Terminy rekrutacji na studia Drzwi otwarte na uczelniach Terminy matury Terminy egzaminu ósmoklasisty
Studia w Poznaniu stacjonarne nazywane są często studiami dziennymi. Charakteryzują się tym, że zajęcia odbywają się w tygodniu, czyli od poniedziałku do piątku i rozpoczynają się zazwyczaj w godzinach porannych.
Bardzo często za podjęciem nauki na studiach stacjonarnych przemawia fakt, iż w uczelniach publicznych studia te są bezpłatne. Warto to podkreślić, gdyż za stacjonarny tryb nauki w niepublicznych szkołach wyższych należy zapłacić.
Naturalnie, oprócz kwestii finansowej stacjonarna forma kształcenia posiada więcej dogodności. Jedną z nich jest czas, który wykładowca może poświęcić na omówienie danego zagadnienia. Na studiach dziennych łatwiej o zadawanie licznych pytań, powtórki materiału, czy dłuższe dyskusje.
Studia niestacjonarne dzielą się na dwa typy. Pierwszy z nich to studia wieczorowe. Polegają one na odbywaniu zajęć od poniedziałku do piątku, w godzinach popołudniowych i wieczornych. Osoby, które rozważają tę formę kształcenia muszą dokładnie zaznajamiać się z ofertami dydaktycznymi, ponieważ studia wieczorowe występują zdecydowanie rzadziej w porównaniu z pozostałymi trybami, a nierzadko są studiami wieczorowymi wyłącznie z nazwy i zajęcia w ich ramach realizowane są w praktyce przez cały dzień.
Drugi typ studiów niestacjonarnych to studia zaoczne. Charakteryzują się tym, że zajęcia realizowane się w weekendy, a więc w soboty i niedziele, bądź w piątki, soboty i niedziele, zwykle co dwa tygodnie. Z racji swojej specyfiki studia zaoczne wymagają od studentów większej samodzielności w zdobywaniu informacji, zgłębianiu pewnych tematów i zagadnień.
O czym należy pamiętać? O tym, że studia niestacjonarne są studiami płatnymi, niezależnie od tego, czy uczymy się w uczelni publicznej czy niepublicznej.
Każdy studiujący Ekonomię otrzymuje wybór formy, w której może się kształcić. Co ważne, każda z nich jest dobra, a wszystko zależy od naszego pomysłu na studia ekonomiczne. Niektórzy studenci chcą skupić się wyłącznie na nauce, a niektórzy pragną połączyć ją z mniej bądź bardziej aktywną działalnością zawodową.
Trzeba podkreślić, że różnice pomiędzy studiami stacjonarnymi a niestacjonarnymi wynikają wyłącznie z kalendarza, harmonogramów zajęć i godzin spędzanych na uczelni. Programy kształcenia są takie same, a zatem pozyskiwana wiedza jest identyczna.
Aby podjąć decyzję należy zadać sobie kilka pytań. Czy chcemy kształcić się trybem podobnym do tego, znanego ze szkoły średniej? Czy chcemy poczuć odrobinę niezależności i jeszcze w trakcie studiów zarabiać na swoje utrzymanie, bądź chociaż określone wydatki? Wreszcie, czy stać nas na to, aby płacić za naukę?
Sprawdź