednym. Oznacza to, że Twoje kompetencje zawodowe będą dość rozległe – będziesz musiał zdobyć i pogodzić ze sobą wiedzę i umiejętności z kilku dziedzin, takich jak psychologia, historia sztuki czy sztuka współczesna. Weźmiesz udział w licznych pracowniach artystycznych, tj. pracownia malarstwa, rysunku czy rzeźby, by poznać różnorodne techniki twórcze, w przyszłości rozwinąć tę, która najbardziej odpowiada Twojej wizji sztuki lub czerpać z każdej z nich przy prowadzeniu warsztatów. Dowiesz się, jakie wyzwania stoją przed organizatorem działań twórczych, na przykład w przestrzeni miejskiej oraz w jaki sposób kształtować postawy społeczne za pomocą narzędzi oferowanych przez sztukę. Poznasz klasyczne dyscypliny sztuki i jej najnowsze przejawy, zaznajomisz się ze strukturą i sposobem funkcjonowania instytucji kulturalnych, stowarzyszeń i organizacji, które działają na polu kultury i sztuki. Nauczysz się pracować z ludźmi poprzez sztukę – zarówno indywidualnie, jak i w grupie. Będziesz gotowy, by uczyć o sztuce i kształtować wrażliwość odbiorców, którzy chcą ją zrozumieć i odczuwać pełniej, niż dotychczas.
Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą, kiedy ukończysz studia na kierunku animacja kultury w przestrzeni społecznej? W zależności od wybranej specjalizacji będziesz mógł zdecydować się na pracę w charakterze nauczyciela, animatora kultury lub postawić na podążanie drogą indywidualnej twórczości. Z powodzeniem znajdziesz zatrudnienie w domach kultury, świetlicach artystycznych czy instytucjach, fundacjach i stowarzyszeniach, łączących działalność społeczną z artystyczną. Jednym słowem – sprawdzisz się wszędzie tam, gdzie potrzebna jest osoba, która rozumie i potrafi wykorzystać w praktyce powiązania między człowiekiem, a szeroko rozumianą sztuką.