Ratownictwo medyczne - Białystok

Ratownictwo medyczne - Białystok

Studia na kierunku ratownictwo medyczne w Białymstoku możesz podjąć na 1 uczelni publicznej oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym.

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
poziom studiów
forma studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Filtrowanie
Status uczelni
Typ uczelni
Poziom studiów
Forma studiów
Więcej filtrów
Czas trwania

Uniwersytet Medyczny w Białymstoku

Ratownictwo medyczne stopień: (I), czas trwania: 3 lata
forma: stacjonarne

18.01.2024

Ratownictwo medyczne studia Białystok 2024 | woj. podlaskie

Ratownictwo medyczne w Białymstoku to 3-letnie studia I stopnia (licencjackie). Studia można podjąć na 2 uczelniach w formie stacjonarnej (dziennej) lub niestacjonarnej. 

Studia na kierunku ratownictwo medyczne w Białymstoku
Rok akademicki 2024/2025
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)

Terminy rekrutacji

Rekrutacja na uczelnie, które prowadzą studia na kierunku ratownictwo medyczne w Białymstoku rozpocznie się 7 maja 2024 r. i potrwa do 11 września 2024 r. | Ratownictwo medyczne Białystok - terminy rekrutacji >

Opis kierunku

Ratownictwo medyczne to kierunek studiów, który umożliwia zdobycie wykształcenia medycznego. Studenci w trakcie zajęć uczą się fizjologii, diagnostyki laboratoryjnej, funkcjonowania organizmu człowieka i metod oceny stanu zdrowia. Absolwenci tego kierunku są przeszkoleni m.in. w zakresie podejmowania czynności ratunkowych oraz transportowania osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

Absolwenci tego kierunku mogą ubiegać się o tytuł zawodowego ratownika medycznego i znaleźć zatrudnienie w zespołach ratowniczych czy centrach powiadamiania ratunkowego. Ratownicy medyczni znajdują zatrudnienie w służbach zajmujących się BHP, szpitalach, służbach ratowniczych. Mogą także podjąć pracę instruktora pierwszej pomocy lub koordynatora medycznego.

 

Uczelnie

W Białymstoku ratownictwo medyczne możesz studiować w ramach kierunku na 1 uczelni publicznej: Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku oraz 1 niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku.  
 
Wymagania
W procesie rekrutacji na studia w Białymstoku na kierunku ratownictwo medyczne w roku akademickim 2024/2025 najczęściej wymagane przedmioty maturalne to: chemia, biologia, fizyka, matematyka. szczegółowe wymagania >
 
Ceny
Studia stacjonarne na kierunku ratownictwo medyczne w uczelniach publicznych są bezpłatne.
 

Jakie wymagania podczas rekrutacji na kierunek ratownictwo medyczne w Białymstoku?

W procesie rekrutacji na studia na kierunku ratownictwo medyczne najczęściej brane są pod uwagę następujące przedmioty maturalne:

  • chemia
  • biologia
  • fizyka
  • matematyka

 

Kierunek ratownictwo medyczne w Białymstoku jest niezwykle trudną nauką medyczną, która wzbudza zainteresowanie wielu kandydatów na studia, mimo iż liczba miejsc jest ograniczona. Musisz postarać się o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy, musisz zdawać wybrane przedmioty dodatkowe: chemię, biologię, fizykę, matematykę. Pamiętaj także, że w przypadku kierunku ratownictwo medyczne potrzebne jest zaświadczenie wydane przez lekarza medycyny pracy, które potwierdzi Twoje predyspozycje do wykonywania zawodu.

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

szczegółowe wymagania na uczelniach

Jak wyglądają studia na kierunku ratownictwo medyczne w Białymstoku?

Studia w Białymstoku na kierunku ratownictwo medyczne możesz realizować przede wszystkim w trybie stacjonarnym. Jeśli odpowiada Ci regularne studiowanie i systematyczna nauka, studia dzienne są właśnie dla Ciebie.

 

1. Dla kogo ten kierunek?

Dr Norman McSwain powiedział: „Poszkodowani nas nie wybierają. Pojawiają się na naszej drodze w wyniku chorób, urazów i obrażeń, które wymagają naszej pomocy. My natomiast świadomie zdecydowaliśmy się ich ratować”. Ratownictwo medyczne to jedna z najtrudniejszych dziedzin medycznych, ponieważ to właśnie specjaliści w tej dziedzinie najczęściej spotykają się ze śmiercią. Zawód ratownika wiąże się ze stresem i dużą odpowiedzialnością, a także z nieustającym dokształcaniem.

Idealni kandydaci na tego typu studia medyczne nie mogą mieć problemów z nauką przedmiotów ścisłych. Ważne, abyś pracował nad swoją empatią i komunikatywnością, a także umiejętnością pracy w grupie. Jeśli w zakresie Twoich zainteresowań mieszczą się treści medyczne i nie boisz się pracy nawet w sytuacjach ekstremalnych, kierunek ratownictwo medyczne w Białymstoku jest właśnie dla Ciebie.

 

2. Typ i tryb studiów:

Studia na kierunku ratownictwo medyczne możemy podzielić na:

1. Poziom studiów:

2. Forma:

 

Studia na kierunku ratownictwo medyczne w Białymstoku realizowane są w ramach pierwszego stopnia. Pierwszy stopień to studia licencjackie, które trwają trzy lata.
Uczelnie w Białymstoku umożliwiają kształcenie w trybie stacjonarnym. Studia dzienne realizowane są od poniedziałku do piątkuStudia stacjonarne w uczelniach publicznych są bezpłatne natomiast w uczelniach niepublicznych tryb stacjonarny i niestacjonarny zazwyczaj jest odpłatny.
 

3. Gdzie studiować

Kierunki studiów w Białymstoku takie jak ratownictwo medyczne możesz realizować na Wydziale Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz w Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku. Uczelnie w Białymstoku chcą zapewnić najwyższy poziom kształcenia w różnorodnych kierunkach studiów również medycznych.

 

4. Praca po studiach

Absolwenci ratownictwa medycznego stają się specjalistami w zakresie medycyny ratunkowej, udzielania pierwszej pomocy, realizowania medycznych czynności ratunkowych. Mają obszerną wiedzę odnoszącą się do chorób wewnętrznych, chirurgii, pediatrii, psychiatrii, położnictwa i ginekologii, medycyny sądowej, intensywnej terapii, traumatologii narządów ruchu, neurologii i tak dalej.

Absolwenci z powodzeniem znajdują zatrudnienie w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, w Izbie Przyjęć szpitala, w ambulatorium, w zespołach wyjazdowych Pogotowia Ratunkowego, w jednostkach i formacjach ratowniczych pomocy doraźnej, w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, w powiatowych i wojewódzkich zespołach do spraw opracowania regionalnych planów zabezpieczenia kryzysowego, w szkołach wyższych i ośrodkach nauczających, w szpitalnych oddziałach ratunkowych i tym podobne.

 

W programie studiów na kierunku ratownictwo medyczne znajdziesz takie przedmioty jak np.:

  • fizjologia z elementami fizjologii klinicznej,
  • kwalifikowana pierwsza pomoc,
  • wychowanie fizyczne z elementami ratownictwa specjalistycznego,
  • biochemia z elementami chemii,
  • socjologia medycyny,
  • medyczne czynności ratunkowe,
  • choroby wewnętrzne z elementami onkologii,
  • ekonomia i zarządzanie w ochronie zdrowia,
  • medycyna taktyczna,
  • techniki zabiegów medycznych,
  • farmakologia i toksykologia kliniczna,
  • procedury ratunkowe wewnątrzszpitalne,
  • anestezjologia i intensywna terapia,
  • położnictwo i ginekologia,
  • radiologia w medycynie ratunkowej,
  • podstawy polityki społecznej i zdrowotnej,
  • podstawy patofizjologii bólu i jego leczenia,
  • promocja i edukacja zdrowotna,
  • diagnostyka laboratoryjna w stanach zagrożenia życia
  • i wiele innych.

Studenci zdobywają niezbędną wiedzę teoretyczną z zakresu psychologii, zdrowia publicznego, propedeutyki prawa, higieny i epidemiologii, patofizjologii, toksykologii i innych kwestii medycznych i biologiczno-chemicznych. Kształcą się także w zakresie kierunkowy, to znaczy zgłębiają informacje odnoszące się do medycyny ratunkowej, medycyny katastrof, chorób wewnętrznych, chirurgii, traumatologii narządów ruchu, położnictwa i ginekologii i tak dalej. Studenci potrafią wykonać EKG, monitorować czynności układu oddechowego, wykonać kaniulację żył obwodowych kończyn górnych i dolnych, założyć sondę żołądkową, opatrywać rany i wiele innych. Studenci rozwijają umiejętności analityczne, interpretacyjne, a także komunikacyjne, które usprawniają kontakt z poszkodowanym i jego rodziną, a także wpływają na pracę zespołową całego personelu.

Uczelnie w Białymstoku - kierunek ratownictwo medyczne:

Uczelnia Forma studiów Poziom studiów  
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (Wydział Nauk o Zdrowiu) stacjonarne I stopnia więcej

Tabela uwzględnia uczelnie, które prowadzą studia w ramach kierunku lub specjalności

Ile trwają studia na kierunku ratownictwo medyczne w Białymstoku?

Studia na kierunku Ratownictwo medyczne w Białymstoku trwają 3 lata (studia I stopnia).

Uczelnie w Białymstoku kierunek ratownictwo medyczne proponują w ramach pierwszego stopnia, który trwa trzy lata, czyli sześć semestrów, i kończy się egzaminem licencjackim. Studia licencjackie umożliwiają podjęcie pracy zawodowej oraz kontynuowanie edukacji na stopniu drugim.

Absolwenci studiów pierwszego stopnia mogą kontynuować kształcenie na studiach drugiego stopnia. Ponieważ ratownictwo medyczne nie przewiduje poszerzania wiedzy w ramach studiów magisterskich, absolwenci mogą zdobyć dodatkową edukację w ramach innego pokrewnego kierunku, na przykład w zakresie zdrowia publicznego. Absolwenci studiów medycznych w ramach ratownictwo medyczne są przygotowani do złożenia Państwowego Egzaminu z Ratownictwa Medycznego.

Ratownictwo medyczne w Białymstoku - czas trwania

Poziom studiów czas trwania otrzymywany tytuł
studia I stopnia 3 lata licencjat

Jaka praca po kierunku ratownictwo medyczne w Białymstoku?

Kierunek ratownictwo medyczne w Białymstoku zapewnia absolwentom najwyższą jakość kształcenia. Studenci uczą się, w jaki sposób poprawnie wykonać defibrylację ręczną pod kontrolą EKG, jak używać rurki ustno-gardłowej i rurki nosowo-gardłowej, w jaki sposób wspomóc oddech lub przeprowadzić wentylację zastępczą przy użyciu maski twarzowej, zastawki oddechowej, worka samorozprężalnego lub respiratora transportowego, jak monitorować czynności układu krwionośnego czy też czynności układu oddechowego.

Absolwenci zatrudniani są przede wszystkim w różnych służbach ratunkowych, takich jak chociażby w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym lub w Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym, w szkołach wyższych i ośrodkach nauczających, w powiatowych i wojewódzkich zespołach do spraw opracowania regionalnych planów zabezpieczenia kryzysowego, w Centrum Powiadamiania Ratunkowego szczebla powiatowego i wojewódzkiego, w zakładach pracy o dużym ryzyku wypadkowości, w jednostkach straży pożarnej, w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej, to jest w szpitalnych oddziałach ratunkowych, w specjalistycznych służbach ratunkowych, w zespołach ratownictwa medycznego, w strukturach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, jako instruktorzy pierwszej pomocy.

Studia medyczne w Białymstoku kształcą najlepszych specjalistów w zakresie ratownictwa medycznego, którzy są przygotowani do pracy w Izbie Przyjęć szpitala lub ambulatorium, w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym, w zespołach wyjazdowych Pogotowia Ratunkowego, w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych. Absolwenci potrafią udzielić pierwszej pomocy przedlekarskiej bezprzyrządowej i z użyciem oprzyrządowania specjalistycznego w stanach zagrożenia życia. Poszkodowanym zapewniają bezpieczny i komfortowy transport do ambulatorium, izby przyjęć, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Ratownicy medyczni współpracują stricte ze strażą pożarną, z policją, z wojskiem zabezpieczając obozy i imprezy masowe. Absolwenci prowadzą również kursy i szkolenia odnoszące się do udzielania pierwszej pomocy.

Gdzie studiować na kierunku ratownictwo medyczne w Białymstoku?

Studia możesz podjąć na uczelni publicznej: Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku oraz niepublicznej (prywatnej) szkole wyższej: Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku.

W rekrutacji na studia I stopnia na kierunku ratownictwo medyczne, w roku akademickim 2023/2024, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku oferuje 74 miejsca w ramach bezpłatnych studiów stacjonarnych. Ponadto na kandydatów czekają jeszcze miejsca na studiach płatnych na uczelni niepublicznej.

 

Kierunek ratownictwo medyczne - uczelnie w Białymstoku

 

czytaj dalej uczelnie w Białymstoku

 

Ratownictwo medyczne studia stacjonarne - uczelnie w Białymstoku

 

Ratownictwo medyczne  studia - uczelnie publiczne (państwowe) w Białymstoku

 

Co warto sprawdzić przed rekrutacją na kierunek ratownictwo medyczne w Białymstoku?

Ratownictwo medyczne to bardzo trudna dziedzina medyczna, która wymaga ponadprzeciętnej sprawności fizycznej i szybkiego oraz racjonalnego działania nawet w sytuacjach kryzysowych. Nim zdecydujesz o rekrutacji, zastanów się:

  • Czy nauka przedmiotów ścisłych nie sprawia Ci problemów?
  • Czy w przyszłości chcesz ratować ludzkie życie?
  • Czy masz dobrą kondycję fizyczną i jesteś odporny na stres?

Jeśli odpowiedzi na tego typu pytania są twierdzące, ten kierunek jest właśnie dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że na jedno miejsce jest bardzo wielu chętnych, ale liczba osób, które zostaną przyjęte, jest ograniczona. Właśnie dlatego musisz zadbać o najwyższe wyniki z egzaminów maturalnych. Prócz obowiązkowych dla wszystkich maturzystów przedmiotów, takich jak matematyka, język polski, język obcy, musisz zdawać wybrane przedmioty dodatkowe: chemię, biologię, fizykę, matematykę. Maksymalną ilość punktów zapewni Ci udział w olimpiadach i konkursach przedmiotowych. Laureaci i finaliści cieszą się zawsze wysokimi miejscami na listach przyjętych. Spróbuj swoich sił na przykład w Olimpiadzie Fizycznej lub w Olimpiadzie Chemicznej.

Pamiętaj także o tym, że w przypadku kierunku ratownictwo medyczne i innych pokrewnych studiów medycznych potrzebne jest zaświadczenie wydane przez lekarza medycyny pracy, które potwierdzi Twoje predyspozycje do wykonywania zawodu.

Po internetowej rejestracji i dokonaniu opłaty rekrutacyjnej pamiętaj o terminowym dostarczeniu potrzebnych dokumentów do Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej. Komisja oczekuje z reguły: świadectwa dojrzałości, świadectwa ukończenia szkoły do wglądu, zdjęć do legitymacji, zaświadczeń lekarskich, podania i oświadczenia, ankiety osobowej, dowodu osobistego do wglądu, zaświadczeń o wynikach z olimpiad i konkursów, jeśli takowe posiadasz. Szczegółowe informacje odnoszące się do postępowania kwalifikacyjnego znajdziesz na stronach poszczególnych uczelni w Białymstoku.

 

STUDIA W BIAŁYMSTOKU - ważne informacje

kierunki studiów w Białymstoku

studia w Białymstoku

 

RATOWNICTWO MEDYCZNE - ważne informacje

ratownictwo medyczne studia

studia medyczne w Białymstoku

studia medyczne w Polsce

zasady rekrutacji na studia

Poziom i tryb studiów

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

Ratownictwo medyczne Białystok studia i stopnia


Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

Ratownictwo medyczne Białystok studia stacjonarne

Ratownictwo medyczne Białystok studia niestacjonarne

Ratownictwo medyczne w Białymstoku

Jakie opinie mają studia na kierunku ratownictwo medyczne w Białymstoku?

Studia medyczne w Białymstoku w zakresie ratownictwa medycznego wywołują duże zainteresowanie wśród miłośników nauk medycznych.

Iwona, studentka drugiego roku studiów licencjackich, stwierdziła:

Wiedza medyczna, umiejętności praktyczne i dobra kondycja to klucze do sukcesu w tej branży. Ratownicy medyczni często jako pierwsi mają kontakt z poszkodowanym. Liczy się każda sekunda, a Ty musisz się wykazać i nie możesz zawieść. Jeśli jesteś gotowy poświęcić się dla innych ludzi i służyć im pomocą, dobrze trafiłeś.

Pozostałe uczelnie w Białymstoku na których jest kierunek RATOWNICTWO MEDYCZNE

komentarze (0)

Teraz najważniejsze

matura 2024

zmiany na maturze 2024

arkusze maturalne

wyniki matur 2023

rekrutacja na studia

studia

kierunki studiów

studia podyplomowe

 

Ciekawe

 


gdzie studiować

 

 

Nadchodzące wydarzenia