Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
×
Popularne filtry
LICENCJACKIE
INŻYNIERSKIE
Studia I stopnia
Kierunki: 220 PokażMAGISTERSKIE
Studia II stopnia
Kierunki: 178 PokażJEDNOLITE
Jednolite magisterskie
Kierunki: 26 PokażPODYPLOMOWE
Studia podyplomowe
Kierunki: 293 PokażSTACJONARNE
I i II stopnia, jednolite
Kierunki: 276 PokażNIESTACJONARNE
I i II stopnia, jednolite
Kierunki: 113 PokażONLINE
I i II stopnia, jednolite
Kierunki: 775 PokażKażdy maturzysta wielokrotnie zastanawia się nie tylko nad tym, jaki kierunek studiów wybrać, lecz również jaka uczelnia spełni jego intelektualne oczekiwania.
W Polsce znajduje się wiele miast akademickich przyjaznym studentom. Jednym z nich jest oczywiście Wrocław, czyli stolica Dolnego Śląska.
Dlaczego to właśnie tutaj warto szukać uczelni wyższej? Studia we Wrocławiu charakteryzują bowiem wysokie standardy nauczania, a studenci mogą znaleźć tu różnorodne uczelnie, zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym, które przygotowują ofertę dydaktyczną odzwierciedlającą aktualne zapotrzebowanie na specjalistów.
Wrocław to również jedno z najlepiej rozwiniętych miast w Polsce. W praktyce oznacza to, że absolwenci dolnośląskich uczelni będą mogli liczyć na szybkie znalezienie dobrej pracy w zawodzie. Szereg firm, przedsiębiorstw i korporacji oferuje także odbycie inspirujących praktyk i staży, dzięki którym jeszcze przed zakończeniem nauki można zadbać o świadomy rozwój kwalifikacji. Jeśli szukasz zatem miasta przyjaznego rozwojowi intelektualnemu, weź koniecznie pod uwagę studia we Wrocławiu!
Studia we Wrocławiu możemy podzielić na:
1. Typ:
2. Tryb:
Studia I stopnia - licencjackie
Każdy, kto rozpoczyna kształcenie wyższe, rozpoczyna swoją przygodę z nauką od studiów I stopnia. Dotyczy to większości popularnych kierunków. Studia I stopnia w zależności od uczelni trwają najczęściej 3 lata (sześć semestrów) lub 3,5 roku (siedem semestrów). Wyjątek stanowić mogą studia na kierunku architektura – wtedy studenci zdobywają wiedzę przez 4 lata. Skąd wynikają te różnice? Trzyletnie studia to inaczej studia licencjackie. Studenci podczas ich trwania zdobywają podstawową wiedzę i kwalifikacje, a na zakończenie nauki przystępują do obrony pracy dyplomowej, która wiąże się z otrzymaniem tytułu licencjata.
Studia I stopnia - inżynierskie
Trzyipółletnie studia dotyczą z kolei kierunków inżynieryjnych (np. chemii czy informatyki). Studenci podczas ich trwania również zostają wyposażeni w pakiet podstawowych i najważniejszych umiejętności. Na zakończenie nauki przystępują jednak do obrony pracy dyplomowej, dzięki której otrzymują tytuł inżyniera.
czytaj dalej studia I stopnia we Wrocławiu
Studia II stopnia - magisterskie
Absolwenci, którzy studia I stopnia mają za sobą, mogą z powodzeniem kontynuować swoją naukę. Czekają na nich bowiem studia II stopnia. Tutaj każdy – niezależnie od kierunku – po pomyślnej obronie pracy dyplomowej otrzymuje tytuł magistra otwierający niemal wszystkie drzwi zawodowego rozwoju. Różnica, która obejmuje poszczególne kierunki, związana jest również z czasem kształcenia. Studia II stopnia mogą trwać bowiem 2 lata lub 1,5 roku.
czytaj dalej studia II stopnia we Wrocławiu
Studia jednolite magisterskie
W Polsce istnieje również grupa kierunków (np. prawo, psychologia, kierunek lekarski itd.), na których można kształcić się wyłącznie w trybie jednolitym. W praktyce oznacza to, że studenci przystępować będą do obrony jednej pracy dyplomowej (nie dotyczy to kierunku lekarskiego czy lekarsko-dentystycznego). Nauka na studiach jednolitych najczęściej trwa 5 lat (10 semestrów), choć i od tej reguły są wyjątki! Przykładowo – na studentów farmacji czeka 5,5 roku kształcenia (11 semestrów), a przyszli lekarze będą zdobywać wiedzę aż przez 6 lat!
czytaj dalej studia jednolite we Wrocławiu
Studia stacjonarne i niestacjonarne we Wrocławiu
Uczelnie we Wrocławiu oferują swoim studentom dwa tryby kształcenia – stacjonarny (dzienny) oraz niestacjonarny (zaoczny). Pierwsza propozycja została stworzona z myślą o osobach, które chcą w pełni poświęcić się nauce. Zajęcia w tym trybie odbywają się regularnie od poniedziałku do piątku, więc studenci stacjonarni większość czasu spędzają na salach wykładowych. Dodatkowo kształcenie dzienne może być atrakcyjne dla tych osób, które wybierają państwową uczelnię – unikną one bowiem opłat za czesne.
Części studentów zależy jednak na elastyczności. Wtedy warto pochylić się nad propozycjami kształcenia w trybie niestacjonarnym. Pozwala on na równoległy rozwój innych aktywności (związanych chociażby z pracą). Studia niestacjonarne mają formę weekendowych zjazdów naukowych, podczas których studenci uczestniczą w wykładach i ćwiczeniach praktycznych. Warto pamiętać, że ten tryb kształcenia nie sprawdzi się w przypadku części kierunków. Studenci znaczą część materiału teoretycznego muszą opanowywać we własnym zakresie, co i tak zostanie zweryfikowane podczas egzaminów. Studia zaoczne we Wrocławiu są również odpłatne.
czytaj dalej studia niestacjonarne we Wrocławiu
Oficjalnym podziałem studiów jest podział na dziedziny
Maturzyści, którzy wybierają studia, stoją przed wieloma trudnymi wyborami. Sam zastanawiasz się zapewne, jaką decyzję podjąć! Jeżeli nie wiesz, jaki kierunek spełni twoje oczekiwania, przeanalizuj na początku swoje zainteresowania i aspiracje oraz spróbuj dopasować je do jednej z grup.
Uczelnie we Wrocławiu przygotowały dość szeroką ofertę. Znalazły się w niej zarówno studia humanistyczne i społeczne dla osób, które nigdy nie miały problemu z przedmiotami takimi jak język polski, historia, języki obce czy WOS.
Przyszli studenci o różnorodnych ścisłych predyspozycjach mogą zwrócić się w stronę studiów ścisłych, technicznych czy przyrodniczych. To jednak nie koniec! Studia we Wrocławiu obfitują w kierunki kształcące przyszły personel medyczny. W stolicy Dolnego Śląska czekają na ciebie również ciekawe studia rolnicze, leśne i weterynaryjne. Jeśli z kolei posiadasz wszechstronne uzdolnienia artystyczne, to Wrocław jest także miastem, dzięki któremu będziesz mógł zadbać o swój rozwój!
Popularnym podziałem studiów jest podział na zainteresowania
Teraz najwyższy czas na to, by doprecyzować zainteresowania. Pamiętaj bowiem o tym, że każdą grupę kierunkową możesz znacznie poszerzyć. W praktyce oznacza to, że jeśli wybierasz studia artystyczne, to można ich obrębie wyodrębnić podgrupę jaką są chociażby studia muzyczne. Zanim wybierzesz zatem kierunek, spróbuj dalej podążyć za swoimi zainteresowaniami. Jeśli nie masz problemu z przedmiotami ścisłymi, pomyśl, czy bliższe twoim oczekiwaniom będą studia informatyczne, inżynierskie czy może fizyczne lub chemiczne?
To samo możesz zrobić w przypadku innych pasji. Przykładowo studia humanistyczne tworzą potężną grupę i obejmują kształcenie historyczne, filologiczne czy dziennikarskie. Uczelnie we Wrocławiu przygotowały bogatą ofertę kierunkową, która spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających studentów!
Na dolnośląskich szkołach wyższych odnajdziesz takie topowe propozycje kształcenia jak między innymi studia prawnicze, logistyczne, pedagogiczne czy psychologiczne. Najważniejsze jest to, byś podczas wyboru kierunku podążał przede wszystkim za swoimi oczekiwaniami!
Jeżeli przyjrzałeś się swoim zainteresowaniom, aspiracjom i zawodowym marzeniom, to teraz przyszedł czas na wybór kierunku. Uczelnie we Wrocławiu dbają o to, by w ich ofercie pojawiały się propozycje, które zadowolą najbardziej wymagających studentów. My prezentujemy listę najpopularniejszych dolnośląskich kierunków, możesz mieć jednak pewność, że lista ta byłaby dużo dłuższa, gdybyśmy postanowili zawrzeć wszystkie propozycje przygotowane dla studentów.
Część kierunków cieszy się od wielu lat niegasnącą popularnością i towarzyszącym temu prestiżem – prawo, psychologia, informatyka to tylko niektóre z nich. Na liście popularnych kierunków widnieją także propozycje kształcenia dla przyszłej kadry medycznej.
Studia we Wrocławiu przyniosą dużo satysfakcji umysłom ścisłym, które mają w czym wybierać! Przekrój kierunków zaczyna się bowiem od architektury, budownictwa czy mechaniki i budowy maszyn. Jeśli fascynują cię kwestie związane z ekonomią, zarządzaniem, finansami i rachunkowością, to również sprawdź, co przygotowały wrocławskie szkoły wyższe.
Na brak propozycji kierunkowych nie powinni narzekać również humaniści, przyszli filologowie, dziennikarze czy artyści – oni również odnajdą bowiem takie propozycje, które spełnią ich oczekiwania. Uczelnie we Wrocławiu dbają także o wykształcenie przyszłych weterynarzy, rolników czy biologów. Jak widzisz – tutaj każdy znajdzie coś dla siebie!
Najpopularniejsze kierunki studiów we Wrocławiu:
czytaj dalej kierunki studiów we Wrocławiu
Ile jest uczelni w Warszawie
We Wrocławiu znajduje się łącznie 26 uczelni wyższych w tym 10 uczelni publicznych (państwowych) m.in.: Uniwersytet Wrocławski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu czy Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, a także 16 uczelni niepublicznych (prywatnych) m.in.: Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu, Wrocławska Akademia Biznesu w Naukach Stosowanych, Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu oraz Międzynarodowa Wyższa Szkoła Logistyki i Transportu we Wrocławiu.
Wybrałeś już kierunek, który najlepiej odzwierciedla twoje intelektualne oczekiwania? Jeśli tak, to zatem najlepszy moment, byś przyjrzał się, jaką ofertę przygotowały uczelnie we Wrocławiu. Co masz do wyboru? Czekają na ciebie zarówno uczelnie w sektorze publicznym, jak i prywatnym. Pamiętaj o tym, że dziś szkoły niepubliczne cechują równie wysokie standardy nauczania. Najważniejsze jest zatem to, byś wybrał ośrodek akademicki w pełni dostosowany do swoich indywidualnych potrzeb.
Długa lista, która składa się na uczelnie we Wrocławiu, obejmuje między innymi uniwersytety oraz szkoły, które wykształcą specjalistów z zakresu humanistyki, prawa, ekonomii czy zarządzania. Można zaliczyć do nich między innymi Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Ekonomiczny czy Dolnośląską Szkołę Wyższą. Osoby, którym zależy na rozwoju kwalifikacji ścisłych, mogą kształcić się z powodzeniem na Politechnice Wrocławskiej czy Akademii Techniczno-Informatycznej w Naukach Stosowanych.
Ciekawie prezentuje się również oferta uczelni artystycznych. Tego typu studia we Wrocławiu można rozpocząć na Akademii Sztuk Pięknych, Akademii Muzycznej oraz chociażby na Akademii Sztuk Teatralnych. Przeanalizuj dobrze uczelnianą ofertę, by mieć pewność, że wybierasz najlepiej!
Kandydaci na studia we wrocławskich uczelniach mają do wyboru 26 uczelni w tym publiczne czyli państwowe oraz niepubliczne czyli prywatne.
Uczelnie we Wrocławiu 2024/2025:
Uczelnie publiczne we Wrocławiu 2024/2025:
czytaj dalej uczelnie publiczne we Wrocławiu
Uczelnie niepubliczne (prywatne) we Wrocławiu 2024/2025:
czytaj dalej uczelnie prywatne we Wrocławiu
Najlepsze uczelnie we Wrocławiu
*ranking perspektyw 2023
Czesne na popularnych kierunkach studiów we Wrocławiu wynosi od 4900 zł do 44560 zł za I rok studiów (2 semestry). Studia stacjonarne (dzienne) na uczelniach publicznych są bezpłatne, a studia niestacjonarne (zaoczne) odpłatne.
Studia w każdym trybie (stacjonarnym i niestacjonarnym) realizowane na uczelniach niepublicznych są zazwyczaj płatne.
Ceny za I rok studiów na popularnych kierunkach we Wrocławiu 2024/2025
kierunek | Studia stacjonarne | Studia niestacjonarne |
---|---|---|
administracja | 0 - 5580 zł | 5580 - 6500 zł |
architektura | 0 zł | - |
architektura wnętrz | 0 zł | - |
budownictwo | 0 zł | 5400 - 7800 zł |
dietetyka | 0 - 7308 zł | 7308 zł |
ekonomia | 0 zł | 6400 - 6500 zł |
finanse i rachunkowość | 0 - 6828 zł | 5580 - 6828 zł |
fizjoterapia | 0 zł | 11140 zł |
grafika | 0 zł | - |
informatyka | 0 - 10800 zł | 7050 - 10800 zł |
kierunek lekarski | 0 zł | 44560 zł |
kosmetologia | 0 - 6756 zł | 6756 - 8824 zł |
logistyka | 0 - 6540 zł | 5950 - 6800 zł |
mechanika i budowa maszyn | 0 zł | - |
mechatronika | 0 zł | - |
pedagogika | 0 - 5988 zł | 5988 - 6300 zł |
pielęgniarstwo | 0 zł | 9469 zł |
położnictwo | 0 zł | - |
prawo | 0 - 9600 zł | 7044 - 9600 zł |
psychologia | 0 - 8004 zł | 4900 - 9500 zł |
zarządzanie | 0 - 6564 zł | 5950 - 6800 zł |
Studia we Wrocławiu to przede wszystkim szeroka oferta kierunkowa oraz bogactwo uczelni gwarantujących najwyższe standardy dydaktyczne. Każdy przyszły student może mieć zatem pewność, że w stolicy Dolnego Śląska czeka go intensywny rozwój intelektualny. Czy jednak będzie to szło w parze z perspektywami dobrego zatrudnienia w przyszłości? Oto jest pytanie! Na początku warto zastanowić się zatem, co skrywa w sobie tak szerokie pojęcie jakim jest „dobra praca”.
Dobra praca to bowiem nie tylko należyte wynagrodzenie. Ono oczywiście plasuje się na początku tej definicji. Satysfakcjonujące wynagrodzenie zwiększa motywację do pracy i świadczy o docenianiu umiejętności pracownika. To jednak nie wszystko! Dobra praca powinna przynosić także radość z wykonywanych obowiązków oraz dawać chociażby możliwość dalszego rozwoju.
Jak wybrać zatem kierunek studiów, aby cieszyć się w przyszłości dobrą pracą? Na to pytanie nie ma jednej, sprawdzonej odpowiedzi. Gdy idziesz na studia, zadbaj przede wszystkim o tym, by spełniały one twoje intelektualne oczekiwania – to początkowy klucz do sukcesu. Pamiętaj również o tym, by podczas poszukiwania idealnego kierunku kierować się przede wszystkim swoim własnym głosem rozsądku. Nawet jeżeli z sukcesami ukończysz studia, które wybrali ci rodzice (a ty marzyłeś o studiowaniu na kierunku takim jak chociażby aktorstwo), to nigdy nie będziesz zawodowo spełniony!
Jeżeli chcesz w przyszłości cieszyć się dobrą pracę, możesz oczywiście zrobić rozeznanie na aktualnym rynku zatrudnienia i sprawdzić, jacy specjaliści są najbardziej potrzebni – choć również powinieneś wziąć pod uwagę, że ta sytuacja może ulec zmianie za mniej więcej pięć lat. Zadbaj zatem o rozwój intelektualny, który jest zbieżny z twoimi zainteresowaniami, szukaj inspirujących praktyk i staży oraz podchodź z pasją do tego, czego się uczysz. Wtedy podejmiesz pierwsze kroki, które przybliżą cię do dobrej pracy!
czytaj dalej jaki kierunek wybrać
Pytanie, jak wybrać uczelnię wyższą we Wrocławiu, również zapewne spędza sen z powiek wielu maturzystom. Niestety w tym przypadku nie ma również jednej odpowiedzi, która pomogłaby jednakowo każdemu przyszłemu studentowi. Może jednak towarzyszyć ci garść porad ułatwiających ten trudny i odpowiedzialny wybór.
1. Na początku sprawdź, na jakich uczelniach znajduje się wybrany przez ciebie kierunek.
2. Porównaj programy dydaktyczne poszczególnych uczelni. Na ogół są one ogólnodostępne na stronach internetowych wybranych ośrodków akademickich. Zwróć uwagę na przedmioty, poczytaj opinie na ich temat w Internecie.
3. Zastanów się, czy interesuje cię oferta przygotowana przez publiczne czy może przez prywatne ośrodki akademickie.
4. Zorientuj się, jakie tryby kształcenia oferuje uczelnia. Sprawdź także, jak wyglądają inne ważne elementy organizacji. Może okazać się, że chciałbyś rozpocząć studia zaoczne, a wybrana przez ciebie szkoła nie ma ich w swojej ofercie.
5. Weź udział w dniach otwartych uczelni. To bardzo ważny element! Takie wydarzenie sprawi, że będziesz mógł poznać mury szkoły, porozmawiasz z wykładowcami oraz studentami, a nurtujące cię pytania będziesz mógł zadać podczas bezpośrednich paneli dyskusyjnych (w dobie pandemii część uczelni organizuje dni otwarte on-line, co jest znacznym ułatwieniem dla osób z innych miast).
Pamiętaj, że wybór kierunku oraz uczelni to dwie najważniejsze decyzje, które podejmiesz po zdanej maturze. Postaraj się podjąć decyzję w oparciu o rzetelne kalkulacje – emocje odłóż na bok. Możesz mieć pewność, że jeżeli zdecydujesz się na kształcenie wyższe w stolicy Dolnego Śląska, to czekają na ciebie atrakcyjne ośrodki akademickie. Uczelnie we Wrocławiu dbają o najwyższe standardy nauczania!
czytaj dalej wszystkie uczelnie
Czy warto iść na studia? Wątpliwości związane z tym pytaniem towarzyszą bardzo często każdemu maturzyście. Zwolennicy i przeciwnicy kształcenia wyższego znajdą się bowiem po każdej stronie barykady. Studia mogą być doskonałym czasem rozwoju intelektualnego, wzbogacania wiedzy, poszerzania kwalifikacji i – nie ukrywajmy – przedłużenia czasu młodości i beztroski, kiedy można pozwolić sobie na wiele rozrywek. To wystarczające argumenty za tym, że zdecydowanie warto iść na studia! Zwłaszcza, jeżeli chcemy zadbać o świadome wzbogacenie swojej wiedzy i dobry start na rynku pracy.
Wrocław to dodatkowo miasto, które jest wyjątkowo przyjazne studentom. Stolica Dolnego Śląska może się poszczycić długą listą nowoczesnych ośrodków akademickich, które kształcą wybitnych specjalistów z wielu dziedzin, lekarzy, inżynierów, artystów itd. Niezależnie od tego, jakie są twoje pasje i plany na przyszłość, możesz mieć pewność, że studia we Wrocławiu przybliżą cię do osiągnięcia sukcesu.
Studia we Wrocławiu będą czasem nie tylko wzmożonego rozwoju intelektualnego. To właśnie w tym mieście czeka cię także dostęp do różnorodnych praktyk i staży, dzięki którym zadbasz o wzbogacenie doświadczenia oraz umiejętności. Absolwenci dolnośląskich uczelni mogą również liczyć na szybki i aktywny rozwój zawodowy. Wrocław to miasto, w którym dynamicznie rozwijają się korporacje, ośrodki badawcze, placówki medyczne czy branża przemysłowa. Atrakcyjne miejsca zatrudnienia będą zatem na wyciągnięcie ręki.
I wreszcie Wrocław to miasto, które po prostu przyjazne jest studentom. Wrocławscy studenci mogą odnaleźć tu szereg różnorodnych atrakcji – knajpki i restauracje tętniące życiem, kluby, puby czy dyskoteki. W stolicy Dolnego Śląska czeka również bogactwo muzeów, galerii sztuki, kin czy teatrów. Każdy odnajdzie tu zatem nie tylko intelektualne inspiracje!
czytaj dalej czy warto iść na studia