Niezdana matura – co dalej?!

Niezdana matura – co dalej?!

Niezdana matura

Niezdana matura – co dalej?!

Czasami każdemu może powinąć się noga, nie inaczej jest w przypadku matury. Zwykle maturzyści potykają się na obowiązkowej maturze z matematyki i j. polskiego, jednak tak naprawdę każdy przedmiot da się oblać. Powtórne zdawanie matury nie jest tak potworne, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Do matury poprawkowej już w sierpniu można przystąpić, jeśli nie zdało się jednego egzaminu pisemnego lub jednego egzaminu ustnego. Możecie także poprawić wynik z matury, jeśli jest dla was niezadowalający, a zdobyliście trzydzieści procent, które teoretycznie maturę zalicza. Niezależnie od powodu, dla którego chcecie zdawać maturę raz jeszcze, potrzebujecie odpowiedzi na te same pytania: Co, gdzie, kiedy i jak? Tutaj je znajdziecie.

 

Kiedy następna szansa?

Jeśli postanowiliście, że matura i chęć szczera zrobi z was bohatera to najbliższa szansa na poprawkę już w sierpniu tego roku. Mogą do niej podejść wszyscy, którzy nie zdali matury z części pisemnej lub ustnej z jednego przedmiotu oraz ci, którzy chcą wyłącznie polepszyć swoje wyniki – z jednego wybranego przedmiotu. Ważne, by zdecydować się na ten krok w ciągu pięciu lat od pierwszego podejścia, więc jeśli nie czujecie się na siłach, by podchodzić do matury w środku wakacji i wiecie, że nie zdążycie się nauczyć do tego czasu, możecie także podejść do egzaminu kończącego liceum za rok, wraz z przyszłorocznymi maturzystami. Po upływie tego czasu trzeba całą maturę zdawać od nowa, nie tylko wybrane przedmioty, więc w tym wypadku odkładanie w nieskończoność nie popłaca.
W tym roku data krytyczna powtórki z matury to 21 sierpnia 2018 roku (wtorek). Od godziny 9 rano rusza część pisemna. W kolejnych dniach, czyli od 21 do 22 sierpnia 2018 roku można przystępować do części ustnej (z języka polskiego, języków mniejszości narodowych oraz języków obcych nowożytnych). To oznacza, że są dwa miesiące na naukę, podczas których nie będziecie rozpraszani przez lekcje w szkole. Na inne rozpraszacze nic niestety nie poradzimy, więc możemy tylko trzymać kciuki, że pogoda będzie okropna i odwołają wszystkie wydarzenia kulturalne w okolicy.
 

Gdzie na powtórkę?

W 99% placówką wyznaczoną na wasz egzamin poprawkowy będzie szkoła, w której nie udało wam się zdać za pierwszym razem. Ten 1% pozostaje na wypadek, gdyby w szkole nie było możliwości powołania zespołu egzaminacyjnego, w przypadku występowania innych uzasadnionych przyczyn (np. likwidacji szkoły) lub na uzasadniony (np. zdrowotnie) wniosek zdającego.
Zanim jednak dojdzie do określenia miejsca, należy złożyć deklarację o zamiarze przystąpienia do egzaminu maturalnego z danego przedmiotu w terminie poprawkowym. Dokument taki musi trafić w ręce przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego w terminie tygodnia od oficjalnego ogłoszenia wyników egzaminu maturalnego.  Zwykle przewodniczącym jest po prostu dyrektor waszej szkoły.
 

Dodatkowa rekrutacja na studia

W ubiegłym roku matury też nie zdało sporo osób (z matematyki koło 80% poszczęściło się za pierwszym razem) i część z nich przystąpiła do poprawki w sierpniu tego samego roku. Reszta poprawia razem z wami, w roku 2018 i teraz szykuje się do pójścia na studia lub studiuje już od zeszłego roku, dostając się na studia z list sierpniowych lub wrześniowych. Czy to znaczy, że mimo oblanej matury i poprawiania w sierpniu, można jeszcze w tym samym roku dostać się na uczelnię wyższą? Jak najbardziej. Należy tylko dopilnować terminów składania dokumentów, podanych na stronie wybranej przez nas uczelni lub na naszej stronie, gdzie znajdziesz ogólnopolski wykaz uczelni, które prowadzą dodatkową rekrutację. W zależności od uczelni prowadzona jest druga, a czasami nawet trzecia rekrutacja. Sierpniowy harmonogram naboru pozwala składać dokumenty mniej więcej do połowy września, a wrześniowy harmonogram sięga zazwyczaj do trzeciego tygodnia września. To pozwala na normalne rozpoczęcie zajęć na uczelni już od pierwszego października, wraz z innymi absolwentami. Jak widać, niezdanie matury nie jest końcem świata, myślcie o tym jak o przyjściu na imprezę studencką po prostu lekko spóźnionym.

 

A co, jeśli...

Zdarzają się też wypadki losowe: z jakiegoś przedmiotu nie zdawaliście matury w ogóle – to może być choroba, problemy rodzinne czy spóźniony autobus.  A czasami egzamin zostaje unieważniony z jeszcze innych przyczyn zewnętrznych: przecieku, złego wydruku... efekt jest jednakowy: niezaliczony przedmiot. Wtedy można powtarzać maturę podczas kolejnej, zwyczajnej sesji maturalnej, by w normalnym trybie składać dokumenty na studia. W przyszłym roku można również wybrać inne przedmioty fakultatywne niż te, które zdawaliście w tym roku. To szansa szczególnie dla tych, którzy nie byli pewni, jakie przedmioty właściwie mają zdawać i jaka kariera ich interesuje. Niezdana matura daje szansę na zastanowienie się nad własnym życiem i przyszłością. A co robić przez ten rok? Może jakiś staż za granicą albo wyprawa autostopem dookoła świata?
Anna Szumacher


TEMATY POWIĄZANE

 

Jakie studia wybrać?

Jaki kierunek studiów wybrać?

Jak wybrać uczelnię?

 

Komentarze (0)