uczelnie szczecin

Szkoły wyższe, uczelnie w Szczecinie

Blisko 70 tysięcy osób wybrało studia w Szczecinie! A liczba szkół wyzszych w mieście też jest imponująca — 5 uczelni państwowych i kilkanaście prywatnych (w tym Collegium Balticum, Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych czy Zachodniopomorska Szkoła Biznesu).

 

Uczelnie Szczecin - Akademia MorskaUczelnie Szczecin - Akademia Morska

Najstarszą uczelnią w mieście jest Akademia Morska, która kontynuuje tradycje Szczecina w nauczaniu o morzu. Szkoła ta uczy przyszłe kadry pracujące zarówno na morzu, jaki i lądzie. Elitarny charakter uczelni podkreśla to, że na niektórych kierunkach studenci noszą, tradycyjnie już, mundury.

Akademia składa się z trzech wydziałów: Mechaniczny, Nawigacyjny i Inżynieryjno-Ekonomiczny Transportu. Na tych wydziałach wybrać można spośród 9. Kierunków oraz specjalności, których nie prowadzą uczelnie, które nie są związane z edukacją morską, na przykład: eksploatacja siłowni okrętowych, elektroautomatyka okrętowa, żegluga śródlądowa (ostatnia na kierunku Transport).

 

 

Czytaj więcej: Uczelnie Szczecin - Akademia Morska, Wydziały, Kierunki studiów


Uczelnie Szczecin - Uniwersytet SzczecińskiUczelnie Szczecin - Uniwersytet Szczeciński

Uniwersytet Szczeciński to największa uczelnia na Pomorzu Zachodnim. Struktura uczelni to 13 wydziałów, zarówno humanistycznych, jak i nauk przyrodniczych oraz technicznych. Kształcenie odbywa się na kilkudziesięciu kierunkach I oraz II stopnia. Oprócz tradycyjnych, prowadzonych na większości uniwersytetów, na Uniwersytecie Szczecińskim może wybrać także bardziej unikatowe: edukacja techniczno-informatyczna, nauki o rodzinie czy italianistyka z elementami studiów nad chrześcijaństwem. Nie brakuje także kierunku związanego ściśle z regionem, w tym wypadku jest to oceanografia.

Życie studentów tej uczelni kręci się przede wszystkim wokół Almy Mater — naukowe zainteresowania można tutaj rozwijać w prawie 200. kołach naukowych lub sekcjach sportowych Akademickiego Związku Sportowego.

 

 

Czytaj więcej: Uczelnie Szczecin - Uniwersytet Szczeciński, Wydziały, Kierunki studiów


Uczelnie Szczecin - Pomorski Uniwersytet Medyczny

Uczelnie Szczecin - Pomorski Uniwersytet Medyczny

Jedyną uczelnią w Szczecinie, która szkoli lekarzy i kadrę służby zdrowia jest Pomorski Uniwersytet Medyczny. Składa się on z 4. wydziałów: Lekarskiego z Odziałem Nauczania w Języku Angielskim, Lekarsko-Stomatologicznego, Lekarsko-Biotechnologicznego i Medycyny Laboratoryjnej oraz Wydziału Nauk o Zdrowiu. Prowadzą one bardzo tradycyjne kierunki, zaczynając od lekarskiego i lekarsko-dentystycznego, pielęgniarstwa, ratownictwa i fizjoterapię po biotechnologię medyczną, dietetykę oraz kosmetologię.

Ale PUM ma niezwykłe osiągnięcia naukowe. Profesor Jan Lubiński i jego zespół wykazali, że skłonność do nowotworów jest dziedziczona 
w genach (jako pierwsi na świecie!) Uniwersytet może pochwalić się swoimi badaniami z zakresu genetyki czy patologii nowotworowej. A w praktyce klinicznej, lekarze uniwersyteccy prowadzą pionierski przedsięwzięcia jak unowocześnienia w chirurgii ręki.

 

Czytaj więcej: Uczelnie Szczecin - PUM, Wydziały, Kierunki studiów


Uczelnie Szczecin - ZUTUczelnie Szczecin - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny

Z połączenia Akademii Rolnej i Politechniki Szczecińskiej w 2009 roku powstał Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Dlatego ZUT to nie tylko kierunki techniczne (m. in. robotyka i automatyka, informatyka, energetyka, budownictwo), ale także rolnicze (zootechnika, rolnictwo, rybactwo). Dodatkowym atutem uczelni jest jej zwrot ku wodzie: otwiera się tu, na przykład, jachting, budowa jachtów i oceanotechnika.

 

 

 

 

Czytaj więcej: Uczelnie Szczecin - ZUT, Wydziały, Kierunki studiów


Uczelnie Szczecin - Akademia SztukiUczelnie Szczecin - Akademia Sztuki

Akademia Sztuki w Szczecinie to jedyna uczelnia artystyczna. Jej wyjątkowość polega na tym, że jako jedyna w Polsce łączy ze sobą sztuki muzyczne z wizualnymi. Z tego powodu wśród kierunków znajdują się zarówno instrumentalistyka, edukacja muzyczna, wokalistyka, jak i grafika (oraz specjalności: fotografia i multimedia), malarstwo, architektura wnętrz.

Wszystkie uczelnie w Szczecinie biorą udział w programach wymiany zagranicznej, przede wszystkim w programie Erasmus +. Umożliwia on wyjazd na semestr lub rok na studia do innego kraju albo na praktyki zagraniczne. Oprócz tego w poszukiwaniu pracy, praktyk oraz stażów pomagają na większości uczelni także Biura Karier.

 

 

Czytaj więcej: Uczelnie Szczecin - Akademia Sztuki, Wydziały, Kierunki studiów

 

(DCH)

zasady rekrutacji na studia 2017

 


 

 

 

 


KARIERA


KIERUNKI STUDIÓW


STUDIA

studia biologicznestudia biologiczne

UCZELNIE