Pedagogika resocjalizacyjna

Pedagogika resocjalizacyjna

18.03.2024

Pedagogika resocjalizacyjna – Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Pedagogika resocjalizacyjna jest dziedziną pochodną wobec pedagogiki specjalnej. Zajmuje się nauczaniem i wychowaniem osób niedostosowanych społecznie, o odbiegającym od normy zachowaniu. Jest nauką praktyczną, która stawia w centrum zainteresowania zarówno dzieci i młodzież, jak i osoby dorosłe.

Studia na kierunku pedagogika resocjalizacyjna w UKEN KRAKÓW
Forma studiów stacjonarne, niestacjonarne
Poziom studiów studia I stopnia
Czas trwania 3 lata (studia I stopnia)
Ważne terminy Harmonogram rekrutacji >

Kształcenie na kierunku Pedagogika resocjalizacyjna w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie umożliwia pozyskanie wiedzy z obszaru nauk społecznych. W toku studiów studenci zaznajamiają się między innymi z: teoriami pedagogicznymi, normami i patologiami ludzkiego zachowania, niedostosowaniem społecznym dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych, postępowaniem w zakresie interwencji opiekuńczej, wychowawczej, terapeutycznej i socjalnej, metodyką postępowania resocjalizacyjnego i profilaktycznego, planowaniem i modelowaniem działań wychowawczych i edukacyjnych, uwarunkowaniami patologii społecznych. Oprócz tego, poznają podstawowe prawa nieletnich i osób dorosłych, poszczególne etapy rozwoju człowieka, zakres pracy socjalnej oraz mechanizmy komunikacji społecznej.

 

Program studiów i przedmioty

Pedagogika resocjalizacyjna główne przedmioty:

  • biomedyczne podstawy rozwoju i wychowania
  • praca socjalna w resocjalizacji
  • polityka i pomoc społeczna wobec osób niedostosowanych społecznie
  • współczesne kierunki w edukacji
  • profilaktyka społeczna
  • podstawy prawa karnego
  • współczesne koncepcje i systemy resocjalizacyjne
  • interwencja kryzysowa

Studenci Pedagogiki resocjalizacyjnej zdobywają wiedzę z obszaru przedmiotów obligatoryjnych, czyli obowiązkowych, ale oprócz tego mogą rozwijać się w wybranej przez siebie specjalności. Uczelnia oferuje: Resocjalizację z readaptacją społeczną oraz Resocjalizację z penitencjarystyką.

Resocjalizacja z readaptacją społeczną to propozycja, która porusza się po zagadnieniach prawa (w szczególności prawa karnego, rodzinnego i opiekuńczego), niedostosowania społecznego, zagrożeń prawidłowego rozwoju dzieci i młodzieży oraz przebiegu procesu resocjalizacyjnego.

Resocjalizacja z penitencjarystyką jest specjalnością, która zaznajamia studentów z zagadnieniami prawa (przede wszystkim karnego i rodzinnego), procesów zachodzących w różnych środowiskach społecznych, zagrożeń prawidłowego rozwoju zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych, a także organizacji i przebiegu procesu resocjalizacyjnego.

 

Nabywane umiejętności

Studenci Pedagogiki resocjalizacyjnej poruszają się po licznych zagadnieniach, dzięki czemu zdobywają szeroką wiedzę. Oprócz tego rozwijają także określone umiejętności. Jakie są to umiejętności? Między innymi w zakresie: analizowania zjawisk i sytuacji z zakresu niedostosowania społecznego, organizowania procesu resocjalizacyjnego adekwatnie do potrzeb jednostki, organizowania procesu wychowawczego, planowania i projektowania działań profilaktycznych, organizowania zajęć opiekuńczych i wychowawczych, monitorowania postępów.

 

Praca po studiach

Co po studiach? Jak może wyglądać droga zawodowa po ukończeniu nauki i otrzymaniu dyplomu? Absolwenci Pedagogiki resocjalizacyjnej w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie wyróżniają się wiedzą, umiejętnościami i kompetencjami społecznymi. Sprawnie poruszają się po zagadnieniach: prawa oświatowego, profilaktyki społecznej, psychologii nieprzystosowania społecznego, pracy socjalnej z rodziną wieloproblemową, partnerstwa społecznego w procesie reintegracji, doradztwa zawodowego. Z pozyskanym wykształceniem będą mogli znaleźć zatrudnienie między innymi w: instytucjach wychowawczych, opiekuńczych i resocjalizacyjnych, placówkach dla dzieci i młodzieży zagrożonym niedostosowaniem społecznym, jednostkach penitencjarnych, aresztach śledczych, zakładach karnych, centrach integracji społecznej.

 

Opinie

Pedagogika resocjalizacyjna jest zagadnieniem ciekawym i bardzo ważnym, jednak w ofertach dydaktycznych występuje najczęściej jako specjalność, a nie osobny kierunek. Oznacza to, że aby pozyskać gruntowne wykształcenie w tym zakresie należy podjąć studia w omawianej przez nas uczelni. Jakie ma Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie opinie? Monika, studentka Pedagogiki resocjalizacyjnej mówi:

„Każdy, kto wybierze Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej może liczyć na ciekawe kierunki, świetnych wykładowców i przyjazną atmosferę, w której nauka idzie łatwiej i daje dużo satysfakcji.”

 

 

Wiedza, którą zdobędziesz studiując Pedagogikę resocjalizacyjną w Uniwersytecie KEN:

Absolwent kierunku Pedagogika resocjalizacyjna w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie posiada wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

  • terminologii obowiązującej w pedagogice ogólnej i resocjalizacyjnej,
  • metod pracy z osobami nieprzystosowanymi społecznie w procesie resocjalizacji i readaptacji społecznej,
  • norm i patologii ludzkiego zachowania,
  • interwencji opiekuńczej, wychowawczej, terapeutycznej i socjalnej,
  • profilaktyki społecznej,
  • uwarunkowań patologii społecznych,
  • mechanizmów ułatwiających proces komunikacji społecznej,
  • podstaw prawa karnego,
  • diagnozy systemu rodzinnego.

 

Praca, czyli gdzie będziesz pracował po kierunku Pedagogika resocjalizacyjna:

Absolwent kierunku Pedagogika resocjalizacyjna w Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie znajdzie zatrudnienie między innymi w:

  • instytucjach wychowawczych, opiekuńczych i resocjalizacyjnych,
  • placówkach dla dzieci i młodzieży zagrożonym niedostosowaniem społecznym,
  • jednostkach penitencjarnych,
  • aresztach śledczych,
  • zakładach karnych,
  • centrach integracji społecznej.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze

STUDIA I STOPNIA

Wynik egzaminu maturalnego z języka polskiego (poziom podstawowy lub rozszerzony - część pisemna) i języka obcego oraz historii lub geografii lub biologii (do wyboru), (poziom podastawowy lub rozszerzony - część pisemna).

Informacje mogą ulec zmianie, szczegółowe informacje na temat zasad rekrutacji znajdziesz TUTAJ

Artykuł ma charakter poglądowy. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie uzyskanych informacji z niniejszego serwisu, należy je dodatkowo zweryfikować na stronie uczelni: Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie

Komentarze (0)