Dziennikarstwo i nowe media

Dziennikarstwo i nowe media

Dodaj do ulubionych

Dziennikarstwo i nowe media studia - kierunek studiów

Studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media to studia licencjackie, których program kształcenia zazwyczaj trwa 3 lata (studia I stopnia) i kończy się uzyskaniem dyplomu (licencjata).

Studia możesz podjąć w trybie stacjonarnym (dziennym) lub niestacjonarnym (zaocznym, wieczorowym)

Specyfika studiów zależy od wyboru specjalności / ścieżki kształcenia. Studia gwarantują zdobycie niezbędnych umiejętności, które będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

Dziennikarstwo to jeden z tych obszarów, który aktywnie poddaje się przemianom stojącym za technologicznym rozwojem. Dziś towarzyszy nam nieustanny dostęp do najświeższych informacji i newsów – także za sprawą nowych mediów. Jeśli chcesz być ich częścią, wybierz kierunek taki jak dziennikarstwo i nowe media.

W trakcie studiów otrzymasz rozległą wiedzę teoretyczną i poznasz między innymi historię dziennikarstwa. Najważniejszy jednak będzie rozwój praktycznych umiejętności, pozwalający na rozwijanie warsztatu pisarskiego czy zapoznanie z narzędziami wykorzystywanymi w ramach tworzenia nowych mediów.

 

Jakie przedmioty zdawać na maturze?

*Wymagania mogą się różnić na poszczególnych uczelniach, dlatego koniecznie trzeba je sprawdzić na stronach rekrutacyjnych szkół wyższych.

 

szczegółowe wymagania na uczelniach

GDZIE STUDIOWAĆ KIERUNEK DZIENNIKARSTWO I NOWE MEDIA

Województwo
Miejscowość
Typ studiów
Tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

grupa kierunku
typ studiów
tryb studiów

Wyszukiwarka kierunków podyplomowych: znaleziono ×

grupa kierunku

Wyszukiwarka kierunków studiów: znaleziono ×

Collegium Civitas w Warszawie

Collegium Civitas w Warszawie

Jednostka prowadząca

Dziennikarstwo i nowe media stopień: (I), czas trwania: 3 lata
tryb: niestacjonarne, stacjonarne

UCZELNIE, GDZIE DZIENNIKARSTWO I NOWE MEDIA JAKO SPECJALNOŚĆ / ŚCIEŻKA KSZTAŁCENIA

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Jednostka prowadząca

Dziennikarstwo i komunikacja społeczna stopień: (I)  (II), czas trwania: 3 lata • 2 lata
tryb: stacjonarne

Specjalności na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna

Dziennikarstwo i nowe media - zasady rekrutacji

 • Terminy rekrutacji

 • Czas trwania

 • Przedmioty maturalne

 • Limity

 • Progi

Poziom i tryb studiów

Sprawdź w jakim trybie możesz studiować na poszczególnych uczelniach:

DZIENNIKARSTWO I NOWE MEDIA STUDIA NIESTACJONARNE

DZIENNIKARSTWO I NOWE MEDIA STUDIA STACJONARNE

Sprawdź jakiego typu znajdziesz studia na poszczególnych uczelniach:

DZIENNIKARSTWO I NOWE MEDIA STUDIA I STOPNIA

Specjalności / ścieżki kształcenia na kierunku dziennikarstwo i nowe media

Tryb studiów
Typ studiów
Miasto
Województwo
SORTOWANIE:

Wiedza, którą zdobędziesz, studiując dziennikarstwo i nowe media?

Program studiów i przedmioty
Jaką wiedzę zdobędziesz w toku studiów i jakimi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się jako absolwent tego kierunku? Celem studiów jest przekazanie niezbędnej wiedzy dziennikarskiej oraz umożliwienie zdobycia niezwykłych umiejętności warsztatowych.
Podczas trwania nauki będziesz miał szansę uczestniczyć w wielu zajęciach warsztatowych, podzielonych na blok prasowy, radiowy i telewizyjny.
Dowiesz się, jak poprawnie konstruować i redagować różne formy tekstów, np. krótkie informacje, sprawozdania, wywiady, reportaże czy teksty publicystyczne.
Poznasz różnice między tekstami z zakresu ekonomii, polityki i kultury. Ponadto nauczysz się zasad i technik rejestracji dźwięku oraz montażu radiowego, jak również zaczniesz redagować i prezentować serwis informacyjny.
Dowiesz się, jak przygotować radiowy reportaż i poprowadzić rozmowę w studiu radiowym. Co więcej, zdobędziesz wiedzę z zakresu rejestracji, kompozycji i montażu telewizyjnego.
Sięgniesz po media społecznościowe, poznasz ich specyfikę, dowiesz się, jak stworzyć własne media internetowe, skąd czerpać inspiracje, jak finansować własny biznes medialny oraz z jakich technologii najlepiej korzystać. 
 
Absolwent powinien posiadać wiedzę i umiejętności w zakresie:
 • warsztatu dziennikarskiego w redakcjach gazet, telewizji, radiostacji, magazynów z obszaru np. lifestyle, film, motoryzacja, sport
 • rozpoznawania manipulacji i nadinterpretacji
 • analizy przekazów medialnych
 • przygotowywania autorskich przeglądów prasy
 • dziennikarstwa internetowego
 • tworzenia i redagowania komunikatów radiowych, prasowych i telewizyjnych
 • Public Relations, mediów społecznościowych i marketingu internetowego (SEO, SEM)
 • strategii perswazyjnych
 • modeli biznesowych mediów
 • ewolucji Internetu oraz konwergencji mediów
 • planowania strategii online i e-commerce
 • organizacji pracy w branży medialnej i poszczególnych redakcjach
 • prawa mediów, norm, etyki dziennikarskiej
 • zasad i techniki rejestracji dźwięku
 • pisania różnych form tekstu

Jak wyglądają studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media?

 

1. Typ i tryb studiów

Kierunek dziennikarstwo i nowe media jest dostępny zarówno w trybie stacjonarnym jak i zaocznym. W praktyce oznacza to, że zajęcia będą odbywać się od poniedziałku do piątku, co będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które mogą sobie pozwolić na pełne poświęcenie się nauce i zdobywaniu wykształcenia. W przypadku studiów niestacjonarnych zajęcia będą się odbywać w wybrane weekendy semestru.

Tematyka zajęć na powyższych studiach będzie oscylować głownie wokół zagadnień związanych z naukami humanistycznymi i społecznymi, dzięki czemu zdobędziesz wszechstronne wykształcenie z tego obszaru.

 

Studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media możemy podzielić na:

1. Typ:

 • Studia I stopnia (licencjackie)

 

2. Tryb:

 • studia stacjonarne
 • studia niestacjonarne

 

Studia stacjonarne tzw. dzienne realizowane są bezpłatnie (w uczelniach publicznych), a program kształcenia realizowany jest od poniedziałku do piątku w siedzibie uczelni.

Studia niestacjonarne w trybie zaocznym odbywają się zazwyczaj w weekendy od piątku/soboty do niedzieli, z kolei studia niestacjonarne w trybie wieczorowym (one czasami tylko z nazwy są wieczorowe, ale w praktyce zajęcia odbywają się przez cały dzień) realizowane są od poniedziałku do piątku.

Zanim wybierzesz jednak studia niestacjonarne, pamiętaj, że wiążą się one z uiszczaniem opłat za czesne, oraz przed rekrutacją sprawdź w jakiej formie realizowane są studia zaocznej czy wieczorowej.

 

2. Program studiów i przedmioty

W czasie studiów na kierunku dziennikarstwo i nowe media będziesz miał okazję zdobyć kompleksową wiedzę z obszaru nauk humanistycznych, ze szczególnym uwzględnieniem dziennikarstwa.

Ponadto dowiesz się więcej na temat specyfiki nowych mediów oraz mediów społecznościowych.  W planie zajęć znajdzie się wiele ciekawych przedmiotów powiązanych z powyższą tematyką, między innymi takich jak:

 • Dziennikarz jako marka w sieci – social media
 • Media i społeczeństwo
 • Multimedia – zdjęcia, grafika i video w sieci

 

3. Nabywane umiejętności

Osoby, które aplikują na kierunek dziennikarstwo i nowe media wykształcą wiele cennych umiejętności praktycznych i kwalifikacji zawodowych. W czasie licznych warsztatów nauczysz się redagowania i tworzenia różnorodnych tekstów prasowych.

Ponadto rozwiniesz kompetencje z zakresu montażu i rejestracji dźwięku, a także prowadzenia rozmowy radiowej. Jako student zyskasz także umiejętności zarządzania oraz stosowania nowoczesnych technik marketingowych, co z powodzeniem wykorzystasz w swojej przyszłej pracy zawodowej. Integralną część studiów będą stanowić praktyki, dzięki którym zyskasz cenne doświadczenie.

 

4. Dla kogo ten kierunek

„Polska reprezentacja przegrywa kolejny mecz”, „Brak podwyżek dla nauczycieli”, „Będzie drożej”. Nagłówki prasowe i sieć informacji o pesymistycznym charakterze przytłacza Cię i martwi? Czujesz, że masz potencjał na to, aby zmienić polskie media i zaoferować coś więcej niż ponure perspektywy w naszej rzeczywistości? Wyróżnia Cię charyzma, rzetelność i konsekwencja? 
Zatem to Twój czas – czas na okiełznanie ogromnej machiny, jaką jest dziennikarstwo i nowe media.
W dobie miliona hasztagów, lajków, filtrów fotograficznych, przekłamanych wizerunków i trolli internetowych trudno jest znaleźć wiarygodne źródło wiadomości. Masz niepowtarzalną okazję, aby zdobyć wartościowy warsztat dziennikarski i przyczynić się do dobra ogółu – na przekór powszechnym manipulacjom i nadinterpretacjom
Będziesz w stanie tego dokonać z bagażem wiedzy dotyczącej życia społecznego, politycznego, kulturalnego czy gospodarczego.Studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media to szansa dla wszystkich, którzy czują potrzebę zaangażowania i wzięcia odpowiedzialności za jakość informacji, które otrzymuje społeczeństwo
Marzysz o tym, aby rzetelnie i skutecznie jak Monika Olejnik demaskować polityczne rozgrywki? Chciałbyś stać się twórcą nowej, niezależnej platformy dziennikarskiej i zrewolucjonizować polskie media? Masz dość lakonicznych pasków wiadomości i uważasz, że nie samą Ellen DeGeneres media stoją? Wybierz studia, które pozwolą Ci zaistnieć w nowoczesnej branży dziennikarskiej. 
 
5. Gdzie studiować dziennikarstwo i nowe media

Popularne uczelnie na których można studiować kierunek dziennikarstwo i nowe media:

Ile trwają studia i jaki tytuł uzyskasz?

Studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media trwają 3 lata (studia I stopnia).

Studia pierwszego stopnia na kierunku dziennikarstwo i nowe media będą trwały trzy lata, czyli sześć semestrów. Po tym czasie uzyskasz tytuł licencjata.

Gdzie będziesz pracował po kierunku dziennikarstwo i nowe media?

Praca po studiach
Jakie perspektywy zawodowe otworzą się przed Tobą kiedy ukończysz studia na kierunku dziennikarstwo i nowe media? Jako absolwent tego kierunku z łatwością zdobędziesz zatrudnienie w obszarze mediów, np. na stanowisku redaktora prowadzącego w stacji telewizyjnej lub radiowej.
Ponadto będziesz miał szansę spełnić się jako redaktor naczelny jednego z wiodących magazynów lub niezależny dziennikarz. Doskonałą alternatywą dla Ciebie może być praca jako korespondent zagraniczny, współpracujący z największymi tytułami, tj. „New York Times” czy „Die Welt”.
Świetnie sprawdzisz się jako redaktor i administrator mediów społecznościowych lub rzecznik prasowy instytucji publicznych, prywatnych, organizacji rządowych, pozarządowych, samorządów czy instytucji kulturalnych.
Co więcej, jako absolwent dziennikarstwa i nowych mediów możesz zostać zatrudniony jako pracownik akademicki, aby kształcić kolejne pokolenia rzetelnych dziennikarzy.
 
Absolwent kierunku dziennikarstwo i nowe media znajdzie zatrudnienie w/jako:
 • redaktor w redakcjach telewizyjnych
 • redaktor w redakcjach radiowych
 • redaktor w prasie
 • redaktor internetowy
 • twórca blogowy lub vlogowy
 • redaktor współpracujący z zagranicznymi mediami
 • niezależny twórca
 • pracownik akademicki
 • rzecznik prasowy
 • pracownik instytucji publicznych, samorządowych
 • pracownik organizacji rządowych i pozarządowych
 • prezenter telewizyjny
 • korespondent zagraniczny

Zobacz inne kierunki Dziennikarstwo i informacja

Typ studiów
Województwo
SORTOWANIE:

W JAKICH FIRMACH MOŻESZ PRACOWAĆ PO KIERUNKU DZIENNIKARSTWO I NOWE MEDIA

MIASTA, KTÓRE OFERUJĄ STUDIA NA KIERUNKU DZIENNIKARSTWO I NOWE MEDIA

Komentarze (3)

DoradcaOnlineVistula odpowiedz pokaż odpowiedzi (2)

Witam! W ramach kampanii informacyjnej mam zaszczyt zostać Waszym Doradcą Online. Chętnie odpowiem na wszystkie nurtujące pytania dotyczące studiowania na naszej uczelni. Zachęcam do podjęcia dyskusji. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula

Ola W odpowiedzi do: DoradcaOnlineVistula odpowiedz

Jak wyglądają praktyki na tym kierunku?

DoradcaOnlineVistula W odpowiedzi do: Ola odpowiedz

Witaj, Ola! W Akademii Finansów i Biznesu Vistula stawiamy na praktyczne przygotowanie do zawodu. Podczas studiów weźmiesz udział w praktykach i warsztatach w wiodących redakcjach i firmach. Poznasz zawód ?od kuchni? i ludzi związanych z mediami. Odkryjesz specyfikę mediów i rządzące nimi mechanizmy. To doświadczenie otworzy przed tobą wiele zawodowych możliwości. Pozdrawiam, Daria, Doradca Online, Akademia Finansów i Biznesu Vistula