Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
15.01.2025
Na lekcjach języka polskiego w liceum przerabia się lektury, które następnie mogą pojawić się na egzaminie maturalnym 2025 z tego przedmiotu. Również na ich podstawie uczeń pisze wypracowanie.
W 2025 roku także egzamin maturalny w formie ustnej z tego przedmiotu będzie bazował na omawianych lekturach (Centralna Komisja Egzaminacyjna podała listę pytań jawnych dotyczących każdej lektury). Sprawdź lista lektur matura 2025
Poniżej przedstawimy najważniejsze zagadnienia dotyczące "Dżumy" Alberta Camusa. Podajemy również pytania jawne związane z tą lekturą, a także prezentujemy głównych bohaterów, czas i miejsce akcji oraz najistotniejsze wątki.
Co znajdziesz w artykule
Lista jawnych pytań na maturę z języka polskiego w 2025 roku dotyczące lektury "Dżuma":
sprawdź opracowane pytania jawne matura 2025
Dalsza część artykułu pod reklamą
Najważniejsze zagadnienia, które mogą pojawić się na maturze z języka polskiego w 2025 roku dotyczące "Dżumy", to:
motyw śmierci w "Dżumie" (śmierć towarzyszy bohaterom tej książki niemal przez cały czas, najpierw umierają zwierzęta, potem ludzie),
motyw rodziny w "Dżumie" (epidemia rozdziela rodziny, ludzie nie mogą być blisko siebie i wzajemnie wspierać się w cierpieniu),
motyw wolności w "Dżumie" (o tym, jak szalenie istotna jest wolność w życiu, wszysycy przekonują się w momencie, gdy bramy miasta zostają zamknięte, ludzie próbują uciekać, robiąc to nielegalnie lub legalnie),
motyw wiary w "Dżumie" (mieszkańcy miasta w obliczu epidemii, na samym jej początku, stają się bardzo religijni, tłumnie chodzą do kościoła i modlą się).
sprawdź
matura 2025 polski - podstawowy
Dalsza część artykułu pod reklamą
Bernard Rieux – główny bohater, lekarz i narrator, jest też autorem kroniki Oranu. Jest synem robotnika, to on dostrzega pierwsze objawy zbliżającej się epidemii. Na krótko przed zamknięciem miasta jego żona wyjeżdża do uzdrowiska w górach. Gdy podczas epidemii liczba zakażonych wzrasta – poświęca on cały swój czas na leczenie chorych, pracuje ponad siły i walczy z dżumą. Jest silnym i bezkompromisowym człowiekiem, jego posłannictwo lekarskie jest bardzo silne.
Joseph Grand – jest bohaterem drugoplanowym, niepozornym urzędnikiem merostwa. Porzuciła go żona, którą on wciąż kocha. Charakteryzuje się namiętnością do literatury, przeżywa dramat niespełnionego życia. Cały swój czas poświęca na walkę z dżumą. Ulega zarażeniu, ale jest też pierwszym wyleczonym.
Othon – jest bohaterem epizodycznym, sztywnym służbistą, jest surowy zarówno dla oskarżonych, jak i własnej rodziny. Ta postać nie budzi sympatii. Umiera pod koniec epidemii.
Paneloux - jest to bohater drugoplanowy, uczony i kaznodzieja. Przeżywa wewnętrzną przemianę podczas śmierci małego synka Othona, przestaje wtedy postrzegać dżumę jako karę za grzechy, zaczyna pomagać zarażonym. Ten bohater zmienia swój sposób myślenia o ludziach i świecie.
Rajmond Rambert - bohater drugoplanowy, dziennikarz z Paryża. W Oranie początkowo jest po to, żeby przeprowadzić ankietę na temat życia Arabów. Nie potrafi znieść rozłąki ze swoją ukochaną kobietą. Jednak kiedy pojawia się szansa ucieczki, bohater zmienia zdanie i postanawia zostać. Przeżywa przemianę, zaczyna wierzyć w siłę miłości.
„Stary astmatyk” - jest bohaterem epizodycznym, który pracował do 50. roku życia, a później stwierdził, że "już mu się nie chce". Nie obchodzi go dżuma i walka z nią. Jego bierna postawa jest zgodą na świat właśnie taki, jaki jest.
„Tarrou” - jest jednym z głównych bohaterów, jest synem zastępcy prokuratora generalnego, staje on do walki ze złem. Gdy wybucha dżuma – organizuje pomocnicze działania sanitarne, jednak sam staje się ofiarą zarazy.
Sprawdź arkusze maturalne
Dalsza część artykułu pod reklamą
Akcja utworu osadzona jest na początku lat czterdziestych dwudziestego wieku (Ciekawe wypadki, które są tematem tej kroniki, zaszły w 194. roku...” - to zdanie rozpoczyna "Dżumę"). Akcja całej książki rozgrywa się wyłącznie w granicach miasta Oran.
Dalsza część artykułu pod reklamą
Dalsza część artykułu pod reklamą
"Dżuma" pojawiła się na egzaminie maturalnym z języka polskiego w 2013 roku. Lektura ta była jednym z tematów wypracowania, który brzmiał następująco: "Analizując fragment powieści Alberta Camusa, przedstaw rozmówców oraz porównaj ich poglądy i postawy wobec dżumy".
Ta lektura pojawiła się również na maturze poprawkowej w 2017 roku, znowu jako temat wypracowania, który brzmiał następująco: "Jaką postawę przyjmuje człowiek w obliczu cierpienia innych? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu Dżumy Alberta Camusa oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów".
Dalsza część artykułu pod reklamą
Wielu uczniów myślało, że "Dżuma" pojawi się na maturze w 2020 roku, jako nawiązanie do trwającej epidemii koronawirusa. Tak się jednak nie stało. "Mamy rok 2020, musi to być "Dżuma" – brzmiał wpis jednego z maturzystów na Twitterze dzień przed maturą.
Po maturze poprawkowej w 2017 roku jedna z uczennic zamieściła na Twitterze wpis, sugerujący, że bardzo cieszy się, iż właśnie ta lektura była na egzaminie: "Dżuma moim zbawieniem".
Zobacz także
matura 2025 polski - podstawowy
matura 2025 polski - rozszerzony
matura 2025 matematyka - podstawowa
matura 2025 matematyka - rozszerzona
matura 2025 angielski - podstawowy
matura 2025 angielski - rozszerzony
matura 2025 niemiecki - podstawowy
nowa lista pytań jawnych matura 2025
jak wpisać wyniki matur w systemie IRK krok po kroku
Dalsza część artykułu pod reklamą
Teraz najważniejsze |
Ciekawe
|
|
gdzie studiować |
|
|
Nadchodzące wydarzenia