Jakie studia wybrać na potrzeby rynku pracy

Jakie studia wybrać na potrzeby rynku pracy

Jakie studia wybrać na potrzeby rynku pracy

31.10.2024

Jakie studia wybrać na potrzeby rynku pracy

Kiedyś skończenie studiów i zdobycie wyższego wy­kształcenia właściwie wystarczało, by znaleźć pracę. Teraz na rynku co roku pojawia się kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy magistrów, więc i konkurencja jest większa. Ukończenie studiów jest łatwiejsze?

Trudno powiedzieć, na pewno stało się o wiele popular­niejsze, do tego stopnia, że studenci ostatnich lat żartują sobie, że mgr to skrót od magazyniera, a po odebraniu dy­plomu wszyscy spotkają się w kolejce do Urzędu Pracy.

 

Tylko bez paniki

O pracę nie muszą martwić się ci, którzy odpowiednio wcześnie zaplanują swoją karierę i – poza samymi zainte­resowaniami – przy wyborze kierunku będą kierować się trzeźwym spojrzeniem na potrzeby rynku pracy.

Co więc powinniśmy wziąć pod uwagęć przy planowaniu naszej przyszłości? Warto zacząć od wybrania odpowiednich przedmiotów do zdawania na maturze. Ponieważ już w liceum/technikum podejmujemy decyzję co do naszej przyszłości i tego, czy zamierzamy uczyć się i pracować w kierun­kach ścisłych, technicznych, czy też może humanistycz­nych.

Zdając fizykę, chemię i biologię, będziemy mogli składać nasze „papiery” gdzie indziej, niż jeśli zdecyduje­my się na maturze na języki, WOS, historię albo geografię. Dlatego, jeśli wiemy, co chcemy robić w życiu, powinni­śmy odpowiednio wcześnie sprawdzić, jakich przedmio­tów wymaga nasz wybrany kierunek.

Sprawdź

kierunki studiów wg przedmiotów

co zdawać na maturze

 

Od ogółu do szczegółu

Kierunki studiów można podzielić na ścisłe i humanistycz­ne, ale również na ogólne i specjalistyczne. Ogólne to popularne od lat: politologia, europeistyka, admini­stracja, psychologia, socjologia, dziennikarstwo, kul­turoznawstwo czy marketing.

Mogłoby się wydawać, że nabywając wiedzę z szerokiej dziedziny, można znaleźć pracę w wielu różnych zawodach. Jest w tym sporo prawdy, ale decydowanie się na kierunek ogólny sprawia, że mamy wykształcenie wyższe niezwiązane z żadnym konkretnym zawodem.

Tutaj sukces odniosą ci, którzy poza samymi studiami zdobędą dodatkowe doświadczenie na stażach i kursach doszkalających, a przede wszystkim dadzą się zauważyć pracodawcy. Warto więc w czasie studiów popracować również nad autoprezentacją i wizerunkiem, by umieć się „sprzedać” przyszłemu pracodawcy.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku kie­runków specjalistycznych. Od dobrych kilku lat na rynku pracy dominuje pogląd, że o swoją przyszłość mogą być spokojne osoby kończące kierunki techniczne i ścisłe, a także związane z nowymi technologiami i interne­tem.

Przez pracodawców cenieni są studenci, którzy ukończyli kierunki „twarde”, dające konkretną i często wąską wiedzę z jednej dziedziny. Humaniści nie po­winni jednak załamywać rąk, w ten nurt wpisują się tak filolodzy, jak na przykład lingwiści znający języki niszowe.

Nie każdy przecież musi mieć predyspozycje do studiów inżynierskich. Najważniejsze jest jednak, by wybierając zawód, opierać się na własnych zaintereso­waniach. Nie należy sugerować się i ulegać trendom rynkowym czy też krótkotrwałej modzie. Osoba lubiąca swoją pracę zawsze będzie miała przewagę nad kimś, kto – choć odebrał staranne wykształcenie – wykonuje swoje zadania z przymusu.

sprawdź wszystkie studia w Polsce

 

Wykształcenie na pięć z plusem

Są takie kierunki, które właściwie gwarantują zatrudnie­nie. Jeśli więc czujecie, że któraś z tych branż spełnia wasze oczekiwania i pokrywa się z waszymi zaintereso­waniami, spokojnie możecie składać swoje dokumenty na kierunki związane z:

  • finansami (księgowość, kadry, banki, ubezpieczenia),
  • gastronomią i hotelarstwem,
  • prowadzeniem działalności gospodarczej,
  • wizerunkiem (dietetyka, ale również Public Relations),
  • medycyną i ochroną zdrowia,
  • inżynierią,
  • budownictwem (nieruchomości, urbanistyka, architektura, inżynieria lądowa),
  • informatyką i nowoczesnymi technologiami (internet, hurtownie danych, handel elektroniczny,  programowanie, systemy operacyjne oraz systemy bezpieczeństwa),
  • logistyką (koordynacja dostaw, przepływ informacji).

Warto również zwrócić uwagę na kierunki niszowe, kształcące niewielką grupę specjalistów w danej dzie­dzinie. Wbrew pozorom nie jest to związane wyłącznie z tematami ścisłymi.

Coraz bardziej popularni wśród pra­codawców stają się pracownicy ze znajomością języków skandynawskich czy dalekowschodnich, ale także krajów ościennych: litewskiego, łotewskiego czy ukraińskiego. Inni mogą się odnaleźć na takich kierunkach jak kognity­wistyka, lotnictwo i kosmonautyka, oceanografia, reżyse­ria dźwięku czy protetyka słuchu.

Sprawdź wszystkie kierunki studiów

 

Najpopularniejsze kierunki studiów 2023/2024 na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich

Według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów (powyżej 8 tys.):

  1. Informatyka (43607) - więcej o 2965niż rok wcześniej
  2. Psychologia(42267) - więcej o 1625
  3. Zarządzanie (33739) - mniej o 2793
  4. Kierunek lekarski (32264) - wiecej o 11247
  5. Prawo (23567) - więcej o 1501
  6. Ekonomia (1802618166) - mniej o 140
  7. Finanse i rachunkowość (13251) - mniej o 187
  8. Fizjoterapia (13240) - więcej o 2553
  9. Filologia angielska (13086 13913) - mniej o 827
  10. Pielęgniarstwo (12302 10595) - więcej o 1707
  11. Budownictwo (11945) - mniej o 1735
  12. Logistyka (10772) - mniej o 545
  13. Biotechnologia (10603) - więcej o 387
  14. Zarządzanie i inżynieria produkcji (8760) - mniej o 219
  15. Informatyka stosowana (8725) - więcej o 414
  16. Stosunki międzynarodowe (8589) - więcej o 409

 

Zobacz więcej najpopularniejsze kierunki studiów 2023/2024

źródło: gov.pl

 

Wykształcenie na trzy z dwoma

Są jednak takie kierunki, po których potrzeba szczęścia, by od razu znaleźć pracę. Jest to spowodowane opinią, że kierunki te są zbyt ogólne i nie uczą żadnego konkret­nego zawodu, ale również faktem, że w ciągu ostatnich lat ilość absolwentów danych wydziałów dosłownie zalała rynek, zajmując wszystkie dostępne stanowiska.

Jeśli więc chcecie studiować psychologię, kulturoznaw­stwo, politologię czy socjologię, warto zastanowić się nad dodatkowymi kursami specjalistycznymi, studiami podyplomowymi, ewentualnie – co jest dosyć popular­ne i cenione przez młodzież – studiowaniem drugiego kierunku, traktując jeden z nich jako fakultet, dla samej przyjemności zgłębiania wiedzy na dany temat.

Na koniec warto pamiętać, że wybór konkret­nych studiów nie oznacza, że przez resztę życia będzie­cie pracować w jednym, wyuczonym zawodzie. Dzisiaj ukończony kierunek studiów nie musi nam wskazywać, gdzie szukać pracy i co robić w życiu. To tylko sugestia.

 

Najpopularniejsze uczelnie 2023/2024 – najczęściej wybierane przez kandydatów na studia.

Uczelnie najczęściej wybierane przez kandydatów (w przeliczeniu na jedno miejsce – ponad cztery zgłoszenia kandydatów) na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie:

 

Politechnika Gdańska

7,9

Politechnika Poznańska

7,1

Politechnika Warszawska

7,0

Menedżerska Akademia Nauk Stosowanych w Warszawie 

6,5

Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie

5,6

Uniwersytet Wrocławski

5,4

Uniwersytet Warszawski

5,3

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

5,1

Uniwersytet Gdański

5,0

Akademia Ekonomiczno Humanistyczna w Warszawie

4,9

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w LublinieUniwersytet Jagielloński w Krakowie

4,6

Politechnika Łódzka

4,5

Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu

4,4

Uniwersytet Kaliski

4,4

Politechnia Wrocławska 4,2

Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

4,2

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 4,1
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu 4,0
Uczelnia Łazarskiego w Warszawie 4,0
Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach 4,0
Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie 4,0

źródło: gov.pl

Sprawdź wszystkie uczelnie

 


najpopularniejsze

 

Komentarze (6)

Breanna odpowiedz

12 Companies Setting The Standard In Playboy Pornstars pornstars on playboy (xypid.win)

Emilia odpowiedz

Nie wiesz jaki kierunek wybrać? To strona doradcy kariery: https://dzawodowe.wixsite.com/harmonia

Cośtamcośtamcośtam odpowiedz

A ja chodzę do szóstej klasy szkoły podstawowej i myślę nad kierunkiem studiów. :)

Szalona odpowiedz pokaż odpowiedzi (2)

A ja wybrałam kierunek studiów kierując się sercem i nie żałuję ;) skandynawistyka na Wyższej Szkole Europejskiej w Krakowie :)

. W odpowiedzi do: Szalona odpowiedz

a masz prace

E. W odpowiedzi do: . odpowiedz

Czy w studiach chodzi tylko o pracę?

Teraz najważniejsze

kalkulator maturalny

matura 2025

arkusze maturalne

wyniki matur 2024

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia

  • ul. Brzegi 55, , 80-045 Gdańsk https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJA7BSTOtz_UYR7rBlnEOyJi0 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/96270-polsko-japonska-gdansk.jpg Polsko - Japońska Akademia Technik Komputerowych w Gdańsku
  • ul. Koszykowa 86; , 02-008 Warszawa https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJ9fSNrpbMHkcR9efpda02X_0 https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/6fd17-polsko-japońska-akademia-technik-komputerowych.jpg Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych w Warszawie
  • ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa, tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJbVsxiY8yGUcRqP5BezchYwU https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5a4be-vistula-warszawa.jpg Akademia Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie
  • ul. Stokłosy 3, 02-787 Warszawa, tel. 22 45 72 300, fax. 22 45 72 303 https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJT8rqz9DLHkcRXVRfpPuQcfs https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/5433e-sgtih-vistula.jpg Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula w Warszawie
  • Dzień Otwarty https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/34f7e-ujd-czestochowa.jpg Uniwersytet Jana Długosza w Częstochowie
  • ul. Fredry 10, 61-701 Poznań https://www.google.com/maps/embed/v1/place?q=place_id:ChIJI9FtDzZbBEcRyR434R7X6sQ https://www.otouczelnie.pl/assets/uploads/uczelnia/aa7c5-umed-poznan.jpg Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu