gdzie na studia

Gdzie na studia?

Wiele osób uważa, że sam wybór kierunku studiów załatwia sprawę planowania edukacyjnej przyszłości. Na pytanie: „Co będziesz robił po maturze?”, odpowiadają „Wybieram się na studia dziennikarskie!”…i jest to ich jedyna odpowiedź, której potrafią udzielić w temacie najważniejszego etapu swojej edukacji. Kandydaci na studia nierzadko uważają, że jeśli podjęli decyzję o obszarze nauki, to wszystko jest jasne i nie pozostaje już nic innego, jak tylko pójść na zajęcia. No, dobrze – ALE GDZIE?  

Cytując jednego z bohaterów komedii Olafa Lubaszenki, w życiu należy odpowiedzieć sobie na jedno ważne pytanie… Ale czy to rozwieje wątpliwości, czy może przeciwnie, napędzi szereg nowych? Nie jest niespodzianką, że podstawą egzystencji jest świadomość tego, co dałoby nam radość, szczęście i satysfakcję. Ktoś może powiedzieć, że to marnej jakości filozoficzny wywód, lecz ta zasada stanowi idealny drogowskaz na studia. Dlaczego? Chcemy, aby studia dawały radość. Chcemy, aby studia dawały szczęście. Chcemy, aby studia dawały satysfakcję. Naturalnie, każdy może inaczej definiować te wyrazy, ale chociaż w jednym należy być zgodnym: studia mają nas przygotować do realizacji planów.

 

#MIEJSCE

Myśląc o studiach oraz o miejscu, w którym je podejmiemy, zadajemy sobie szereg pytań, bardziej bądź mniej prozaicznych. Jakiego gatunku są to pytania? Na przykład: Czy miasto, w którym będę studiować jest ładne? Czy z miastem, które wybiorę będę mógł związać także życie zawodowe? Ile kosztuje życie w wybranym mieście? Czy jest w nim coś jeszcze poza wybraną uczelnią? Czytając ostatnie pytanie ktoś może się lekko obruszyć: „A cóż to za różnica, czy w mieście jest coś poza uczelnią, skoro młody człowiek jedzie tam po to, żeby się uczyć?!” Otóż, wybór miasta jest bardzo ważny. Dlaczego? Miasto generuje emocje, wytwarza klimat i temperaturę. Wpływa na charakter życia studenckiego i nastraja do nauki. Obierając miasto do studiowania, należy je obrać dosłownie; ze wszystkich warstw i przekonać się o trafności decyzji. Miasto na studia. Napędza ruch, czy dławi je senność? Definiuje młodość jako pozytywną wibrację, czy wyłącznie jako biologiczną kolej rzeczy? Zadajcie sobie to pytanie: Jakie powinno być Wasze miasto? Industrialne, metafizyczne, jednolite, wielowymiarowe?  

Podróżując palcem po mapie i wyobrażając sobie nas samych w akademickim zgiełku, musimy wiedzieć, że wybór nie zawsze jest szeroki i – mówiąc najściślej- wymarzony kierunek studiów nie zawsze łączy się z wymarzoną szerokością geograficzną. Czyli, jeśli oznajmimy swoim przyjaciołom, że chcielibyśmy studiować reżyserię teatralną w Kielcach, tudzież górnictwo i geologię w Gdyni, musimy liczyć się z reakcją niedowierzania, bądź najzwyklejszego pukania w czoło. Po prostu, uczelnie posiadają różne oferty kształcenia, a w przypadku niektórych ich rodzajów, nie możemy zanadto wybrzydzać. Przykład? Jeśli marzymy o studiach aktorskich, edukacyjną przystań możemy znaleźć w czterech miastach: Łodzi, Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Jeśli fascynują nas szerokie wody, to studia morskie znajdziemy w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie.

 

#CO STUDIOWAĆ

Istotna jest kolejność pytań: „Co chcę studiować?” , „Na której uczelni?” , „W jakim mieście?”. Już odpowiedź na pierwsze pytanie może z góry generować odpowiedzi na pozostałe i od razu wskazać miejsce naszej edukacji. Przykład? Zdanie: „Chcę studiować reżyserię filmową” od razu kieruje nas do Szkoły Filmowej, w mieście Łodzi. Natomiast, stwierdzenie: „Chcę studiować filologię” sprawia, że maszyna losująca wariuje, aż w końcu od zbyt wysokiej temperatury ulega eksplozji.

Wybierając uczelnię, z którą mamy związać się na kilka lat, rozpatrujemy różne argumenty pod wieloma kątami. Zwracamy uwagę na historię szkoły wyższej, jej tradycję, grono wykładowców, listę absolwentów wśród których mogą widnieć znamienite nazwiska. Sprawdzamy prestiż uczelni, by dyplom jej ukończenia znaczył jak najwięcej na wymagającym rynku pracy. Sprawdzamy program nauczania, aby wiedzieć, że studiując dany kierunek zgłębimy go jak najdokładniej. 

Wielu kandydatów na studia pragnie zdobywać wykształcenie na tej jednej, wymarzonej uczelni i będzie starać się ze wszystkich sił, aby zrealizować swoje marzenie. Innym zależy na wybranym kierunku kształcenia, mniejszą wagę przykładając do uczelni, faktu czy jest publiczna czy niepubliczna, czy też jaką ma historię. 

 

#WIESZ, ALE NIE WIESZ

Każde miasto, każda uczelnia, każdy wydział, każdy kierunek mają coś, co zainteresuje przyszłego studenta. Wszystko zależy od naszych oczekiwań. Przed przystąpieniem do procesu rekrutacji musimy wiedzieć czego oczekujemy od studiów – biorąc pod uwagę, że pod słowem „studia” kryje się nie tylko nauka i sesje egzaminacyjne, ale najbarwniejszy okres życia człowieka, w którym rodzą się nie tylko poważne pomysły na życie zawodowe, ale także przyjaźnie i ciekawe znajomości. Co za tym idzie, w temacie studiów nie warto wykazywać się obojętnością. Jeśli ma się w zamiarze podjąć naukę bez klarownych powodów, to może nawet lepiej przestać o niej myśleć. 

W jakim mieście studiować? Jaką uczelnię i jakie studia wybrać? Sprostanie tym pytaniom wcale nie jest takie trudne. Odpowiedzią na wszystkie niewiadome jest pewność. Musimy wiedzieć czego chcemy się uczyć i w jakim celu. Reszta pozostanie tylko kwestią wyboru.  „Ale żeby dobrze wybrać, należy zapoznać się z ofertami wielu uczelni!” – ktoś może powiedzieć. Oczywiście, że tak. Warto przejrzeć ich jak najwięcej. „Ale w takim razie, należałoby odwiedzić każde miasto, w którym znajduje się szkoła wyższa!” – Ale po co? Wszystko znajdziecie na www.otouczelnie.pl

W jakim mieście najlepiej studiować?

 

GDZIE STUDIOWAĆ - MIASTA AKADEMICKIE

 

 

Jakie studia wybrać?

 

GDZIE STUDIOWAĆ - JAKIE STUDIA

 

 

Jakie są najchętniej wybierane kierunki studiów

 

GDZIE STUDIOWAĆ - POPULARNE KIERUNKI

 

 

Jakie są popularne uczelnie i szkoły wyższe w Polsce

 

GDZIE STUDIOWAĆ - POPULARNE TYPY UCZELNI

 

 

 

 

 

Komentarze (0)